Petr Pithart: Vláda ať na vize zapomene a řeší strachy a lidi na okraji
Téměř povinná mediální mantra zní, že dnešní vláda nemá vizi, jak by se jí tedy mohlo dařit?! Ztratila ji a nemůže najít? Prý naše vlády vize měly, než jsme vstupovali od Evropské unie a do NATO. Teď nemáme kam vstupovat a tak nemáme vizi. Bez vstupování nelze mít vizi? Asi ne, když ji dnes vláda nemá, jak slyšíme do omrzení, řekl bych, že přímo „do blba“.
Kde jsou tedy vize k mání? Jak to, že ji ta dnešní nemá, je líná, nebo to neumí? Proč se někde nepoohlídne, třeba ještě nějaké vize jsou? Ani občané včetně expertů nejsou s to vizi najít. To už je vážné.
Ale teď vážně: řeči o vizích jsou dnes docela nebezpečné. Přesto se donekonečna v médiích opakují a vládu sráží jako neschopnou: pro Bůh, proč už jí nemají, proč ji ani nehledají, když chtějí dobře vládnout?
Jak to je ve skutečnosti?
Toto je první text, kterým začíná pravidelná spolupráce Petra Pitharta se serverem HlídacíPes.org.
Petr Pithart je bývalý předseda české vlády, dlouholetý předseda Senátu, spisovatel a právník věnující se politologii a historii, někdejší disident a signatář Charty 77.
Vize, ideologie a vůdcovský princip
Koaliční vláda složená ze stran s jejich volebními programy řekne, na čem je dohoda a co chce udělat. Má pořadí priorit: vznikla na dohodě, která se odrazila v programu vlády (v programovém prohlášení, předneseném před Sněmovnou) a každý rok program modifikuje, upřesňuje jej návrhem rozpočtu. Ten musí jak známo schválit Poslanecká sněmovna.
To je předsevzetí vlády, ale na vizi, kterou kdekdo žádá, je to určitě málo. Poznámka na okraj: vláda nemá mít priority, to je přece už pojmově nesmysl: priorita je totiž jen jedna, měla by mít tedy srozumitelné pořadí priorit. Ani to pořád ještě není vize.
Pokud chceme tu jednu prioritou, musí jí dnes být pomoc Ukrajině a budování naší obranyschopnosti.
Co se ale nabízí jako „správná vize“? Něco jako „Šťastné Česko“, „Blahobytné Česko“, „Bezpečné Česko“ „Vzdělané Česko“ a tak dál a tak podobně; jenže to jsou jen líbivá hesla.
Vize samozřejmě existují, ale pozor – jsou to ideologie. A ty se nesnášejí s politikou v podobě, jak ji liberální demokracie euroatlantických států provozují. Ideologie jsou uzavřené, vše vysvětlující myšlenkové systémy, nesnášející se s kompromisy. Nacismus, komunismus. Jejich vůdcové byli možná vizionáři, ale hlavně despotové a masoví vrahové.
Ideologie jsou spojeny s vůdcovským principem. „Vůdce“ mají dnes i u nás některá hnutí (Babišovo, Okamurovo), nikoli však politické strany.
Některé „ismy“ mají též náběh být ideologiemi, ale něco podstatného tam vždycky chybí: třeba italský fašismus ideologii postrádá. Byl tam odporný režim, nikoli ale totalitní. Fašismus by se neměl zaměňovat s vyhlazovacím nacismem, což se bohužel běžně děje.
Jiné „ismy“ mívají „tvrdé jádro“ vyznavačů, kteří k ideologii směřují, ale obvykle k ní nedospějí: třeba ekologismus (environmentalismus), feminismus.
Ideologie přitahují ty, kteří se v liberálně demokratickém režimu necítí doma. Lidi „na okraji“, lidi „mimo systém“. Lidi, kteří se cítí něčím ohroženi: imigrací, kapitalismem s tvrdou „volnou soutěží“ a s minimálními regulacemi, válkou za hranicemi, ale možná i válkou doma. Nejen tedy chudí. Takoví tu budou asi vždycky, ale nemělo by jich být mnoho.
Ideologie jsou spojeny s vůdcovským principem. „Vůdce“ mají dnes i u nás některá hnutí (Babišovo, Okamurovo), nikoli však politické strany. Proč se u nás voleb účastní vedle politických stran i hnutí (se kterými přitom naše ústava nepočítá!), to je jiný problém, na jiné, příští zamyšlení.
Volání po vizích je ve svém důsledku nebezpečné, aniž to volající zřejmě netuší. Je to totiž volání po ideologiích a po vůdcích s vizemi.
Problému se už před dvěma desítkami let věnoval sborník editovaný Zdeňkem Zbořilem „Krize, vize a realita české politiky“ (2002. Evropský literární klub). Psal jsem tam už tehdy, že bychom rozhodně měli odolat touze po vizích, protože to jsou ve skutečnosti touhy po vůdcích (s vizemi).
Ve skutečnosti je volání po vizích nebezpečným, a doufám, že marným voláním po jednoduchém černobílém světě dobrých a zlých. Takový svět uměly nabízet právě ideologie.
Nejlépe tomu budeme čelit tím, že si zvolíme vládu, která bude vládnou tak, aby se v našem státě co nejvíce lidí cítilo – doma. To znamená v bezpečí; v úzkém i v širším smyslu. Tím myslím i ve smyslu sociálním. Zkrátka aby bylo co nejméně chudých, odstrčených lidí. Vize jsou podle mého jaksi „náhradou domova“.
Začít s lidmi mluvit. Srozumitelně
Aby se co možná všichni cítili bezpečně, by mělo být samozřejmě úkol každé vlády. Volání po tom, aby vláda měla vizi, je však notorickou hloupostí, je to pohodlná fráze, zmateně odrážející pravdivý fakt, že se příliš mnoho lidí ve státě doma necítí.
Ti volí zpravidla vůdcovská, populistická hnutí, od kterých očekávají, že všechno a hned se změní k lepšímu. Ale nejsou to jen chudí. Jsou to i jacísi „neklidní“, kteří nebudou „doma“ nikdy. Pro všechny ty je demokracie cosi, co splnění jejich přání překáží. Volání po vizích je v tom bezděčně povzbuzuje.
Je třeba říci, že mnozí populističtí vůdcové dnes už klasické ideologie s vizemi nepotřebují. V mediálně zcela proměněném světě si místo vizí–ideálů (ideologií) vystačí s vyvoláváním strachů. Bohužel obav je dnešním světě vskutku mnoho. Aby se obavy nestávaly rovnou strachem, to musí umět zařídit vláda. Především tím, že (a jak) se zapojuje stát do širších, mezinárodních společenství.
Ve skutečnosti je volání po vizích nebezpečným, a doufám, že marným voláním po jednoduchém černobílém světě dobrých a zlých. Takový svět uměly nabízet právě ideologie.
Vize tedy není to, co naší vládě chybí. Vláda přiznává, že tu a tam něco neuměla „zkomunikovat“. Je to bohužel ještě horší: někteří ministři dnes vůbec neumí srozumitelně mluvit.
Vláda by prostě měla umět artikulovat čili vyslovovat. Mluvit správně a srozumitelně česky.
Chtějme proto po vládě nikoli vize, ale to, aby její ministři mluvili stručně, jasně, nezabíhali do detailů, do „technikálií“, kterým většina z nás nerozumí. Chtějme, aby uměli v řeči udělat tečku, čárku, odstavec. Některým totiž vůbec nelze rozumět.
My před obrazovkami je i proto po několika prvních větách vypínáme. Příkladem budiž slovo „balíček“. Bez něj dnes žádný ministr ani nepromluví, ačkoli jde o změny několika konkrétních zákonů. Z „balíčku“ vládě pořád cosi vypadává, cosi se v něm mění, přidává se do něho…
Balíček je tlach, jehla gramofonu zaseklá v jedné drážce. Diváky a posluchače neosloví, protože se k nim mluví jako k dětem: balíček sem, balíček tam, jako na pískovišti kyblíček. České obliba deminutiv, čili šišlání, zasáhla i vládu.
Vláda se tedy rozhodně nemusí shánět po vizích, měla bych se jich dokonce vyvarovat, neb s opravdu silnými vizemi přicházejí jen vůdcové a diktátoři. Vláda by prostě měla umět artikulovat čili vyslovovat. Mluvit správně a srozumitelně česky.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Jan Urban: Pokud politika nemá hodnotový rámec, je jen nástrojem rozpadu
Takže dobrý den. Andrej Babiš zlatoústý, velkolepý vítěz nad umělou inteligencí
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
56 komentářů
Tato dnešní vláda se především naprosto a záměrně „odřízla“od lidí, občanů. Je to výsledek a důvod, že se spojitla skupina, „tlupa“ slabých s minimen počtu voličů, občanů. To je zásadní její nedostatek, vada. Vláda by měla vládnout na základě interakce s občany, alespon částečně. Vládne svérázně jen se svými cíli ministrů, kteří nejsou „kovaní odborníci, profesiální“ na svém místě, převážně. Vládne výlučným způsobem. Neexistuje u ní při vládnutí alespon to my vláda a vy lidé, národ. Vládne jen svérázným výlučným způsobem – my vláda a dál nikdo. Je to způsob my vláda /my jsme ten kočí/ a vy lidé, národe budete šlapat jak tažný kůn a když to nepůjde, nejde , tak klapky na uši i na oči a ještě vás svážeme silou, pomocí „siláků“ zvenčí a zakotvíme do zákonů.
Tak ses neměla održezávat slabá danielová. Burešova tlupa „slabých“ s minimem voličů, otporníků, kteří svérázným způsobem v předchozím volebním období zcela zdevastovali českou ekonomiku za to nestojí.
Jenže v současné vládě, snad s výjimkou ministra zdravotnictví, nesedí ani jeden odborník na svůj resort.
Pane Pitharte, pokud vystupujete v médiích nebo veřejně, vždy Vás pozorně poslouchám. „Kdo jsem, abych polemizoval s Pithartem?“…Přesto si dovolím svůj názor na věc. Hluboce jsem přesvědčen, že slovem „vize“ rozumím, alespoň jednu jedinou věc, která přesahuje rámec volebního období, jinak zastupitel deklasuje sám sebe na pouhého „dojiče“ rozpočtu ve svůj prospěch a „tak nějak to doklepu“. To samé (a velice nepříjemné) je tvrzení našeho současného prezidenta, že příště už s ním raději nepočítejme…Teď „zamakám“ a po pěti letech mi dejte pokoj (i kdyby byla válka…?). To není důvěryhodné pro mou víru, proč to vlastně dělá. A jeho případné vize to předem deklasuje. Ale záleží na podání, jak to veřejnosti „naservíruje“. Každopádně tzv. „komunikace s veřejností“ vlády byla do dějů uměle vtažena novými způsoby komunikace a IT technologií. Ti „vůdci“, kteří mají ambici systém a lidi v něm skutečně „podojit“, přímou komunikaci a prezentaci svých názorů mimo oficiální média, které je mají kontrolovat a filtrovat „zrno od plev“, vítají, využívají a zneužívají. Umně a uměle tak tlačí všechny, aby tak konali také. Zřejmě se tento denní befel veřejnosti o své činnosti stává realitou, ale nikoli nezbytnou. Vyvolává nekonečnou polemiku v diskuzích příznivců a odpůrců, kteří mají pouze svůj hlas (nějakou osmimiliontinu), ale mohou se sdružovat. Říká se „Bližší košile než kabát“ a ve světě, který se od roku 2000 již přes dvacet let stává trendově stále nebezpečnější, by komunikace zastupitelů svých voličů navenek vždy měla být ve schématu: akutní strachy a jejich řešení – řešení dlouhodobé problematiky (vzdělání – důchody – zdravotnictví) – vize. Na akutní strachy a nabídku jejich řešení vždy apeluje tzv.opozice, která zneužívá za této fáze akutní studené války svého postavení. Proč? Protože došlo ze strany médií a veřejnosti k toleranci lži. Za prokázanou lež má být odstoupení. Na lži nelze budovat smysluplnou budoucnost. Prý systém lživé politiky vymyslel Netanjahu a takový Babiš nebo Trump to dotáhli k dokonalosti. Na základě lží se z politiky stává sektářství, kde pravda vlastně nikoho nezajímá, důležité jsou emoce a figura lídra. To nyní funguje. Kdo upřednostňoval své vzdělání, kdo nepodcenil svoje vlastní vzdělání a není pro něj složité udělat hlubší úsudek opřený o dějinný vývoj, je schopen rozklíčovat, co se děje. Ale takových lidí je ve společnosti (prý) pouze 20%. A s tím „zbytkem“ – osmdesáti procenty se pracuje. S těmi pracoval Zeman a světe div se, byl zvolen znovu! Nepotřeboval vize, nepotřeboval nic. Kde je výsledek polemiky na téma vize? Proč byl opilec zvolen? Ukázal cestu dalším. Máme problém. Tato doba není o vizích.
Ukazuje se, že peníze investované do lží za pomocí moderních technologií (internet, sociální sítě, AI) dokáží natolik zavalit myšlení lidí, že z nich uděláte loutky. S pomocí centralizace a koncentrace kapitálu nebylo jasné, až se majetek soustředí do rukou několika jedinců, co bude dál. S výše uvedenými prostředky je nyní zcela možné, že by se kolo dějin mohlo po tisíciletích vrátit k otrokářství. Ale na jiné vyšší úrovni. Třeba Číňanům byl systém trestů za přečiny vysvětlen tak, že s všudypřítomnými kamerami souhlasí (anebo se jich již ani neptají). 80% lidí ve společnosti (a to téměř jakékoli) podcenilo svoje vlastní vzdělání a je pro ně složité udělat hlubší úsudek opřený o dějinný vývoj a jsou schopni si takový systém řízení společnosti odsouhlasit. Že už to nepůjde vrátit zpět jim nedochází, stejně jako u nás ve 48. roce nedošlo „lidovým masám“, že jsou oblblí předchozím vývojem, všemi těmi hrůzami a lží Moskvy, která sem nastrčila gubernátorské vedení…40 let to pak trvalo. Zde se jedná o jiné měřítko v dějinném vývoji, a proto lze předpokládat hrozbu změny na staletí. Uvidíme. Letošní rok se všemi těmi významnými volbami u nás i ve světě napoví. Zatím je trend jasný a neústupný a upřímně – je z toho na zvracení. A řešení? Já nevím. Ale jedno z toho vyplývá – to je ta věc, o které se má prioritně hovořit. O tom, jak z toho ven. Právě teď.
Prosím Vás pane už není čas na stále kritiky druhých co dělají špatně. A co jste udělal Vy? Pomohl jste např.nejake neziskové organizaci? Děláte něco navíc? Nevím nevím, zamyslete se. Jsme v 21 století a je třeba myslet do předu a ne vzpomínat kdo se jak dříve choval. Pokud najdeme mezi sebou více porozumění, budeme mít jistotu v budoucnost a lepší život pro naše děti.
Pokud se má něco akutně řešit, mluvit o tom v médiích, rozebírat, hledat a (rychle!) najít řešení je to právě toto: Není možná dále tolerance lži u voleb a našich zastupitelů. Je to zřejmé, ale samozřejmě se zatím neví, jak na to.
👍
Problém je ten, že neznáte Machiavelliho a Koukolíka. Jinak byste nahlédl, že principem politického řemesla a leadershipu je přimět lidi k tomu, aby dělali něco, co by jinak sami od sebe nedělali. To bez „manipulace s informacemi“ není možné. Potom je ovšem otázkou definice, co označíme za lhaní a co ještě nikoli. Potom je ovšem snadné jakéhokoli politického protivníka označit za lháře a lžích vlastních cudně pomlčet. Není to hezké, ale toto je realita.
To, jak se kdo choval dříve, je jednoznačně pomůckou při prognózování, jak se bude chovat v budoucnu. A podpora politických nevládek, usilujících o likvidaci demokracie rovněž není zrovna to pravé ořechové.
Skvely napad pomahat nejake neziskove organizaci – napada mne treba ta Fialova, zatim dostala pouhych 100 mega ze statniho rozpoctu, a utratila je na platy svych zamestancu na rozvoje demokracie barmskych zen
„… Je to bohužel ještě horší: někteří ministři dnes vůbec neumí srozumitelně mluvit.“
Obávám se, že je to ještě horší: oni ani nemají co říct.
Ono je to stejné i tady, kdo má jiný názor, než je ten ideologicky povinný je odkloněn. Ti poslušní si můžou papouškovat, signalizovat co chtějí. Pithart nebyl není žádný svatoušek i patří k vatikánské sektě která vždy spolupracuje s jakýmkoliv režimem
Ty budeš asi hloupý Honza pokud nerozumíš tomu, o co jde. Ministr průmyslu a obchodu Sikéla převzal od superministra Havlíčka ministerstvo, které se vůbec nestaralo o to kolik má stát zemního plynu na zimu a bylo to ubohých 15 % kapacity zásobníků- nejenom, že nová vláda musela zajistit plyn za vyšší ceny, ale v podstatě to byl jeden z kostlivců ve skříni. A bývala vláda hnutí ANO a její poslanci měli tolik drzosti, že je kritizovali za to, že ten plyn sehnali a občané měli čím topit. Co se týká druhého ministerstva dopravy ministra Havlíčka- to přerušila některé plánované stavby dálnic. a tak by jsme mohli jít od ministerstva k ministerstvu, všude bylo plno kostlivců a nášlapných min- míněno tak, že některé ministerstva měsíc před volbami rozhodly o některých nákupech, které musela uhradit vláda nová.
K tomu plynu ještě doplním, že za Babišovi vlády došlo ke stopnutí plánů na napojení plynovodu z Polska, který by k nám umožnil dodávky norského plynu a LNG, čímž bychom se mohli částečně osvobodit od kompletní závislosti na Rusku.
To je trochu složitější: V EU nenajdete firmu, která by postavila za rozumné peníze plynovod. Je to z toho důvodu, že model „postavím plynovod a peníze se mi vrátí z transportních poplatků“ v důsledku zelených aktivit přestal fungovat. Termín totálního zákazu plynu v EU je stále posunován do dřívější doby a mezi dnešek a něj se už nevejde dostatečný čas na zaplacení takové stavby (a navíc narůstá riziko, že bude na nátlak aktivistických zločinců přiblížen ještě víc).
Pokud by nebylo zelených zrůd (patrně z větší části řízených Ruskem), měla by EU i plynovod z polí na dně Středozemního moře u Kypru, kterým by se plyn mohl dostat až k nám.
A navíc máme na našem vlastním území zásoby plynu v břidlicích, o nichž se ví, průzkum musel být nedokončen na nátlak zelené škodné, na cca třicet let předgrýndýlové spotřeby. A nebyl to Babiš, ale Fialova vláda škůdců, kdo zakázal frakování, bez něhož se ta těžba neobejde. A pokud by nebylo zakázáno frakování, mohli bychom postavit i nějaké geotermální elektrárny (což je asi rychlejší než stavba jaderných bloků.
Zásoby břidlicového plynu jsou u nás v porovnání s jinými státy jako např. Bulharsko nebo Polsko velmi malé. U nich se také netěží. Jinak rozhodnutí o zákazu frakování padlo v ČR už v roce 2013.
Romane, schválila to až současná vláda (prošlo to sdělovacími prostředky). To, že jsou malé (byť těch 30 let by dost stačilo) je mj. proto, že si zelení vyřvali zákaz pokračování geologického průzkumu na tato ložiska, takže není vůbec vyloučeno, že jich máme víc.
Navíc, jak jsem uvedl, je frakování nutné i pro těžbu geotermální energie.
Pergille, ano rozhodnutí o zákazu průzkumu padlo už před 10 lety a tedy nikoliv touto vládou. Zásoby jsou malé, pokryjí 5 až 10 procent roční spotřeby plynu při riziku trvalého poškození životního prostředí. V Bulharsku a Francie, kde mají řádově větší zásoby, bylo frakování zakázáno zákony. Jinak z těch průzkumů by se mohlo třeba zjistit, že toho plynu nakonec moc není jako třeba v Polsku, kde byly prvotní odhady příliš optimistické a několik zahraničních těžařů se už stáhlo. V našich podmínkách je následné využití geotermální energie pouze na úrovní teorie.
Když se začaly těžit ropa a plyn z břidlic v USA, tak padly všechny výhrůžky „zničení životního prostředí“ od ekologů tím, že se nestaly.
Právně u nás začal platit ten zákaz až za současné vlády, až byl prohlasován zákon108 většinou a vydán ve Sbírce zákonů.
A ty firmy se z Polska stáhly hlavně kvůli jurodivému blábolení vedení EU o „dekarbonizaci“, která by drasticky snížila výdělky z té těžby.
Pergile, zase tu jen fantazírujete nebo schválně lžete, z Polska odešli těžaři po počátečním optimismu z důvodu zjištěných nedostatečných zásob, které ukázaly podrobnější průzkumy. Je to už 10 let, přesto se k tomu dá najít nějaké info, viz. například zde: https://www.lidovky.cz/byznys/tezit-bridlicny-plyn-v-polsku-se-nevyplati-spolecnost-chevron-ukoncila-pruzkum.A150131_201940_energetika_ele
Jinak studie dokazující kontaminaci podzemních vod již existují. USA nebo Rusko jsou velké země a těží se v místech s řidší osídleností, což je u nás opak. Udejte číslo zákona pod kterým onen zákaz to vyšel ve Sbírce.
Číslo vám neřeknu, ale schválili to, soudruzi, jako jednu z prvních věcí, které udělali, snad ještě do konce roku, kdy nastoupili. Určitě to bylo ještě před útokem Ruska na Ukrajinu.
Články na téma zákazu frakování vám Google najde.
V USA se jasně prokázalo, že pokud někde došlo ke kontaminaci vod, únikům plynu atd., tak k tomu v těch samých lokalitách docházelo i dříve. Nové případy podobných jevů tam neměli.
Rozhodně je něco takového daleko menší problém než likvidace životního prostředí větrníky a solárními panely.
Pergile, to číslo mi pochopitelně neřeknete, protože žádný takový zákon není, to jste si zase popustil uzdu fantazii. U nás se těžba týká lokalit, které jsou v blízkosti obydlí na rozdíl od USA a jiných zemí. Byl bych pro, aby lidé, jako vy, kteří vidí potenciál v levném plynu, se do těch lokalit přestěhovali, aby mohli čerpat levný plyn včetně potencionálních negativních externalit, které s tím souvisí. Vy jste expert na ekologii jako noha, sanace kontaminované půdy jsou velmi nákladné, v případě spodních vod přímo nemožné. Nehledě na to, že ty kontaminace mohou být latentní a uvolňovat se postupně v čase v závislosti na tom jak pracuje podloží. Některé vzorky měření mohou vyjít nejprve jako negativní, ale v později mohou být už kontaminované. Já bych si každý týden nákladné rozbory vody ze studně dělat nechtěl. Solární panely jsou pevně ohraničené a půdu ani spodní vody nekontaminují i když budou skladovány jako vyřazené někde na hromadě předtím než budou recyklovány. Solární panely se totiž z 90% hmotnosti skládají z recyklovatelného materiálu – rám je z hliníku nebo nerezu a krycího skla, zbytek tvoří nějaká elektronika, plasty, polovodičová vrstva je velmi tenká a tvoří zanedbatelnou část.
Tato vláda petidemolice nesahá p. Havlickovi ani ke kotnikum.
Tento karel nesahá po kotníky ani uklízečce co na současné vládě zametá. O podržtaškovi havlíčkovi nemluvě.
Problém autora je v tom, že sice možná umí srozumitelně mluvit, ale bohužel nikdy neměl a stále nemá co říct.
Vidím tady jak lidi hodnotí naší Českou vládu. Někdo podle finančních příjmu a ostatní dle schopnosti lidi ve vládě. Dnes a denně je vidět jak se ti lidé opravdu snaží všemožné vyhovět. Ve vládě jsou velmi vzdělání lidé a je vidět jejich neúprosna a nekonečna práce. Je opravdu těžká životní situace a je třeba si pomáhat vzájemně. Pokud všichni lidé této země se semknou jak to umíme, bude zase lépe.
S výjimkou ministra zdravotnictví není v této vládě ministrem nikdo, kdo by byl odborníkem na agendu pod něj spadajícího ministerstva. Opravdu „vláda odborníků“ a podle toho vypadají i její výsledky. Podle některých jsme horší vládu od roku 1990 neměli, jiní jdou s toutéž charakteristikou až k roku 1918.
Ovšem jako „totalitní“ označil svůj režim sám Musolini, takže pozor na to…Totalitní režim opravdu bnemusí znamenat, že masově padají hlavy…
Vážený pane Pitharte, pozorně sleduji Vaše názory a jako mnohokrát předtím, i tentokrát Vám musím dát za pravdu.
Jedna poznámka k těm vizím. Často se mluví o konkurenceschopnosti a znalostní ekonomice s vysokou přidanou hodnotou. K tomu stačí triviální věc: osekat byrokracii, přestat křivit trh dotacemi a o zbytek se postarají aktivní lidé sami. Co vidíme místo toho ? Vládní jásání nad novou Gigafactory – učebnicovou montovnou s nízkou přidanou hodnotou, jelikož základní komponenty nám budou dodávat většinou z Číny.
Liberální demokracie je, pochopitelně, také ideologie, a to totalitní, v podstatě směska fašistických a bolševických prvků.
Je mi velice líto, každá, i demokratická, vláda může a měla by mít nějakou vizi, kam chce společnost nasměrovat (nebo i to, že chce udržovat stávající stav, považovaný jí i obyvatelstvem za vyhovující). Dokonce i protektorátní vlády měly vizi alespoň v tom smyslu, aby co nejvíce oslabily vraždění občanů Němci.
Současná vláda je bez vize proto, že je totální loutkou mezinárodních organizací (a povolnější než protektorátní vlády), EU a NATO přinejmenším, a naprosto si netroufá konstatovat zjevný fakt, že zájmy těchto organizací nejsou vždy totožné se zájmy ČR. Natož aby na to nějak, pro naše občany pozitivně, reagovala.
Např.: „Boj za klima“ EU se nás, jako původně nejprůmyslovější členské země týká svými negativními dopady daleko víc než ostatních členských zemí a vláda by na to měla reagovat. Nákup US stíhaček F35, schopných nést jadernou bombu, z nás činí v případě konfliktu s Ruskem prioritní cíl hned na jeho samém počátku. Ani to není zcela v souladu se zájmy našich obyvatel.
Vláda mající „gule“ by přinejmenším stanovila červené linie, po jejichž překročení začne s přípravou odchodu z těchto a dalších mezinárodních organizací.
Pegille zajeďte se podívat do některých zemí, kde funguje opravdu totalitní ideologie, zkuste tam projevovat svoje názory a brzy vystřízlivíte, pokud se ovšem odtamtud vrátíte. Když už nebudete tak smělý a nepodniknete takovou cestu, tak otevřte alespoň učebnici občanské výchovy pro základní školy a nastudujte si co znamená totalita.
Jo a přestaňtě tady strašit lidi s reakcí ruska na budoucí F-35, nosičem jaderných zbraní jsou i jiné běžné stíhačky jako příklad Mirage, F-16 a další. F-16 budou mít na Slovensku za pár měsíců, takže se můžete uklidnit, cílem podle vaší teorie budou oni dříve než my 🙂
Romane, ono se může v napjaté situaci stát, že rakety s jadernými hlavicemi budou odpáleny nedopatřením, na základě falešného poplachu. Za studené války se to minimálně dvakrát (co bylo zveřejněno) stalo, jednou v SSSR a jednou v NATO.
A cokoli, co zvyšuje napětí a nejistotu riziko takového odpalu na základě falešného poplachu zvyšuje.
V tom případě můžete být klidný, protože nejbližší jaderný nosič bude na Slovensku. Nicméně hlavní faktor především je, že naše armáda žádné jaderné zbraně nevlastní ani neuvažuje. Takových základen jako je Čáslav je v Evropě desítky a to i podstatně větších.
Za éry Varšavské smlouvy se počítalo s tím, že
1. nějaké jaderné střely z našeho území odpálí sověti
2. naši vojíci dostanou jaderné hlavice ke svým raketám pár desítek minut až několik hodin před termínem odpálení
Pergile, jestli jste nezaznamenal, tak nyní už Varšavský pakt nefunguje. Navíc ty jaderné střely zde asi měli sověti ve skladech, zatímco se dnes na našem území žádné jaderné zbraně nenacházejí.
Jak dlouho bude trvat, než sem NATO ty hlavice a bomby přiveze, třeba z Německa? Obávám se, že jen pár hodin.
A píše se i o tom, že cílem jaderného protiúderu mohou být i zařízení, schopná poskytnout servis letadlům nesoucím A bomby přilétajícím ze západních zemí. A taková tu máme a bude jich i víc.
Pergile, vám by se vojenští plánovači vysmáli, jaký význam má v případě jaderného konfliktu vozit bomby několik set kilometrů, když může letadlo rovnou z té základy vzlétnout a útočit ? Než by to naložili, dojeli a připravili to není otázka pár hodin, to by už bylo dávno po přestřelce. Navíc proč by sem někdo ty hlavice vozil, když tady s nimi nikdo neumí zacházet a naši piloti nejsou s těmito zbraněmi vycvičeni a i ty letadla musí být nakonfigurována. To vaše „píše se, že cílem budou“ je hlavně odněkud z ruské propagandy, která se snaží zastrašit obyvatelstvo, aby protestovalo proti základnám, zbraním apod, stejně jako to bylo kdysi u radaru v Brdech. Nosiči taktických jaderných zbraní mohou být prakticky všechny moderní západní stíhače – třeba F-16, Eurofighter, Tornado, Mirage2000.
Bohužel se obávam že je to naopak, právě Fialová vláda vyhlašuje své vize halasně každou chvíli, a sama se taky za ty své nápady medialnę chválí. Jen s tím plněním je to horší.
Takovou nedávnou vizi byla vyhlášena stavba 4 jaderných reaktorů. ((jeden by stačil, jenže právě to rozhodnutí se tím zase odsunulo) Předtím měl pan premiér při návštěvě v Německu ‚vizi‘ že nějak donuti obchodníky aby u nás snížili ceny. Taky měl/má? vizi že zestátní ČEZ (čímž leda pravidelně v straší investory). Taky měla vláda vizi že se tady postaví gigafacory.. Taky měla vizi že sníží státní dluh (ale i tam je pořád na stovkách miliard deficitu). Taky má vizi důchodové reformy, což by se projevilo někdy za 20 let, ale pouze pokud by se na tom dohodla s opozici, což odmítá, takže se pak asi zruší.
Taky má vizi směrem k Bruseli, směrem ke Green Dealu a čisté Evropě.
Je toho skutečně dost a stačí sledovat média a sociální sítě jak vyhlašují stále nové.
Pravda ty základní zůstávaji, společná trojkoalice do všech voleb a antibabišismus.
Pithart je jeden z těch, kteří mají vinu na dnešní amorální politice i společnosti .. nezapomínat co to bylo za …
vlada kazdopadne nejakou vizi musi mit, stejne jako kdyz zacnes v necem podnikat, mel bys mit nejakou vizi, kam chces smerovat, ceho chces dosahnout
vize zni mozna trochu nadnesene. kazdopadne naplneni vize je beh na hodne dlouhou trat presahujici nekolik volebnich obdobi, tak mozna by bylo lepsi pouzivat slovo CIL, ktery muze byt jeden z dilku, ktery vede k naplneni vize
chaoticky se utapet v nesystematickych resenich, ktere jen kratkodobe hasi dlouhodobe neresene problemy vede k populismu a toho jsme si s minulou vladou uzili dost a dost
Pithart je silně propálený „politik“. V době, kdy byl předseda vlády vyřvával, že se my Moravané vlamujeme do otevřených dveří. Ty však byly a jsou zaryglovaný na ultimo valát! Tím přispěl k mizerné funkčnosti současného českého utilitárního zřícení.
Zaslepená Fialova vláda se dostala do klinče s novou vládou premiéra Fica na Slovensku .Rozdíl je v přístupu
ke konfliktu ,který probíhá na Ukrajině. Fialova vláda bezhlavě podporuje svými militaristickými postoji a zbrojními dodávkami těžké munice tento konflikt na Ukrajině. Je to bezprecedentní rozhodnutí této vlády,kdy tato vláda využívá svou 108 většinu v PČR a Senátu .Vůbec nedbá, co tomu říká opozice, jednoduše vše smete z jednání v PČR .Po vítězství Smeru,Hlasu a SNS na Slovensku zákonitě muselo dojít ke střetu,když Ficova vláda odmítá dodávat zbraně a munici na Ukrajinu,jen humanitární pomoc .Slovenská vláda není sama i Maďarsko tak jedná a mnoho dalších států ve světě. Na odkládaném setkání premiérů V4 v Praze za našeho předsednictví ,tak došlo ke střetu premiérů a čtyřka je rozdělena 2:2.Tak je rozdělené Slovensko ,ale i ČR a Maďarsko. Polsko má daleko hlubší rozděleni vztahů k Ukrajině. O jednotě nelze mluvit ,jen vlády využívají své pozice k podpoře nebo odmítání vojenské pomoci. To není vůbec ideální situace.Rusko má tak obrovský manévrovací postoj a k tomu se mu daří v protiofenzivě .Zajímavým paradoxem je ,že Ukrajina nemá velvyslance již vice jak rok v Praze ,to není zrovna ideální konstruktivní postoj k přátelské zemi. A jsou ještě další závažné situace, veškeré informace o konfliktu na Ukrajině nemají zcela pravdivý základ , vše je ovlivňováno válečnou propagandou .Česko je rozdělena na umocńovanou menšinu podporující vládu
v pokračování konfliktu až do požadovaného vítězství Ukrajiny nad Ruskem a občany označované urážlivě propagandou za chcimíry, Taková je situace ČR ,po více jak dvouleté vládě premiéra Fialy ke konfliktu na Ukrajině.Tyto hluboké rozpory se přenesou do různých voleb v nadcházejících dvou letech a je neodhadnutelné jaké budou výsledky těchto voleb. K tomu všemu ještě ekonomický pokles s možným růstem nezaměstnanosti s přetrvávající inflací.
Nikdo se do klinče nedostal, jste zaslepen hysterickými výkřiky opozičních politiků. Běžná diplomatická spolupráce mezi oběma zeměmi nadále funguje. Fico nereprezentuje názor všech Slováků, opoziční politici tam mají opačný názor a Fico je také nerespektuje. Současná vláda stejně jako další ve světě pomáhají napadené zemi a žádná z nich nemá zájem na válčení, protože to zhoršuje ekonomickou situaci v regionu.
Je to uz takovy folklor, protlaci-li vlada nejake sve usneseni, prohlasi opozice, ze vlada nebere ohled „na lidi“, pokud se to vlade ale nepodari, rekne se, ze tema se nedostatecne komunikovalo s lidmi.
Poukaz na anonymni lid, vzdy jako vymluva ci zaminka k utoku, jak se to hodi.
V Cesku existuje zastupitelska demokracie, lid se na vlade podili tim, ze chodi ci ma chodit k volbam (po tom, co se seznamil s programy partaji), neni proto treba, si kazdy zakon ci usneseni nechavat schvalovat „lidem“. Prima demokracie vyzaduje spolecensky a politicky vyspele obcanstvo (jako treba ve Svycarsku), to ovsem v postotalitni spolecnosti proste nemuze fungovat.
Vize fungovaly (bohuzel) v prubehu 20. stoleti, miliony lidi podlehly fantasmagoriim nacisticke, fasisticke a komunisticke ideologie, s tragickymi nasledky, (v tomto ohledu je Putin se svou zvracenou ideologii takovy prezitek 20. stoleti, v zaostalem Rusku to ovsem funguje), dnesni volani po vizich glosoval kdysi Helmut Schmidt bonmotem: kdo ma vize, ma jit k ocari.
Dnesni populisticti demagogove pracuji sofistikovaneji, totiz s pomoci socialnich siti a pruzkumu verejneho mineni , ktere jim vzdy spolehlive prozradi, co si „prosty lid“ zrovna zada, to ma u politicky malo vyspeleho obyvatelstva uspech.
Facit: neni nad vzdelani…
Péťa byl vždy oslněný sám sebou. Při tom většinou rád blábolil o tom, čemu opravdu, ale opravdu nikdy nerozuměl. Byl ale chytrý: nechal se podporovat Lidovci, ale nepřidal se k nim. Řízení státu vůbec nerozumí a lidem rovněž ne. Pamatuji si, jak kdysi vystoupil v rozhlase a lidi mu jenom nadávali. Na připomínky byl krajně nevrlý, kritiku nepřijímal, maily si nechal z počítače vykuchat, takže byl nedostižný. Nádherná byla jeho kritika první republiky, když jí vyčítal závislost na textilním průmyslu. K závislosti republiky na automobilním rpůmyslu se nikdy nevyjádřil, prodej Škodovky bouřlivě doporučoval.
Podle mě byl typickým balastním politikem. Žcvanit, žvanit, žvanit! Smutná pastava neslavné privatizační doby!
Prosblém této vlády není, že neumí argumentovat, nebo mluvit česky jak se domnívá pan. Problém této vlády je, že jediné, čím dokázala voliče oslovit byl Antibabiš. Měli jsme ho už dost, tak jsme se nechali nachytat na laciné, Brusel nám nebude rozkazovat, výsledek vidíme a zrovna ten, co to nejvíce vykřikoval, se před Uršulou klaní. Česko je suveréní stát a výsledek vidíme. Jezdíme po dálném východu, protože z okolních zemí nás nikdo moc nebere. A mohl bych pokračovat. Doma, tak to už je zoufalství na entou. Naštěstí mají na své straně prezidenta a US, kdyby se tito zabejčili, nejsem si jistý, jak by to vláda ustála. Už tak má proti sobě většinu národa.
Neschopnost vlády komunikovat je symptomem mnohem horší poruchy této společnosti. Ona totiž není schopna diskutovat. Jenomže – demokracie je diskuze. Jsme svědky jejího úpadku na veřejném fóru již déle, než 10 let. My se verbálně demokracií (a svobodou) zaklínáme – jako základními hodnotami, ve skutečnosti je pouze markýrujeme. Držitelé reálné moci se totiž domnívají, že nepotřebují názory ostatních poslouchat, promýšlet, nebo je zohledňovat. „Kultivace“ diskuze spočívá v nálepkování, okřikování, vyčleňování a vyhrožování. Mám pocit, že jsme svědky konce liberální demokracie – a do značné míry vlastní vinou – se vším, co to znamená.
Kdo jsou ti “ lidi na okraji“? Tzv zemědělci projíždějící se po praze v traktorech za desítky milionů korun kus, nebo motorkáři z rusácka, rajchlovci placení z kremlu s puťkovi na triku, nebo někdo podobný?
1/ Změna stylu mluvení nepomůže.
2/ Většinově hloupý národ si nezvolí chytré politiky (= vládu) a naopak.
3/ Chytří lidé do politiky nejdou, protože je tam hlupáci „otráví a ukamenují“.
4/ Asi 160 let má ekonomicky úspěšné Švýcarsko pouze 7 ministrů (a každý 1 rok jiného prezidenta). Rychle se zadlužujícím Čecháčkům nepomáhá ani počet ministrů blížící se k číslu 20 (a „český“ prezident v podstatě nedotknutelná modla, takový novodobý císař pán František Josef několikátý). 🙂
5/ Stát postavený na lži, nemůže skončit dobře. Lhaní je pro většinu českým národním i životním stylem.
Vláda která dělá vše ve prospěch EU a na vlastní občany nemysli, hlavně být členem EU…ta nemá pro lidi smysl..
Škoda, že hloupí lidé v ČR neumí ani počítat.
Bez dotací z EU přechytralé „obyvatelstvo“ (kecálkové) v ČR nenatře ani lavičky v parku, …
*
„Od vstupu do EU v květnu 2004 do konce loňského roku Česko zaplatilo do evropského rozpočtu celkem 876,6 miliardy korun. Příjmy za stejné období byly 1,94 bilionu korun.
Celková čistá pozice za dobu členství v unii tak činí 1,06 bilionu korun bez započtení příjmů z NGEU. Při započtení těchto příjmů je česká čistá pozice 1,14 bilionu korun.“
https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/2476890
*
Jenom za rok 2023 dostala ČR z rozpočtu EU o 89,5 mld. Kč víc, než zaplatila…
*
Možná by se měli hlupáci naučit číst i počítat, než otevřou „ústa“…
1. Od brexitu jsme čistý dárce (oficiálně, podle údajů z Bruselu)
2. EU si tu vesměs dotovala pro sebe potřebné a pro nás irelevantní věci, které jsme ještě my museli spoludotovat. Takže dotace od EU jsou, až na nevýznamné výjimky, „malá domů“.
3. Pochopitelně, pokud se spoluúčasti a další výdaje spojené s dotacemi ignorují, tak jsme pořád v jakémsi silně pochybném plusu.
4. Pokud zohledníte náklady na ekoblbnutí Bruselu, tak jsme v opravdu velkém mínusu a jen možnost zastavit tyto nesmysly a přejít na normální ekonomiku, jaká zde byla naposled v první dekádě tohoto století, by byla obrovským plusem, překonávajícím ztrátu dotací.
Uvědomte si, že za nějakých deset let nejvýš budou země na západ od nás v tak velké nouzi o elektřinu, že ji od nás rády koupí za desetinásobek dnešní ceny a vůbec jim nebude vadit, že je z jádra a uhlí. A pokud neodejdeme z EU, budeme v té nouzi taky, akorát nebude od koho tu elektřinu koupit.
„1. Od brexitu jsme čistý dárce (oficiálně, podle údajů z Bruselu)…“
*
Podle vašich údajů…., jakých….?
Rád bych si přečetl odkaz ze kterého čerpáte svoji dojmologii. Děkuji.
*
Pokud nedodáte data, budu vás považovat za ubohého lháře.
Naše překlopení z příjemců na plátce bylo citováno veřejnoprávními médii v době kolem brexitu. Zcela jistě nebylo v jejich zájmu v této věci informovat nepravdivě.
A ten poměr příjmy – výdaje je dost závislý na použité metodice. Proto ho různé organizace mohou mít různý. Aniž by formálně lhaly.
Stačí si dohledat fakta k tomu, aby se potvrdilo, že lžete.
Příjmy České republiky z EU přesáhly v roce 2022 naše odvody o 51 mld. Kč
ČR tak za rok 2023 obdržela o téměř 50 mld. Kč více, než do rozpočtu EU odvedla. Zdroje:
https://www.mfcr.cz/cs/ministerstvo/media/tiskove-zpravy/2023/cr-se-loni-stala-bilionovym-cistym-prije-50304
https://www.mfcr.cz/cs/ministerstvo/media/tiskove-zpravy/2024/ceska-republika-ziskala-v-roce-2023-z-rozpoctu-eu-54803
Jsou tam grafy i za roky 2020 a 2021 za Babišovy vlády, abyste netvrdil, že to tahle vláda zfalšovala nebo že má nějakou jinou metodiku.
Ještě mne k tomu napadlo Pergile, že jste to asi jako obvykle pomotal. Tenkrát se jednalo o zvýšení našich plateb do EU kvůli brexitu, k tomu pravděpodobně asi došlo, ale celkový rozdíl příjmy u EU mínus platby do EU vyšel pro ČR kladný, viz. čísla v odkazech.