
Patnáct minut slávy radního Ježka. Oplzlý vtip o učitelkách a řeči o totalitě
KOMENTÁŘ. Každý si jednou užije svých 15 minut slávy, říkával král pop-artu Andy Warhol. Už v 60. letech předpověděl, že se celebritou bude moci stát prakticky kdokoli. Týká se to i momentálně nejžádanějšího ústeckého exportu do celostátních médií, kterým se stal zdejší radní Bohumil Ježek z SPD. Muž, který býval „květinovým náměstkem“, dříve než ho této funkce musela zbavit i vlastní SPD, což jak všichni uznáme, je jistě pozoruhodný výkon.
SMR mobil článek Mobile (207411)
Mám toho ještě hodně rozděláno, říkal právě před rokem končící náměstek ústeckého primátora Bohumil Ježek. Tehdy ho na žádost členské základny SPD koalice vyměnila za kolegu Michala Mohra; dosavadní neuvolněný radní Mohr (rozumějme: bral za funkci málo peněz) se stal náměstkem (hodně peněz). Ježek ponížil z náměstka za hodně peněz na uvolněného radního, taky hodně peněz.
„Výhoda“ pro veřejné statky je zjevná na první pohled. Dva politici, které koalice ANO, SPD a přeběhlíků nutně potřebovala, aby si udržela většinu nezbytnou k nakupování předražených děr do země nebo potírání vložek zdarma, dostali prostě víc peněz za stejně práce. Ježek tehdy vysvětloval, že do práce jít nemůže, protože by neměl čas právě na ony rozdělané projekty.
Pak o něm nebylo rok slyšet, což by samo o sobě mohlo být i ku prospěchu věci, když pomineme těch hodně peněz, který erár stojí.
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
Muži, kteří nenávidí dívky. A jejich rodiče
Jak už jsme na tomto místě před pár dny upozornili, změna nastala na zasedání zastupitelstva 7. dubna. Nejlepší zástupci zdejšího lidu dali jasně najevo svůj postoj k hygienickým potřebám dospívajících dívek ve městem zřizovaných školách a odmítli se bavit o návrhu, aby měly k dispozici menstruační vložky podobně jako mýdlo nebo toaletní papír. Motorem tohoto kroku byl právě radní pro školství Bohumil Ježek.
Proč k tomu došlo, jsme se pokusili rozebrat následující úvahou:
Možnosti jsou dvě. Uvedených devatenáct zastupitelů a zastupitelek se možná domnívá, že menstruační vložky nepatří do základního hygienického standardu, podobně jako mýdlo, toaletní papír nebo třeba teplá voda. Ať si je dívky nosí z domova stejně jako svačinu.
Druhá možnost je, že hlasovali proti nikoli z věcných důvodů, ale tzv. politicky. Čemuž by nasvědčovala jednota, s jakou se proti návrhu z opozice postavili všichni přítomní koaliční zastupitelé. Politika převálcovala zdravý rozum.
Anebo prostě vedení města nenávidí své dospívající dívky.
Pořád ovšem byla ve hře i možnost, že je ve skutečnosti za Ježkovým návrhem špatně skrývaná xenofobie a nenávist k chudým lidem, která je vlastní části ústeckého komunálního spektra. Netrvalo dlouho a Ježek této myšlence v rámci svých 15 minut celostátní slávy vyšel naproti.
„Ústecký bizár ANO a SPD pokračuje. Nejhorší vedení města od revoluce.“ Je to trefná poznámka, která ukazuje cestu, po níž se po volbách může vydat celé Česko.
„Vidím ty rodiče. Mají na alkohol, denně posedávají na benzince, kam si pro něj chodí. Příkladem je silvestr – tam jsou takové ohňostroje, že by jim mohly závidět vilové čtvrti. A pak se tu někdo vymlouvá, že nemá peníze na menstruační potřeby? A nejen to: když se podíváte na statistiky ohledně pervitinu, jak to, že si v některých lokalitách lidé na pervitin najdou peníze? To pak asi mají i na tampony nebo vložky.“
Takto radního Ježka citoval Deník N poté, co jeho sláva opustila Ústí nad Labem a dotkla se pražského hvězdného nebe.
Neboli vidíme, že skutečně šlo o trestání dětí za skutky rodičů, domnělé či skutečné, a výběrové postihování určitých ústeckých lokalit. Ježek si neodpustil ani ukázkový argumentační faul takzvanou šikmou plochou, když dodal: „A jak říkám, když se tohle rozjede – dneska jsou to vložky, zítra kondomy a pak třeba zubní pasty. Co bude dál? Děti nebudou moct chodit do školy, protože nemají boty? Tak jim je také bude muset poskytnout škola?“
Když vládne ANO s SPD
Když už byl radní v laufu, rozjel to dál. V rámci rozdělané práce, která je tak důležitá, že místní poplatníky stojí měsíčně desítky tisíc z rozpočtu navíc, tedy zhruba tolik, kolik by stály ony vložky do škol, se pustil i do vtipkování na sítích. Samozřejmě ve svém oboru, tedy ve školství.
Vkusné. Tak či tak, veřejný příspěvek radní později hrdinně smazal. Šlo prý o vtip určený pro přátele a netýkal se učitelek. „Viděla jste ten vtip, není to o učitelkách,“ hájil se v rozhovoru s redaktorkou serveru iDNES.cz. A přešel do protiútoku: „Jestli mě chce někdo moralizovat, omezovat, nebo mi něco zakazovat, tak to jsou totalitní praktiky a s tím rozhodně nesouhlasím.“ Tímto 15 minut slávy radního Ježka vyvrcholilo; je z něj prakticky disident.
Za pozornost stojí, jak málo jeho veřejné účinkování vadí kolegům z přeběhlické koalice. „Těžko budu kohokoli omezovat, ale měl by mít natolik záklopku, aby podobné věci nedával do veřejného prostoru,“ řekl primátor Petr Nedvědický Českému rozhlasu Sever. Víc nic. Praktická politika udržení koalice má přednost před faktem, že radní pro školství je v lepším případě hulvát sdílející oplzlé vtipy o učitelkách.
Kritika tak přišla jen z opozice. „Nekompetentní radní, co odmítl menstruační potřeby do škol, vtipkuje, že by se hodila učitelkám spíš dilda,“ shrnul situaci lídr hnutí PRO! Ústí Richard Loskot s tím, že je Ježek zralý na odvolání.
A zastupitel za ODS Radim Bzura dodal: „Ústecký bizár ANO a SPD pokračuje. Nejhorší vedení města od revoluce.“
Je to trefná poznámka, která ukazuje cestu, po níž se po volbách může vydat celé Česko. V rámci mnoha svých prvenství jako laboratoře politiky je Ústí nad Labem prvním krajským městem, kde si hnutí ANO rozdělilo moc s SPD. Praxe ukazuje, že se máme na co těšit.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
7 komentářů
Vlídný, ale sebejistý úsměv správně usazeného blba.
(Obecná blbologie – Nakladatelství Olomouc 1998)
Tak nějak koukám, že jste vlastně vládní hlásná trouba. Podpořit? Nasrat! Mazejte do fabriky k pásu dělat konečně něco užitečného!
Copak, je ti u lopaty samotnému smutno.
Je mi líto: „Vložkový komunismus“ je nutno odmítnout. Dokonce ani za socíku si moje spolužačky nemohly fasovat vložky. Tohle je cesta do průšvihu, a kdo to podporuje, je prostě marxista.
Ano, strana tak rozhodla, tak lžigril zaujal linii strany.
Vaše shrnutí je přesné. Vůbec nechápu, jak v 21.stoleti může být někdo takto vulgární a nevzdělaný být v zastupitelstvu statutárního města.
Vyjádřím se jen k hygienickým potřebám. Ve škole a zdarma??? Kdo se tu zbláznil?