Petr Pithart: Starci v politice a česká verze útoku na Kapitol
KOMENTÁŘ. Politik může být mladý i starý. Především si ale chraňme svobodné, nesporné, nezfalšovatelné volby. Každé jejich zpochybňování těmi, kterým možná hrozí porážka (hrozí přitom každému, když my, občané, volíme svobodně), je podvracením demokracie.
Stáří má v politice opravdu dlouhou tradici. Taková britská královna Alžběta II. byla skvělá až do posledních svých dnů, i když ta jen panovala, nevládla.
U nás, za monarchie, to bylo jiné. Stařičký mocnář František Josef I. se nechal zatáhnout do strašlivé první světové války, i proto, že už světu nerozuměl. A tak už je to s těmi starci až příliš často.
Muž z leningradského podsvětí
Masarykovi museli vést ruku, když koncem 1935 podepisoval amnestii pro trestně stíhané komunistické poslance Gottwalda a Slánského, kteří před zatčením utekli do Moskvy. Byl to hanebný kšeft, o kterém se dosud málo ví.
Ti poslanci za to slíbili, že budou volit prezidentem Beneše, protože nikoho jiného si Masaryk nedovedl v čele státu představit. Tentýž Beneš byl pak v kritických dnech února 1948 na konci svých fyzických i psychických sil a Gottwaldovým výhrůžkám nedokázal čelit.
Kvůli Ludvíku Svobodovi se musel na míru uštrikovat ústavní zákon, aby ho mohli v roce 1975, když již byl zcela mimo, zbavit funkce.
Miloš Zeman, taky už v letech, se obrátil k východu, naletěl čínským slibům, a co horšího, bagatelizoval ruské zločiny na našem území také tím, že posedle shazoval naše zpravodajské služby.
A co za oceánem? Tam bylo jednu dobu u moci nadějné mládí, stačí vzpomenout jméno Kennedy, dnes tam ale zápolí dva starci, z nichž jeden je naprostý chaot, zatímco druhý, o hodně lepší, myslím si já, chodí jako natažený stroječek a co horšího, je náchylný k indispozicím…
A přitom na těchto lidech, které jsem jen namátkou vzpomenul, na starých, kteří se těm mladým většinou urputně brání, záleželo a záleží, budou-li či nebudou války, puče…
Ale ani mládí není samospasitelná výhoda pro mír, pro slušné poměry v zemi. Jakkoli je u nich vždycky ještě naděje, že budou mít čas nahlédnout a měnit poměry v zemi. Je tomu ale vskutku tak?
Třeba mladý Gorbačov vskutku nahlédl, že Sovětský svaz potřebuje změny, ale nedošlo mu, že to není normální stát, ale impérium, které drží pohromadě jen a jen silou, a to se musí rozpínat, ne dělit, drolit, rozpadat.
Nakonec dílo zkázy dovršil stárnoucí opilý Jelcin, byť i on byl zprvu pln dobré vůle, a po něm už mladý muž z leningradského podsvětí, Vladimir Putin, aby strašnou válkou proti sousednímu státu „napravil“ dílo zkázy mladého Gorbačova a starého Jelcina.
To my rozhodujeme
Že by tedy nakonec to, že starci jsou hrozbou už jen proto, že jsou staří, neplatilo? A neplatilo ani to, že mladí jsou automaticky nadějí na změny k lepšímu? Ve skutečnosti žádná podobná poučka neplatí a ani platit nemůže Platí jediné: že jsme to my, lidé, občané, kdo můžeme poměry v zemi ovlivnit.
Nutno dodat, že to však platí jen v demokracii. Františka Josefa I. nikdo nevolil, Hitlera ano, ale jen do doby, než se stal vůdcem, Putin nedovolí, aby se mu postavil protikandidát…
Svobodné a spravedlivé volby, všeobecné, rovné a tajné jsou jediná odpověď na svůdný, ale nezodpověditelný hlavolam staří versus mladí. I proto mne zaujala nedávná diskuse v naší Poslanecké sněmovně ke korespondenční volbě. Byla varovná!
Jestliže opozice tvrdí už předem, že takové volby nebudou svobodné, protože nebudou tajné, je to jako když se připravovali Trumpovci na útok na Kapitol v lednu 2021. Protože volby tam byly prý podvodem. A naše, korespondenční, budou – prý – taky podvodem.
Trump dokonce ještě před tím, než byl zvolen, tvrdil, že jestliže prohraje, bude to volebními podvody. Takové řeči, lhostejno zda vycházejí z úst starce či mladého muže, jsou pekelným strojem pod křehkou stavbou demokracie. To nás má znepokojovat mnohem víc než spor o staré či mladé.
Chraňme si tedy svobodné, nesporné, nezfalšovatelné volby. Každé jejich zpochybňování těmi, kterým možná hrozí porážka (hrozí každému, protože my občané volíme svobodně), je podvracením demokracie, vlády lidu.
A ten neuchopitelný „lid“, který je starý i mladý, mužský i ženský, ten nechť rozhodne mezi starci a mládenci, mezi muži a ženami. Nikdo jiný, kdo by to rozhodl, tu přece není.
Autor je spolupracovník HlídacíPes.org, právník a bývalý politik. V letech 1990 až 1992 byl předsedou české vlády v rámci federace, poté dvojnásobným předsedou a dlouholetým místopředsedou Senátu Parlamentu České republiky.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
52 komentářů
A co takový Pithart? Nebyl to náhodou ten trouba co hlásal kdysi něco o „dvojdomku“ se Slováky? A to kritizuje jiné?
Máte hodně slabé znalosti historie. Stačí si přečíst Pittsburskou dohodu z 30.května 1918. Prolhaní Čecháčkové v čele s TGM slíbili Slovákům úplnou autonomii (konfederační uspořádání), které nikdy nedodrželi. Slováci měli mít prakticky vlastní stát v umělém Československu. Trest za lhaní přišel v roce 1992. Pan Pithart pouze oprášil dluh vůči Slovákům.
Čecháčkové se svým lhaním míří po zásluze do pekel a to je dobře. 🙂
Skvěle napsáno na základě historických skutečností, které mnozí Češi nejsou schopní akceptovat. Není proto divu, že se ten umělý slepenec Československo musel zákonitě rozpadnout.
Zkuste precist od Mary Heimann “ Ceskoslovensko, stat, ktery zklamal „.
V originale se ovsem jmenuje “ Ceskoslovensko, stat, ktery selhal „. A ten stat skutecne selhal. Na cele care. Z.urvil, na co sahl. Poctete si a budete jen kroutit hlavou.
Federace existovala už od roku 1969, takže žádný dluh Češi vůči Slovákům v roce 1992 neměli. Šlo o umělé problémy s cílem rozbít fungující společný stát.
Stále jste si nepřečetl Pittsburskou ani Clevelandskou dohodu. Uměle vzniklé Československo, mělo být podobným svazkem států, jako 50 států USA… Prolhaní Čecháčci z toho udělali bramboračku, která skončila po zásluze v odpadu.
Trest za lhani prisel uz v roce 38.
Benes s Masarykem v Pittsburghu lhali, ze Nemcu je sotva pul milionu a ne miliony tri. A od toho se vse zacalo odvijet…
Nikdo si ty lzi neoveroval, byly daleko vaznejsi problemy a starosti.
Jestli dovolíte, ono stojí si tu dohodu přečíst podrobně, viz třeba zde
https://cs.wikipedia.org/wiki/Pittsbursk%C3%A1_dohoda
a tam jsou zajímavé dva poslední body
– Organizácia spolupráce Čechov a Slovákov vo Spojených Štátoch bude podľa potreby a meniacej sa situácie, pri spoločnom dorozumení, prehĺbená a upravená.
– Podrobné ustanovenia o zariadení česko-slovenského štátu ponechávajú sa osvobodeným Čechom a Slovákom a ich právoplatným predstaviteľom.
Ergo, to vypadá tak, že ta Pittsburská dohoda byla pouze deklarace programu o kterém tehdy v USA ty spolky exulantů jednaly ale nemělo to závazný charakter smlouvy pro budoucí uspořádání v ČR, protože oni k tomu tehdy neměli vůbec žádné oprávněni. Dokonce tehdy ani Masaryk nevěděl že bude prezidentem.
Což mi připomíná, když byla vyhlášena republika 28.10.1918, tak Masaryk ani v Československu nebyl, ten tam přijel až v prosinci. Čili hodně se toho udělalo a muselo udělat, ještě než přijel, včetně řešení situace na Slovensku.
Nikdo není neomylný, je to o tom jaké mají jeho omyly následky.
Článek se mi líbil, na rozdíl od vašeho uboze urážlivého takykomentáře.
Jak řekl W. Churchill: Neznám silnější argument proti demokracii než 5ti minutový rozhovor s průměrným voličem.
Churchill nebyl demokratem a to ani náhodou. Jeho kariéra důstojníka začala velmi ostře v zakládání koncentráků … Pak vyhladověním 6 milionů Indů … Ale spolu vyhrál WWII, jak ? už se dnes nikdo neptá
W.Churchill byl demokrat. Účastnil se svobodných voleb a výsledky svobodných voleb respektoval. Evidentně jste se nad jeho citátem a vyřčenou pravdou ani nezamyslel. Asi strach z pověstných 5 minut. 🙂
Mým oblíbeným je např. citát:„Nepřítel by měl každý den krvácet a hořet.“
Churchill byl největší imperialista. Voleb se mohla účastnit jen nepatrná část obyvatel Impéria. Rád řečnil o svobodě, ale jiným tu svobodu upíral.
Pro vuk.
W.Churchill byl zvolen premiérem pouze 2x, 1940-1945, 1951-1955. Za tu dobu se britské impérium pouze zmenšovalo…
Největšími imperialisty bylo carské Rusko, Adolf Hitler, japonské císařství a trapně to dnes zkoušející Rusko a Adolf Putin…
…při vší úctě,melete nesmysly,které absolutně nekorspondují s obsahem článku.Nazývat Pitharta troubou může pouze trouba na ntou.A kdyby u takových exotů jako je Babiš anebo Okamra bylo jediným nedostatkem podobné vyjádření jako to Pithartovo,bylo by krásně na světě.
Pane Jane, pan Pithart jde se svými názory proti proudu, ale trouba to určitě není. Co Rakousko-Uhersko po roce 1867, nebyl to taky takový dvojdomek, který fungoval až do roku 1918?
Jenomže mezi občany a politiky jsou média. Občané sami rozhodně nepobíhají pořád za politiky (kandidáty), aby sami sledovali jak na tom jsou, fyzicky i duševně.
To je právě věc těch médiích aby to dělala za ně. A království a půl princezny za ta média, která to dělají naprosto objektivně, pro všechny kandidáty stejně. Kdyby to udělala naprosto objektivně ta v UeSej, tak by Biden nemohl prolézt ani primárkami.
No a k tomu druhému, jistě že i nás má každý právo zpochybňovat výsledky voleb, zcela, legitimním způsobem. Třeba i letos to udělala exposlankyně Šojdrová.
https://zpravy.aktualne.cz/domaci/byvala-europoslankyne-sojdrova-podala-stiznost-ke-zvoleni-ko/r~1d53da78345811ef95ee0cc47ab5f122/
a jak se dá v článku dočíst, těch stížností je letos 14. Takže, i u nás k těm chybám při volbách dojít může a záleží na výkladu zda to bylo omylem nebo záměrně.
Ovšem – a chválabohu, zatím (zatím) u nás mají důvěru ty soudy, že ty stížnosti objektivně prošetří.. V UeSej, už asi ne, když si ty volební lístky přišli lidi na ten Kapitol přepočítat sami:))
Když už si tady otíráte „ústa“ o USA…
První prezidentské volby v USA proběhly 1788/89. Prvním prezidentem USA byl zvolen George Washington a prvním viceprezidentem John Adams…
V těch letech v Rakousku-Uhersku, neuměla drtivá většina Čecháčků ještě číst, psát a počítat, natož volit, protože pokroková Rakušanka Marie Terezie teprve před 14 roky, 6.prosince 1774, zavedla povinnou školní docházku.
Všeobecné volební právo, kdy bylo poprvé umožněno volit všem dospělým mužům v Rakousku-Uhersku, bylo až 119 let po USA v roce 1907.
První volby v Československu se konaly 18. dubna 1920, tedy až 132 let po USA… To už měli v USA zvoleného 28. prezidenta USA Woodrowa Wilsona…
Až jednou dáte světu něco pokrokového, co posune svět dál, jako například PC, mobil, nebo internet, nylon,…, jako USA, tak teprve potom možná získáte malinké, vteřinové právo se jim posmívat. 🙂
V USA měli otroky až do roku 1865 a až do poloviny 20. století leckde ti „osvobození“ nesměli ani volit. V Rakousku bylo nevolnictví zrušeno už v roce 1781 a všeobecné volby byly už v tom roce 1907. Takže USA jsou i v tomto pozadu.
No tak sláva, už jste USA dohnali, alespoň ve volbách. Teď už zbývá první německý, ukrajinský, nebo rómský prezident ČR, (44. prezident USA, Barack Obama 2009-2017.)
A chtělo by to nějaký převratný vynález, který posune svět dále, jako např. v USA vymyšlené a patentované PC, internet, mobilní telefon, platební karty, Windows, Google, Unix, CNC řízení, asynchronní motor, první let letadla, první raketový motor na metan, první výroba plastových dílů vstřikováním do forem,… a ještě hóóódně zlepšit „GDP per capita“. 6. na světě USA, 85,373 USD, 38. ČR, 29,801 USD… 🙂 Vždyť ti „strašní Amíci“ vytvářejí skoro 3x vyšší hodnoty než Čecháčci. 😅
Ano, hodně si nakradli, hodně zbohatli na válkách a drancování jiných zemí. Kdyby jmenované věci nevynalezl někdo v USA, vynalezne je za pár měsíců či let někde jinde někdo jiný.
Pro vuk. Vaše kdyby, kdyby je pouhé blábolení. Že USA zbohatly na válkách je ostudou pro ty hlupáky, kteří ty války začali a vedli. Mimo jiné, musely USA 2x zachránit Evropu před sebezničením. Stejně tak dnes, kdy dodávky z USA pomohly zastavit imperialstické, nacistické Rusko. Neznám žádnou zemi na světě, která by z přítomnosti armády USA, nebo přátelstvím s USA zchudla. Chudoba naopak postihla všechny země, které se kdy přátelili se Sovětským svazem, Ruskem a kam vkročila noha ruského vojáka.
I Stalin za Sovětský svaz poděkoval po skončení války za dodávky z USA, bez kterých by údajně válku nevyhráli…
Pane Doucho, okopavani kotniku Americanum nabubrelymi Evropany je uz takovy obycej. Nejvice se vysmivaji jejich “ nevzdelanosti “ a hlouposti. Udajne. Nedavno jsem mel v hospode konfrontaci s kolegy, kteri nemeli nic jineho na praci, nez se zase vysmivat Amikum, jaci jsou to tupci. Samozrejme navleceni v dzinech a na nohou kecky NIKE. Stezovali si, ze pry nevi vubec nic o Evrope. Bouchl jsem do stolu, nechal jsem si od barmana prinest list papiru a sepsal par otazek.
– jake je hlavni mesto statu Texas
– ve kterem clenskem state lezi Detroit
– ktere clenske staty tvori tzv. Novou Anglii
– kde bychom nasli Harvard
a konecne, kde je Manitoba a jak se jmenuje jeji hlavni mesto ( vim, to se USA netyka )
Mili kolegove byli v kelu, nevedeli vubec nic a o Manitobe nikdy neslyseli.
👍 Trochu složité otázky do české hospody. 🙂 Obyčejně stačí jedna otázka na jména států unie. Většinou se nedostanou přes 15 z 50, nebo například otázka proč má vlajka USA 13 pruhů a 50 hvězd… 🙂. Bohužel i drtivá většina středoškoláku tvrdí za střízliva, že PC, mobily a podobné vynálezy, dala světu Čína. Je to smutní pohled na všeobecný „rozhled“ obyvatel ČR, ale asi i všech Evropanů. Nejsmutnější na tom je, kolik kluků z USA padlo ve 2. sv. válce za skutečnou svobodu Evropy, ať už se vylodili na Sicílii, nebo v Normandii a tady v ČR se stále bere příchod sovětské, komunistické totality, jako osvobození. I v tom diktátorském Španělsku, měli lidé více svobody, než v tom „slavném“ sovětském koncetračním táboře socialismu. Největším zklamáním posledních let pro mě je, že EU neuzavřela s USA smlouvu o zóně volného obchodu. Podezřelé bylo už když zástupci EU požadovali, aby některé pasáže dohody byly tajné. EU je přepolitizovaná, přeúředníkovaná, ekonomická mrtvola, která ještě trochu hřeje…
Po Američanech přece nikdo nechce, aby vyjmenovali české kraje, polská vojvodství nebo německé spolkové země a jejich hlavní města.
Znám spoustu Čecháčků s rozhledem slovanské psí boudy, kteří se posmívají obyvatelům USA, že někteří nevědí, kde je ČR. Je potřeba jim hned dokázat, že se vzdělaností jsou na tom úplně stejně a ČR není ani náhodou pupek světa, jak si u třetího piva myslí. Ve světě je minimálně 30 měst, které mají více obyvatel, než 10,5 mil. ČR…
Toto mi nemusíte psát, já tu historii USA znám asi stejně dobře, jako Vy, takže krom těch pozitivních příkladů, je nutno vidět i ty negativní, a snažit se poučit i z nich.
Třeba to, že se po tak půlstoletí ta federace rozpadla a vedla sebezničující občanskou válku. Nebo i co bylo potom, se taky moc nepíše Začalo to – jak známo zastřelením prezidenta Lincolna a pokračovalo to dost divokým obdobím anarchismu. Kdyby Vás to moc zajímalo, tak si někde přečtěte proč se vlastně slaví První máj..
Jak jste přišel na to, že na Kapitolu šlo o přepočítání volebního výsledku?
Tam přece šlo o jeho vyvrácení násilnou cestou.
To jste bohužel špatné poslouchala, požadavkem těch demonstrujících davů venku bylo samozřejmě přepočítání těch hlasů. Což – a jak jsem psal i výše, je legitimní požadavek.
Ovšem tomu co píšete dále že „šlo o jeho vyvrácení násilnou cestou.“ – mám opačný názor.
Já samozřejmě ty co násilně vnikli do budovy Kapitolu nehodlám omlouvat, taky pak byli souzeni a odsouzeni. Jenomže snad pochopíte že zrušit takto násilně výsledky voleb, bylo nemožné.
Jak víte, když tam se zpožděním dorazila policie, tak je doslova „vymetla“ velice rychle..
Pane, vy jste typický čecháčkovský gaučový znalec poměrů v USA, přestože jste tam nikdy nebyl a o tamní realitě nevíte vůbec nic. A že se snažíte působit světácky tím, že název USA jaksi familiárně komolíte na nesmyslné „UeSej“, dáváte najevo jedině svou vlastní omezenost a hloupost. Račte vzít na vědomí, že toto médium čtou převážně inteligentní a vzdělaní lidé, a snažte se tomu přizpůsobit svoje pivní příspěvky. Anebo radši rovnou přejděte na média vám bližší, jak např. Parlamentní listy, Sputnik, Lidovky a podobně.
Zbytečně se zlobíte, i kdybych tam snad i byl, nic z toho o čem si tady v diskuzi píšeme už tam neuvidím.
V USA jsou teď zcela jiné problémy a ty se bohužel expandují do celého Západu.
Mají tam dlouhou, přes 200 let starou historii demokracie, a z té mohou být na mnohé pyšni, ale taky za něco už se sami stydí, to víte taky.
Pokud jde o to familiární označení, „UeSej“, to je to nejmenší, jestli Vám to vadí, to snad chápete. Ale jestli si myslíte, že to je to podstatné na těch webech, které jmenujete, tak to je spíše Váš problém. Já totiz ani tyhle weby už dávno nesleduji.
Už je to zbytečně, to důležité už se dá dočíst i v téch běžných, a není to hezký obrazek a lze o něm snad diskutovat.
Nakonec, jak to vypadá dnes v USA víte, lidé dnes zjištují že nemohou volit ani toho Bidena.
Sputnik zdejší liberální demokrati zakázali.
To je chyba. Nevím, jestli je Sputnik zakázaný, ale brát nevzdělaným a nechytrým jedincům jednu z mála informačních radostí je ostuda.
Na druhou stranu bych uzákonil, že každá prokázaná, veřejně prezentovaná lež, by měla být potrestána odnětím svobody „na tvrdo“. Lhát není normální a lhaní je úmyslný a připravený podvod, trestný čin.
Jestli dovolíte, já bych tak tak tvrdý nebyl. Za prvé proto že to přímo trestný čin není – tr. zákoník vyžaduje aby tím způsobil někomu přímo větší škodu. Ale za druhé, že je z toho stejně většina politiků vyjmuta kvůli imunitě.
Takže mně úplně stačí, když se velice rychle, během pár dní objeví v médiích opravná zpráva která tu lež popře a opraví – ovšem garantovaně, s důkazy, vysvětlením a odkazy na nezávislé zdroje, které o tom reportují jinde . Jak předpokládám, toto by stačilo většině lidí.
Sice bych uvítal, pokud by se autor omluvil a vysvětlil proč to udělal (třeba se jen spletl), ale netrvám na tom a je zbytečné se o to soudit. Na tom že někteří lidé (i politici) jsou nezdvořilí, se asi shodneme.
Demokracie předpokládá zodpovědné a pracovité politiky i voliče. To bohužel nikdy neplatilo a čím dál víc platit nebude, protože politici makají jen na svých prebendách a slibech pro voliče a voliči na pohodlném životě. Dovedete si představit úspěšného politika, který postaví program udržitelného vývoje s prioritou ochrany života tedy přírody proti komerci a ničení celého světa ve prospěch moci a lenosti.
Kdyby nejaky politik vylezl s takhle nudnym programem, tak ho bude volit tak malo lidi, ze nebude mit zadny vliv. Lidi se chteji predevsim bavit. Pred prezidentskou volbou v r.2013 jsem nekolikrat slysel “argument”, ze s “MZ bude aspon sranda”.
Mimochodem, já si tedy nedokážu představit demokratického politika, který by otevřené dokázal představit REÁLNÝ program obsahující to co požadujete. Protože, to co se dnes za něj vydává, jsou dosti drastické zásahy do ekonomik které působí řady škod, a nechtěných efektů, ale bohužel k onomu udržitelnému vývoji vývoji, nevedou ani nàhodou.
Tak možná že jste se nevědomky spletl, a požadujete komunistický režim. Protože (a my starší jsme to zažili), tam by mohl stát skutečně plánovat a nařizovat podnikům, nejen kolik vyrábět, ale taky komu a za kolik dodávat /dejme tomu , krom obchodů, taky dodávek surovin, dílů, polotovarů dalším podnikům, a podobně./
No ono to pořádně nefungovalo ani tenkrát, ale můžeme si představovat, že dneska, mít k dispozici dnešní digitalizaci, taky by to jistě právě komunističtí politici a úředníci zvládnout plánovat a nařizovat mohli..
Pěkný a celkem výstižný článek.👍
Každý politik, který podle zákona dosáhl důchodového věku, kandidující do placené vysoké státní funkce, by měl předkládat zdravotní vysvědčení o svém mentálním stavu a drogových závislostech včetně samozřejmě alkoholu.
Předešlo by se tak situacím, kdy se část občanů za svého prezidenta, nebo premiéra musí několik let stydět.
V USA by neměl kdo vládnout, vyjde tam zákon. Kdo nebude mít 80. let nemůže kandidovat do bílého domku. Předem připravené otázky pro … Joe, to je ta pravá demokracie dle USA
Dobrý den. Nechám na čtenáři, jak pravdivý či tendenční je článek. Mám jenom poznámku. V dřívějších dobách byly rady starších. Proč asi? Protože zkušenost nelze nahradit. Pokud by se mladí a draví politici chtiví moci ohlíželi na své starší kolegy, vypadala by asi situace jinak. Doporučuji přečíst Konfucia. Čína se k němu vrací a výsledky jsou patrné na první pohled. Ohleduplnost a úcta ke stáří, to je to, co nám chybí. A přemýšlet nad tím, co mi stařík, ať už si oněm myslím cokoli, říká. Vždy je co najít. Přeji krásné dny.
Samotné stáří nezaručuje vůbec nic, žádnou inteligenci, zkušenost, slušnost, pravdomluvnost,…, ani moudrost. Stačí se podívat do historie E.Beneš, K.Gottwald, V.Biľak, G.Husák, a dnes V.Klaus st., M.Zeman, A.Babiš, V. Putin,…
A to nepíšu o podprůměru s nedokončenou základkou.🙂
Jenže ti starší tehdy byli v silně předdůchodovém věku.
Je schopen pan autor dokázat, že korespondenční volba musí být za všech okolností svobodná a tajná? Když její uspořádání ani nezaručuje, že ten, kdo vyplnil volební lístky, je skutečný volič?
Můžeme se zcela jistě dohadovat, zda poslední presidentské volby v USA byly natolik zfalšované, že to ovlivnilo jejich výsledek, nebo ne, ale to je tak asi vše. O tom, že korespondenčně volili (mimo jiné) i celá desetiletí mrtví voliči (protože evidence obyvatel v některých státech USA poněkud připomíná dům s lehkými ženštinami) a další podobní exoti, bylo napsáno dost.
Přestože s některými názory pana Pitharta odedávna nesouhlasím, vždy si rád přečtu jeho články a vždy tam najdu velmi mnoho trefných a moudrých úvah a postřehů. Tady velmi správně odhaluje nebezpečí pro naši demokracii představované slovenským estébákem Bábišem, který se na svou příští volební prohru připravuje už dopředu zpochybňováním volebních výsledků. Bohužel se toho taky bojím – přijdou parlamentní volby, budeme mít štěstí, že zase porazíme Bábiše, rozdíl ve volebních výsledcích ale v naší rozpolcené společnosti bude jako vždy malý, a Bábiš začne po svém slovenském vidláckém způsobu ječet, že on ve skutečnosti vyhrál, protože Fiala s pomocí US imperialistů a válečných štváčů volby zmanipuloval.
Je poněkud zvláštní, jak se expremierovi Babisovi podařilo vytvořit vlasteneckou frakci v PEU. A bude to hodně vlivna frakce , na počátku tohoto procesu se redaktori ČT usklebovali nad 23 poslanci ze 7 zemi a on vznikl masivní a silný blok. Jeden
představitel této frakce V. Orban dokázal jednat v jednom týdnu jednat s prezidentem Putinem a pár dní před tím s fungujícím prezidentem Ukrajiny Zelenskym. Ve VB se podarilo zvítězit LP takovým způsobem, že to je zvláštní, jak lid Jeho Vysosti v touze po zmene prosadil za premiéra prokurátora Starmera, tak to je síla. ČT oslavuje, že Marina Le Pen nezíská absolutní většinu a další volby budou za rok. A stávající prezident Biden v USA po debaklu prohlašuje,ze je nejlepší kandidát na prezidenta. Starci v politice to je marasmus, který ovlivní budoucnost mladých, kteří jsou pod vlivem.
Víte mám už srandu z těch lidí co přepisují dějiny. Tak jako to tu píšou lidé. Bylo to stejné s Havlem s jeho nemocí a se Zemanem. Jem Zeman nepasoval do krámu. Je to tak i se STANem, jen si dělají co chtějí i s kampeličkou. A média v čele s Forum 24 a pisálkama v čele s Šídlem Mačopulosem a pod ,kteří za kus žvance prodali svoji duši a píšou jak progresivci všechnodělají dobře a jak tu s těma zelenýma dělájí vše dobře. Mě už je to tak nějak fuk takže děcka Babiše Fialky a Esteraicha co to tu prodali nech se s tím popasují. Nejhorší a nejkřivější a vůbec za nic nestojící národ si může zvolit takové lháře jako máme nyní. Zlatý devadesátky.
Bohužel jste nepředvedl žádný konkrétní případ údajného „přepisování“ dějin, pouze jakousi osobní, neurčitou dojmologii.
Spíše bych si tipoval, že nejste schopen opustit komunisty vymyšlené dějiny a dodnes je považujete za skutečnost na rozdíl od pravdy.
Pokud někdo něco rozprodal, tak to byli sami obyvatelé Československa a ČR. Privatizace proběhla čistě a jenom do rukou občanů s platným občanským průkazem. Nikdo jiný neměl šanci. Stejně tak politici byli regullérně zvoleni hlasujícím obyvatelstvem.
Společnost se po roce 1989 pouze vrátila k normálu. V letech 1918-1938 vlastnili většinu firem na území ČSR Židé a Němci, „Čechů“ bylo opravdu hodně málo. Stačí navštívit muzea v jednotlivých městech a velkých továrnách, nebo nahlédnout do dobových telefonních seznamů. Po květnu 1945 si vše ukradli Čecháčkové s velikou podporou Edvarda Beneše a jeho dekretů, které okradly tehdejší elitu Československa.
Jak to dopadlo? Ekonomický bankrot v roce 1953 a definitivní bankrot socialistického zřízení v roce 1989.
Ještě bych si dovolil doplnit, že zvolení Beneše, kterého neměl kromě TGM a paní Hany nikdo rád, bylo vykšeftováno i s henleinovci ( zdrželi se ) a hlinkovci za přísliby větší autonomie. Tiso za odměnu dostal provaz, milost od Eduarda nedostal.
Bohužel Petr Pithart nechápe, co se to v Americe vlastně děje. Například: „Trump dokonce ještě před tím, než byl zvolen, tvrdil, že jestliže prohraje, bude to volebními podvody.“
Předního českého politika ani nenapadlo, jestli ke svému tvrzení měl Donald Trump nějaké důvody. Samozřejmě, že je měl. K závažným podvodům i ve volbách v roce 2016 pak skutečně došlo, ale protože pro něj hlasovalo příliš mnoho voličů, tak byl i přesto zvolen.
Však pak ihned po Trumpově zvolení CEO Googlu Sundar Pichai se nechal slyšet, že příště něco takového není možno dopustit. A také si ty příští volby patřičně hlavně spolu s majitelem Facebooku Zuckerbergem pohlídali.
Bude tedy zajímavé, co se stane letos 5. listopadu a zdali bude pro Trumpa hlasovat tolik voličů, že podvody nebudou jeho protějšku nic platné podobně jako v roce 2016…
Svá tvrzení o volebních podvodech v USA jste bohužel nedoplnil žádnými důkazy, neobjevily je ani tamní soudy, takže vaše osobní dojmy mohu s klidem považovat za vymyšlené.
Mimochodem, asi se pletu, /patrně jsem čerpal z nějakých proruských materiálů?), ale ono nešlo o to, že by ty „soudy ..neobjevily žádné důkazy“, ono jde o to, že ty soudy ty žaloby odmítaly vůbec projednávat.
A tím se dostáváme k jisté právní formalitě – soudy totiž vůbec nemají „objevovat důkazy“, soudy mají pouze projednávat a posuzovat ty důkazy, které jim předloží obžaloba. (resp. i obhajoba, která může předkládat své protidůkazy a výpovědi…
Soud může v tomto „pouze“ sám posuzovat hodnověrnost těch předložených důkazů. Což je tedy právě jeden z důvodů, aby se co nejvíce těch soudů dělo veřejně a psalo se o nich v médiích – protože to potom bde poszovat i veřejnost, i třeba se zpožděním řady let nebo i dekád..
A pokud ta i s tímto zpožděním zjistí, že soudce (třeba záměrně) t u věrohodnost předloženého důkazu posoudil špatně.. Tak zrovna v USA jsou na tohle dost hákliví, a svolávají se k tomu bouřlivé demonstrace
Inu, bez pádných důkazů, nebylo co posuzovat. Na planetě žijí lidé, kteří by se soudili od rána do večera, aniž by měli nějaké pádné důkazy, nebo nové důkazy. Hlavně, aby to dlouho sdělovací prostředky přetřásali. Soudcům v USA bych věřil, jsou volení na rozdíl od těch zdejších.
Ve starém Egyptě musel (asi za Staré Říše a dříve) faraon každoročně uběhnout trať na čas, hodit kopí na vzdálenost a cíl a „oblažit“ otrokyni. Pokud to zvládl, vládl další rok. Pokud ne, byl šetrně sesazen z trůnu a uložen do pyramidy či mastaby. V úplně nejstarších dobách byl chutně upraven a zkonzumován.
A to je něco, co nám chybí jako sůl.