Pište články, vyhrajte ceny. Společnost Verbatim chtěla korumpovat novináře, prý omylem
Doba koronavirová může být i zkouškou vztahů mezi soukromým sektorem a novináři. A testem, kam je PR sektor ochoten zajít, aby připoutal pozornost ke svým tématům. Společnost Verbatim v pondělí rozeslala tiskovou zprávu, kde novinářům nabídla soutěž o ceny, pokud budou psát o jejích produktech. Po upozornění HlídacíPes.org společnost uznala, že taková nabídka je za hranicí etiky a stáhla ji.
„Vážené novinářky, vážení novináři, vzhledem k současné pandemii způsobené koronavirem SARS-CoV-2, jsme byli nuceni zrušit plánovanou tiskovou konferenci, na které jsme kromě produktových novinek plánovali i oznámení nového informačního kanálu určeného právě pro vás, novináře.“
Úvod tiskové zprávy sám o sobě nijak speciální není. Problematická pasáž ovšem následuje. Novináři se mají zaregistrovat do programu VERBATIM.NEWS, který je určen výhradně zástupcům médií. Po registraci mají dodat ukázky svých článků o společnosti Verbatim nebo odkazy na ně – a to povinně; pokud to udělají, budou pak zařazeni do soutěže o ceny.
Společnost pak přímo říká, že za zveřejnění například tiskové zprávy mohou být novináři oceněni drobnými dary.
Za hranicí etiky
Profesní pravidla pro sektor vztahů s veřejností přirozeně jakékoli korumpování novinářů zakazují. Odkazuje na to například etický kodex českého PR Klubu.
Etický kodex přijatý českým PR Klubem je shodný s Etickým kodexem IPRA, který byl přijat v roce 2011 jako prohlášení o profesionálním a etickém chování členů Mezinárodní Asociace Public Relations. Není závazný, ale odborníkům z oblasti public relations po celém světě je jeho respektování doporučováno.
O selhání ve vztahu společnosti s novinářem mluví pro HlídacíPes.org i PR konzultant a mediální poradce Karel Křivan.
„Je to nepochopení podstaty a ,zákonů‘ komunikace mezi firmou a médii. Už ta registrace na stránkách společnosti… Ale vázat odměnu na uveřejnění firemních informací, chtít po novinářích jejich zaslání firmě, to je vskutku za hranou profesionality. S podobnými věcmi jsme se setkávali před mnoha lety, myslel jsem, že už je to pryč,” říká Karel Křivan.
V obecné rovině není podle Křivana problém v soutěži pro novináře, rozhodně ji ale nelze jakýmkoliv způsobem spojovat s informováním o dané značce.
„Může za to brigádnice”
Touto cestou se nakonec vydala i společnost Verbatim, která po upozornění HlídacíPes.org a žádosti o reakci text na stránce pro novináře změnila.
„Došlo bohužel díky tomu, jak jsme všichni na ,home officech‘ doma a využíváme k podkladům i nějaké externisty a brigádníky, tak zde selhal náš kontrolní orgán uvnitř firmy. Velmi se tímto Vám i všem dalším novinářům omlouváme, nebylo v našem zájmu jakkoliv korumpovat novináře,” napsala mluvčí společnosti Jana Efmertová.
Dodala, že původním záměrem firmy byla pouhá vědomostní soutěž pro novináře, a v tomto smyslu byl také text na stránkách upraven. Podmínkou účasti v soutěži tak již není dodání ukázek článků, ale pouhá registrace:
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Kdo jsou poradci šéfa ČT Součka. Televize hledá seznam jmen už měsíc a půl
Aleš Rozehnal: Charta pracovníka ČT, kterou navrhuje Jan Souček, je protiústavní
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
1 komentář
Společnost Verbatim zřejmě vůbec nepočítá stím, že novináři mají nějaký etický kodex. Bylo by zajímavé vědět, jak a proč tomuto názoru došla.