Pokračující problém Babiš. Posun v kauze Čapí hnízdo ukazuje, proč se nikdy neměl stát předsedou vlády
KOMENTÁŘ. Policie zahájila úkony trestního řízení kvůli hospodařením farmy Čapí hnízdo, konkrétně pro podezření z trestného činu krácení daně. Uvedl to server Neovlivní.cz, kterému to potvrdila mluvčí pražské policie Eva Kropáčová. Podle webu jde o nezákonný odpočet DPH, stamilionové částky vynaložené na reklamu a podezření na další daňové delikty.
To bychom měli. Je to větev případu, o kterém se v pražských policejních a novinářských kruzích mluví dobře dva roky. A bylo jen otázkou času, kdy se případ posune právě tímto směrem. A protože šlo o otázku času, je dobré si říct, co se stalo právě teď.
Pomůžeme si jízlivým příspěvkem, který autor těchto řádek pověsil na Facebook 25. června, tedy před nějakými třemi týdny. Shodou okolností teď vyšlo najevo, že policie úkony trestního řízení v nové větvi Čapího hnízda nasadila právě v ten den.
Co se vlastně stalo? Kriminalisté začali případ takzvaně prověřovat na začátku jara, nyní podezření z daňových úniků vyhodnotila podle zjištění serveru jako vážné – to je právě onen okamžik, kdy policie tzv. zahajuje úkony.
Též si věc můžeme představit i tak, že byl o věci uvědoměn státní zástupce, což v českých podmínkách, zejména jde-li o trestnou činnost tohoto typu, znamená, že dal k zahájení úkonů pokyn.
Co se podstaty týče, nejlépe ji shrnul měsíčník Reportér. Farma Čapí hnízdo vykázala takové tržby za propagaci, že by po republice nepřetržitě po dobu pěti let muselo viset 1 100 billboardů, píše se v textu, který už před časem vyšel v tištěném Reportéru a nyní jej redakce odemkla.
Několik set milionů za reklamu na Čapím hnízdě ovšem utratily výhradně firmy ze skupiny Agrofert, aktuálně zaparkované ve svěřenském fondu Andreje Babiše.
Následující tabulka serveru iRozhlas.cz zase ukazuje, v kterých letech a jaké částky do Čapího hnízda za reklamu připluly.
Jenže nic z toho nejsou nové informace. Už v roce 2008 ekonom Karel Mojžišík nedoporučil farmě Čapí hnízdo přiznání dotace, mimo jiné s odkazem na podezřele velkorysé plány na příjmy z reklamy.
V roce 2014 se do Česka dostala zpráva německé finanční správy, která upozorňuje na možné čachry s krácením daní. Na Čapím hnízdě totiž inzerovaly i německé firmy z Babišova holdingu.
Jenže na ministerstvu financí, jehož podřízené berní úřady měly konat, tehdy seděl jako ministr právě Babiš. O věci ovšem opakovaně psala média. A co je důležité, v samotném počátku vyšetřování na ni narazili i policisté, kteří se zabývají údajným dotačním podvodem v první větvi kauzy Čapí hnízdo.
Přesto přichází posun ve vyšetřování až teď. Můžeme prohlásit, že státní zástupci zvýšili tlak na Andreje Babiše, ať už důvody byly jakékoli. Třeba to bylo tak, že v době dovolených zašel policista s žalobcem na oběd a řekli si, že se podívají i na smlouvy o reklamě.
Mohlo to být i jinak: policie odevzdala první spis státnímu zastupitelství, které se už několik týdnů rozhoduje, zda Babiše a spol. pošle k soudu. Má tedy policejní tým, který už kauzu zná, najednou volnější ruce a může se v Čapím hnízdě hrabat důkladněji.
To všechno jsou jen spekulace. Co je podstatné – znovu se ukazuje, že se Andrej Babiš nikdy neměl stát předsedou vlády, dokonce se ani neměl přiblížit k žádné exekutivní funkci.
Každý problém, který se kolem něho objeví, a objevují se s železnou pravidelností, vždy jen zvýší pochybnosti o nestrannosti příslušných orgánů – ať už jde o policii, státní zastupitelství, ministryni spravedlnosti, proti které se zástupně dokonce demonstruje, nebo zmíněné finanční správy. Babišovy problémy dávno zastínily jakékoli jeho vládnutí.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Investor Brůna: Realitní perly na dálniční sňůře na jih. Hluboká, Písek, Budějovice
Agáta Pilátová: Prezidentka ve vichru doby a nelichotivý obraz Slovenska
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
17 komentářů
Připadá mi, že jste tady 30 let nežil. To, co se „nově“ vyčítá Čapímu hnízdu, dělaly a dělají všechny politické strany a hnutí. Lépe řečeno, se takovým způsobem odlévaly peníze od „sponzorů“. Stejně tak se odlévaly peníze k vlastníkům od tunelovaných firem v druhé fázi kupónové privatizace. A najednou se díváte přes úzkou trubičku, kde na konci vidíte jen Čapí hnízdo. Souhlasím s Vámi, že je to tak špatně, ale …. ? Myslím, že nejste dobrý analytik. Raději už nic nekomentujte.
Proč tak hloupě lžete? Politické strany nastrkávaly děti svých předsedů, aby podvodem získaly evropské dotace? Raději už nic nekomentujte.
Upozornění přišlo mj.i z Německa – tam byly uznány náklady za reklamu na Čapí hnízdo jako oprávněné ? Pokud ano, tak se zřejmě jedná o další a další pokus objevit něco grandiozního…. Posuzovat poměr tržeb reklama vers. celkové tržby může být do určité míry vypovídající, ale je také nutno zvažovat, že v tu dobu bylo Čapí hnízdo v jakémsi rozběhu… ( a asi oblast tzv. České Sibiře nebyla – a možná ani teď není – věhlasné turistické místo). Čapí hnízdo v té době odvádělo dozajista daně ze mzdy, daně z nemovitostí, daně silniční, DPH – (daň z příjmu PO asi ne) a to je celková daňová výtěžnost…
Víte,co mně vadí?
Kde jste byli,když se kradlo za Klause,Topolánka,Kalouska Sobotky atd.
Nepamatuji se,že byste se nějakým způsobem angažovali.Takže,když to shrnu,budu vám věřit,až budete mít stejný metr na každého,prozatím ho máte pouze na Babiše.
Psali jsme o tom, jak se kradlo za Klause, Topolánka, Kalouska, Sobotky a navíc i o tom, jak se kradlo za Zemana, kterého jste asi omylem vynechala. Dělali jsme zkrátka svoji práci – novinařinu. A vždy se dívali aktuální moci pod prsty.
Píšete, že se problémy kolem A. B. objevují s železnou pravidelností, no jistě, pokud to vždy někdo zařídí, že? jste jen ubozí žvanilové, podplacení!
Vážená paní Bernatíková.. já Vám to povím kde všichni/ skoro všichni/ byli. Byli v nezávislé Mladé Frontě dnes, v Lidových novinách a dalších.. Babiš záměrně těsně před vstupem do politiky koupil celou Mafru, pod kterou všechny tyto média patří. Pan Babiš si je dobře vědom své minulosti a toho jakým způsobem přišel k miliardám. Proto je koupil aby měl dokonalou kontrolu nad tím co se o něm píše a mohl tak zamezit podání pravdivých informací. Do vysoké politiky mířil cíleně, ne proto jak deklaroval na začátku, že chce lepší Česko. Ale proto, aby zlikvidoval konkurenci zajišťovacími příkazy, dále aby si mohl sám rozhodovat o dotacích a mohl kontrolovat toky peněz a následným zavedením EET získal kontrolou nad všemi co podnikají. A ti všichni novináři ještě předtím než je Babiš rozprášil nákupem Mafry, ti všichni tenkrát bojovali proti korupci a také dostali hodně lidí před spravedlivý soud. Všechno se tady vypsat nedá. Aby jste byla v obraze, musíte se více zajímat o dění a musíte číst nezávislé deníky. Ty Babišovy už dávno nezávislé nejsou. S pozdravem Míra Chrástka
Mimochodem, nikoliv v závěrečné větě „.. Babišovy problémy dávno zastínily jakékoli jeho vládnutí.“, ale „dávné Babišovy problémy zastínily jakékoli jeho vládnutí. Snaha policie se hrabat ve starých daňových přiznání vysokých politiků skutečně musí vzbuzovat nedůvěru. Tedy – nikoliv, že by ti politici byli nutně čistí jak lilie, leč že takový výběrový přístup se zdá podezřelý sám o sobě. A hromadně to policie rozhodně nedělá to by musela vyšetřovat odhadem tak 90 procent našich podnikatelů, včetně jejich daňových poradců. ))
Krom toho je nutné si položit otazku, co tím vlastně policie sleduje, když nemá a nebude mít podporu ministerstva financí – které má Babiš stále v rukou. Odpověď zní ( bohužel) že , kromě mediálního humbuku a dalších důvodů k protivládním demonstracím,…nic..
Ono se dá jistě – na základě získané zkušenosti souhlasit s názorem, že “ se Andrej Babiš nikdy neměl stát předsedou vlády .. Jenomže současně se na základě platných ústavních norem dá těžko deklarovat – jak by se mu v tom dalo zabránit.. Spíše se stále více ukazuje, že problémem téhle demokracie není Babiš – ten totiž stojí až na úplném konci klientelistické oligarchie, která zde postupně vytvářela celých minulých 30 let..
A pořád se najdou tací, kteří ho nepochopitelně brání do krve….
Nechte prosím ověřit všechny poradenské služby, právní služby a odborné posudky, fungující na stejném principu jako reklama, zpětně od r.1991. Kdo ten systém legalizoval a proč najednou vadí a nevadil doposud?
Vadí to, protože jde o podvody premiéra …. tedy mělo by to vadit každému!
Pane Melecký, nenechte se znechutit odpornými komentáři.
Díky za článek. Myslím, že přesně vystihuje podstatu věci.
M.B.
Pan Rath upozorňoval na Čapí hnízdo už dávno, někdy v roce 2010. Tohle je kauza mnohem hlubší, ale to oni otevírat nebudou, jen by Babišovi zvýšili popularitu. Příklad – jistej ministr financí má průšvih s jednokorunovejma dluhopisama za 1,5 miliardy a padne vláda. Prostej lid to pochopí jako výzvu a hned běží k volbám to dotyčnýmu hodit. Neřiditelnej společenskej systém, vzor blázinec.
Pane Malecký, nepochybuji, že údaje uvedené ve vašem článku, jsou pravdivé. Jenže….. Stále se píše a hovoří o Čapím hnízdě, o Babišově střetu zájmů a o dalších kauzách, které Andrej Babiš označuje za kampaň, spiknutí atd. Jaksi se ale ze stránek novin a televizního zpravodajství vytratila kauza úplně nejzávažnější a kauzy předešlé překrývající. Totiž kauza, při které nechal Andrej Babiš „uklidit“ svého syna na okupovaný Krym, aby nemohl svědčit v kauze Čapí hnízdo. Domníváte se pane Malecký, že kdyby nebyl Andrej Babiš nějakým způsobem napojen na Rusko, že by se mu něco takového podařilo? Jsem si jist, že kdybyste se chtěl vypravit na okupovaný Krym vy, nebo kdybych se tam chtěl vypravit já, tak se na okupovaný Krym nedostaneme. Stejně tak, kdyby se na okupovaný Krym chtěl vypravit jiný běžný občan nenapojený na KSČM, SPD nebo ruskou ambasádu. Svědčí to tedy o tom, že s největší pravděpodobností rovnající se jistotě, Andrej Babiš nějakým způsobem na Rusko napojen je. Jak to, že se o takové závažné skutečnosti mlčí? Nestál by tento fakt za pozornost vaši, ale nejen vaši?
Jestli bych si dovolil maličké vysvětlení proč. Tak je nutné upozornit na jednu věc, která se nebere moc v úvahu, že Babiš jr. má švýcarskou státní příslušnost. Tudíž otázka jak se (se švýcarským pasem) dostal na Krym je – z hlediska našich poměrů naprosto irelevantní. Osobně
předpokládám, (pokud tomu nebrání nějaké předpisy), tak (pokud bylo potřeba) požádal o ruské turistické vízum, které mu bylo poměrně rychle vydáno:
Věc druhá, je otázka jeho vyšetřování v kauze Čapí hnízdo. Tady naopak, vzhledem k tomu že jde o švycarského občana, který se dlouhodobě zdržuje ve Švýcarsku, tak šance ho vyslýchat, nebo dokonce obžalovat jsou pro naší justici poměrně omezené. A jestli snad šance byla, aby policie získala povolení k alespoň formálnímu výslechu, tak po přepadovce TV Seznam klesla na nulu.. Tudíž, jak jste se asi mohl dočíst, policie vyřadila stíhání Babiše jr. z nyní připravované žaloby vůči Babiši senioru..A počítám, že to časem odloží úplně..
Jste obyčejná hyena, stejná jako slonková s kubišem, neváháte útočit i na dítě, sice už dospěl, ale prokazatelně trpí onemocněním nesmírně závažným a vylučujícím jakoukoli vědomou spolupráci na tom, co předhazujete jeho nešťastnému otci. Schizofrenie bych nepřála ani vám, hyeny!!!
Nejhorší na tom je, že ten člověk si je stále jistý svou nepostižitelností.
Standa Kolařík | http://www.politicon.eu