První kolo prezidentských voleb na Slovensku vyhrál Ivan Korčok. Soupeřem ve druhém kole mu je Peter Pellegrini. Foto: TASR / Profimedia

Petr Fischer: Pastýř kontra manažer. Slovensko a české politické zrcadlo

Napsal/a Přítomnost 2. dubna 2024
FacebookTwitterPocketE-mail

KOMENTÁŘ. Česká společnost sleduje prezidentské volby na Slovensku skoro jako ty vlastní. Slovensko totiž hraje už dlouho roli zrcadla, v němž Češi vidí svou možnou budoucnost, které se děsí jako sebe sama. Ale nejsme přece jako Slováci, jejich společnost je jinde, i když všichni vnitřně spíše cítí, že to, co jsou dnes „oni, bratia“, budeme možná jednou i my.

Návrat Roberta Fica k moci jako by předznamenával možný český návrat Andreje Babiše, kterého se vláda Petra Fialy bojí jako čert kříže, takže z něj pomalu dělá hlavní a jediné téma budoucích voleb. Ostatně na ničem jiném se vyhrát nedá (tak jako na Slovensku může Korčokovi vyhrát volby jen strach z dalšího posílení Ficovy moci).


Text publikujeme na základě spolupráce s nezávislým týdeníkem Přítomnost

Autorem textu je Petr Fischer, šéfredaktor Přítomnosti. Titulek a mezititulky jsou redakční.


Přitom se ve společnosti i v její politické vrstvě dějí mnohem důležitější věci než kumulace energie na projekt Antibabiš II. nebo na účelové využívání války jako snadné politiky strachu v jednom (válečném) či druhém (mírovém) směru.

Osud a vyšší řád

Slovensko a Česko spojuje také silný modernistický spor o podstatu vládnutí, které se v představě Fica a jeho koaličního partnera a kandidáta na prezidenta Petra Pellegriniho (Babiše, Okamury) mění ve všeobecnou starost o lidi, zatímco v očích druhého kandidáta Ivana Korčoka je to něco jako „dobrá správa země“, tedy good governance, v němž se nikdy neztrácí ohled na osobní svobodu a aktivitu občanů.

Vláda ostatně nevládne lidem, nepanuje nad jejich životy, nýbrž vytváří co nejlepší podmínky pro společný život, jehož konkrétní obsah nemůžeme předem určit či nadiktovat.

Pellegriniho nelze od Korčoka odstínit pouze tím, že jeden mává jak šílený národním slovenským praporem, přičemž pro toho druhého není problém mít v druhé kapse i standartu evropskou, neboť bez síly spojené Evropy se Slovensko (Česko) opravdu rozpustí ve světě jako ta známá kostka v kávě.

Pellegrini vystupuje v převleku za národního bojovníka z nutnosti, jako někdo, kdo MUSEL (je to Osud, jsme součástí vyššího řádu povinnosti) kandidovat, protože si to dobro Slovenska vyžaduje. Staví se do pozice ochránce sociálního bezpečí, kandiduje podle vlastních slov proto, „aby ochránil to, co dnes na Slovensku máme, jak se dnes staráme o lidi. Abych ochránil to, že máme národně orientovanou sociálnědemokratickou vládu.“

Pellegrini podobně jako Fico hraje politickou hru s historickými resentimenty od fašistického Slovenského štátu, přes komunistickou minulost až k současnosti. Vždy, když tu byla vskutku národní síla, která myslela na lidi a s lidem, protože cítila s ním, stávala se citově jím, bylo na Slovensku dobře. Bez národního smyslu, tedy specifické citlivosti pro skutečnou slovenskost dolinu a malá města, zcela jiná než poevropštěná a odcizená Bratislava, nelze Slovensku autenticky vládnout.

Politika jako horká emoční hmota

Používat pro toto spojování pojem protofašismus může spustit velkou nevoli, k čemu dnes taková stará otřelá slova. Ale existuje snad přesnější vyjádření propojování společenského celku národní etnickou ideou a sociálním tmelem?

Na Slovensku k těmto všem resentimentům patří ještě specificky národně žité katolictví, takže mluvit v souvislosti s Ficem a Pellegrinim o oživování pastýřské moci také není úplně vedle. Spojit lid v národní stádo, o něž se stará osvícený a citlivý pastýř, který právě proto svým ovcím rozumí a umí je vést, to je jádro národního socialismu současné vlády a potenciálního prezidenta, který za ni dnes kandiduje.

Můžeme celý tento obludný politický výtvor považovat za populistickou hru, to ale nemění nic na jeho reálnosti. Opírá se totiž o emoce, o hluboké sebeprožívání voličů, které je skutečné. Politika je horká emoční hmota, záležitost citového ozáření, které v sobě nese sílu naděje, po níž všichni lidé touží stejně jako po Spasiteli vlastního života.

Korčokova politická nabídka není v žádném smyslu charismatická. Předkládá racionální vizi politické organizace, která vychází z modernistických základů postupné proměny světa, rostoucí z důvěry v lidské poznání a odhalenou logiku věcí.

Korčok neslibuje sociální zázraky, nýbrž trpělivý posun systematickou rozvojovou prací k co největší míře sociální spravedlnosti, což není totéž co vysněný národní stát prorostlý šlahouny pastýřské moci.

Je to jiný typ jakési civilní soudržnosti, který není daný podprahovými citovými proudy, předsudky a ublíženími, nýbrž racionální vědomou analýzou. Pozdní verze modernity, navlečená do pěkného manažerského kabátku, se tu pere s národnostním patosem starodávného kroje, spoléhající na působení vyšších (božských, pastýřských, osobnostních) sil, než je prostý politický rozum, osvědčující se v nedokonalé demokratické debatě.

Z omezeného myšlení dolin

Slovenské prezidentské volby se nejvíce ze všeho ukazují být právě tímto civilizačním konfliktem vědomí/nevědomí, střetem odlišného času přítomnosti, bojem mezi neustále se vracející minulostí a neznámou přicházející budoucností.

Případné vítězství Ivana Korčoka by bylo důležité právě z tohoto důvodu. Bylo by potvrzením, že Slovensko ještě nepodlehlo konzervování na pastýřské úrovni starých slovenských bájí a že ho do budoucna nežene jen zrádný a velmi ublížený pocit z přehlížení vlastní národní výjimečnosti.

Ani Korčok jistě nevyvede národ z uzavřeného světa sevřené představivosti a omezeného myšlení dolin, jeho prezidenství by ale bylo důležitým potvrzením, že Slovensko může z této klauzury vyjít a udělat ve světě budoucnosti velké samostatné kroky směrem k emancipaci občanské i sociální.

Snad se tedy dnes Česko pořádně dívá a nedělá to zdaleka jen proto, aby se ptalo, která země je z těch dvou v bývalé federaci nejkrásnější.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)