Pavučiny byznysu: Křetínský stále při chuti. Jím řízený EPH ovládne za 20 miliard Slovenské elekrárne
Kdyby se všem firmám, v nichž se angažuje Daniel Křetínský, vedlo tak, jako se vede pražské Spartě, měl by problém. Sparta je permanentně v mínusu a na finanční injekce v podobě účasti v Lize mistrů ne a ne dosáhnout.
Křetínský si jako předseda představenstva a spoluvlastník ale může bez potíží dovolit Spartu dlouhodobě dotovat. Jeho ostatnímu podnikání, které z pozice jednoho z majitelů Energetického průmyslového holdingu (EPH) a dalších firem řídí (viz graf pod článkem), se totiž daří. Stále expanduje, čerstvě jím řízený EPH oznámil, že podepsal dohodu o koupi zhruba dvoutřetinového podílu ve firmě Slovenské elektrárne od italské společnosti Enel. Celková hodnota transakce činí 750 milionů eur (přes 20 miliard Kč).
Do první ligy českého byznysu se Křetínský vyšvihl poměrně rychle. Začínal jako advokátní koncipient, v roce 1999 nastoupil do investiční skupiny J&T a o čtyři roky později v ní již byl partnerem.
EPH i bez Kellnera při chuti
Právě v rámci J&T se v roce 2009 podílel na založení EPH. Je předsedou představenstva holdingu a spolu s Patrikem Tkáčem také (vedle investiční skupiny J&T) také jedním z hlavních vlastníků.
Do společného projektu před šesti lety vstupovalo i PPF Petra Kellnera. Ten však vloni svůj 40% podíl „za částku mírně vyšší než miliardu eur“ prodal právě Tkáčovi (ten svůj podíl drží podobně jako J&T přes kyperskou firmu) a Křetínskému (který podíl nedávno převedl z kyperské firmy na lucemburskou).
Daniel Křetínský svůj vzestup spojil s oborem energetiky. Ještě čistě ve službách investiční skupiny J&T dotáhl do konce nákup například komořanské elektrárny a teplárny, získal podíl v Pražské energetice či Plzeňská energetice. Neúspěšně v minulosti usiloval o koupi OKD, Severočeských dolů či Mostecké uhelné.
Nyní je EPH největším dodavatelem tepla v Česku (zhruba 360 tisíc domácností v Praze, Plzni, Hradci Králové, Litvínově…) a po polostátním ČEZ je druhý největší výrobce elektřiny.
Energetiky se EPH a Křetínský nadále drží a jde v ní i proti proudu. Zatímco „in“ je nyní zelená energie (kde se ovšem EPH také angažuje – vlastní několik větrných a solárních elektráren), Křetínský v zahraničí nakupuje „nepopulární“ uhelné a plynové elektrárny.
V posledním roce nakupoval v Itálii od německého E.ON: šest plynových a jednu černouhelnou elektrárnu s celkový výkon 4500 MW, tedy převyšujícím výkon jaderných elektráren Temelín a Dukovany dohromady.
V Británii pak vloni získal černouhelnou elektrárnu Eggborough u Leedsu s výkonem srovnatelným s Temelínem. V Maďarsku koupil teplárnu. Na Slovensku je EPH lídrem plynárenského odvětví.
Působí i v Německu, kde vlastní těžební skupinu Mibrag (s uváděnými zásobami uhlí cca 500 miliónů tun) a další dvě uhelné elektrárny Schkopau a Buschhaus. Společnost investovala i do podílu v tranzitním plynovodu Eustream na Slovensku a dále expanduje.
Když se roste, dluhy nevadí
Nejnovější dohoda s italským koncernem Enel o koupi jeho dvoutřetinového podílu ve Slovenských elektrárnách – pokud bude obchod dotažen do konce – by se už tak rozsáhlé energetické portfolio EPH rozšířila o soustavu vodních elektráren, o dva uhelné bloky i jaderné reaktory elektrárny Mochovce.
Jak napsaly Hospodářské noviny, celkový výkon holdingem spravovaných elektráren by po slovenské akvizici převýšil 13 gigawattů, čímž by se EPH přiblížil tuzemské elektrárenské jedničce ČEZ, jejíž zdroje disponují výkonem přes 15 gigawattů.
Ruku v ruce s expanzí jde ale i vyšší zadlužení EPH, jež se už nyní pohybuje na úrovni čtyř miliard eur. „Pokud je hospodaření stabilní, nebo dokonce mírně růstové, pak pro nás toto zadlužení nepředstavuje problém,“ řekl Křetínský v nedávném rozhovoru pro týdeník Ekonom.
Křetínský ale hledá příležitosti i v dalších oborech. Nedávno například opět posílil v byznyse s odpadky. Po nákupu největší tuzemské odpadové firmy Ave CZ mu Antimonopolní úřad posvětil i nákup konkurenční firmy Van Gansewinkel.
Loni EP Industries, kde je Křetínský většinovým akcionářem, koupilo i pětinový podíl v Pražských službách i několik menších lokálních firem z oboru nakládání s odpady.
EP Industries celkově patří mezi nejvýznamnější tuzemská průmyslová uskupení. Spadá pod něj řada podniků z oblasti strojírenství, dopravní infrastruktury a automobilovém průmyslu, za všechny například výrobce autobusů SOR.
Média, diktát doby
Křetínský také v souladu s „trendem doby“, podobně jako další čeští a slovenští miliardáři, vstoupil i do vydavatelského byznysu. Spolu s Patrikem Tkáčem koupil vydavatelství Ringier Axel Springer CZ.
Nynější skupina Czech Media Invest je jediným akcionářem společnosti Czech News Center, která vydává deníky Blesk, Aha!, Sport, časopisy Reflex, ABC, GEO, Blesk pro ženy, Blesk Hobby či Svět motorů. Vydavatelství provozuje i virtuálního mobilního operátora BLESKmobil.
EPH
- Klíčový přepravce ruského zemního plynu do EU
- Lídr plynárenského průmyslu na Slovensku
- Lídr teplárenství v ČR
- Třetí největší těžební společnost v Německu
- Druhý největší český výrobce elektřiny
- Zahrnuje celkem 40 firem v ČR, SR, Německu a Polsku
„Pavučina“ byznysu Daniela Křetínského
(za použití analytických nástrojů Tovek a Gnosus společnosti Bisnode)
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Pavučiny byznysu Karla Janečka: Moje finanční situace je přímo skvělá
Co zbylo z čínského hurá. Ani pohrobkům CEFC se v Česku moc nedaří
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)