Petr Fischer: Muzeum okupace. Lekce z toho, co nechceme už nikdy opakovat
Ruská invaze ze srpna 1968 je pro Česko dál velkým národním traumatem, které částečně formuje i vztah k dnešnímu agresivnímu Rusku. Přesto nemáme dodnes žádnou systematickou připomínku na jednom místě. Na rozdíl od Lotyšů, kteří mají své Muzeum okupace. Je zajímavé i pro naši současnost.
Lotyško je moc daleko na to, abychom ho vnímali jako zemi blízkou. Nanejvýš ho zaznamenáme ve chvíli, kdy vyhraje bronzovou medaili na MS v hokeji, jako se to povedlo letos. Přitom jde o zemi s velmi podobnou moderní historií, jako je ta naše, jak ukazuje právě Muzeum okupace Lotyšska v Rize.
Projevy národní slabosti a potupy
Je pozoruhodné, že Muzeum vzniklo již v roce 1993, tedy dva roky poté, co se Lotyšsko díky mocensko-ekonomickému rozpadu Sovětského svazu stalo samostatnou zemí.
Text publikujeme na základě spolupráce s nezávislým týdeníkem Přítomnost
(titulek a mezititulky jsou redakční, autorem textu je Petr Fischer, šéfredaktor Přítomnosti)
Nová politická reprezentace cítila, že se obyvatelstvo musí vyrovnat s tím, v čem posledních padesát let žilo. Že si musí navždy udělat jasno v tom, co nechce už nikdy opakovat. Trojí okupaci: dvě sovětské a jednu německou.
Česku toto gesto chybí, možná i proto nás naše dvě okupace pořád nějak pronásledují, coby projevy národní slabosti a potupy.
Lotyšský stát vznikl v roce 1918, tedy stejně jako Československo. Lotyši ale museli o svobodu bojovat se zbraněmi v ruce déle než Češi – až do roku 1920. Ani oni pak neměli víc než dvacet let na to, aby vytvořili pevný demokratický stát.
Předání moci Sovětskému svazu mělo podobné kulisy jako v Československu při předání moci Hitlerově Německu. Převaha Rudé armády byla v roce 1940 obrovská, a tak tehdejší lotyšský prezident Kārlis Ulmanis, podobně jako československý prezident Beneš, fakticky v klidu předal zemi nepříteli.
Už v té době mizeli Lotyši v gulazích. Následná nacistická okupace připravila o život sto tisíc lotyšských Židů. Muzeum se nevyhýbá ani informování o spolupráci některých Lotyšů s Němci: mnozí dokonce vstupovali do nacistických speciálních jednotek, protože sovětský nepřítel byl pro ně na prvním místě.
Muzeum okupace v Rize by se hodilo jako povinná exkurze pro všechny politicky velmi „alternativní“ Čechy, kteří dnes na sítích reptají a opakují, že Putina k útoku na Ukrajinu dohnalo NATO.
Rudá armáda se ale vrací s vítěznou válkou a zabírá zemi na dalších 46 let. Opět přicházejí gulagy s dalším terorem vůči obyvatelstvu, později nastupuje nová imperiální strategie: kolonizace Lotyšska.
Do malé pobaltské země, která ani dnes nemá dva miliony obyvatel, přichází tři čtvrtě milionů Rusů, Kazachů a dalších národností SSSR, aby demograficky a kulturně převážili místní.
Odměna za podvolení se okupantovi
Kolonizátorské praktiky, které lze v muzeu studovat, jsou pořád stejné, podobně jako dnes na Ukrajině odsouvání dětí a celých rodin do Ruska, jazykový a kulturní brainwashing, ekonomický nátlak na všechny, kteří ale za podvolení okupantovi dostanou svou odměnu.
Právě to je na celém rižském Muzeu okupace nejděsivější a nejtíživější. Permanentní pocit, že neprocházíte poklidnou inscenací nedávných dějin, ale že je to až příliš živá současnost, kterou sice neprožívají lidé na lotyšském území, ale v poměrně velké blízkosti odtud.
Ruské impérium v roli bezohledného okupanta se najednou jeví úplně jinak, než jak ho vykreslují normalizační filmové historky o ruských vojácích, kteří byli spíše k politování, později prodávali, co se dalo, a rozhodně nechtěli z Československa nikdy domů.
Muzeum okupace v Rize by se hodilo jako povinná exkurze pro všechny politicky velmi „alternativní“ Čechy, kteří dnes na sítích reptají a opakují, že Putina k útoku na Ukrajinu dohnalo NATO, neboť ani ta manipulativní propagandistická rétorika o všech útočících na Rusko, které se jen v zájmu světového míru musí bránit, se po celé století nemění.
Lotyši na to všechno nechtějí, nemohou zapomenout. V Česku je naopak bohužel až příliš mnoho těch, kteří mají, jde-li o Rusko, velmi krátkou a velmi selektivní paměť. Možná tak není úplně divu, že se ani na našem Muzeu okupace neumíme shodnout…
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
11 komentářů
Tedy, já rovněž připojuji k připomínce sovětské okupace 1968 u nás a jejich tragických následků.
Jenomže co se toho týče toho múzea, asi mi něco uteklo, podle propagačních výkřiků v minulých letech jsem se domníval že už stojí, na Letné, v základech bývalého Stalinova pomníku. Jak to tak vypadá aj čeští a hlavně pražští rusobijci politici spíš kecaj, než by něco dotáhli do konce.
Rusi mi byli vždy odporní a z jejich ubohosti bylo mi trapně. Nemohli za to,byli na tom hůř než my,ale lpěli na své bídě jako by na sobě měli rozmazaný výkal,který nechtějí smýt. Němce jsem nezažil,ale kulturně nám byli bližší než Rusi a nebýt tak překotného vývoje,byli bychom s nimi nějak srostli.U Rusů to bylo vyloučeno,ruský způsob života je nám zcela cizí. Proto nevěřím,že by tu byli opravdoví rusofilové,spíše je to druh vandalismu-chtějí škodit.
Aby se to neopakovalo, podepsal Fiala zvací dopis pro okupanty z USA.
Měl by se Biľakovi omluvit, česká vláda se chová mnohem hůře, než tehdehší vládci KSČ.
Příjezd tanků v 68 byl proto, že ČSSR se chtěla stát neutrální zemí.
Kdybychom chtěli dnes být neutrální zemí a neodebírat americké zbraně, přijely by tady americké tanky, to je jasné.
Nechceme opakovat ale kolaborantům tleskáme.
Poučit bychom se měli i z toho, že „západní demokratické“ státy nás v průběhu minulého století dvakrát prodali totalitnímu režimu, jednou Hitlerovi a jednou Stalinovi. A to byly ty státy v době toho prodání daleko lépe konsolidované než v současnosti, kdy je zmítají různé odstředivé síly, mají nejrůznější problémy s početnými neloajálními minoritami, ekonomicky jsou dost v háji atd.
Pokud se nevykašleme na Green Deal, nezačneme dávat do kupy ekonomiku, nepotlačíme tvrdě protistátní živly z různých nevládek, nezavedeme místo „genderové“ či „ekologické“ výchovy brannou výchovu, neprotáhneme pár ročníků přes vojenské cvičáky (a nezajistíme pro ně zbraně, munici a další vybavení), budeme zase jen rohlík na krámském pultě, který „demokratické“ státy rády dají tomu, kdo jim dá víc. A když to bude Putin, budeme si moct leda říkat: „mohlo to dopadnout hůř“ (mohl by to být třeba Talíban).
To jste vymyslel sám Pergille/Šimůnku nebo vám někdo pomáhal?
Na první odstavec stačí učebnice dějepisu. Na druhý logická úvaha nad fakty na úrovni předrevolučního maturanta.
Asi to byla sebezrada.
Dobrý den , od ledna 2023 se snažíme, aby naše město Litoměřice odstranilo pomník okupační armádě (Pomník čest a sláva Sovětské armádě). Zatím bezúspěšně. Důvodem je dle mého mínění hlasitý pokřik novo komunistů a SPD. Pokud by mělo nějaké muzeum o našeho okupanta zájem pošlete mi adresu. Zkusím oslovit i toto muzeum v Lotyšsku. Třeba takové monstrum ve sbírce ještě nemají. Doprava by byla zdarma.
Učitelé budou v Litoměřicích učit, že město osvobodila armáda USA? Jako se za socíku učilo na školách v Plzni, že město osvobodila Rudá Armáda.
Je mi líto: Pořád tu existuje ono ošklivé srovnání: Když nás okupovali „Rusáci“ (tedy sověti), tak tu za víc než dvacet let bylo něco přes třetinu tisíce mrtvých, a většinu z nich zavraždili místní kolaboranti. Když nás okupovali Němci (naši „spojenci“ v EU a NATO), tak tu bylo mrtvých o něco méně než třetina milionu a naprostou většinu z nich zavraždili sami okupanti. A stačilo jim na to šest let.