Policejní zpráva o ovládnutí Škoda Holding: Stát přišel o více než miliardu, na úplatky šlo minimálně 31 milionů
PAVUČINY BYZNYSU. HlídacíPes.org získal na základě žádosti podle zákona o svobodném přístupu k informacím policejní usnesení v případu ovládnutí plzeňské firmy Škoda Holding. Z dokumentu vyplývá, že českému státu měla být podle přesvědčení vyšetřovatelů způsobena újma převyšující jednu miliardu korun. Policie se ale případem už nemůže zabývat.
Stejným způsobem, jakým byla podvodně ovládnuta Mostecká uhelná společnost, měla být podle hypotézy českých vyšetřovatelů převzata také plzeňská Škoda Holding.
Jak vyplývá z policejního usnesení, které má HlídacíPes.org k dispozici, vyšetřovatelé prověřovali převzetí strojírny kvůli podezření ze spáchání čtyř trestných činů – podvodu, podplácení, praní špinavých peněz a porušení povinnosti při správě cizího majetku.
Komplikovaný případ prošetřovali detektivové ÚOKFK více než pět let. K uzavření případu došlo letos v únoru, teprve nyní se ale podařilo policejní usnesení doručit všem dotčeným stranám.
Nyní je jasné, že před soud kvůli ovládnutí Škoda Holding nikdo nepůjde. Přesto je pohled do policejního dokumentu přínosný – ukazuje, z jakého důvodu se detektivové protikorupční policie na Škodovku zaměřili.
Odměna 150 milionů?
Klíčovou roli při ovládnutí Škody Holding sehrála na počátku milénia kromě bývalých manažerů firmy i slovenská společnost Slavia Capital Praha, která působila jako poradce České konsolidační agentury při prodeji této plzeňské strojírny.
Z policejního dokumentu vyplývá, že právě tato společnost společně s manažery plzeňské Škodovky úmyslně před českou vládou a konsolidační agenturou zatajila skutečnou hodnotu podniku. A naopak, že společně zdůrazňovali pouze negativní aspekty – například, že firma má problémy s provozním financováním.
Cílem této strategie mělo být zajištění prodeje společnosti firmě Appian Machinary AG (ta také Škodu Holding nakonec skutečně získala), za kterou jednal Jiří Diviš a Marek Čmejla (oba nepravomocně odsouzeni švýcarským soudem za praní špinavých peněz v kauze podvodného ovládnutí Mostecké uhelné).
Detektivové zároveň připomínají, že předchozí poradce konsolidační agentury označil skupinu Appian za netransparentní, neboť odmítla prokázat svoji bonitu, odkrýt vlastnickou strukturu a pozadí financování. Nový poradce Slavia Capital Praha naopak doporučil neprůhlednému Appian udělit při transakci časově omezenou exkluzivitu.
Přičemž nabídka této společnosti na koupi za 350 milionů korun neodpovídala reálné ceně podniku a byla podle detektivů vyhodnocena bez hlubší analýzy, zda cena odpovídá skutečné hodnotě kupovaného podniku.
“…tato kupní cena předmětných aktiv byla podhodnocena, čímž České republice zastoupené ČKA byla způsobena škoda velkého rozsahu, ve výši nejméně 1.150 mld Kč,” uvádí se v policejním usnesení. Újmu státu vypočítali policisté jako rozdíl mezi cenou a nabídkou dalšího potenciálního investora.
K transakci došlo v roce 2002, v éře generálního ředitele Martina Romana. Spekulovalo se proto, že vlastníkem mohl být právě pozdější šéf skupiny ČEZ.
Z původního strojírenského gigantu Škoda Holding nyní zbyla pouze společnost Škoda Transportation. Ta je v současné době podle zjištění HlídacíPes.org ovládána prostřednictvím 15 offshorových firem.
Přečtěte si: Rozpletli jsme kyperskou pavučinu kolem Škody Transportation. Devět vlastníků, patnáct firem
Osa Slavia – Appian
Z údajného podvodu měli podle policie profitovat manažeři spjatí se Škodou Holding, kteří znali skutečnou hodnotu firmy a zatajili ji. Těm byl podle vyšetřovatelů přislíben ze strany Appianu vlastnický podíl ve Škodovce prostřednictvím získání 66% podílu v offshorové společnosti HAVELET LTD, která tehdy vlastnila 48,4% Škody Holding.
Svůj podíl za údajné oklamání vlády při prodeji holdingu měli podle detektivů inkasovat také zástupci firmy Slavia Capital Praha. Ti podle bankovních záznamů přijali v roce 2003 přes offshovorou společnost ASHBY COMMERCIAL Ltd částku 150 milionů korun od firmy Appian na základě smlouvy o poradenství.
HlídacíPes.org se pokoušel zástupce firmy Slavia Capital Praha kontaktovat jak na pražském tak na slovenském telefonním číslem, ovšem nikdo telefon nezvedal. Stejně tak nikdo nereagoval ani na dotazy položené emailem.
“…společnost ASHBY ovládaly osoby …, které současně fakticky jednali, respektive ovládali spol. SLAVIA CAPITAL PRAHA, kteří takto měli možnost ovlivnit průběh prodejního procesu aktiv ŠH (Škoda Holding) ve prospěch APPIAN MACHINARY,” vysvětlují detektivové v usnesení.
Stíhání ale v tomto bodě nezačalo, protože se nepodařilo “zjistit skutečnosti opravňující zahájit trestní stíhání.” Podle zdroje obeznámeného s vyšetřováním byl hlavní problém ve velkém časovém odstupu od doby, kdy k ovládnutí strojíren došlo a s tím spojené obtíže se získáním důkazů.
Jak již dříve HlídacíPes.org upozornil v souvislosti s prošetřováním případu byl vyslechnut například tehdejší šéf Škodovky Martin Roman, a tehdejší politické špičky jako premiér Vladimír Špidla či Jiří Rusnok, jenž v době privatizace podniku vedl Ministerstvo průmyslu a obchodu.
Miliony v hotovosti
Nicméně z důkazů, které se vyšetřovatelům ve spolupráci se zahraničními kolegy podařilo nasbírat, nabyla policie přesvědčení, že peníze na úplatek pro poradenskou firmu poslal jeden z bývalých manažerů Škodovky Jiří Diviš, jenž byl švýcarským soudem s dalšími pěti manažery odsouzen za podvod a praní špinavých peněz v ovládnutí MUS.
Podle policie právě peníze z podvodného ovládnutí MUS měly posloužit k získání Škody Holding jejími manažery.
Přečtěte si: Záhadný úvěr na miliardu. Vlastník plzeňské Škody uzavřel smlouvu s firmou z podvodného ovládnutí MUS
Sám Diviš ale podezření odmítá. “Pan Diviš rezolutně odmítá jakékoliv tvrzení o tom, že měl někoho uplácet,” uvedla jeho zástupkyně Karolína Zelenková. “Nikdy se nic takového nestalo, a tudíž ani neprokázalo, takže je smutné, že tato konstrukce stále přežívá v hlavách několika novinářů nebo jiných orgánů.”
Nicméně podle zjištění policie byly peníze určené jako úplatek zaslány na účet skořápkové firmy ASHBY. Přičemž policii se podařilo dohledat, že 31 milionů z odeslané částky 150 milionů došlo ve prospěch konkrétních osob.
Zbytek peněz byl ale dále přerozdělen přes netransparentní řetězec společností a bankovních účtů jak v zahraničí tak v České republice. Vzhledem k tomu, že peníze byly z neprůhledných firem vybírány v hotovosti, nepodařilo se detektivům dohledat, kdo nakonec většinu z peněz získal.
Podle magazínu Reportér i serveru rozhlas.cz, kteří o kauze už dříve informovali, putoval největší balík, 96 milionů, přes lichtenštejnskou nadaci Antinari zpět do Česka, a to do skupiny Marila. Jejím oficiálním majitelem byl podnikatel Jiří Syrovátka, který ale už dříve řekl, že si na peníze nevzpomíná.
Zbylých více než 20 milionů korun odešlo podle webu Rozhlasu na účty americké firmy Unipro Development, za niž jednal maďarský občan, policie ale nezjistila žádné toky peněz související s transakcí kolem Škody.
Nicméně samotná skutečnost, že se koncové příjemce údajného úplatku nepodařilo najít, nebyl důvod odložení případu. K tomu došlo z důvodu promlčení, které bylo v případě prodeje přes konsolidační agenturu pouhých pět let.
Konec podezření
Čeští policisté prošetřovali v souvislosti s převzetím Škodovky současně podezření z trestného činu porušení při správě cizího majetku, kterého se měli dopustit úředníci ČKA, kteří prodej firma Appian Machinery navrhli. Podle detektivů ale nešlo o trestný čin.
Poslední podezření, že k ovládnutí Škodovky byly použity peníze z podvodného ovládnutí MUS, byli čeští policisté nuceni odložit vzhledem k tomu, že v této části už rozhodl jiný – švýcarský soud, a to tak, že obžalované v této větvi kauzy osvobodil.
Projekt Pavučiny byznysu podpořil Karel Janeček.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Pavučiny byznysu Karla Janečka: Moje finanční situace je přímo skvělá
Co zbylo z čínského hurá. Ani pohrobkům CEFC se v Česku moc nedaří
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
3 komentáře
Jak to, že se uvedené skutečnosti nevyšetřují, jako podvod, při němž vznikla škoda velkého rozsahz?
odstavec článku,cituji
„“Nicméně samotná skutečnost, že se koncové příjemce údajného úplatku nepodařilo najít, nebyl důvod odložení případu. K tomu došlo z důvodu promlčení, které bylo v případě prodeje přes konsolidační agenturu pouhých pět let.““
Jak je možné že se taková špinavost nevyšetřuje ?