Petr Bartoň: Daň z daně z daně… a pirátské „Hrrr na ně!“
Kvůli pirátům 17. století vznikly historicky první akciové společnosti. Kvůli pirátům 21. století mohou v Česku akciové společnosti zaniknout. Piráti ve Sněmovně prosadili návrh na zdanění (15 až 23 %) prodeje akcií. Doposud bylo vrcholem ekonomického tmářství výrok „zdroje jsou“. Nyní jej Piráti předčili…
Konkrétně jde o tvrzení předkládajícího poslance v tom smyslu, že „Kdo už toho má dost a chce firmu prodat, tak ji prodá. Nemyslím si, že je to nějakým způsobem likvidační.“ Jenže akcie se téměř nikdy neprodávají proto, že by „toho někdo měl dost“. Likvidační by to nebylo jen pro mnoho majitelů, ale hlavně pro celé sektory hospodářství.
Piráti tím konečně dostáli svému jménu. Doposud kladli důraz spíše na digitalizaci a zlevňování chodu státu. Nyní však přicházejí s návrhem skutečně pirátského pravidla: počkej až kořistná loď ztloustne a pak ji na moři přepadni.
Daň z akcií je skutečným pirátstvím
Historickým paradoxem dnešního pokusu o zdanění akcií je, že akciová společnost jako právní forma historicky vznikla jako forma obrany proti pirátům! Holanďané na začátku 17. století dominovali světovému námořnímu obchodu. Z tzv. Východní Indie (dnešní Indonésie a okolí) dováželi koření, barviva, luxusní zboží. Lodě ale po cestě přepadali piráti.
Holandští obchodníci chtěli diversifikovat riziko, a tak dali svoje lodě dohromady a vytvořili Východoindickou společnost, která upsala první akcie v dějinách. Místo aby investor vlastnil jednu loď ze sta a riskoval, že mu ji piráti vykradou, vlastnil jedno procento akcií všech sta lodí. Riskoval tak ztrátu jen jedné setiny hodnoty. Loď stála 100 tisíc guldenů, v přepočtu tedy asi jako dnešní Boeing 747-400. Díky akciím ale mohli investovat i „drobní“ střadatelé, kteří by si jinak mohli dovolit leda tak jedno lano.
Dnešní pirátská daň z akciových společností by přitom byla horší, než pirátství zlatého věku. Pro tehdejší obchodní posádky nebyl pirátský útok téměř nikdy likvidační.
Piráti byli dobrými znalci teorie her. Jak ukazuje americký ekonom Peter Leeson, věděli, že pokud by přepadeným posádkám šlo skutečně o život, bránily by se o to srdnatěji, když by neměly co ztratit. A to je to poslední, co by piráti chtěli a tak raději „jen“ umisťovali reklamní články o hrůzném, ale nelikvidačním boji v tehdejším tisku, aby nahnali strach a zvýšili pravděpodobnost, že se naopak posádka vzdá bez boje.
Pirátská strategie vedla k oslabení hospodářského růstu během zlatého pirátského věku na přelomu 17. a 18. století. Obchodníci o pirátském nebezpečí věděli – proto obchodovali méně. HDP rostlo, ale pomaleji, než bez pirátů. A to samé hrozí nám, o tři století později.
Dovolte několik tezí:
Daň z akcií je daní z daně z daně z daně
To píší učebnice ekonomie již pro první ročníky. Hodnota akciového podílu se totiž akumuluje jenom z toho, co v akciové společnosti zbude poté, co každoročně odvede Daň z příjmu právnických osob, neboli daň ze zisku. Samotný zisk je pak jen tím, co zbude poté, co zaměstnavatel odvede daně i za své zaměstnance. Jakékoli dividendy z tohoto zůstatku jsou pak průběžně samy srážkově významně daněny potřetí.
A teď mají být hodnota akcie zdaněna počtvrté? Jenom aby si ze zbylých peněz bývalý akcionář šel koupit párek v rohlíku (na kaviár mít nebude) a zdanil to popáté na DPH?
Návrh tak spíše připomíná akt závisti. Je to taková bankovní daň na steroidech. Stejně nesmyslná. Honem se sháníme po někom, koho bychom mohli potrestat za úspěch. Zapomínáme ale na železný zákon zdanění: když něco zdaníme, bude toho méně. Nyní tedy méně úspěšných.
Daň z akcií sníží počet pracovních míst
Daň z akciové společnosti je daní z toho, že někdo někomu dává práci. Ale právě takové společnosti budeme potřebovat nejvíce, máme-li se z lockdownů někdy vzpamatovat.
V létě jsme viděli, že nezaměstnanost roste i po lockdownu. To není nic ryze českého. Všechny evropské země počítají s dlouhodobým růstem nezaměstnanosti, který nyní jen přibrzdily obřími dotacemi. My bychom teď však říkali „nezakládejte firmy, a hlavně nezakládejte ty větší, akciové, které jsou schopny dát práci více lidem“.
Daň z akcií nás zakonzervuje jako „zemi montoven“.
Vládní kampaň „Česko země budoucnosti“ nám předvídá zářnou budoucnost díky moderním technologiím. Ty však znamenají obří, a velice rizikové investice. Akciová firma je klíčovou formou, jak investory přilákat. To opravdu „eseróčko“ nezvládne. (A po vyhubení akciovek by je piráti stejně začali nutně danit.) A z akciových společností potřebují investoři vystupovat se stejnou vervou, jako do nich vstupovat.
Stávající montovny však zdanění akcií postihne relativně méně. Tyto akciové společnosti většinou vlastní jedna matka, která z nich nemívá důvod vystupovat. Zdanění výstupu tedy nepocítí tak silně.
Tedy opět, že zrovna piráti budou žábou na prameni rozvoje moderních technologií je jen paradoxní třešinkou na dortu uvařeným pejskem a kočičkou.
Daň z akcií povede k ještě větší koncentraci majetku v obřích firmách
To jasně vyplývá z asymetrie zdanění vstupu a výstupu. V přímé analogii cimrmanovských horníků: ztížili bychom pouze výjezd z dolu, vjezd do něj by byl nadále bezproblémový. Namísto horníků by se nám tak hromadil majetek v rostoucích firmách, které budou jenom jenom kupovat ale nikdy prodávat. Nebo přinejmenším budou s prodejem čekat, až někdo daň zruší.
Marxisté by se z takové akumulace kapitálu jistě zaradovali, že konečně měl jejich guru pravdu. Že to však sami zařídili, než aby to bylo dějinnou nevyhnutelností? Nu což, účel světí prostředky.
Češi by se však radovat neměli. Jejich historicky nejslavnější ekonom, Josef Alois Schumpeter, rodák z Třeště, byl ten, který světu popsal, že skutečný ekonomický pokrok přichází od malých a dravých firem. Jen ty svou „věčnou smrští kreativní destrukce“ dokáží sklátit velké zpuchřelé molochy.
Inovativní ekonomika 21. století je už tak dost komplikovaná, a Covid19 v ní vztahy a přesuny ještě zkomplikuje. Bude ještě více potřeba, aby firmy mohly měnit majitele – podle toho, který investor je schopen nejlépe je vytáhnout nahoru. Vše ku prospěchu zaměstnanců i zákazníků – nás bez akcií. Zdražení takových změn majitele by znamenalo zahnívání nejen firem, ale celé ekonomiky.
Daně z akcií postihnou i střední třídu
Piráti si patrně také neuvědomují, že akciové společnosti nejsou jen „oškliví kapitalisté“, kteří nedokáží docenit hipsterskou eleganci avokádového toustu.
Zdanění by postihlo i střední třídu, která spoří. Žijeme ve světě v podstatě nulových úrokových sazeb z tradičních úspor na spořícím kontě. Pokud dnes chce střadatel dosáhnout nějakého zhodnocení, většinou spoří skrze nějaký fond. Ty však mívají tu strukturu, že za svou úložku do fondu se stáváte akcionářem.
Pokud Piráti chtějí, aby lidé po jejich dani přestali spořit, měli by to říci narovinu. Uvědomme si však, že lidé bez úspor budou ještě náchylnější na další epidemie a státní lockdowny.
Daně z akcií postihnou i ty nejchudší
Nejchudší lidé jsou nejvíc závislí na nových pracovních místech. Na rozdíl od střední třídy většinou ani nemohou naspořit na počáteční investici, aby se stali OSVČ, tedy aby zaměstnali sami sebe.
Menší firmy jsou významnějším tvůrcem nových pracovních míst, než obří firmy. Pokud však díky zdražení prodeje budou firmy jen bobtnat, budou o to více propouštět „nadbytečné“ pracovní síly.
Daně z akcií vytěsní domácí kapitál do zahraničí
Alespoň v jednom bodě jsou Piráti konzistentní. Historicky vzato žili piráti mimo jurisdikci národních států. Ti dnešní tam teď vytěsní i spoustu domácího kapitálu.
Zdanění dopadne na tuzemské prodeje akciových podílů. Je těžké si představit, že by daň mohla v konečném důsledku být vymáhána i od zahraničních firem, které u nás sice podnikají, své akcie si ale směňují na zahraniční burze.
Nastane tedy „úprk kapitálu ze země“. V moderní vyspělé ekonomice je normální, že v ní chtějí firmy i sídlit, nejen podnikat. Je to znamením snížené hrozby státní konfiskace či nahodilých změn regulatorních pravidel.
Na tomto poli Česko dosáhlo jistých úspěchů. Zcela jsme se nezbavili situace, kdy stát nastaví nějaká pravidla a potom je arbitrárně mění, ruší předešlé sliby a de facto konfiskuje.
Zatím to ale byl většinou trest za úspěch v nějakém odvětví, ať už jde o banky, pojišťovny, obnovitelné zdroje nebo internetové firmy. Teprve Piráti nyní přicházejí s myšlenkou, že by se měli úspěšní trestat všichni.
Daně z akcií nijak nevyřeší státní rozpočet
Význam pro státní rozpočet bude minimální, v porovnání s extra výdaji, které se teď vláda s Piráty snaží těmito příjmy pokrýt. Ani toto destruktivní zdanění neuživí bumbrlíčka, jen si tím podřežeme schopnost růstu.
Přitom růstem bychom si i bez změny zdanění vydělali během pár let nesrovnatelně více. Z dlouhodobého pohledu je vždy výhodnější ukrajovat malinko z rychle rostoucího koláče, než brát si každý rok velké sousto z koláče, který pak moc neroste.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
26 komentářů
Bohužel článek nezmiňuje od jaké hranice se daň platí, zároveň nikde nezmiňuje, že původní návrh Pirátů byl 15% a nezmíněné strany jej navýšily na 23%. Zároveň tuto daň mají i ostatní státy např. Německo, kde žádná katastrofa nenastal. Trochu moc patosu a emocí a málo faktů, škoda.
V ostatních státech se rozumí podnikáním podnikání za účelem vytváření hodnot a nikoliv, jako v ČR, kde je slovo podnikání zhusta jen synonymem pro to, čemu se jinde říká podvádění.
Katastrofa v Německu nenastal, protože se tam tato daň neplatí, to že to tvrdil jeden z pirátů neznamená, že to tak je. Musíte si informace ověřovat!
Piráti jsou levice až ultralevice a nic jiného se od nich čekat nedá.
Pane Bartoň, ocenil bych víc, kdybyste místo lekcí historie které jsou jen velmi okrajově relevantní k tématu raději odkázal čtenáře na znění navrhovaného zákona a případně nějaké články nebo studie na toto téma, nejlépe takové které podpoří Vaši pozici. Takhle ten článek působí dojmem, že autor si chce jen postěžovat a nic víc.
Nějak mi při čtení článku napadlo, kolik má asi pan Bartoň peněz v akciích 🙂
Ale vážně, několikanásobné zdanění není jistě ideální způsob vedení daňové politiky, ale minimálně v našich končinách to není nic neobvyklého. Bohužel…..
Na druhou stranu konkrétně vyšší danění různých investičních společností nevidím jako takový problém. Vím, že to není to samé, jako danění akcií, ale z principu bych se osobně přikláněl ke zvýšení daní z těchto finančních aktivit a současně ke snížení danění práce, nebo DPH. Vysvětlím proč.
Pokud vytvářím obecně nějakou hodnotu, jsem zdaněn DPH. Společnosti jsem tedy přinesl onu hodnotu (například jsem z mouky upekl chléb, z železa ukoval plot atd.), tudíž jsem společnosti pozitivně přispěl. Za to jsem „odměněn“ daní.
Pokud se podívám na mnoho investičních fondů, jejich zdanění je nízké a obecně příliš nových hodnot nevytváří. Koupí firmu, „optimalizují“ provoz (typicky propouštění atd.) a když si nahrabou a nebo když společnost začne snižovat zisky (situace na trhu se změní atd.), honem jí prodají dál. Snaha o obnovení prosperity a zachránění podniku se zde často nevidí. Tak již skončilo mnoho firem, tudíž nám tyto investiční společnosti nepřinesly coby celku nic pozitivního. O propuštěné zaměstnance se postará stát a majitelé spolu s akcionáři si rozdělí penízky. Uznávám, že toto nelze tvrdit paušálně, ale je to velmi častý model.
Prostě když vidím, jak chce tento segment ekonomiky „za nic“ hrabat veliké zisky, nevidím nic špatného na jejich větším zdanění. Oni přece většinou nic nevytváří, ale jenom šikovně skupují a zase prodávají cokoliv. Vytvořenou hodnotu za nimi ale nevidím. Je to podobné, jako šmelináři na burze. Nakupovat, prodávat, ale nic v podstatě nevytvářet. Z tohoto pohledu jde vlastně o pouhé parazity.
A pro ty, kdo věc vidí jinak, než já, zkuste se zamyslet nad vedlejším efektem těchto spekulantů. Ty peníze, které oni pouhou šmelinou získají pro sebe přece musí logicky chybět v sektoru ekonomiky, který hodnoty vytváří.
Nejsem socialista ani pirát, ale mám pocit, že jsme ten kapitalismus nechali zajít příliš daleko.
Váš názor na zdanění prodeje akcí je naprosto správný, je to zdaněno prakticky všude v Evropě. Co se týká burzovních obchodů za účelem zisku a ne podnikání s hmotným výstupem, nebo službami, jde opravdu o parazitování, o šmelinu, jak se tomu dříve, zejména za 2. sv. války, pejorativně říkalo.
Vážený pane soukrajovče, pokud jde o podnikaní tak to je vždy za účelem zisku a jsou-li vstupem či výstupem pouze finance a nebo služba či výrobek je předci jedno.
Říkáte, Vy i Dr. B, že jde o šmelinu, dobrá tak tedy každý prodejce, co není sám výrobcem je dle vaší definice šmelinář a parazit? Firmy jdou na akciový trh právě z důvodů toho, aby měli další nárůst kapitálu, a pokud je někdo ochoten investovat své peníze do cizí firmy, tak lze předpokládat, že z toho bude chtít mít i zisk.
Pokud jde o to, že prasknutí investiční bubliny již položilo mnoho společností, je k tomu třeba říct následující. Většinou šlo o firmy s nadhodnocenou cenou, které z této nadhodnocenosti těžily.
Jinak, chtěl bych vás dva vidět, jak necháváte své peníze ve firmě kde například neschopný management začne “ potápět loď „. Určitě byste počkali až firma zbankrotuje a potom jim poděkovali za pokus a svou finanční ztrátu.
Přesto, že se mě zmíněný návrh zdanění nemile osobně týká – a vyhodím z něj patřičné důsledky – nemyslím, že jde o nějaký vychytralý plán ze strany Pirátů jako strany. Je pravda, že kvalita návrhu chytrého Ferjenčíka nejen po ekonomické, ale i jazykové stránce celkem odpovídá úrovni jeho ekonomického vzdělání (tj. rozhodně nepatří ke špičce).
Nicméně v kontextu jeho dosavadní tvorby to spíše ukazuje na ekonomické, legislativní a kupodivu i sociálně-inženýrské kutilství někoho, kdo vlastní rukou/hlavou nikdy nevytvořil nějakou hodnotu. Bohužel u Pirátů nemají nikoho – jak to dlouhodobě vypadá – kdo by vystavil toto, ale i jiná dílka zmíněného pána alespoň základní oponentuře.
Pirátský návrh na zdanění kapitálových výnosů nad 20 milionů korun, který poslanci nečekaně schválili, vzbudil před necelými dvěma týdny velkou bouři. Hlavně mezi podnikateli, ale i odborníky na daňovou problematiku. K autorství myšlenky, kterou do sněmovny přinesl Mikuláš Ferjenčík, se před pár dny přihlásil známý internetový podnikatel Jan Barta.
Časopis Forbes jej řadí mezi 100 nejbohatších lidí Česka, jeho majetek odhaduje na dvě miliardy korun. Pětatřicetiletý podnikatel v rozhovoru pro HN vysvětluje, proč si myslí, že je správné výnosy z prodeje akcií včetně těch z prodeje firem danit. Ale nejen to – apeluje, že by se měla znovu zavést dědická daň a zvýšit daň alespoň z některých nemovitostí. Nevěří prý argumentu, že když bohatým lidem zůstane v peněžence víc peněz, bude pak z toho profitovat společnost víc, než když část z těchto peněz skončí ve státní kase. https://byznys.ihned.cz/c7-66851280-rer2a-5222f28bad85e4f
Text zní laikovi věrohodně. Je-li tomu tak, pak nevím, proč se Starostové hodlají znemožnit v koalici s pirátskou levicí ? Mají evidentně lepší volbu! Nebo se snad pan Bartoň přidal ke strategii „zaplnit prostor pitomostmi“?
STAN pomáhal „odmávat“ církevní restituce. Tudíž je to jen lidský odpad.
Dobrý den,
bylo by prosím Vás možné osvětlit mi tento příspěvek v kontrastu s výše napsaným?
https://www.facebook.com/radek.holomcik/posts/3875531325814802
Z tohoto hlasování vyplývá, že nejen Piráti jsou pro toto zdanění, ale i ANO a návrh na 23% daň pochází právě od ANO.
USA, Německo, Rakousko a další země, tam je zdaněn ZISK z prodeje akcií (to slovo zisk je tam klíčové). U nás je to komunismus.
1) Piraty jsem vzdycky bral jako (nevolitelnou) proti-systemovou stranu. Jsem zvedavy, jesli se zmeni jejich retorika/pristup, pokud se po pristich volbach dostanou do vlady. 2) Pokud me pamet neklame, v jejich navrzich bylo neco jako „minimalni nezdanitelny zaklad“. Predpokladam, ze cili predevsim na spekulace. Rikaji vam neco „vysokorychlostni obchody“? Zda se vam v poradku, ze ackoliv je v CR zdaneny v podstate libovolny pohyb penez (dokonce i nakup cigaret), je prevod akcioveho podilu osvobozen od dane? 3) Prinos pro rozpocet je diskutabilni. Aby to fungovalo, museli by podobne zdaneni zavest ve vsech zemich. Pokud budou existovat zeme jako Kypr, Kajmanske ostrovy apod., penize, ktere bychom mohli nejak vyuzit v ekonomice, odtecou do kapes truhliku. Zajimalo by me, jaky skutecny prinos to ma pro tzv. danove raje. Z odvedenych dani (protoze jsou sazby tak nizke) tam nepostavi ani chodnik.
Už Baťa věděl, že je výhodnější prodat deseti tisícům lidí po koruně než stovce po deseti korunách. A přesně tohle dělají i ti organizátoři daňových rájů. Nehledě k tomu, že firmy, které u nich formálně sídlí, jsou i zdrojem jiných benefitů než daní (např. tam silně investují).
Piráti mají dobrou vizi, jde ale vidět, že se na ně nabalují velmi nemocní chudáci, kteří jsou bohužel schopni společnosti škodit tím typickým zavedeným způsobem třídního bojee, aby se zavděčili pár dalším chudákům. Je to stejně do nebe volající blbost jako zbavení mlčenlivosti obhájců. Tehdy jsem si říkal, že to musí být nějaký exces, ale tady jde vidět, že se nebudou bát dotahovat své podivné nápady do konce a o demokracii a svobodu jim nejde.
V Německu už mají tuto „blbost“ hezky dlouho a nehodlají ji, ve jménu ochrany šmelinářů, zrušit.
A mají tam, v tom Německu i další „blbost“, když někdo přivede firmu zadlužením („tunelováním“) ke krachu, tak si nesmí 5 let ze zákona zřídit firmu jinou, jak je běžně zvykem v ČR.
Piráti nikdy dobrou vůli neměli. Před jejich etablováním na politické scéně jsem byl zaregistrován v jejich přípravném fóru. Názory, které tam padaly a nacházely halasnou a masovou podporu, byly takové, že jsem naprosto znechucen odešel (ještě před tím, než se etablovali na politické scéně) a zařekl se, že piráty nikdy volit nebudu.
Levičáctví v praxi. Piráti se odkopávají čím dál více. Ne náhodou jsou v Europarlamentu ve frakci se Zelenými a podobnými neokomunisty. Prostě, daň z úspěchu. To se bude MČČ (malému českému člověku) líbit. Preference porostou. A, že se s Piráty spojují levicoví STAN, mne vůbec nepřekvapuje. Pokud tato koalice bude vládnout, tak se máme na co těšit.
USA, Německo, Rakousko a další země, kde je zdaněn ZISK z prodeje akcií (to slovo zisk je tam klíčové), jsou levičácké země. Díky za osvětu a vyhráváte klíčenku.
Ano, jsou. Německo zcela jistě. Rakousko jakbysmet a v USA to poslední dobou brzdil Trump. Zejména výrazným snížením korporátní daně. Ale cesta USA k progresivnímu neosocialismu je naprosto zřejmá. Díky za klíčenku. Pošlete ji prosím na adresu redakce. Děkuji.
Německo a Rakousko levičácké jsou. Leve křídlo demokratické strany v USA je na úrovni poválečných komunistů.
Petr Bartoň je hlavním ekonomem investiční skupiny Natland. Odtud vítr vane a prý žurnalistika ve veřejném zájmu.
… a on se vyjadřuje skoro ke všemu. Nedávno tady měl příspěvek o droždí – které se už zde v republice vůbec nevyrábí, jak je výhodné je dovézt (resp.obecně skoro vše dovézt)…. Toho kdyby měl Tomáš Ježek po revoluci tak i lidi budou jen zboží…