Pestrý seznam slídilů. Anticeny Velkého bratra může dostat Orbán, Ikea i české firmy
Blíží se každoroční udělování cen pro největší „slídily“ z řad firem i státních organizací Big Brother Award. Z více než dvaceti nominovaných narušitelů soukromí za rok 2021 odborná porota vybere čtyři, kterým udělí jednu z anticen. Rozdávat se ale budou i pozitivní ceny za inspirativní přístup v ochraně soukromí.
Porota složena z novinářů, právníků a expertů na nové technologie už posedmnácté rozhodne, komu udělí ceny Velkého bratra. Tradiční soutěž o největší narušitele soukromí pořádá sdružení Iuridicum Remedium. Letos se sešlo přes dvacet nominací.
Jsou mezi nimi i známé firmy jako online dodávkové služby Amazon či Rohlík, internetoví giganti Google a Seznam, ale též Policie ČR nebo České dráhy. Výsledky budou zveřejněny ve čtvrtek 24. března v 10:00.
Všudypřítomná reklama na míru
Anticeny se udílejí v těchto kategoriích: úřední slídil, firemní slídil, dlouhodobý slídil a výrok Velkého bratra. Porotci se musí vypořádat i s tím, zda některé prohřešky v oblasti soukromí jsou relevantní v českém kontextu, či s tím, jak určit, zda jeden z prohřešků je závažnější než jiný.
„Řada nominací se tradičně vázala k činnosti bezpečnostních složek, ať už šlo o netransparentní nakládání s daty ze strany Europolu, o zneužívání šmírovacícho nástroje Pegasus ze strany vlád Maďarska a Polska nebo o absurdní umisťování detektorů výstřelů na veřejná prostranství ze strany Policie ČR,“ popisuje Vobořil aspiranty na cenu v kategorii úřední slídil.
V kategorii firemní slídil dostala nominaci řada českých i zahraničních firem. V kategorii výrok Velkého bratra pak třeba následující výrok jednatelky marketingové společnosti MetroZoom Dany Svobodové pro časopis Marketing a média o využívání dat českých operátorů k lepšímu cílení reklamy ve veřejném prostoru:
„S využitím big dat mobilního operátora O2 Czech Republic známe toky všech typů cestujících kolem našich CLV ploch v každé stanici metra, v každou denní dobu, každý den v týdnu. Plánovat a vyhodnocovat kampaně na CLV v metru tak mohou naši zákazníci podobně jako u venkovních reklamních ploch na standardní cílové skupiny podle pohlaví, věku, zájmů i socioekonomické skupiny.“
Jak uvádí i přímo MetroZoom, toto obrovské množství dat od milionů uživatelů zahrnuje informace o poloze, mobilní komunikaci, aktivitě na internetu, při nákupech v e-shopech, při sledování televize i při běžné komunikaci s operátorem. Díky tomu mohou mít klienti MetroZoom, zadavatelé reklamy, dobrý přehled o tom, kdo a kdy prochází jakou stanicí metra a jaké jsou jeho zájmy.
Málo se usmíváte? Tak zákaz vstupu
Mezi nominovanými prohřešky v oblasti soukromí se také objevilo hned několik soukromých společností, které sledují své zaměstnance. Například japonská firma Canon, konkrétně její čínská pobočka, upravila svůj kamerový systém na svých pracovištích tak, aby rozpoznával, zda se zaměstnanci usmívají.
Oficiálně to má podpořit pozitivní atmosféru ve firmě. Na první pohled bizarní detail má ale výrazné negativní dopady. Britský deník The Financial Times zjistil, že pokud zaměstnanec nevykazuje známky dobrého rozpoložení, systém mu omezí například vstup do konkrétních místností či domlouvání pracovních schůzek.
Mezi nominovanými slídily se objevily i rozvážkové služby jako je světově známý Amazon a česká firma Rohlík. Amazon například instaluje do svých dodávek kamery s umělou inteligencí, které sledují řidiče a automaticky vyhodnocují jejich reakce.
Kamery by měly být zapnuté nepřetržitě a zaznamenávají záběry týkající se šestnácti akcí, mezi které se řadí například prudké brzdění, rozptýlení řidiče nebo ospalost. Od řidičů je navíc vyžadován souhlas s použitím sledovací technologie. V případě odmítnutí poskytnutí souhlasu jim hrozí rozvázání pracovního poměru.
Své zaměstnance sleduje i český online obchod Rohlík.cz, i když jinou formou, jak popsal server A2larm. Rohlík má propracovaný systém odměn a pokut, který je provázen sofistikovaným způsobem dohledu. Zaměstnanci a jejich auta jsou sledováni pomocí údajů z GPS, gyroskopů, sledování teplot, ale též díky nahrávaným hovorům kurýrů s dispečinkem a sledováním spokojenosti zákazníků.
Rohlík má podle serveru stanovený i přísný systém pokut, kterými trestá prohřešky jako odmítnutí zásilky nebo rychlou jízdu.
Mezi nominovanými je i firma Ikea, konkrétně její francouzská pobočka. Ta byla pokutována za shromažďování citlivých údajů o svých zaměstnancích a uchazečích o zaměstnání. K jejich získávání využívala i soukromé detektivní kanceláře. Mělo se jednat o informace o stovkách zaměstnanců, které měly být využívány třeba proti předákům odborů.
HlídacíPes.org je mediálním partnerem cen Big Brother Award. Autor textu je členem odborné poroty soutěže
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Jan Urban: Nelze být elitou a zároveň buran, co pochlebuje lůze
„Alice für Deutschland.“ Jak se AfD přiklonila k radikálnímu proudu
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
1 komentář
Amatéři, kam se hrabou na Windows pod dohledem CIA…😅