Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
NICOLAS ASFOURI / AFP / Profimedia, zdroj

Peking na lince Miloše Zemana. Čína pomáhá hasit požár, který sama rozfoukala

KOMENTÁŘ. Až krize pomine, bude na místě s chladnou hlavou zanalyzovat kroky české vlády. Podobně bude nutné podívat se střízlivě na to, co se děje kolem česko-čínských vztahů. Teď sice panuje nadšení z toho, že jen Čína je schopna vyrobit a dodat ochranné pomůcky či respirátory, ale je to stejná Čína, odkud se smrtící virus začal šířit; za okolností, které hodny obdivu rozhodně nejsou.

Politika v obchodních vztazích s Čínou hrála roli vždy. Můžeme se teď tedy radovat, že nám „kontakty Miloše Zemana“, jak říká ministra vnitra Jan Hamáček, pomohly sehnat nedostatkové zboží – dodávky za miliardu jsou prý už na cestě.

Ve skutečnosti to jsou spíše kontakty lidí kolem Zemana, tedy Jaroslava Tvrdíka, Martina Nejedlého, případně byznysové kontakty českých miliardářů. Za nedostatkové zboží se v Číně navíc velmi pravděpodobně platí nejen penězi, ale i přísliby a dohodami, jejichž obsah neznáme.

Režim plný lidumilů

Je možná pravda, že jsme teď na dodavatelském seznamu Číny výše jen díky tomu, že trio Mynář, Nejedlý a Tvrdík vyrazilo v únoru do Číny předat darovací smlouvu o humanitární pomoci a potvrdit účast českého prezidenta na – mezitím zrušeném – dubnovém summitu 17+1 v Číně (i když třeba na Slovensku letadlo s dodávkami z Číny přistálo dřív než u nás). Krátkodobě nás to může těšit, dlouhodobě je na místě spíše obezřetnost.

Vždyť, jak řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch,  Česká republika nakupuje ochranné pomůcky nejen v Číně, ale také ve Vietnamu a v Jižní Americe. A nikdo se nerozplývá, jako to dělá prezidentův kancléř Vratislav Mynář, nad tím, jak jsme konečně opět utužili politický svazek s těmito zeměmi a regiony.

Krize je u velmocí obecně dobrá příležitost, jak posílit svůj vliv. Pro Čínu a její přátele a proponenty v Česku je to možnost, jak občerstvit skomírající vztahy z poslední doby.

Nedělejme si iluze o tom, že je čínský komunistický režim plný lidumilů, kteří teď horečně přemýšlí nad tím, jak pomoct Evropě, kam byl virus zavlečen právě z Číny.

Čínská politika a byznys jedno jsou. Režim je všeobjímající, represivní, vyžadující podřízenost. Je to komunismus s kapitalistickou maskou, kde nerozhoduje ani tak svobodný trh, jako politické vazby, konexe i míra projevené loajality, jak teď otevřeně přiznávají čeští politici.

Není na místě podléhat pocitu, že Čína zachraňuje svět. Uznejme samozřejmě, že nyní svými výrobními kapacitami pomáhá bojovat s nebezpečným požárem – do nějž ale sama ještě nedávno intenzivně foukala.

Odpustek jen částečný

Čínská propaganda jede na plné obrátky a šíří legendu, že koronavirus nemá svůj původ v Číně, ale „jinde ve světě“, jak referuje z místa například zpravodajka České televize Barbora Šámalová.

Nikoli náhodou se Čína zrovna v tento čas rozhodla, že vyhostí zpravodaje amerických deníku Wall Street Journal, Washington Post a New York Times. Kritické zpravodajství těchto vlivných světových médií nezávislé na čínské vládě zkrátka není žádoucí.

A že je na co upozorňovat. Novináři britských The Times ve svém nedávném textu s odkazem na čínský Caixin Global popsaly, jak čínské laboratoře, které už v průběhu prosince nebezpečný virus identifikovaly, byly přinuceny zastavit testování a vzorky a důkazy zničit.

Až koncem ledna Čína oficiálně připustila to, že se virus přenáší z člověka na člověka. Až koncem ledna vyzvala své občany, aby necestovali do zahraničí.

Dobře popsaný je smutný příběh lékaře Li Wen-liang, který už v prosinci marně upozorňoval na hrozící epidemii koronaviru a policie jej obvinila z šíření poplašné zprávy. Později sám onemocněl a počátkem února ve 34 letech nemoci podlehl.

Zodpovědnosti za zamlčování problému, podcenění situace a aktivní ostrakizaci těch, kdo o hrozící epidemii otevřeně mluvili, se političtí představitelé Číny nezbaví. To, že je nyní Čína ve světě prakticky jediná, kdo je schopen dodat – po náročných vyjednáváních a za rychlé peníze – ve velkém roušky a ochranné obleky, je prostý fakt, nikoli odpustek.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

29 komentářů

 1. Admirál napsal:

  S označováním Číny za viníka šíření koronaviru bych byl opatrný. Zavání to účelovostí a s vyhlašováním pobitevních mouder.
  S vyzdvihováním pomoci Číny je to to samé. Když se potřebné věci prakticky jinde nevyrábí, nikdo jiný pomoct nemůže. Je v jejím zájmu tento stav udržet a proto bude ráda dodávat. Nehledě, že za to platíme.
  Při vědomí tohoto stavu naší závislosti, kopat do Číny, jak to dělal Hřib a jiní, hraničí s imbecilitou, je to zbytečné a není to v našem zájmu.
  Naši závislost na výrobě v Číně přitom nezpůsobila tato vláda. Tak dlouho se snižovaly náklady, rušily se výroby, až jsme tam, kde jsme a náprava sakra těžká.

  • Ondrej napsal:

   ne, Cina je jednoznacnym vinikem, byt pravdepodobne neumyslnym..ale proste je, to je bez debaty. a tuto situaci ted samozrejme dokonale zneuzije..proda nam nejaky material za x nasobnou cenu nez obvykle a bude se tvarit jako nas spasitel a bude za to neco chtit…bohuzel nase soucasne reprezentace bude s radosti panackovat a klanet se..to je odporne a odsouzenihodne. ne to, ze nam to prodali, ale to, ze to zneuziji a jak se k tomu stavi Bures a Hrad atd..to je hnus.

   • myslíš nebo jen tak si plácáš. napsal:

    Myslíš, že 0,30 Kč pořizovací cena je přemrštěná (cena viz. zabavené roušky a jejich pořizovací cena)

   • Oskar (hanák z Hané) napsal:

    Hnus je, že „hrdinové“ nerespektují žádná doporučení. Nevím také jakým slovem označit skutečnost, že v Itálii je už 1,5 x více zemřelých než v komunistické Číně za celou dobu trvání epidemie a při tom má Itálie demokratickou svobodně zvolenou vládu …

  • Čínská chřipka. napsal:

   Označování Číny za viníka není žádná účelovka to je prostě fakt. Před sto lety, když si španělská chřipka vyžádala jen v Evropě miliony životů mnozí lidé si ještě dnes myslí, že měla původ ve Španělsku a vůbec si nepřipouští, že země původu byla opět jejich milovaná Čína. Je to prostě varování pro další generace.

  • Co p.Břeštan když se ví ,tak jistě že to udělala ČÍNA,tak by se měla omluvit.A kdy se teda omluví Anglie,za nemoc šílených krav,které přivlekla do Evropy.Děkuji za odpověd

  • Komunistická strana Číny způsobila to, že se virus KS Číny začal šířit po celém světě, protože informace o vypuknutí epidemie zatajovala 2 měsíce. První případ se objevil 17.11.2019. Prezident přiznal, že virus je nebezpečný a že se šíří až 20.1.2020. Navíc Světová zdravotnická organizace (WHO), kterou má KS Číny pod palcem v té době tvrdila, že nedoporučuje, aby se rušily lety do Číny. Takže WHO také přispěla k tomu, že se virus šířil.

 2. martin napsal:

  před koranavirou krizi jsme obycejne rousky od cinanu nakupovali za 0.5kc za kus, ted za 10kc za ks. chapu, ze poptávka je velka a cena tak vystřelila, ale cina si za ne ted nechava kralovsky zaplatit. my jsme cinanum na vlastní naklady poslali jedno letadlo, sic to bylo az 5 minut po dvanacte, protože stat zadny rousky nemel, a tak je museli nakoupit v polsku, nemecku a francii, cinani ted krome penez chteji platit i politickym vlivem.
  doufam, ze si z toho svet vezme ponauceni, ze ne vse je mozny vozit z ciny, a ze aspoň to, co je nutny pro chod státu, si budeme vyrábět sami, i když třeba draz, nez to jde nakoupit v cine.
  a to uz vůbec nepisu o riziku, kdyby rousky a další zdravotnicky material z chiny byl infikovany, protože vyrobu ani distribuci nemame pod kontrolou, to by chinani mohli paradne zatopit celymu svetu …

 3. Miloš napsal:

  Nejohroženější věková skupina jsou senioři, důrazně se doporučuje zbytečně nevycházet, načež Zeman vyzval herce, aby objížděli domovy důchodců…???
  Neměl by abdikovat ze zdravotních důvodů? Zloba a nenávist mj. vůči hercům už mu zatemňuje rozum.
  Také chválí Čínu. Ano, koronavirem nás „obdarovala“ v předstihu a zdarma (což zamlčel), a teď nám „obětavě“ prodá ochranné pomůcky…
  A že máme objednávky též ve Vietnamu, Indii a Turecku – ani slovo.

  • petrph napsal:

   No když si uvědomíte, že vláda teď vzkázala těm samým důchodcům. aby si ráno chodili nakoupit sami, tak v tom asi není moc velký rozdíl.

   • JB napsal:

    Já jsem u toho rozhodování nebyl, ale pokud bych si měl tipnout, tak plukovník Prymula důchodce do obchodu posílat nechtěl.

    Ovšem Andrej z rozhodování určitě nevynechal božského Máru, který mu zdůraznil potřebu hýčkat si příslušníky své poslední voličské bašty. Takže jim vyhradil časové okénko pro nákupní radovánky, které posléze musel upravit tak, aby jim mladí nevykoupili zboží v akci.

    To je jen taková moje teorie, která nemusí mít nic společného s naší surrealitou.

    Herci v domovech jako velké riziko, to asi napadlo při projevu téměř každého. S výjimkou těch, kteří se tetelí blahem při každém Milošově pokusu o urážku.

   • Fery napsal:

    Pánové je mi 70 a považuji to za hovadinu takové rozhodnutí jen rozděluje populaci, čus fery

    • Jean napsal:

     mně je 78 a nemám pocit, že by mě kdokoliv rozděloval, milý fery

 4. Martin23 napsal:

  1. Jako prezident bych si při takových projevech odpustil kopání do určitých skupin.
  Ale na druhou stranu jde o skupiny, které soustavně kopou do prezidenta. Zkrátka nikdo z nich si nemá co vyčítat. To je prostě důsledek toho, že politika se přestala dělat v parlamentu, ve volebních místnostech a společnost zasáhl politický aktivismus.
  Z toho pramení i to předhazování prezidentovi, že je si neuvědomil, že domovy jsou zavřené. On zase zbytečně kopl do mrtvolky Hrušínského či dalších herců, kteří druhý den po zavření, když mnozí z nich se ještě nestihli vrátit z exotických dovolenek, řvali, že nemají co žrát. To si přeci volič přebere sám.
  Je chybou do toho dál sťourat.

  2. Ano, Západní společnost, o tom jsem přesvědčen, v boji s koronavirem ukáže fatální podcenění situace.
  Proto se bude hledat viník jejich selhání.
  O to, kde se virus objevil a jak se zachovali jiní vůbec nejde.
  Přestože tedy WHO Čínu po celou dobu chválila za její postup a ten se s ohledem na čínské reálie ukázal mnohem efektivnější, než evropská reakce.

  Západ mohl od ledna sám věc aktivně monitorovat. EU nic, NATO připravovalo cvičení, bezpečnostní služby, aspoň u nás honí špiony.

  Marně 14 dní opakuji, že od ledna 2020 je naprostý nedostatek ochranných prostředků, protože je prakticky monopolní výrobce Čína, zakázala vyvážet.
  Kdo si neudělal zásoby dříve, v lednu již žádné větší množství nesehnal. Ale právě ty servery a ti novináři, kteří dnes nejvíc budou kritizovat prezidenta, to budou opakovat až do úplného zblbnutí.

  Takže až se začne za pár měsíců celá věc hodnotit, tak zejména právě to, jaké kdo měl zásoby a zda tím neporušil zákon či interní nařízení.

  PS. Je zajímavé číst, jak britský novinář vyčítá Číně podcenění v prosinci a lednu, když jeho vláda v březnu nechává virus ve společnosti volně působit.

  • petrph napsal:

   Víte, nejsem si jistý, zda je „.. je prakticky monopolní výrobce Čína, zakázala vyvážet“. To bych řekl že ten problém je v tom, že předtím je v takovém masovém množství ani nikdo po světě neobjednával, takže je ani ta Čína tolik neprodukovala.. A teď, řekněme z týdne na týden tu produkci zase tak skokově navýšit nedokáže.. I když to samozřejmě bude mnohem rychleji, než třeba v Evropě, kde by jen povolení ke stavbě takové fabriky trvalo několik let…

   • Martin23 napsal:

    Jenže to, co zde řešíme je, že opozice má pocit, že vláda měla od konce ledna dost času ochranné pomůcky sehnat.

    A já říkám, že to je nesmysl, protože drtivá většina této produkce je v Číně (a to i naše firmy mají výrobní linky tam) a Čína již dříve zakázala vývoz ochranných prostředků mimo území.

    Takže samozřejmě poptávka se zvedla, ale kdyby byly výrobní linky v Evropě, tak byl čas během dvou měsíců zvýšit produkci a připravit se.
    Ale v Evropě prostě je mnoho výrobků, které se zde nevyrábí a mnohdy jde o výrobky, na kterých stojí naše bezpečnost.

    • martin napsal:

     jenze vlada zacala zdravotnicke pomucky realne resit az vyhlasenim nouzoveho stavu od 12.3.2020 a za tyden uz pristavaly letadla se zdravotnickym materialem. kdyby babis aspon poslechl hamacka, a nouzovy stav vyhlasil 2.3.2020 jak hamacek pozadoval, byly by zdravotnicke pomucky o tech 10 dni driv. to by ale utrpelo babisovo PR a o to mu jde nejvic

    • JB napsal:

     Nikdo ti nebere tvoji pravdu o nedostatku respirátorů už v lednu.

     Jenom ti připomenu, že tenkrát na dotaz Svobody z ODS ministr Ken Vojtěch odpověděl toto:
     „Jeden český výrobce jich má v tuto chvíli celkově milion na skladě, takže roušky skutečně budou.“

     Opravdu u tebe ta jeho odpověď vyvolává dojem, že už tehdy objednával na všechny strany, ale nesehnal nic dříve než na konci března?

   • Rousky z Turecka pro Cinu napsal:

    Čína objednavala začátkem roku 200mil. KS rousek z Turecka. Potvrzeno bylo 150 mil. ks. Čína není ani zdaleka monopolní výrobce.

 5. pablo41 napsal:

  Jsou zde zatím tři komentáře. Shodují se v jednom. Lhář z Hradu lže už i ze záznamu.

 6. Dušan napsal:

  Šachová partie se vyhrává tím, že soupeři dáte Šach-Mat. Musíte však obětovat, pár svých figurek.

 7. Weber napsal:

  Názor, že Čína rozfoukala „požár“ – Covid -19 do světa je dle mne mírně ujeté, jakoby si autor nevšiml globalizace a pohybu lidí, zboží nejen mezi Čínou, USA, a j. Já třeba postřehl, když Mynář vykládal z letadla „svých“ 5 tun zdravotnických potřeb čínskému lidu od M.Z., tak šikovný Kellner nezapomněl na palety nalepit plakáty o Home Credit. Tak se dělá přátelství, obchody a kdoví co. No a „žehlička“ Mynář se může chlubit, jak vypucoval do nejvyššího lesku nerozborné přátelství mezi čínským lidem a Čínskou komunistickou stranou, vedoucí to silou blahobytu čínského lidu a našimi občany. Že nám teď Číňané tržně trochu vypucují státní peněženku za roušky a j., no bóže, přátelství je více! Ještě kousek k tomu Covidu, kdy se jeví, že Číňané jsou z nejhoršího venku, na rozdíl od Evropy, hlavně Itálie, Španělska atd. Já čínský úspěch připisuji právě totalitnímu režimu a snad rozumnějším Číňanům, neboť takové totální pitomosti, jako zpívání možných nakažených Italů na balkonech činžáků, tleskání navrch k této pitomosti i na sociálních sítích je možné jen asi v Itálii, či Evropě.

 8. Nemec napsal:

  Asi není náhoda, že se virová epidemie nejprve v Evropě objevila v hojně navštěvovaných lyžařských střediscích Itálie, kde se dalo očekávat rozšíření do celé Evropy. Na sobě si to Čína jen vyzkoušela protože má obyvatel dost. Dokázala by osídlit celou Evropu . Případně za pomocí migrantů z Afriky, kterou také začíná ovládat . USA se snaží ovládnout kosmos, Čína zem. Svůj názor nikomu nevnucuji, to je můj pacient 0.

  • Witko69 napsal:

   Italové předpokládají, že promoření horských oblastí postoupilo z Lombardie. V okolí MIlána jsou dílny Prada a dalších módních značek. Za šicí stroje usedá denně cca 40 tisíc legálně pracujících Číňanů a v copy/paste dílnách Camorra cca dalších 20 tisíc čínských ilegálů. Kladl jsem si otázku, proč Lombardie a ne třeba Kampánie, s gigantickým tokem materiálu přes Neapolský přístav. Odpovědí může být tento předpoklad. A z Milána na svahy lyžařských středisek je to co bys pizzou dohodil

 9. Reakce EU dokazuje jasně, že kdyby ten koronavirus propukl zde, dopadlo by to, z hlediska podceňování, možná ještě hůř než v Číně. Tu zásilku zdravotnického materiálu bychom jistě neměli přeceňovat (už vzhledem k reminiscenci na zásilku obilí od SSSR v roce 1947, která se mu mnohonásobně vrátila už jen vybrakováním našich těžitelných ložisek uranu). Neměli bychom ji však ani podceňovat, protože zcela jistě hodně pomůže a, bohužel, je třeba ji srovnat i se zabavením řádně zaplaceného zdravotnického materiálu Německem.

  • martin napsal:

   kdyby koronavirus propukl zde, tak predpokladam, ze by policie nevyhrozovala doktoroj, kterej by na problem upozornil kolegy, jako se to stalo v chine.
   je otazka, jak to v chine ve skutecnosti vypada, verit komunistum muze jenom blazen

   • Kdyby koronavirus propukl zde (nebo obecně v EU), tak by si zdejší politici počínali přibližně stejně. Toho doktora by asi nezavřeli, ale očernili by ho coby „ruského trola“. A pokud by měli dostatek drzosti, tak by ho obvinili z „šíření poplašné zprávy“ (a uklidili ho na pár let za mříže).

 10. martin napsal:

  pres 100tis rousek zabavenych pri zatahu proti „smelinarum“ pred par dny v lovosicich byl dar cerveneho krize z ciny cinanum zijicim v italii.
  z toho mam 2 zavery:
  1) nazyvat nekoho smelinarem kdyz jde o humanitarni pomoc je hodne mimo misu a nekdy je lepsi pocitat do deseti (v tomto pripade asi tak do miliardy), nez neco placnu.
  2) kdyz cinani pomahaji cinanum v italii, kteri tam ten virus dotahli, nemeli by pomoct i italii, ktere to ods*ira ve velkym? no jasne, italove muzou byt vubec radi, ze si predrazeny rousky od cinanu muzou koupit.

 11. ČERT napsal:

  Ne, že bych hodně zásadně zpochybňoval něco v článku, o to vůbec nejde, ale ta jistá asociace vládnoucího čínského režimu s faktem, že v Číně má svůj původ ten koronavirus (a když už se to tedy objevuje obecněji)… Ono to může trošičku, možná jen zdánlivě evokovat to heslo u nás někdy v letech krátce po roce 1948, které, v narážce na tehdejšího presidenta USA H. Trumana, znělo: „Cholera, mor, mravenci, Trumanovi spojenci.“
  A pokud jde tedy o ty „mravence“, tam může být možná zajímavé upozornit na určitou podobnost, jako nějaké eventuální biologické „zbraně“, s mandelinkou bramborovou. Ona má opravdu svůj původ v Severní Americe (tak v angličtině se jí často říká třeba „Colorado beetle“, tedy „coloradský brouk“), a u nás se údajně poprvé objevila právě až v 50.letech 20.století… Komunistická propaganda prohlašovala, že sem nebo vůbec do zemí toho sovětského bloku v Evropě byla, jako škůdce na bramborových porostech, importována záměrně agenty amerického imperialismu…
  Ale to je opravdu jen poznámka na okraj. Samozřejmě, tady jde o něco úplně jiného a mezinárodní situace je přece jen úplně jiná…

Přidávání komentářů není povoleno