Petr Bartoň: Babiš před volbami slíbil, že nebude dodržovat zákony
KOMENTÁŘ. Ve středeční debatě v České televizi Andrej Babiš prohlásil, že zruší DPH z energií, aby zmírnil nárůst jejich cen. Kdyby to řekl nějaký řadový kandidát, který nikdy ministerským předsedou nebyl, dalo by se to omluvit jako horečné unáhlení se „slíbím cokoli, aniž bych o tom přemýšlel“. Z úst premiéra to však znamená, že odmítá dodržovat zákony. Ty totiž zrušení DPH zakazují. Nejen z energií.
Stát, jehož nejmocnější muž takto veřejně popírá vládu zákona, je tím nejodpudivějším prostředím pro jakéhokoli investora. A špatnou vizitkou pro stát řízený jako firma.
Daň z energií, daň z respirátorů
V současné době je skutečně od DPH “osvobozen” jeden typ zboží: jsou to slavné respirátory. Zatím do konce října, ale zase to bude pravděpodobně prodlouženo, jako již několikráte. Scénář tehdy, uprostřed zimy, byl podobný, jako nyní u energií.
Ta podobnost až mrazí. Stát zavedl povinnost používat obnovitelné zdroje. Na trhu jich mnoho nebylo, a tak logickou reakcí trhu bylo zvýšení cen, které právě přiláká investory, kteří zvýší podíl obnovitelných zdrojů. Vyšších cen se ale stát zalekl (ačkoli je způsobil), tak prohlásil, že zruší DPH z energií.
Stát zavedl povinnost nosit respirátory (namísto roušek). Na trhu jich mnoho nebylo, a tak logickou reakcí trhu bylo zvýšení cen, které právě přiláká investory kteří zvýší výrobu (případně dovezou ze zahraničí). Vyšších cen se ale stát zalekl (ačkoli je způsobil), tak prohlásil, že zruší DPH z respirátorů.
V prvním případě to byl ministerský předseda ve středu večer (Babiš pak ve včerejší debatě na TV Nova vysvětloval, že “směrnice je otevřená”, že nulovou daň prý chce vícero států EU a že to “má předjednáno v Bruselu”), v tom druhém jeho nástupkyně na ministerstvu financí počátkem roku.
Ministryni financí však brzy její spolupracovníci opravili. Zrušit DPH totiž nesmí. Z ničeho. Musela by si získat souhlas všech ostatních zemí, a to se samozřejmě nestane. Obzvláště dnes, kdy EU oficiálně bojuje proti nízkým daním, a jakékoli snížení či dokonce zrušení je automaticky považováno za nekalou konkurenci na jednotném trhu. Jediné, co jednotlivé země smí, je převést nějaký výrobek z vyšší sazby DPH do nižší.
Právní klička: středověké „odpustky“
A tak ministerstvo financí oficiálně DPH z respirátorů nezrušilo, nýbrž „ministryně financí (osobně) promíjí DPH z respirátorů“. Ze stejného titulu, jako smí odpustit daňovou povinnost jakémukoli jednotlivci, po posouzení jeho petice. Takové lehké dědictví středověku.
Tohle plošné odpouštění všem (nevyjmenovaným) dodavatelům respirátorů je ale už za hranou (unijního) zákona; ministryně to přiznává, ale celkem racionálně spoléhá na to, že kvůli takové drobnosti na ni nebude EU podávat žalobu. Kdo by žaloval kvůli pár korunám za respirátory během pandemie?
Je pravda, že ministryně se zpočátku chtěla poučit v Rakousku, které skutečně DPH z respirátorů zrušilo.
Rakousko je ale právně v jiné situaci. V rámci dohodových jednání si již před desítkami let vyjednalo přetrvání výjimky ze standardních či snížených sazeb DPH pro některé výrobky, shodou okolností až do letošního roku. V době pandemie proto v Rakousku nebyl právní problém do takové kategorie vnořit další výrobek. Rakouská výjimka je však sama výjimkou, nikoli pravidlem.
Česko DPH rušit nesmí
Česko si však žádnou takovou výjimku nevyjednalo. Pro DPH ji má jen při stavbách několika přeshraničních mostů, ale to spíš jako prevenci dohadů, jak přesně má být taková „mezinárodní věc“ daněna. Jakkoli jsou pravidla DPH pro standardní výrobky na trzích členských zemí jasná, stále přetrvávají nedokončené otázky například při zdanění mezinárodní dopravy.
Zákaz zrušit DPH na nějaký výrobek dokonce přispěla k výsledku britského referenda, a dokonce je pomohl svolat. V Británii totiž dávno usilovali o zrušení DPH na dámské hygienické potřeby. Ale kvůli zákazu EU Británie nesměla. Na rozdíl od Rakouska si, podobně jako Česko, žádnou výjimkou nevyjednala. To v Británii namíchlo i vlažné zastánce EU. Prvním daňovým krokem vlády po definitivním vystoupení pak bylo letošního prvního ledna svobodné zrušení této „tamponové daně“.
Česko však dál nesmí zrušit DPH z nějakého výrobku. Ministerský předseda to dobře ví. Dobře také ví, že namísto zrušení DPH z energií mohl slíbit, že daň odpustí, jako u respirátorů.
Ale on se rozhodl této šance nevyužít a trvá na tom, že DPH zruší. Vyhlašuje tedy, že poruší zákon. A zahraniční investoři to bedlivě sledují a rozhodují se, jestli chtějí investovat v zemi, kde vláda nejen vydává nezákonná nařízení, ale slibuje nezákonné jednání.
Když stát porušování zákonů slibuje…
Tímto Babišovým vyhlášením vstupujeme do nové dimenze. Právě v energetickém sektoru jsou čeští i zahraniční investoři zvyklí, že stát porušuje svoje sliby. Že na jednu stranu slibuje, když potřebuje splnit cíle, ke kterým se vůči EU zavázal, a jakmile je splní, všechno je jinak.
Důvěra v dodržování pravidel je podle všech studií jedním z nejklíčovějších faktorů, které určují růst prosperity země. Investice je vždy, už ze své vlastní podstaty, samou snůškou nejistot: jaká bude tržní cena? Jaký bude technologický vývoj? Jak se změní hodnota měny? Jak se promění choutky zákazníků? To všechno jsou legitimní proměny světa, se kterými investor dovede pracovat.
Ale pokud mu sám nejmocnější muž státu říká, že bude ignorovat pravidla, tak se nepohneme z místa.
Zrušení daně by stejně problém nevyřešilo. A co se cen energií týče: navrhovaným daňovým únikem se neodstraní fundamentální problémy, které stojí za jejich růstem. I kdybychom škrtli DPH z energií, koupíme si maximálně pár dnů růstu jejich cen, stejně nás dožene.
Jen pro ilustraci: Včera (7.10.) v 8 ráno v Německu přestal foukat vítr. Nevál ani na pevnině, ani na moři. Okamžitá cena výroby vyskočila do nebes.
V osm ráno stála (na chvíli) elektřina v přepočtu 9.984 Kč za MWh. Téměř čtyřnásobek ceny posledních měsíců, už tak zvýšené. To je nabídka a poptávka v přímém přenosu; tady ani energetická DPH nepomůže.
Stejně jako se nikdy žádný problém nevyřešil uvalením daně, tak se také nevyřeší jejím zrušením. Nelegálním zrušením si naopak obří problémy přiděláme.
Autor (@petr_barton) je hlavním ekonomem investiční skupiny Natland.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Jan Urban: Pokud politika nemá hodnotový rámec, je jen nástrojem rozpadu
Takže dobrý den. Andrej Babiš zlatoústý, velkolepý vítěz nad umělou inteligencí
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
13 komentářů
Slíbit zrušení DPH na energie, to je houby předvolební tahák.
Kdyby takhle řekl, že odstoupí od zeleného úúdělu, to by bylo jiné kafe.
Jinými slovy, proč něco dělat jednoduše, když to jde složitě. V případě opačného postupu by totiž stačilo aby bureš v bruselu ten „zelený úúděl“ bez odporu neodkýval a nepodepsal.
Ano je to tak, ale ted je na distributorovi, aby jednal. A to uz tvrdim dlouho, ze musi nastavit pasma spotreby tak, aby odpovidaly vyrobe. Tedy: kdyz fouka a sviti slunce, bude tarif nejlevnejsi a pokud foukat nebude a nebude i svitit, bude pro vsechny elektrina superdraha. K temto sazbam jeste nocni, tedy nizky tarif a mame stromecek spotreby. K tomuto vyvoji se musi prizpusobit elektromery a jeste osadit prijimace HDO s jakymsi semaforem,ktery bude informovat v jake sazbe se spotrebitel zrovna nachazi.
Babiš, který v poledne popře to, co řekl ráno a večer řekne k téže věci něco úplně jiného si s takovou prkotinou, jako je zrušení DPH na elektřinu hlavu dělat nebude. Pokud to do druhého dne nezapomene nebo mu to někdo připomene, bude tvrdit, že to nikdy neřekl ,nebo že to odmítá! Tak řeší všechno ….
9KČ za MVh? Opravdu?
To bychom brali všichni
Máte naprostou pravdu.
A to víte, že KDO LŽE, TEN KRADE…? 🙁
Sama autorova argumentace presentuje EU jako naprosto těžkopádného Molocha, neschopného se přizpůsobit měnícím se podmínkám. Zejména změnám nenaplánovaným a nečekaným.
To, že se před dvaceti či třiceti lety cosi „nevyjednalo“ by nemělo být překážkou racionální reakce na krizi, která přišla nečekaně a nyní. Pokud to překážkou je, pak by opravdu bylo dobré revidovat naše členství v této organizaci. Už proto, že existuje spousta občanů, kteří hlasovali pro vstup a dnes toho litují, zatím co z těch, kdo hlasovali proti, toho nelituje snad nikdo.
Další věcí je, že by patrně bylo racionální referendum, které by nadřadilo v případě kolize naše demokratické právo nad nedemokratickým „právem“ EU.
A možná ještě něco: Co se stane v případě, že Babiš opravdu zruší DPH z energie a EU toto jeho rozhodnutí anuluje. Komu porostou preference voličů, EU nebo Babišovi?
Těm kecům, kterých Babiš navykládal na jeho vystoupeních, snad nikdo již nevěří. Může si za to sám. Jeden den něco řekne, večer to již neplatí a druhý den je všechno jinak. To je stejné jak před volbami, kdy veřejně slíbil, že pokud nevyhraje volby, tak opustí politiku. A dnes večer 10.10.2021 – po volbách veřejně prohlásil, že se nevzdává a bude dál bojovat. Jeho jednání jasně ukazuje, že to není žádný politik. Měl by jít k lékaři na vyšetření paměti.
Jenže ANO má nejvíc mandátů. tudíž je fakticky vítězem voleb. Jistěže může skončit v opozici, jako vítězná ODS v Praze (a výsledkem je Hřibovitá destrukce), pokud se proti němu spojí dostatek méně úspěšných stran.
On nám ten p. Babiš hezky „trumpovatî“, rozhodně tedy pokud jde o gumovitost jeho ponímaní skutečnosti. Ještě že je jenom tak nějak hezky-česky fikaný, a ne radioaktivně narcisistně-megalomanský, jako zmíněný stabilní génius. Však si ho ještě užijeme…