Plicní ventilátor, na který Češi poslali 14 milionů. Vyrobeno je 380 kusů, odbyt se hledá
Za pouhý jeden den se koncem března podařilo mezi lidmi v rámci crowdfundingu vybrat přes 14 milionů korun na dokončení vývoje plicního ventilátoru nazvaného CoroVent. Krize spojená s koronavirem byla na vzestupu, zájem projevovaly nemocnice v Česku i ze zahraničí. Jak to s projektem vypadá o dva měsíce později?
Na projekt iniciativy Covid19CZ a pražského ČVUT se složilo přesně 7 483 dárců. Vybraná suma byla 14,2 milionu korun a cílem bylo vyrobit 500 nových plicních ventilátorů pro pacienty s dýchacími potížemi vyvolanými koronavirem.
Po dvou měsících se situace s pandemií přinejmenším v Evropě výrazně uklidnila. Natolik, že dosud žádný z vyrobených 380 ventilátorů nemusel být v žádné z českých nemocnic nasazen.
„Ventilátory byly testovány a připraveny k rychlému nasazení v případě krizové situace, která nenastala. V současné době probíhá standardní proces certifikace,“ vysvětluje Jiří Denner, majitel třebíčské společnosti MICo Medical, která plicní ventilátory vyrábí.
Podle něj má CoroVent velký komerční potenciál. „Jedná se o cenově dostupnější výrobek, který je složený z kvalitních komponentů, je spolehlivý a navíc je zkonstruovaný do náročných podmínek,“ říká Denner s tím, že výrobek je „v případě uzavření nových obchodních smluv“ připraven k masové výrobě.
„Splnili jsme závazek české veřejnosti, která společně s podnikatelskými subjekty přispěla na jejich výrobu. Ventilátory vyrobené nad rámec tohoto závazku pak využíváme k prosazení se na zahraničních trzích,” říká Denner, který ještě koncem dubna mluvil o potenciálních objednávkách osmi tisíc kusů a zájemcích z Itálie, Španělska a Německa.
Přístroj byl už dříve k posouzení zaslán do Itálie a do Kanady. Do výroby se ale mimo Česko nedostal, navzdory tomu, že ČVUT dalo dočasně – po dobu koronavirové krize – k dispozici open source licence.
„Probíhají jednání v mnoha zemích, kde je situace stále kritická. Zatím ale nedošlo k žádné konkrétní dodávce a nemáme ani informaci, že by se tento ventilátor vyráběl na základě open source licence,“ říká Jiří Denner. Zájem o představení českého plicního ventilátoru nedávno projevil krizový štáb Lucemburska.
Pro možný komerční úspěch musí CoroVent získat potřebné certifikace jako zdravotnický prostředek a projít i klinickými zkouškami.
Plicní ventilátor je výsledkem výzkumné práce profesora Karla Roubíka a týmu z Fakulty biomedicínského inženýrství ČVUT. „CoroVent získal druhé místo v hackathonu EUvsVirus, který byl největší panevropskou online akcí tohoto typu a který iniciovala Evropská komise společně s Evropskou radou pro inovace. V Evropě v těchto měsících nevznikl žádný obdobný projekt, který by se dostal do fáze výroby a certifikace. Je to krásný příklad toho, jak funguje spolupráce firem s akademickou sférou,“ říká za ČVUT mluvčí Lucie Orgoníková.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
4 komentáře
Takze kde je teda problem? Ze tech ventilatoru nakonec neni treba tolik? Kolik procent z tech, kteri onemocneli covid, nakonec bylo napojenych na ventilaci? Skoro mi to pripada jako vynalez neceho, co nikdo nepotrebuje.
Když se dívám na design jednotky, ani se nedivím, že není zájem. Vzhled jako z dob průmyslové revoluce začátku 20-tého století. Každý, kdo by investoval do takovýchto zařízení, riskuje soudní potahování, za špatně vynaložené peníze. Srovnejte se zařízením ze Singapuru!! Bohužel se ukazuje naše zaostalost VŠ, kde nepomůže ani chválihodná snaha o výrobu prospěšného zařízení.
Vyrobeno u nás, desing poplatný možnostem ušití „horkou jehlou“ se dá rozhodně vylepšovat. Tak proč se vyrobené kusy nepřesunou do skladů SHR (Státních hmotných rezerv)? Pokud se nějaká další epidemie s problémy dýchacích cest objeví, budou je mít k dispozici potřební rychle a tam, kde bude třeba.
Takže, 14,2 mil. Kč se vybralo. Za to se vyrobilo 380 ventilátorů ( 37.500,- Kč v nákladech na jeden ? ). Takže náklady firmy ca. +/-0 ( nebo tak nějak… : čas , režie, know-how… )
A teď těch 380 ventilátorů , které má firma vlastně cca. zadarmo, tak teď bude prodávat.
Dobrej byznys …. a ještě lepší PR… v ceně.