Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Moyan_Brenn / Foter / CC BY, Travel

Pocit cestovatelského bezpečí je jen iluze. Podívejte se, kam nejezdit

Libanon, Tunisko, zakarpatská část Ukrajiny, Lesotho, Libérie. O pět položek se jen za dva uplynulé týdny rozrostl počet regionů, které české ministerstvo zahraničí považuje za potenciálně nebezpečné a vydalo k nim na svých stránkách pro cestovatele upozornění. 

Podle ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka jde o širší trend. „Svět kolem nás se mění a je jednoznačně nebezpečnější, než byl,“ říká.

Důkazem je i pětice unesených Čechů v Libanonu (i když stále není vyloučena ani varianta, že jde o zinscenované divadlo), či čtyři Italové v Libyi, kde ČR pohřešuje dalšího svého občana už od května.

Že jsme v bezpečí? Iluze

Zaorálek vyjádřil obavu, že počet případů, kdy jsou unášeni občané evropských zemí, Čechy nevyjímaje, poroste. A neplatí, že by ve zhoršující se bezpečnostní situaci Češi představovali jakoukoli výjimku.


 Čtěte též: Cestovatelská rizika: Je český pas bezpečný? A jakou cenu má jeho držitel…


„V České republice panuje dojem, že Češi jsou nějak zvlášť v bezpečí, jednak že proti nám nikdo nic ve světě nemá a nemáme minulost, kdy by nám někdo musel něco vyčítat. To je iluze,“ řekl po úterním jednání krizového štábu k situaci o zmizelých Češích.

Terorismus, boje, ale i ebola

  • Kromě Libanonu, kde ministerstvo zahraničí vydalo varování v sobotu odpoledne poté, co vyšlo najevo zmizení pětice Čechů, je na aktuálním seznamu zakarpatská část Ukrajiny, které se boje dosud vyhýbaly. Od 11. července je to ale jinak: K ozbrojenému konfliktu došlo přímo ve městě Mukačevo, jedním z důsledků jsou i přísné bezpečnostní kontroly na hlavní trase z Čopu do Kyjeva. Dlouhodobě přitom platí i varování před cestami do Doněcké a Luhaňské oblasti,.
  • Maximální obezřetnost je po teroristickém útoku v Sousse doporučována rovněž v Tunisku, které bylo léta považováno v arabském světě za bezpečnou destinaci.
  • V Lesothu vládne napjatá politická situace od konce června, kdy byl zastřelen bývalý velitel ozbrojených sil.
  • Libérii varování nesouvisí s bezpečnostní situací, ale s epidemií eboly, jejíž nový výskyt zde Světová zdravotnická organizace oznámila 1. července. Epidemie způsobená virem ebola je stále přítomna i v sousedních zemích – v Guinejské republice a v Sierra Leone.

Mapu zobrazíte kliknutím na obrázek, jednotlivé položky můžete dále zvětšovat.

Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí ČR, grafika: -pes-

Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí ČR, grafika: -pes-

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Nebyl vložen žádný komentář
Přidávání komentářů není povoleno