Foto: Ondřej Bičiště / MAFRA / Profimedia

Parkoviště místo historické Schichtovy fabriky? V Ústí řeší, jak zabránit již povolené demolici

Napsal/a Robert Malecký 16. února 2023
FacebookXPocketE-mail

V pátek se v Ústí nad Labem mimořádně sejdou zastupitelé, mimo jiné proto, aby jednali o osudu historické správní budovy Schichtových závodů na Střekově. Její část v areálu bývalých Severočeských tukových závodů, dnešní Setuzy, je připravena k demolici. Vlastní ji společnost STZ Developement, která místo ní plánuje vybudovat parkoviště.

Proti demolici vystupuje například opoziční PRO! Ústí, UFO a ODS, bývalí primátoři za ODS Jan Kubata a Petr Gandalovič nebo historik a senátor Martin Krsek. HlídacíPes.org přináší souhrn dokumentů, které se k aktuální situaci váží.

Městské zastupitelstvo

Návrh na svolání mimořádného zastupitelstva podalo 13 zastupitelů z klubů PRO! Ústí, Ústeckého fóra občanů a ODS. Zastupitelstvo se uskuteční v pátek od 12.30 a přímý přenos z jednání je možné sledovat zde.

Jedním ze tří navrhovaných bodů je i „Odvrácení hrozby demolice historické správní budovy Schicht – Setuza“ včetně návrhu usnesení a důvodové zprávy. Usnesení má zavázat radu města k následujícím krokům: „Vstoupit v jednání s majitelem a společně hledat smysluplné využití objektu za pomoci dotačních zdrojů na revitalizaci brownfieldů a předložit zastupitelstvu varianty záchrany tohoto industriálního dědictví, a to včetně možnosti odkoupení objektu do majetku města.“

Celý text návrhu usnesení včetně důvodové zprávy najdete zde.

Situaci kolem plánované demolice shrnul senátor Martin Krsek v následujícím videu:


Odkup a dotační programy

Podle podkladů k jednání, které zastupitelům rozeslal Martin Krsek, je možné na případný odkup budovy využít dotační titul Ministerstva pro místní rozvoj na tzv. brownfieldy. Najdete ho zde.

„V tomto dotačním titulu jsme maximálně zvýhodněni coby region spadající do strukturálně postiženého kraje a navíc spadáme i do hospodářsky a sociálně ohrožených území. Tedy máme nárok na dotaci ve výši 50 % nákladů, dalších 40 % můžeme získat jako bezúročnou půjčku. V součtu to může být až 50 miliónů. Vedle kupní ceny, která je momentálně 29,9 miliónů (s avízem ochoty jednat o slevě), bychom tak byli schopni z dotace zafinancovat i nutné zabezpečení objektu před další devastací,“ píše se v podkladech pro páteční jednání.

Zmíněná částka 29,9 milionu korun je stále aktuální, prodej budovy zajišťuje realitní a finanční kancelář Horák a spol. Inzerát najdete zde.

Zdroj: webové stránky kanceláře Horák a spol.

Trocha historie

Schichtovy závody v Ústí nad Labem byly na přelomu 19. a 20. století největším podnikem svého druhu v Evropě. Stojí na pravém břehu Labe v městské části Střekov. Po druhé světové válce byl majetek Schichtů v Československu znárodněn, avšak jméno zakladatele zůstalo v názvu firmy až do roku 1951. Později vznikl národní podnik Severočeské tukové závody, dnešní Setuza.

„Ten dům je památkou na zlatou éru Ústí nad Labem, kdy tu uvědomělí podnikatelé budovali svá impéria. Schichtovy závody byly největším drogisticko-potravinářským podnikem v Evropě a když v roce 1929 majitelé spoluzakládali Unilever, centrála pro střední a východní Evropu byla právě zde.“
(senátor Martin Krsek)

V části historicky cenné správní budovy Schichtových závodů už o minulém víkendu začaly přípravy na demolici. Jde o starší část přiléhající k samotnému ředitelství z roku 1908. Vedlejší cennější mladší části z let 1911 až 1913 se zatím bourání týkat nemá. Za město má věc na starosti „majetková“ náměstkyně Věra Nechybová (nez.). Ta pro ČTK uvedla, že město jedná o dalším postupu s ministerstvem kultury.

Samotnou demolicí se zabývá stavební úřad, který podle Nechybové město neinformoval. Stavební úřad totiž pod výkon samosprávy nespadá, jde o přenesenou působnost státní správy. „Povolení k demolici objektu, který je velmi zdevastovaný, vybrakovaný a ve špatném technickém stavu, se však týká jeho spodní části. Způsob záchrany cennější horní části budovy je na majiteli,“ uvedla Nechybová.

„Zaslali jsme dopis ministrovi kultury s návrhem možnosti využití a s výzvou, aby se připojil k úsilí o záchranu budovy prostřednictvím státních a možná i evropských prostředků.“
(náměstkyně primátora Věra Nechybová)

Náklady na případnou rekonstrukci budovy jsou podle Nechybové pro město příliš vysoké, vedení prý i tak hledá řešení na její záchranu. „Zaslali jsme dopis ministrovi kultury s návrhem možnosti využití a s výzvou, aby se připojil k úsilí o záchranu budovy prostřednictvím státních a možná i evropských prostředků,“ řekla Nechybová. Podle ní by mohlo v budově vzniknout třeba muzeum průmyslové revoluce Severních Čech.

„Myslel jsem, že tuhle primitivní éru, kdy jenom bouráme, máme v Ústí už za sebou. Tohle je barbarství.“
(senátor Martin Krsek)

Dopis bývalých primátorů

S výzvou se na vedení města dopisem obrátili také bývalí ústečtí primátoři za ODS Petr Gandalovič a Jan Kubata. Současného primátora Petra Nedvědického požádali, aby s majitelem budovy vyjednával a vyvinul o maximální úsilí o zachování budovy.

„Historická zástavba bývalého podniku Setuza je vzácnou a nenahraditelnou stopou dynamické industrializace Ústecka v dobách Rakouska-Uherska i Československa. Jde o památku symbolizující prudký průmyslový a sociální rozvoj města. Je třeba udělat maximum pro její záchranu.“
(z dopisu bývalých primátorů Kubaty a Gandaloviče)

Celý dopis najdete zde:

Na otevřený dopis reagoval primátor Petr Nedvědický (ANO). I on tvrdí, že město hledá řešení ve spolupráci s ministerstvem kultury a připomíná, že náklady na rekonstrukci by po případném odkupu výrazně převážily možnosti rozpočtu města Ústí nad Labem.

Odpověď primátora Nedvědického najdete zde:

Památková ochrana

Tento týden zahájilo ministerstvo kultury správní řízení o prohlášení správní budovy památkou. To by ji v budoucnu mělo uchránit před další devastací. Tato ochrana se ovšem nevztahuje na zmíněnou část budovy, na niž již byl vystaven demoliční výměr.

„Ministerstvo bohužel nemělo odvahu do rozhodnutí zahrnout i část objektu, na kterou magistrát města Ústí nad Labem v listopadu 2022 vydal povolení k demolici. Ovšem i tak je to dobrá zpráva. Jednak to brání očekávatelné snaze pokračovat v budoucnu v demolicích i na dalších částech správní budovy, a také to otvírá prostor k vyjednávání s majitelem, aby od demolice upustil,“ říká Martin Krsek.

Celé rozhodnutí odboru památkové péče ministerstva kultury ze 13. února 2023 najdete zde:

Jako důvod k bourání uvádí firma STZ Development, že pro ni dlouhodobě nemá využití a oprava je pro ni ekonomicky nevýhodná. Jednatele Jakuba Malicha citovala na konci ledna letošního roku severočeská mutace deníku MF Dnes. Celou budovu prý nemají v úmyslu bourat: „Od počátku mého působení ve společnosti hledáme s kolegy téma pro uplatnění tohoto bezpochyby výjimečného architektonického počinu, který však už mnoho let chátrá.“

Malich ovšem dodává, že k rozhodnutí požádat o demoliční výměr firmu přivedly mimo jiné nájezdy zlodějů kovů.

„Výsledkem těchto zásahů je velmi špatný technický stav – budova je dlouhodobě nevytápěná, postupně začínají vypadávat okna, neboť tmel se již časem vydrobil. Nejzásadnější problém je však v části historicky přistavované, a to nad starým vjezdem do areálu, kde je významně narušena statika budovy, což je viditelné i pouhým okem,“ řekl deníku Malich.

Kde se to posr***? Chyby Václava Havla
Petr Pithart
Petr Pithart / předseda české vlády 1990–1992
„Od chvíle, kdy Havel přijal kandidaturu na prezidenta, se domácí politice věnoval jen okrajově a udělal v ní řadu chyb nebo opomenutí, o kterých se nevědělo, nechtělo vědět, nemluvilo nebo jen málo.“Petr Pithart
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Tragédie „české cesty“
Petr Pithart
Petr Pithart / předseda české vlády 1990–1992
„Klausova kuponovka byla ,česká cesta‘, bez cizáků, tedy hlavně Germánů, kterým prý Pithartova vláda jde za pár marek na ruku. A kde dnes nacházíme ty, co nás ostouzeli? Na krajní evropské nacionalistické pravici. Klausovi aplaudují sjezdy nahnědlé Alternativy pro Německo...“Petr Pithart
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Havlovi agenti
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Na klíčová místa ministrů vnitra a obrany v první Čalfově vládě se v prosinci 1989 dostali agenti vojenské kontrarozvědky Richard Sacher (krycí jméno Filip) a Miroslav Vacek (krycí jméno Srub). Se souhlasem prezidenta Havla, ale za zády Občanského fóra...“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Havlovi hvězdopravci
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Havel prezident byl někdo úplně jiný. Nový Havel měl názor dřív, než kohokoliv vyslechl. Dokonce vydal příkaz: ,Nepouštějte ke mně nikoho se špatnými zprávami.‘ Obklopil se přitakávači a podivnými existencemi, mezi nimiž nechyběli agenti StB nebo hvězdopravci.“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Nová smlouva s KGB
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Koncem února 1990 se na cestě na první státní návštěvu SSSR ministru vnitra Sacherovi v uličce mezi sedadly vysypaly z desek papíry. Když jsem je začal sbírat, najednou jsem měl v ruce připravený text nové tajné dohody s KGB. Hájil se tím, že prezident o tom ví. Havel se odmítl o věci bavit.“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Soudcokracie
Aleš Rozehnal
Aleš Rozehnal / právník
„Snaha ,zachraňovat státu peníze‘ je buď projevem servility moci soudní k moci výkonné, nebo zřejmě nevědomou známkou jevu, který označujeme jako,soudcokracie‘. Tato tendence je o to nebezpečnější, že soudní moc je státní mocí nejmocnější a nejdůležitější.“Aleš Rozehnal
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Policejně gangsterský stát
Aleš Rozehnal
Aleš Rozehnal / právník
„Četnost případů a úroveň krytí nezákonností ze strany vysokých státních orgánů naznačuje, že se Česko posunulo do úrovně, kterou bychom mohli označit jako policejně gangsterský stát. V něm stát neovládají zločinci, ale je to právě stát, který kontroluje zločineckou infrastrukturu. Ta pak funguje ku prospěchu vyvolených úředních osob a osob pod jejich ochranou.“Aleš Rozehnal
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Rozkradené restituce
Jan Kalvoda
Jan Kalvoda / expolitik a právník
„Lex Schwarzenberg není zdaleka jediným příkladem, kdy český stát za dlouhodobé pomoci tuzemské justice systematicky obíral vlastní občany o jejich majetek. Odpudivou kapitolu polistopadových dějin představují i zemědělské restituce.“Jan Kalvoda
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Republika oligarchů
Ondřej Neumann
Ondřej Neumann / zakladatel HlídacíPes.org
„35 let od listopadu 1989 máme zoligarchizovanou, podinvestovanou ekonomiku, plnou neschopných politiků ve vládě i opozici, kteří nejsou schopni pochopit, jak vypadá ekonomika 21. století. Ti, kteří zde zbohatli, už většinou investují mimo Českou republiku.“Ondřej Neumann
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Privatizace pro vyvolené
Ondřej Neumann
Ondřej Neumann / zakladatel HlídacíPes.org
„Při privatizaci nakonec převážila vize známá z hasičského bálu ve filmu Miloše Formana Hoří, má panenko. Tedy zhasnout, určitý čas počkat a po rozsvícení sálu nechat každému, co si stihl ,zprivatizovat‘. Bohužel, o tom, že se zhasne a nastane ten správný čas, byli informováni jen vyvolení.“Ondřej Neumann
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Zombie českého práva
Tereza Engelová
Tereza Engelová / reportérka HlídacíPes.org
„Lex Schwarzenberg je zombie českého práva. Kauza v sobě spojuje vršící se bezpráví obou totalit minulého století a navazující bezpráví doby polistopadové...“Tereza Engelová
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Dotační feťáci
Robert Břešťan
Robert Břešťan / šéfredaktor HlídacíPes.org
„Peníze od evropských daňových poplatníků byly v mnohém promarněnou příležitostí. Lidé, firmy a vlastně celá tuzemská ekonomika si na ně navíc vytvořili velmi nezdravý návyk. Česko plíživě přešlo z tržní ekonomiky do ekonomiky silně závislé na dotacích.“Robert Břešťan
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Užiteční idioti Kremlu
Vojtěch Berger
Vojtěch Berger / reportér HlídacíPes.org
„Kauza ,radar v Brdech‘ ukázala Rusku, jak v bývalých středoevropských satelitech může znovu získat vliv. Nasvítila společenské rozložení i ,užitečné idioty‘, kteří se Kremlu můžou hodit v pozdější hybridní válce.“Vojtěch Berger
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Stavitelé „mostů“
Vojtěch Berger
Vojtěch Berger / reportér HlídacíPes.org
„Rusko přitahovalo české prezidenty Klause i Zemana. Sen o Česku jako o mostu mezi Východem a Západem se ale zbortil nejpozději s odhalením ruské účasti v kauze Vrbětice.“Vojtěch Berger
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)