Petr Fischer: Útok na přecitlivělé duše dnešních voličů skutečnou politiku zabíjí
POZNÁMKA. Součástí politiky je dnes i způsob její inscenace. V mediální době se dokonce zdá, že je to důležitější než politika sama. Hraje se na efekt, vyvolávají se emoce, které mají přesvědčit nedůvěřivé přecitlivělé duše dnešních voličů. Politika se tak natěsno přibližuje médiím, která vlastně pracuji úplně stejně. Vytváří se politicko-mediální komplex, který realitu nepřibližuje, ale naopak znemožňuje ji vidět.
Těžko se ve všeobecné honbě za emocemi, které přitahují k obrazovce, divit, že politika je jen další velká show mezi mnoha jinými a že populismus ovládá všechny a všechno, neboť už dávno nerozhoduje obsah a jeho kvalita, nýbrž sledovanost obalu.
A také, že politici jsou lepší či horší herci, někteří klauni, jiní solidní charaktery, kterým fandíme jen na základě televizních sympatií. Společnost nejvíce dělí stereotypy inscenace politiky…
Politika jako mediální show
A tak i česká vláda prezentuje svůj úsporný balíček s důchodovou reformou jako velkou show, kterou live přenáší televize veřejné služby. V řadě tu sedí celá vláda, předváděni jsou odborní poradci, záruka solidnosti a politického přesahu; kritici jsou vtahování do předmětu kritiky, a tím kritiku de facto vylučují.
Událost vzniká už tím, že ji politici jako událost v souhře s médii vymysleli. Přitom sám obsah nakonec nabízí jen další řadu více či méně promyšlených úprav a škrtů, které nejsou v dějinách české politiky ničím nové. Nová je jen její prezentace, která definitivně inscenuje politiku nikoli jako běžnou práci, nýbrž jako mediální show.
Text publikujeme na základě spolupráce s nezávislým týdeníkem Přítomnost
(titulek a mezititulky jsou redakční, autorem textu je Petr Fischer, šéfredaktor Přítomnosti)
Politika patří do ulic a do parlamentu, tam se o ní mají poprat vládní a opoziční síly, tam se také mají prezentovat důležité politické záměry a plány.
V parlamentu se inscenuje politika jako konflikt, jako střet různých vidění světa, ne jako sebeprezentace vlastní velikosti a výtečnosti. Díky takové inscenaci se podvědomě fixuje i politické vědomí voličů, kteří čekají, že konflikt zviditelní i jejich starosti, jejich politickou existenci.
Sebeprezentace zastírá kus světa, který se nám nehodí, konflikt – neshoda, jak říká francouzský filozof Rancière – vyzdvihuje obě strany a ukazuje i ty, které často ani nechceme vidět. Politika vystupuje jedině v neshodě, která přesto nutí soupeře k nějaké překlenovací dohodě, k chvilkovému praktickému konsensu.
Sterilní prostředí televizní relace
Hrát politiku jako připravený televizní program není přiblížení politiky občanům, nýbrž její útěk od voličů, je to útěk od politiky, od svobody, podobné vyjádření nedůvěry v parlament, jako když někdo řekne, že je to žvanírna.
Politika není pořad pro diváky, pro jejich obveselení a vzdělání, něco mezi stand-up komedií a televizním seriálem. Pracovat na jejím emocionálním spinu více než na obsahu změn je cesta k depolitizaci politiky.
Vláda Petra Fialy po půl roce přinesla své hlavní politické dílo, jinak řečeno, konečně dělá politiku! Tu však prezentuje veřejnosti ve sterilním prostředí pěkné a učesané televizní relace, která ji političnosti de facto zbavuje.
Celému české prostředí by prospělo, kdyby se v politice méně inscenovalo a více opravdu „hrálo“ a kdyby se média na líbivé inscenaci politiky nepodílela, ale stavěla proti ní.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Investor Brůna: Realitní perly na dálniční sňůře na jih. Hluboká, Písek, Budějovice
Agáta Pilátová: Prezidentka ve vichru doby a nelichotivý obraz Slovenska
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
5 komentářů
Tedy, gratuluji správně popsané.
Navíc, , bylo špatně načasované. Sice „za pět minut dvanáct“, ovšem v době polední, kdy si jen málokdo z občanů mohl najít čas, aby toto veledílo svých představitelů sledoval.
Ergo, to divadlo si sehráli vládní politici sami pro sebe , aby se sami utvrdili o své důležitosti.
Ale navíc, to co předvedli bylo pouze to čemu se na divadle říká zkouška s diváky . Ta reálná politika „..v ulicích i v parlamentu,“ teprve teď příjde
Politika nemá být divadlo, podle PR scénáře. Politik má rozumně hospodařit, nést osobní zodpovědnost za svá rozhodnutí a skládat účty občanům, kteří politiky platí. Tento stav byl za socialismu.
Kapitalistický politik jde do politiky pro svůj osobní prospěch a pro zabezpečení své rodiny a přátel. Za svá rozhodntí nenese žádnou odpovědnost, sneskládá účty občanům, jen se snaží co nejvíc ukořistit pro sebe. Ví, že za 4roky už tam nemusí být.
Proto kapitalistický politik nic nemusí umět, jen hrát divadlo, lhát a krást. Viz: Fiala a jeho vláda. Ani jeden z nich nerozumí ekonomii a řízení, protože nemají vzdělání.
A podle toho také vypadá rozpočet státu. To, co rokradli a co rozdali občané zaplatí snížením životní úrovně a nejistotou a chudobou ve stáří.
Takže můžeme radostně říkat:“Zlatý socialismus!“ To jsme žili v blahobytu a bez dluhů, naše děti měly budoucnost, kvalitní školství, zdravotnictví a dostupné bydlení a jistoty. Stálé ceny a předvídatelná realita života. To kapitalismus nikdy není schopen lidem zajistit. Kapitalismus se rovná bída, chudoba, nedostatek léků, doktorů, krach firem, ožebračování živnostníků, ožebračování lidí, vysoké daně, málo škol, školek, lékařů a mnoho jiného. Ale na vedení války se peněz najde dost.
Že bych ten připomenul politik je zodpovědný hlavně svojí straně, protože ta při jeho neschopnosti ztratí v očích voličů mnohem víc. A ani komunisti nechtěli, aby si z nich lidi dělali srandu, tudíž i ti byli schopni své úplně neschopné politiky přesunout jinam.
Jenomže, ten zásadní rozdíl, je v tom že za totáče patřilo státu všechno, celá ekonomika tudíž vláda mohla v mnohem větším měřítku převádět veškeré ekonomické zdroje v celém státu podle toho jak potřebovala. Když rozhodla že se budou stavět moderní sídliště, nemocnice a školy. tak se zkrátka stavěly. I když ty zdroje chyběly někde jinde. A pokud chyběli stavební dělníci, tak nahnali dobrovolně-povinně svazáky na Stavby mládeže. To by dnešní aktivisté čuměli jako vejři…
Prosim,přestěhujte se do Severní Koreje,tam si budete užívat ten vás komunismus. A možná tam seženete i toaletní papír.
Problém této vlády je v tom, že neplní předvolební sliby, které přitom reálně plnit mohla a může. Není nutno okrádat celou společnost, když by stačilo zaříznout dotace nesmyslů, jako je klimaagenda. Prostě, vláda měla natvrdo prohlásit, že po covidu a v souvislosti s válkou na Ukrajině peníze na zelené nesmysly nejsou a minimálně jednu dekádu ani nebudou. A když se to Bruselu nebude líbit, ať nás z té EU vyhodí (asi bychom v ten moment nebyli sami, a je docela možné, že by EU přišla o všechny akvizice po roce 1990). A když to vláda neudělala, je třeba udělat vše proto, aby příští volby byly pro ni konečná.