Pocit cestovatelského bezpečí je jen iluze. Podívejte se, kam nejezdit

Napsal/a Robert Malecký 22. července 2015
FacebookTwitterPocketE-mail

Libanon, Tunisko, zakarpatská část Ukrajiny, Lesotho, Libérie. O pět položek se jen za dva uplynulé týdny rozrostl počet regionů, které české ministerstvo zahraničí považuje za potenciálně nebezpečné a vydalo k nim na svých stránkách pro cestovatele upozornění. 

Podle ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka jde o širší trend. „Svět kolem nás se mění a je jednoznačně nebezpečnější, než byl,“ říká.

Důkazem je i pětice unesených Čechů v Libanonu (i když stále není vyloučena ani varianta, že jde o zinscenované divadlo), či čtyři Italové v Libyi, kde ČR pohřešuje dalšího svého občana už od května.

Že jsme v bezpečí? Iluze

Zaorálek vyjádřil obavu, že počet případů, kdy jsou unášeni občané evropských zemí, Čechy nevyjímaje, poroste. A neplatí, že by ve zhoršující se bezpečnostní situaci Češi představovali jakoukoli výjimku.


 Čtěte též: Cestovatelská rizika: Je český pas bezpečný? A jakou cenu má jeho držitel…


„V České republice panuje dojem, že Češi jsou nějak zvlášť v bezpečí, jednak že proti nám nikdo nic ve světě nemá a nemáme minulost, kdy by nám někdo musel něco vyčítat. To je iluze,“ řekl po úterním jednání krizového štábu k situaci o zmizelých Češích.

Terorismus, boje, ale i ebola

  • Kromě Libanonu, kde ministerstvo zahraničí vydalo varování v sobotu odpoledne poté, co vyšlo najevo zmizení pětice Čechů, je na aktuálním seznamu zakarpatská část Ukrajiny, které se boje dosud vyhýbaly. Od 11. července je to ale jinak: K ozbrojenému konfliktu došlo přímo ve městě Mukačevo, jedním z důsledků jsou i přísné bezpečnostní kontroly na hlavní trase z Čopu do Kyjeva. Dlouhodobě přitom platí i varování před cestami do Doněcké a Luhaňské oblasti,.
  • Maximální obezřetnost je po teroristickém útoku v Sousse doporučována rovněž v Tunisku, které bylo léta považováno v arabském světě za bezpečnou destinaci.
  • V Lesothu vládne napjatá politická situace od konce června, kdy byl zastřelen bývalý velitel ozbrojených sil.
  • Libérii varování nesouvisí s bezpečnostní situací, ale s epidemií eboly, jejíž nový výskyt zde Světová zdravotnická organizace oznámila 1. července. Epidemie způsobená virem ebola je stále přítomna i v sousedních zemích – v Guinejské republice a v Sierra Leone.

Mapu zobrazíte kliknutím na obrázek, jednotlivé položky můžete dále zvětšovat.

Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí ČR, grafika: -pes-

Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí ČR, grafika: -pes-

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Čtěte též

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)