Pandemie překreslila evropský drogový trh. Z ulic a klubů ale jen přešel na internet
Europol v posledních měsících zpracovává řadu analýz, jak pandemie a s ní spojená opatření ovlivňují kriminalitu v evropských zemích. Společně s Evropským monitorovacím centrem pro drogy a drogovou závislost (EMCDDA) na konci května publikoval zprávu o tom, jak se v důsledku současné krize proměnily evropské trhy s drogami.
Analýza poukázala na to, že restrikce v dopravě a další opatření měly dočasný dopad na evropský drogový trh a vedly ke snížení nabídky a kvality drog, a také k vyšším cenám. Narušení dodavatelského řetězce je pak patrné především na úrovni distribuce zákazníkům, a to kvůli karanténním opatřením.
Text Ondřeje Pleváka vyšel původně na serveru Euractiv.cz, s nímž HlídacíPes.org spolupracuje.
Přeprava velkých dodávek drog napříč členskými státy EU přesto pokračuje, protože komerční nákladní doprava narozdíl od té osobní nebyla zdaleka tak omezena. Organizovaný zločin se přizpůsobil a upravil své přepravní modely, trasy a způsoby ukrývání nelegálních látek.
„Někteří lidé budou kvůli ekonomickým dopadům krize patrně zranitelnější vůči problémům s drogami a s nimi spojeným obchodem. Nárůst online distribuce drog navíc zatíží policii a úřady. V době po pandemii nejspíš uvidíme větší nestálost, konkurenci a násilí v obchodu s drogami,“ prohlásil ředitel EMCDDA Alexis Goosdeel s tím, že právě proto je současnou situaci nutné důkladně analyzovat.
Dražší prekurzory i drogy
Ze zprávy vyplývá, že Česká republika v souvislosti s koronavirovou pandemií zatím nezaznamenala žádné výrazné změny na drogových trzích. Z aktuálních průzkumů uskutečněných v ČR lze podle ministerstva vnitra konstatovat, že výrobci drog a distributoři se snažili a nadále snaží přizpůsobit trhu a poptávce.
„Není tedy vyloučeno navýšení ceny drog a prekurzorů (předstupeň konečného stadia chemické látky – drogy, pozn. red.) a pravděpodobně i omezení masivní dostupnosti některých látek vlivem státních restriktivních opatření v souvislosti s pandemií covid-19 (uzavření hranic, prodejen, restaurací a zábavních podniků),“ uvedla pro Euractiv.cz Hana Malá z tiskového odboru ministerstva vnitra. Někteří odborníci jsou konkrétnější a poukazují například na dočasné snížení dostupnosti heroinu.
Zpráva Europolu hovoří o tom, že nedostatek prekurzorů vede ke zvýšení ceny a v některých oblastech se může promítnout i do snížení kvality látky. „Některé regionální zdroje hovoří až o 20% navýšení ceny u metamfetaminu. U opiátových produktů, zejména s obsahem buprenorfinu, je v oblasti zneužívání situace relativně konzervativní,“ popsala současnost Malá.
Krádeže a násilí zatím beze změn
Ministerstvo vnitra předpokládá, že nabídka a distribuce drog se kvůli současným opatřením z tzv. pouliční scény ve větší míře přesunula do prostředí internetu, skrytých webů a sociálních sítí. „Stejně tak může být předpokládán i sílící trend zneužívání nových psychoaktivních látek, které jsou právě prostřednictvím deepwebů nabízeny a distribuovány ze zahraničí do České republiky,“ vysvětlila Malá.
Skutečně znatelný dopad má pandemie na noční zábavu, která v souvislosti nouzovými opatřeními „utrpěla“. Snížil se prodej a distribuce syntetických drog. Se zakázanými látkami je spojená i tzv. sekundární drogová kriminalita, kam patří mimo jiné majetková a násilná trestná činnost. Ministerstvo vnitra zatím nezaznamenalo žádné znatelné změny v této oblasti.
Co ale není, může být. Jak na začátku května upozornil v rozhovoru pro iDNES.cz expert na problematiku závislostí Jindřich Vobořil, počet drogově závislých v České republice během současné koronavirové krize vzroste. S tím se podle něj může objevit i zvýšený výskyt kriminality.
Koronavirus mezi závislými
Dalším aspektem dopadu krize na český drogový trh je i samotné šíření viru mezi závislými. Národní monitorovací středisko pro drogy a závislosti (NMS) spustilo v dubnu studii nazvanou ADI-COVID-19, která má zjistit míru a dynamiku šíření nákazy koronavirem mezi klienty (narkomany) a pracovníky adiktologických služeb či center.
Součástí studie je testování rychlým testem na detekci protilátek proti SARS-CoV-2 a sběr údajů pomocí dotazníku. Zatím není jasné, kdy budou k dispozici výsledky.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Na burzu bych poslal Lesy ČR i České dráhy. Prospělo by to jim i trhu
Dobíjecí stanice povinně na všech hlavních tazích v EU. Letos, každých 60 km, i v Česku
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)