Policie: Chráníme hodnoty naší společnosti. Opravdu? A kdo se jí o to prosil?
GLOSA. Možná se brzy dočkáme chvíle, kdy do prodejny Lidlu nastoupí ozbrojené komando české policie a domaluje na pytlík se smaženými brambůrkami kříže vygumované z řeckých kostelů. Nadsázka? Možná. Jak ale jinak číst slogan z aktuální náborové kampaně, podle kterého Policie ČR „chrání hodnoty naší společnosti“? A jak daleko za únosnou mez se tímto prohlášením ozbrojený sbor dostal?
Policie má kampaň. Na svém webu zveřejnila několik letáků, které lákají ke službě v ozbrojeném sboru.
Pomiňme na chvíli ten nesmysl, že policie nabírá nové lidi v situaci, kdy už několik let setrvale klesá kriminalita a kdy už nyní patří Česko k zemím s nejvyšším poměrem policistů na počet obyvatel.
V jednom z letáků ovšem policie tvrdí, že chrání hodnoty naší společnosti. To je tvrzení, které stojí za bližší zkoumání.
Pomáhat a vymýšlet si kraviny
Zákon o policii, což je základní norma, kde bychom měli zmínku o společenských hodnotách hledat, nic takového samozřejmě neobsahuje.
„Policie slouží veřejnosti. Jejím úkolem je chránit bezpečnost osob a majetku a veřejný pořádek, předcházet trestné činnosti, plnit úkoly podle trestního řádu a další úkoly na úseku vnitřního pořádku a bezpečnosti svěřené jí zákony, přímo použitelnými předpisy Evropské unie nebo mezinárodními smlouvami, které jsou součástí právního řádu (dále jen „mezinárodní smlouva“).“
Policie není obyčejný e-shop nebo sklad někde u Slaného, aby si do svých letáků mohla psát kdejaké náborářské motivační plky. Co dělat má a musí, je jasně napsáno v zákoně. Cokoli by naopak dělala navíc, má souhrnný název zneužívání pravomoci, veřejné moci. Tohoto zneužití by se pak samozřejmě dopouštěl ten, kdo by policii k takovému chránění společenských hodnot, ať už je to cokoli, nutil. Budoval by policejní stát.
Domysleme ten nonsens do konce. Co je to za hodnoty, které nám policie slibuje chránit?
Zákon říká, že má chránit bezpečí. Proč tedy nenapíše „Chráníme vaše bezpečí“? Tomu by rozuměl každý.
Je zde nějaká společenská objednávka, která policii zadala nové úkoly na poli společenských hodnot? Kdo ji stanovil? Policejní prezident Tomáš Tuhý? Ministr vnitra Milan Chovanec? Vláda jako celek v rámci aktualizované bezpečnostní politiky státu? Fajn, to by nejspíš šlo, proč ale o tom jako veřejnost, které policie (jak praví zákon) slouží výhradně, nic nevíme?
Možná je vysvětlení daleko jednodušší. Někdo z úřadů na policejním prezidiu vymyslel kampaň. A když kampaň, tak slogan. Úřada si přečetl noviny a pojal podezření, že před policií stojí nové výzvy. Tedy doufejme, že to byly noviny, a ne třeba Sputnik nebo Aeronet.
Řešení je jednoduché. Policejní prezidium leták stáhne a udělá si malé školení vlastních zaměstnanců. Na program si zařadí bod „Zákon o policii a jeho aplikace v podmínkách demokratického právního státu“ a přednášející všem zdůrazní pravidlo neplést se do věcí, do kterých mi jako policajtovi nic není. A vysloví důrazný zákaz odezírat politikům ze rtů.
Nám ostatním postačí, když se bude policie dál starat o naše bezpečí, případně plnit další úkoly, které po ní jako veřejnost chceme a proč si ji zřizujeme. Péči o naše hodnoty ať přenechá lidu.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Investor Brůna: Kam na hory bez davového šílenství?
Investor Brůna: Prachy jsou krásná věc. Ale štěstí si nekoupíš
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
20 komentářů
„Nám ostatním postačí, když se bude policie dál starat o naše bezpečí, případně plnit další úkoly, které po ní jako veřejnost chceme a proč si ji zřizujeme. Péči o naše hodnoty ať přenechá lidu“.
Jistě by bylo zajímavé (a nejen pro mě) dovědět se jaké další úkoly my, jako veřejnost, po policii chceme, tedy kromě ochrany našeho bezpečí (nemusí se o ně starat, stačí, když ho zajistí, to naše bezpečí) a také o jaké naše hodnoty pečovat nemá, ale má je přenechat nám – lidu, protože péče o hodnoty, tedy aspoň ty naše, je podle vás, pro policajty nepřípustná.
Pane Malecký, ti policajti Vás museli něčím hrozně naštvat. Nepodělíte se o to (naštvání) s námi, s lidem?
Znáte to přece: Sdílená radost (a další pozitiva) je dvojitá radost, sdílená smůla (naštvání a další negativa) je jen poloviční smůla.
nováček je malý člověk sledující novu? Dovolte mi otázku : vy považujete naštvání za smůlu? A to své osobnostní nedostatky svádíte na osud?
Myslím, že pan Malecký se „ustřelil“ s tím svým postřehem o náborovém letáku vedení policie, neboť je zřejmé, že na něj je cíleno, nebo na Chovance. V tom úderném článku by se hodilo do úplnosti ještě zaperlit něco o buržoazním vedení policie. Pan Babiš by určitě doporučil panu redaktorovi, ať nehulí tu trávu, pro čistou mysl jen čistý vzduch, tak nějak setřel pana Bartoše a možná se trefil. Určitě pan Malecký pochází z lidu, zrovna jako většina policistů, takže oboustranný zájem na hodnotách nechybí.
Nevím, čemu jste v psaném textu nerozuměl. Policie se nemá starat o žadné věci, mimo těch přesně stanovených zákonem. Vše ostatní vede k policejnímu státu.
Až si veřejnost vyžádá po politicích úpravy policejního „popisu práce“ (to je to, co rovněž nechápete), pak teprve se mohou hoši činit.
Na základě svých i sdílených zkušeností jsem přesvědčena,že máte pravdu.Pomoc a ochrana „obyčejných občanů“ se pod vedením dvojky právníka z Plzně a Tuháčka zhoršila.I když počet policistů stále roste.
Autor článku neměl co dělat, že napsal takový canc? Vždyť je to neuvěřitelné slovíčkaření a hledání si naprosto banální záminky k napadnutí v tomto případě policie. Vždyť je to normální blbej leták, kde pochopitelně nebudou psát, že „..hledáme policisty pracující dle zákona 273/2008 Sb. Zákon o Policii ČR“, ale napsala to nějaká paní nebo pán, aby to znělo lidsky srozumitelně a bylo to krátký. Nebo kdyby napsali ústavní hodnoty tak bude autor spokojenější? Ale ne, to by zase napsal, že policie se nemá co motat do ústavy, že to je záležitost zákonodárců. Nebo to budou demokratické hodnoty? Ale ne, to by zase autor nepřekousl, že policie nemá co dělat politiku, protože demokratické hodnoty jsou utvářeny na základě politického boje a policie musí být nestranná a nesmí do něj zasahovat. Proč HP zveřejňuje takový canc, co je o ničem a je na něm jen zapšklost autora vůči policii?
Policie musí být nestranná a proto musí chránit svoje občany, když je třeba napadají čínští komanči při vytahování tibetských vlajek. Normální policajt by zmydlil žluťáska pendrekem a fertig. Bez ohledu na to, co si sám myslí o Tibetu. A to je prosté zajištění bezpečnosti občanů bez ideologických předsudků. Ale pokud hájí nějaké vládní „ideje“ a mlátí přitom vlastní občany, tak pardon, ale něco není v pořádku.
Tady je řeč o náborovým letáku a vy z toho neuděláte málem 3. světovou. Tohle už snad není ani konspirační teorie, ty mají aspoň někdy nějaký věcný základ, ale spojit náborový leták s demonstracemi a mlácením lidí, tohle chce ještě větší mentální posun.
Musím se přidat k předchozím komentárům a konstatovat, že tohle je opravdu hloupý článek. Je to náborový leták! Nemá sebemenší právní význam a je napsán tak, aby jej pochopil i průměrný pepík s minimálním právním vzděláním. Pan Malecký dělá z mikroba velblouda a vymýšlí svoje konspirační teorie na základě náborového letáku. Tohle by stálo za článek, popsat takovou degradaci novináře.
Možná to netušíte, ale existuje i něco, čemu se říká novinářské žánry. Předmětný text je žánrově glosa, nikoli zpráva, článek apod. Tj. jde o názorový útvar. Může se vám nelíbit, můžete s ním nesouhlasit, ale to je asi tak všechno. Autor i redakce má právo na názor a budete se divit – ani vám ho nikdo neupírá.
Díky za osvětu, ale v dnešní době jsou fakticky novinářské žánry výrazně potřené, ptž to, o čem píšete vyžaduje šéfredaktora, redigování a další podobné „útvary“, o který asi nemáte ani vy tušení a které odlišují korektní článek se zpětnou vazbou od šéfredaktora od glosy. Mimochodem jaký je rozdíl mezi subjektivní glosou a blogem? JInak já jim ho nic neupírám, já neupírám ani právo konspirátorům, neupírám ani právo fake news. Pro mě za mě ať si je píší a vůbec nic proti tomu nemám. Já jen reaguji na tyhle nesmysly a máte pravdu, že fake news i konspirátoři si vždy najdou do krve se bijí obhájce kritizující i flek na kalhotách vládních orgánů jako projev nějakého spiknutí. Právě nedostatek kritičnosti k nesmyslům je docela dobrý rozpoznávací signál.
Honzo, proc tolik energie do reakce na canc?
Policajty nemám rád stejně jako pan Malecký, ale ať se snažím jak se snažím, tak stejné rozhořčení jako on ohledně jejich náborové kampaně nepociťuji. Prostě se nedostavilo.
Ba ne, autor má dobrý postřeh. Silně to zavání něčí snahou prostřednictvím policie řídit naše názory …
Jojo, přesně tak. Chemtrails jim už nestačí, tak přesli k údernější formě tedy náborovým letákům, kterými chtějí nastolit novou totalitu a tyranii. Jsem myslel,že HP čtou normální lidi, ale koukám, že tady je ta skvadra lepší než někde na osud.cz.
No to snad ne…
Vsaďte se. My ani netušíme, jakými technologiemi vlády disponují a určitě Vnitro ten leták konzultovalo s FBI, CIA, NSA a mohli do těch letáků dát nějaké podprahové signály, co my víme, chtějí ovládnout naše názory přeci. Jak jinak si vysvětlit ten bryskní postřeh pana Maleckého, který to ihned rozpoznal a nás o tom informoval. Do televize by to mělo jít! Volte SPD! Okamuru na ně! 😀 Fakt tady je to sranda.
Nestačím se divit, jak obyčejný náborový leták dovede generovat takovou zajímavou diskuzi. Sice mi chybí v diskuzi příspěvek o tom, že v provokativním letáku je cítit závan Putinovy páté kolony, ale já bych přivítal pochvalu za povedený leták co se týká genderové vyváženosti, k dokonalosti mu na první pohled chybí ještě policista tmavší pleti, jednak i tyto policisty potřebujeme a také je to blízká budoucnost. Zatím nám Lidl ukazuje cestu k novým zítřkům.
Málokdy píši do diskuzí, nejsem fanouškem represivních složek jako je policie či armáda, jsem si však vědom jejich nezbytnosti a uzitečnosti pro všechny občany. Výšeuvedená glosa, komentář, článek či co to je mne přesvědčuje o neužitečnosti některých novinářů. Tak hloupoučký text po prvním přečtení ve mně vyvolal dojem, ze se jedná o jakousi legrácku, pak jsem ale pochopil, že je myšlen vážně.
Tak to gratuluju, přišel jste na to. Klidný večer přeju.