Otestujte svou ostražitost a naučte se ověřovat informace, vyzývá projekt studentů VŠE
Tým studentů Vysoké školy ekonomické se v rámci předmětu Principy managementu zabývá tím, že lidé neověřují informace získané získané z médií a sociálních sítí. Nechávají se manipulovat a strašit různými fake news a hoaxy.
V rámci projektu natočili studenti krátké video (níže), na nějž navazuje tento DOTAZNÍK. Studenti oslovili redakci HlídacíPes.org s žádostí o sdílení informace o svém projektu a dotazníku „aby video mělo co největší dosah a celkový projekt měl dopad na co nejvíce lidí“.
„Cílíme hlavně na lidi od 18 do 25 let, jelikož je to skupina, která je na sociálních sítích nejaktivnější a také se ve většině jedná o prvovoliče. Na konci dotazníku se dozvíte, které zprávy z videa byly pravdivé a které byly smyšlené,“ píší autoři ze studentského týmu VŠE – POJNT.
Nabízejí i krátké užitečné doporučení, jak si ověřovat informace získané ze sociálních sítích a médií:
1. Po přečtení zprávy se snažte ověřit tutéž zprávu z více zdrojů.
2. Ověřte si, zda profil na sociálních sítích není falešný (většinou poznáte podle nesmyslného profilového obrázku či velmi nízkého počtu přátel (okolo 20).
3. Nečtěte pouze titulky – přečtěte si celý článek, včetně jména autora a zdrojů.
4. Zprávy bez autora jsou většinou podezřelé a často se jedná o překroucenou pravdu.
5. Výroky politiků lze ověřit na serveru demagog.cz, publicistické weby manipulatori.cz, hoax.cz se zabývají odhalováním hoaxů a manipulativních zpráv.
Poslední a nejdůležitější krok – nevěřte všemu, co čtete a informace si ověřujte, vzkazují studenti.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Petr Pithart: Jak dva slovenští komunisti – Husák a Čalfa – umetli Havlovi cestu na Hrad
Ve stínu Ježkovy smrti. Milovaní komici v Americe
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
6 komentářů
To je dobrý vtip. Právě ekonomové nám lžou. Počínaje nutností spoření na důchod pro všechny a Nobelovou cenou za ekonomii konče.
Čekal jsem od té mladé generace mileniánů na VŠ studiu víc než že budou opakovat (kopírovat) to co je známo. Nepravdivé mediálně šířené informace tohoto druhu samozřejmě existují, o tom nemusíme diskutovat. Lze třeba diskutovat o důvodech šíření – z většiny těch odkazovaných hoaxů je vidět že to nejsou dábelské dezinformace šířené Moskvou, ale že si někdo dělá buď srandu nebo se chce zviditelnit-což je možná otázka pro studenty psychiatrie. Podobně by se na tom jistě vědecky vyřádily i další vědecké (studijní) obory..Ale ekonoma by mohlo v první řadě napadnout, že touto cestou cena (práce a času) při kontrole pravdivosti informace převažuje několikrát hodnotu samotné přijaté informace. A co teď s tím.
Jen tak mimochodem, v dnešní době vůbec nemá smysl mediálně otázka „Uvěřili byste“, tím se právě nic rozlišit (bez kontroly) nedá. Třeba, dnes se objevila zpráva, že papež František chce změnit text modlitby Otče náš.. Vypadá to jako hloupý hoax, že ? Ale asi je to pravda
https://www.irozhlas.cz/zivotni-styl/papez-vers-modlitba-zmena-otcenas-buh-pokuseni_1712082031_pla
Chlapci studentští,přeji vám body za tuto akci.Sděluji vám ale,že se při rozhodování uchyluji k celoživotnímu poznání.Krystalizací toho je pak „selský rozum“ a ten se mi často vyplatilo ctít.
Skupina od 18 do 25 je skupina, která je ochotna věřit kde čemu, ale i tomu, že se věřit nedá ničemu, podle toho, v jaké skupině kamarádů se právě nachází. Za mých mladých let se tomu říkalo „nezralá mládež. Já sám jsem na příklad, ač t.zv. kapitalistický synek, považoval za správné, aby si všichni lidé byli rovni a to i majetkem, prostě myšlením komunista a styděl jsem se za své „panské“ postavení, právě proto, že jsem kamarádil v Sokole a skautu s „obyčejnými“ kluky.
Prostě „nezralá mládež“ tím, že se bude řídit body 1. až 5. a tím neočíslovaným „posledním a nejdůležitějším krokem – nevěřte všemu, co čtete a informace si ověřujte“, neuzraje dnes ani tolik, jako moje generace za války (2.s.v.) uzrála, či naše děti v období t.zv. totality bez sociálních sítí a médií uzrály tím, že mohly ohrozit své rodiče třeba povídáním na veřejnosti o tom co se říkalo jen doma a také jaksi jen plynutím času. Ten pocit odpovědnosti, který vedl k třídění informací na „správné a špatné“, dnešním mladým chybí.
Ani více zdrojů vůbec nic nezaručuje. Jestli chceš opravdu něco vědět, základ je dostat se co nejblíž primárnímu zdroji, ze kterého všichni čerpají. Ono ve skutečnosti ani práce těch mainstream pisálků není mnohdy moc dobrá a je až zarážející, co jsou schopni filtrovat. Něco se mu trošku nezdá, nezapadá do obrazu, tak část informace klidně vynechá.
Základní otázka není „Je tato informace pravdivá?“, ale „Je pro mne tato informace důležitá?“ Pokud není, stačí informaci ignorovat.
Léta mne naučila, že pravdivost informace bývá nepřímo úměrná prospěchu informujícího. A to až do hodnoty 0.5.