Petr Fischer: Po atentátu je každý generál
KOMENTÁŘ. Pokus o zavraždění slovenského premiéra Roberta Fica vyvolal zvláštní efekt: místo ztišení a sebereflexivního stažení do sebe, jako například po střelbě na FF UK, sledujeme ve velkém i hon na viníky násilí a další orgie politické nenávisti. Jak zastavit agresi ve veřejném prostoru, která se mění ve fyzické násilí v ulicích?
Byl to šok, čekal bych oněmění a ztišení, místo toho po pokusu o zabití Roberta Fica následovala afektivní hysterická reakce slovenských vládních politiků, kteří se snažili najít viníka celé tragédie na opoziční straně.
Jako by před volbami dnešní vládní strany neukazovaly vulgárním způsobem svaly, jako by se dnešní ministr obrany Kaliňák a pravá ruka Roberta Fica nevrhal v kampani do auta na bývalého premiéra Matoviče a nechtěl ho fyzicky potrestat, tedy po chlapsku zmlátit za to, že vede agresivní kampaň proti Smeru.
Text publikujeme na základě spolupráce s nezávislým týdeníkem Přítomnost
Autorem textu je PetrFischer, šéfredaktor Přítomnosti. Mezititulky jsou redakční.
Šok z hrůzy paralyzuje mozek, který pak snadno vysílá do světa projekce, jež realitu totálně převracejí. Když potom slovenský ministr vnitra mluví o prahu „občanské války“ a o tom, že „kdo sil vítr, sklízí bouři“, mluví možná více o vlastních politických výčitkách než o opozici a novinářích, kteří prý vyhnali normální politický konflikt za hranici ničivé nenávisti, která společnost totálně rozkládá, a otevírá tak cestu autokratické vládě „pevné ruky“.
Politika jako válka
Otázkou dnes ale není, kdo za tu hrůzu může, protože kauzalita bude v debatě nekonečná a každá ze spořících se stran bude tvrdit, že my nic, začali ti druzí, jak vidět i na dnešní situaci, kdy jako protiargument vyviňující se vládní koalice kolují po sítích předvolební videa, dosvědčující nenávistné a sprosté výpady dnešních lídrů, včetně postřeleného Fica, vůči politickým soupeřům (i to je přece pokus označit viníka a shodit tíhu odpovědnosti ze sebe).
V Německu se násilí ze sociálních sítí, médií a politických parlamentů dostalo do ulic již dávno. Útoky na politiky se množí, někteří skončili s nepříjemnými zraněními v nemocnici.
Podstatnou otázkou není to, kdo dostane trest za zfanatizované vyhraněné prostředí, jehož přímým či vedlejším produktem mohl být i střílející útočník, protože tím největším trestem je už těžce poraněný premiér a trauma celé slovenské společnosti.
Nejdůležitější je budoucnost, tedy otázka, co udělat pro to, aby se společnost z traumatu zvedla a aby se politické prostředí vymanilo z definice politiky jako „války vedené jinými prostředky“, která se – jak se ukazuje v dějinách i nyní – může právě proto zase proměnit ve skutečnou válku, v níž se bije a střílí do živých těl.
Není to jen otázka pro slovenskou společnost, podobně vyhraněné diskuse jsou i v Česku nebo v Americe a v mnoha dalších zemích. V Německu se násilí ze sociálních sítí, médií a politických parlamentů dostalo do ulic již dávno. Útoky na politiky se množí, někteří skončili s nepříjemnými zraněními v nemocnici, jako například lídr evropské kandidátky kancléřovy sociální demokracie Mathias Ecke.
Na volebních mítincích létaly dlažební kostky, stavidla nenávisti se proměňují ve fyzické vybíjení frustrace. Nikde zatím nepůsobí žádná ideologicky motivovaná organizovaná skupina, kromě některých klimaticky zaměřených útočníků. Násilí se jeví jako plošné, vedené proti všem stranám, útočníci jsou často staří frustrovaní lidé, vylučovaní za společnosti, nebo jako v případě Eckeho teenageři, jdoucí za dobrodružným výpadem proti establishmentu.
Už před pěti lety zažilo Německo první politicky motivovanou vraždu po pádu nacistického režimu. Významného politika CDU v Hesensku (Walter Lübcke) z blízkosti zastřelil pravicový extrémista, který byl už předtím souzen za přípravu bombového útoku na azylové domy. Motiv: příliš vstřícné názory politika Lübckeho vůči přílivu migrantů. I Německo by jistě ocenilo, kdyby se na Slovensku podařilo najít cestu smíření, která by konkrétně naznačila, jak si s fenoménem politického násilí poradit, jak ho utlumit, omezit.
Dalo by se říct – neberte politiku tak vážně. Je to jenom politika, střet idejí, v demokracii se svět nezboří, když bude chvíli vládnout někdo, kdo si nemyslí, co my (viz Babiš, Trump, Kaczynski), chce to více tolerance, politické kultury. Fráze, které se říkají vždy, když se něco takového stane. Je v tom kus pravdy, ale ve frázi ji už dávno neslyšíme, je doslova otřelá, není skoro vidět a projde jedním uchem tam a druhým ven. Jak tedy jinak? Co udělat, aby se NĚCO stalo?!
Vlastně to současné Slovensko ukazuje velmi přesně: jít do sebe, stavět limity sobě, protože kde jinde chceme omezovat nenávist než tam, kde to známe nejlépe. Říká se, že slupka civilizace je tenká, snadno praská, ale hůře se obnovuje, praskliny však sledujeme pouze u druhých, a když civilizační krunýř rupne u nás samotných, je to většinou spravedlivé rozhořčení, obrana demokracie, právo na svobodu či nějaká podobná velká Idea. Podívat se na sebe jako na jiné, to je vcelku slušný začátek.
Kanalizace sociálního hnusu
Ze sociálních sítí agresivní sprostota jen tak nevymizí, je to dáno konfrontačním nastavením sítí, které právě pro využití střetu vznikly, takže dezinformační stratégové nemuseli nic vymýšlet a pouze využili funkci jednoho nástroje. Platí přitom pravidlo, že dezinformaci na rozdíl od propagandy nejde o jinou pravdu, ale o znejistění, jež se pak snadno přelévá do veřejného prostoru a žene lidi k jednomu či druhému extrému.
A tady začíná jít do tuhého: Když trávíte hodiny denně v hospodě páté cenové skupiny, nedá se čekat, že když z ní odejdete, jen tak bez následků přepnete do modu „slušné tolerantnosti“. Nesete si nejenom patos tohoto prostředí, ale i jeho étos, tedy „zničit nepřítele“. Ne hra se slovy a obrázky není jenom společenská zábava, která drží lidi zase u obrazovky, i když dnes už nemá podobu klasického televizoru, nýbrž placatého počítačového telefonu.
Kolik lidí by najednou vmžiku přestalo být někým, kdyby neměli svou denní orwellovskou dávku nenávisti, zasypanou příslušným přívalem nadávek či lajků.
Dokonce to není pouhá kanalizace sociálního hnusu, který by se jinak vyplavil jinde. Ten hnus si totiž vždy nějak neseme s sebou, což platí pro občany voliče stejně jako pro občany politiky.
Cenzura je v moderních společnostech vylučované a nebezpečné slovo, sugeruje zásah do našich práv na svobodné vyjádření, přitom autocenzurní zásahy děláme sami každý den v komunikaci s blízkými, na veřejnosti, v úřadě, v práci, cenzurujeme i své vidění a slyšení, když nechceme vidět a slyšet, není to složité.
Civilizace je do velké míry právě tato autocenzura, ta nevyhovuje jen zaběhaným dohodnutým společenským pravidlům, tedy vnější cenzuře zvyku, ale i potřebě osobního přežití, omezování destruktivity vznikajících afektů, které se snadno chopí vlády nad lidmi a podobně. Není to nic samospásného a zázračného, otřepané „začít u sebe“, zase další fráze.
Jenže kdo je dnes ve veřejném prostoru, který ho živí i vyživuje, opravdu schopen ubrat plyn, přestat surfovat na lechtivé a vypjaté emocionálně vlně, přestat si užívat čiré mediality, která pak opíjí i velmi zkušené lidi rohlíkem. A kolik lidí by najednou vmžiku přestalo být někým, kdyby neměli svou denní orwellovskou dávku nenávisti, zasypanou příslušným přívalem nadávek či lajků.
Vzácný okamžik relativního míru
Politici, kteří hrají veřejnou roli, na niž společnost klade jistě vyšší nároky než nadávat těm, kteří s námi nesouhlasí, by se závazkem přísnější afektivní autocenzury mohli začít okamžitě. Efekt nepřijde hned, jistě se bude dál válčit (uvozovky už dávno nejsou na místě, válka se nám zalíbila, a její politický a vojenský smysl se rychle slévají), ale zkusit by se to mělo.
I za cenu ztráty drajvu ve veřejném prostoru, který politikům dnes slouží jako pouhý mediální lapač: přivolá speciální novinářské jednotky, které provedou ohledání místa, rekognoskaci terénu, a přinese všem zprávu i o těch nejzoufalejších postojích a vyjádřeních. Vlastně čím zoufalejší, tím lépe lapač funguje. Politika hlavně nesmí být nuda, jinak se asi dnes vysílat nedá…
I po atentátu, stejně jako po volbách jsme každý generál. Dokážeme poradit, co měla udělat ochranka a co všichni ti, kdo mohli útoku zabránit. Umíme uklidnit veřejné debaty, mluvit o toleranci, smíření, o kultivované veřejné debatě. Ano, může to být vzácný okamžik relativního míru. Teď už jde jen o to udělat vše pro to, abychom takovým generálem zůstali i po atentátu. V politice i mimo ni – každý jeden z nás.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.
Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 KčPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz
Recommended (5901)
Čtěte též
„Vojákovo srdce“. Válka může přivodit i trvalé změny ve struktuře osobnosti
Pohlídat si bezpečnost: co je nezbytné pro přežití společnosti, musíme umět chránit
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
12 komentářů
Celou dobu od rozpadu společného státu se Slováky dění na Slovensku sleduji. Postupně získávám dojem, že ti Češi Slovákům opravdu čím dále tím více chybí. V době trvání společného státu to měli Slováci strašně jednoduché: za všechny slovenské problémy, za všechny slovenské nezdary mohli Češi. Ale co dělat nyní, jestliže Češi jako nejbližší hromosvod už po ruce nejsou? A tak když nejsou po ruce Češi, mohou podle pana Danka a pana Kaliňáka za všechno opozice, liberalisté a média. Zůstane pouze u těchto nepřátel nebo zmínění pánové najdou ještě někoho dalšího?
Hlavně nynější slovenská opozice+ hrad s českou vládou+ hrad, k tomu štvavá media a výsledek se dostavil. Takových zfanatizovaných dědů, možných střelců je i v Česku furt pár … To jen vinou tkz. demokratů z EU-EK s jejich neomylností o svém náboženství
Jenže je tu jeden problém: střelec na Roberta Fica Juraj C. byl sympatizantem Kotlebovy silně proruské strany Ľudová strana Naše Slovensko. Česká vláda + Hrad i liberální média, která vy nazýváte štvavými, mohla být střelci Jurajovi C. zcela ukradená.
Ty budeš opravdu hloupý Honza! Co meleš o slovenské opozici, je třeba se podívat na současnou vládu a vládnoucí koalici. Premiér Fico měl ve své politické kariéře řadu velmi problematických kauz a i v předvolební době si vybavuji, že nynější ministr obrany Kaliňák zastavil auto tehdejšího premiéra Matoviče a inzultoval ho přes otevřené okno. Celou tuto hrůzu sledoval Fico a místo aby nějakým způsobem zasáhl, tak Kaliňáka naopak povzbuzoval. Další Ficovy výroky před volbami- proti Ukrajině a EU a naopak ve prospěch Ruska byly také velmi problematické. Jak se říká- Kdo seje vítr, ten sklízí bouři. A jinak – když Ficova strana vyhrála volby, tak si vybrala koaličního partnera SNS- což je otevřeně nacionální strana s několika radikály, kteří jsou otevřeně proruští.
Je třeba v zájmu záchrany demokracie okamžitě odstavit od politiky tzv. liberály!!! Ti způsobili vyhrocení situace na Slovensku, když okamžitě po demokratických volbách organizovali demonstrace proti zvolenému premiérovi!!!
Šimečka, Matovič a KDH jsou škůdci demokracie a je třeba je přísně potrestat!!! U nás jsou jim podobni Piráti, Stan a Top. Ods je jen podržtaška s upoceným neschopným Fialou.
Fiala odmítnutím setkávání vlád ČR a SR vystřelil také kulku na premiéra. Má svůj díl viny.
V Česku máme štěstí, že máme takových hlupáků jako jsi ty méně než na Slovensku. I tak je jich hodně a jsou schopni dostat Babiše opět do vlády. Normální člověk který si umí dát do souvislostí různé politické kroky minulé vlády, tak ví, že to byla vláda jednoho muže a ten dělal všechny kroky ve prospěch svého Agrofertu a po prohraných volbách vyvolal spolu s ostatními agrobarony vysokou inflaci díky tomu, že mají monopol na výrobu potravin a vyloženě ji dávkovali. Tito lidé poslali také do Prahy demonstrovat vyšší stovky traktorů, které blokovaly dopravu v hlavním městě.
Nás postoj k SR je od nástupu vlády premiéra Fica a vítězství p. Pellegriniho v prezidentských volbach na podivné trajektorii. SR sousedi s Ukrajinou, která je v konfliktu s Ruskem, to je kardinálni odlisnost od ČR. Domnívám se, že Slovensko bude umocnovat svou politiku spolupráce s Madarskem v celé šíři vzájemných vrahů. Má to racio a logiku, vzdaluje se navzájem.
Máte pravdu v tom, že „.. SR sousedi s Ukrajinou, a je zde riziko eskalace té války s Ruskem. Jenomže a současně, je to ještě stále členský stát NATO – právě na té horké východní hranici.
Když si uvědomíme kolik diplomatických kompromisů jsou ochotny dělat USA a NATO vůči Turecku, které je v podobné pozici, tak by jeden očekával stejnou smírnou diplomacii i vůči Maďarsku a Slovensku. Jenomže k tomu nedochází, a ani náš prezident coby bývalý generál NATO, k tomu naše politiky nevybízí. Podivné, člověk by čekal pravý opak…
„Kdo seje vítr sklízí bouři“ platilo odjakživa a platit bude pořád. Nemá smysl mluvit o té děsivé události kolem dokola. Pořád bude platit, že „Kdo seje vítr sklízí bouři“. Nic víc nic míň. Nechť se za nos chytnou všichni ti, kteří veřejně vyzývali k násilnostem a sprostými nadávkami nešetřili. Novináře ať nechají na pokoji, na tuto situaci sizadělali sami.
Tedy jestli bych si dovolil, ono to tak přece vůbec není. Ta současna mediální i politická situace na Slovensku je poměrně klidná. A to že se řada osobností (z politiky, elit, ale i různých odborníků) k tomu cítí potřeba v médiích vyjádřit, je taky dobře – občané, čtenáři ty informace vyžadují. Ba dokonce i ti čtenáři snadno rozeznají, kdo jim předává nějakou novou hodnotnou informaci, a kdo si jen přihřívá vlastní politickou polívku.
Nicméně, pokud chtějí novináři připomínat emociální vlny, tak stačí si připomenout situaci po vraždě novináře Kuciaka před 6 lety. Tenkrát byla slovenská média skutečně plná nenávistných projevů, které se přelily i do ulic kde se konaly masové protestní demonstrace.
Proti tehdejší vládě premiéra Fica, která přijala politickou zodpovědnost za situaci v zemi a podala demisi.
Jenomže, když si uvědomíme, že pak, dalších 5 let, měli na Slovensku „naprosto jiné – asi lepší vlády“, které doplňovala naprosto nejlepší prezidentka Ćaputová, tak se ta Slovensku ta situace příliš nezklidnila, i za nich došlo k řadě i mediálně sledovaných fyzických útoků, včetně tedy nakonec i tohoto atentátu.
Jenomže teď už je dosti těžké mediálně někoho jednostranně obviňovat.
Že jsem si vzpomněl na asi nepřesný citát z jedné anglické balady
„Kdo zabil soudce Charlieho? Proč ho tu
máme mrtvýho?
Já teda ne, křičí sudí, neukazujte na mne lidi.
My teda ne, křičí davy,
v sále je hlava vedle hlavy..
„Slovenský ministr vnitra Robert Kaliňák před nemocnicí v Banské Bystrici, kde leží postřelený premiér Fico…“ Opravdu jste přesvědčeni, že se jedná o ministra vnitra?
Lze to považovat za atentát a nebo za ublížení na zdraví? Pachatel sám přiznal, že ho zabít nechtěl, pouze mu ublížit. To že to byl sympatizant Sloty hovoří za vše!
Co se týká vyjádření, že po bitvě je každý generál, tak to je trochu pomýlené. Od čeho je ochranka? První rána se dá těžko odhadnout i když se ochranka pohybuje mezi davem. Druhou ránu už chráněná osoba schytat nesmí i když by ji měl ochránce krýt vlastním tělem a to se zde nestalo! Vyšly další střely ( snad až pět). Tohle je naprosté selhání