Maďarská prezidentka Katalin Novák při nedávné návštěvě Polska, její vůbec první zahraniční cestě po zvolení hlavou státu. Po Německu nyní přijíždí do Česka. Foto: Profimedia

Orbánova věrná v Praze. Maďarská prezidentka poobědvá se Zemanem a povečeří s Babišem

Napsal/a Robert Břešťan 7. června 2022
FacebookTwitterPocketE-mail

Česko je třetí země v pořadí, kterou po svém zvolení oficiálně navštíví nová maďarská prezidentka Katalin Novák. Bývalá ministryně pro rodinu je loajální spolupracovnicí Viktora Orbána, která by v tandemu s premiérem měla hrát ve vztahu Maďarska a EU spíše roli „hodnějšího policajta“. V Praze se setká s prezidentem Zemanem a krátce s premiérem Fialou. Nejvíce času ale stráví na soukromé večeři s Andrejem Babišem.

Pro prezidenta Zemana je to jedna z mála zahraničních návštěv, jež se budou konat do konce jeho prezidentského mandátu (v plánu je ještě během června či počátkem července přílet izraelského premiéra; ten se však ještě připravuje).

Maďarská strana prý dopředu sondovala terén, zda za současné geopolitické situace „nebude problém s oficiálním přijetím maďarských představitelů“. Odpověď české strany zněla, že ne, a tak Katalin Novák po Polsku a Německu přijede dnes (v úterý 7. června) i do České republiky.

Maďarské Aero Vodochody

Role prezidenta je v maďarském systému silně ceremoniální, jeho reálné pravomoci jsou výrazně nižší než jaké má například český prezident. Předchozí zahraniční cesty Katalin Novák nicméně ukázaly, že se – k premiérovi velmi loajální Nováková – může s Orbánem v zahraniční politice dobře doplňovat.

Ve svém inauguračním projevu například jasně odsoudila ruskou agresi vůči Ukrajině. Naopak Orbán k Putinovu režimu přistupuje mnohem pragmatičtěji a smířlivěji.

Podle původního plánu měla být návštěva Česka dvoudenní, součástí měla být například i návštěva Brna, z toho ale sešlo. Formálně ale cesta dvoudenní bude: ve středu brzy ráno, krátce před odletem, se má maďarská prezidentka krátce potkat s premiérem Petrem Fialou.

Paradoxem je, že pravděpodobně nejvíce času z českých politiků stráví maďarská prezidentka s poslancem a šéfem opozičního hnutí ANO Andrejem Babišem. V úterý večer má totiž v programu soukromou večeři právě s Babišem a jeho pravou rukou Tünde Bartha. Tu – kromě toho, že hovoří plynně maďarsky – pojí s Katalin Novák přátelské vztahy z minulosti.

V plánu je též oběd za účasti zástupců byznysu na Pražském hradě. A to i proto, že maďarské investice v Česku v čase rostou a vzájemný obrat obchodu Česka s Maďarskem dosahuje 11 miliard eur.

Nejviditelnější maďarskou investicí z poslední doby je Aero Vodochody. To vloni na podzim koupila společnost HSC Aerojet, v níž má většinu maďarský finančník Kristóf Szalay-Bobrovniczky.

Ten je dlouhodobě úzce spojen s Orbánem, působil ve stranickém think-tanku Fideszu, vedl provládní týdeník a v nové Orbánově vládě se stal ministrem obrany.

Jeho manželka je mluvčí Orbánova kabinetu. Aero Vodochody by tak kvůli střetu zájmů mělo – po vzoru Andreje Babiše – pravděpodobně skončit ve svěřenském fondu.

Mezi další velké maďarské firmy působící na českém trhu je například společnost Innogy (vlastní ji maďarská MVM Group) nebo provozovatel sítě čerpacích stanic MOL. Ta mimochodem aktuálně těží z toho, že Maďarsko nadále bude nakupovat ruskou ropu za zvýhodněnou cenu a následně naftu a benzín bude prodávat s vysokou marží – i řidičům v Česku.

S tou se nesetkám…

Podle ředitele zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky Rudolfa Jindráka má být návštěva maďarské prezidentky i snahou společně deklarovat, že idea spolupráce v rámci zemí V4 není mrtvá: „Je to snaha vyslat signál, že spolu umíme jednat, i když jsou témata, na nichž se neshodneme.“

Jedním z takových témat je vztah k Rusku, respektive přístup k energetické bezpečnosti, nákupu ropy a plynu z Ruska, ale také jaderná energetika.

Už v roce 2018 při návštěvě maďarského premiéra Viktora Orbána se prezident Zeman živě zajímal o dostavbu maďarské jaderné elektrárny Paks a o spolupráci s ruským Rosatomem (který v té době platil za favorita budoucího tendru na dostavbu reaktoru v Dukovanech). Už tehdy Orbán – podle diplomatického zápisu ze schůzky obou politiků – sice „pozitivně kvitoval spolupráci s ruským Rosatomem“, ale řekl že „dostavba JE Paks neprobíhá zcela bez problémů“. V následujících letech se problémy jen prohloubily.

Příznačné je i to, že v nové maďarské vládě již není původní pozice „ministra pro Paks“ a vláda řeší, jak se z kontraktu dostat pryč. Jak vše dopadne, sledují i ty české formy, které již mají na stavbu maďarské jaderné elektrárny domluveny zakázky a dodávky – jde například o firmy Škoda JS, Energoprojekt či ÚJV Řež.

V plánu pražské návštěvy Katalin Novák je i ceremonie v Motole, u společného hrobu obětí komunismu, kde jsou i ostatky Jánose Esterházyho, kontroverzního představitele maďarské menšiny v předválečném Československu a v období Slovenského státu.

Zajímavé je i to, s kým se Katalin Novák během svých „24 hodin v Praze“ nepotká. „O schůzku s předsedkyní sněmovny paní Pekarovou maďarská strana zájem neměla. Svůj vliv měl text v Lidových novinách na téma Maďarsko, který nedávno napsal předseda zahraničního výboru Marek Ženíšek,“ říká diplomatický zdroj HlídacíPes.org.

Ženíšek (TOP 09), Pekarové spolustraník, v komentáři otevřeně pojmenoval maďarskou realitu. Například to, že drtivá většina maďarských médií pracuje pro vládu, a většina obyvatel tak dostává zprávy, které cíleně pokrývají jen provládní agendu. Podle Ženíška Orbánovy kroky „vedou Maďarsko zpět na Východ a do minulého století, vidíme cílený rozklad společnosti pod taktovkou autokrata, který ztratil veškeré zábrany a zaprodal svůj národ“.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)