Po zdravotnictví se Babiš rozhodl rozvrátit i školství, píše radní pro školství
POZNÁMKA. Po zdravotnictví, které se pod nekonzistentním vedením premiéra Andreje Babiše ocitlo v naprostém chaosu a na pokraji zhroucení, vletěl pan premiér jako meteorit do dalšího rezortu. A to do školství. Bez podpory odborníků a proti názoru ministra školství nejprve vyhlásil tzv. úřednickou maturitu, a následně se vyjádřil v duchu, že maturita beztak nikoho nezajímá.
Je jisté, že je potřeba hledat řešení, jak maturantům umožnit složit závěrečnou zkoušku za podmínek, které odpovídají současné situaci. To ale neznamená, že se po roce naprosté nejistoty snad ve všech oblastech společnosti má sáhnout po formě, která je nespravedlivá a která devalvuje samotný koncept maturity.
Ta má být především zkouškou závěrečnou, prokazující, že student dospěl k určité zodpovědnosti, schopnosti formulovat své znalosti, postavit se za to, jak uzavře středoškolské studium. Nikoli zkouškou z průměru, zkouškou průměrnou.
Za čtyři roky středoškolského studia projde každý student vývojem, většina prožívá různě náročná období. To, jaké známky měl student řekněme v prvním pololetí druhého ročníku střední školy, nelze poměřovat se schopnostmi, které prokázali jeho o dva roky starší vrstevníci, kteří se intenzivně připravovali na složení maturity za podmínek, které znali mnoho let dopředu. A studenti, kteří budou letos maturovat, budou vstupovat do konkurenčního světa právě těchto o pár let starších souputníků.
Je neodpustitelné, že se pan premiér v oblasti školství chová zcela svévolně, aniž by naslouchal odborníkům. Přitom se v případě vzdělávání má na koho obrátit. Ministr školství Robert Plaga řešil otázku úpravy maturit včas a jeho řešení představuje schůdnou cestu.
Po vyhlášení pracovní povinnosti pro žáky vybraných zdravotních a sociálních oborů se Plaga také vyjádřil, že hledá způsob, jak zajistit vhodné podmínky maturity i pro tyto mladé lidi. Takzvaná úřednická maturita to ale nebude.
Až se tedy bude za několik měsíců pan premiér ve sněmovně opět omlouvat za to, že neposlechl odborníky a jednal impulzivně na vlastní pěst, bude pro tyto mladé lidi pozdě. A přitom jestli celá tato covidová situace ukázala alespoň jednu věc, pak právě fakt, že hlasy odborníků mají být v krizi slyšet nejvíc.
Autorka je předsedkyně Výboru pro výchovu a vzdělávání zastupitelstva hlavního města Prahy a zastupitelka zvolena za Praha sobě.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
10 komentářů
Bohužel, Babiš navrhl hloupost, ale že by to Plaga nějak vyspravil se říct nedá, protože u něj se vůbec nedá garantovat, že to je ta finální úprava. Klidně to pak po dalším befelu tria Babiš-Blatný-Hamáček změní.
Už teď se v médiích objevují zprávy, že některá učiliště ale i střední průmyslové školy, navrhují studentům opakování ročníku.
Že by to pan ministr Plaga nevěděl?
https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/3279208-studenti-odbornych-skol-prichazeji-o-praxi-nekde-jim-nabizi-i-opakovani-rocniku
Stačilo by sledovat, co se děje! Ve vládě se jedná jen o tom, co schválí Babiš! Takže befely jsou JEN od Babiše!
je jeste neco co babis nerozvratil?
krome dotaci do agrofertu
Těch zpráv a svědectví o způsobech „“řízení““, které používá AB je již dostatek a ukazují na absolutní nekompetentnost AB cokoliv systematicky řídit. Obecně se má za to, že existují nějaké poradní sbory, nebo panely expertů, které vláda dotazuje a řeší s nimi optimální, nebo alternativní scénáře, co se stane, když A, B, atd. Tzn, že nasloucháním špiček oboru, ve kterém dotyční dosáhli nějakého renomé a respektu odborné veřejnosti, se nám podaří prosadit vhodnou politiku, nebo alespoň snížit pravděpodobnost přijetí politik špatných.
Bohužel v situaci, kdy vláda experty neposlouchá, můžeme vládu nahradit kolem štestí a každý den si něco vytočit (většinou sami sebe)…zkrátka marnost nad marnost.
Vzhledem k tomu, že si můžete zakoupit jakýkoli titul , případně vypracování diplomové práce, maturitu a to dokonce v krátkém několika měsíčním kursu, viz plzeňská práva, tak otázka školství a jeho rozvracení je bezpředmětná. Ten, kdo na studium má, toho zavřené školy neohrozí, ten kdo nemá, tak si titul zakoupí.
Řada politiků a jiných „studovala“ v Plzni 3-4 měsíce a titulem se honosí dodnes. Tak o co jde?
Maturita není titul a je státní nebo byla dokud ji socani a burešovy podržtašky nezačali destruovat. Každopádně při centrálním hodnocení se podvádí či přimhuřuje oko od dost hůře, než když se vše upeče v rámci jedné školy. Proto bureš chce státní maturitu zrušit úplně.
Plzeňská práva byl „podvod“, organizovaný Pospíšilem a ODS! Nutno ale podotknout, že to organizovala škola pouze pro absolventy tříletého studia pro zaměstnance státní správy! Ti studenti tedy sice studovali devět měsíců plus ty tři roky! Takže? Nepište nesmysly!
Jestliže Babiš jedná ve vládě autoritativně a jedná a schvaluje se jen to, co on uzná za vhodné, tak je pan ministr Plaga svým způsobem hrdina, když mu odporuje!
Prosáklo, že s ministry za ČSSD ve vládě už hlasují také dva ministři za ANO! Plaga bude jeden, kdo je asi ten druhý?
„Je jisté, že je potřeba hledat řešení, jak maturantům umožnit složit závěrečnou zkoušku za podmínek, které odpovídají současné situaci.“ Každá etapa devastace školství se odvolává na citovanou větu. Situace se neustále vyvíjí a znalosti jdou postupně do kytek. Maturitní zkouška sloužila jako oficiální měřítko pro postup na další školu. Doložili jste kopii maturitního vysvědčení a pak už jste ho celý život nepotřebovali. Pak už nastoupila pouhá a tvrdá praxe.
S tím se dá souhlasit, ovšem ne že by od dob valachové MŠMT nebylo v totálním chaosu i bez bureše.