Orbánova věrná v Praze. Maďarská prezidentka poobědvá se Zemanem a povečeří s Babišem
Česko je třetí země v pořadí, kterou po svém zvolení oficiálně navštíví nová maďarská prezidentka Katalin Novák. Bývalá ministryně pro rodinu je loajální spolupracovnicí Viktora Orbána, která by v tandemu s premiérem měla hrát ve vztahu Maďarska a EU spíše roli „hodnějšího policajta“. V Praze se setká s prezidentem Zemanem a krátce s premiérem Fialou. Nejvíce času ale stráví na soukromé večeři s Andrejem Babišem.
Pro prezidenta Zemana je to jedna z mála zahraničních návštěv, jež se budou konat do konce jeho prezidentského mandátu (v plánu je ještě během června či počátkem července přílet izraelského premiéra; ten se však ještě připravuje).
Maďarská strana prý dopředu sondovala terén, zda za současné geopolitické situace „nebude problém s oficiálním přijetím maďarských představitelů“. Odpověď české strany zněla, že ne, a tak Katalin Novák po Polsku a Německu přijede dnes (v úterý 7. června) i do České republiky.
Maďarské Aero Vodochody
Role prezidenta je v maďarském systému silně ceremoniální, jeho reálné pravomoci jsou výrazně nižší než jaké má například český prezident. Předchozí zahraniční cesty Katalin Novák nicméně ukázaly, že se – k premiérovi velmi loajální Nováková – může s Orbánem v zahraniční politice dobře doplňovat.
Ve svém inauguračním projevu například jasně odsoudila ruskou agresi vůči Ukrajině. Naopak Orbán k Putinovu režimu přistupuje mnohem pragmatičtěji a smířlivěji.
Podle původního plánu měla být návštěva Česka dvoudenní, součástí měla být například i návštěva Brna, z toho ale sešlo. Formálně ale cesta dvoudenní bude: ve středu brzy ráno, krátce před odletem, se má maďarská prezidentka krátce potkat s premiérem Petrem Fialou.
Paradoxem je, že pravděpodobně nejvíce času z českých politiků stráví maďarská prezidentka s poslancem a šéfem opozičního hnutí ANO Andrejem Babišem. V úterý večer má totiž v programu soukromou večeři právě s Babišem a jeho pravou rukou Tünde Bartha. Tu – kromě toho, že hovoří plynně maďarsky – pojí s Katalin Novák přátelské vztahy z minulosti.
V plánu je též oběd za účasti zástupců byznysu na Pražském hradě. A to i proto, že maďarské investice v Česku v čase rostou a vzájemný obrat obchodu Česka s Maďarskem dosahuje 11 miliard eur.
Nejviditelnější maďarskou investicí z poslední doby je Aero Vodochody. To vloni na podzim koupila společnost HSC Aerojet, v níž má většinu maďarský finančník Kristóf Szalay-Bobrovniczky.
Ten je dlouhodobě úzce spojen s Orbánem, působil ve stranickém think-tanku Fideszu, vedl provládní týdeník a v nové Orbánově vládě se stal ministrem obrany.
Jeho manželka je mluvčí Orbánova kabinetu. Aero Vodochody by tak kvůli střetu zájmů mělo – po vzoru Andreje Babiše – pravděpodobně skončit ve svěřenském fondu.
Mezi další velké maďarské firmy působící na českém trhu je například společnost Innogy (vlastní ji maďarská MVM Group) nebo provozovatel sítě čerpacích stanic MOL. Ta mimochodem aktuálně těží z toho, že Maďarsko nadále bude nakupovat ruskou ropu za zvýhodněnou cenu a následně naftu a benzín bude prodávat s vysokou marží – i řidičům v Česku.
S tou se nesetkám…
Podle ředitele zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky Rudolfa Jindráka má být návštěva maďarské prezidentky i snahou společně deklarovat, že idea spolupráce v rámci zemí V4 není mrtvá: „Je to snaha vyslat signál, že spolu umíme jednat, i když jsou témata, na nichž se neshodneme.“
Jedním z takových témat je vztah k Rusku, respektive přístup k energetické bezpečnosti, nákupu ropy a plynu z Ruska, ale také jaderná energetika.
Už v roce 2018 při návštěvě maďarského premiéra Viktora Orbána se prezident Zeman živě zajímal o dostavbu maďarské jaderné elektrárny Paks a o spolupráci s ruským Rosatomem (který v té době platil za favorita budoucího tendru na dostavbu reaktoru v Dukovanech). Už tehdy Orbán – podle diplomatického zápisu ze schůzky obou politiků – sice „pozitivně kvitoval spolupráci s ruským Rosatomem“, ale řekl že „dostavba JE Paks neprobíhá zcela bez problémů“. V následujících letech se problémy jen prohloubily.
Příznačné je i to, že v nové maďarské vládě již není původní pozice „ministra pro Paks“ a vláda řeší, jak se z kontraktu dostat pryč. Jak vše dopadne, sledují i ty české formy, které již mají na stavbu maďarské jaderné elektrárny domluveny zakázky a dodávky – jde například o firmy Škoda JS, Energoprojekt či ÚJV Řež.
V plánu pražské návštěvy Katalin Novák je i ceremonie v Motole, u společného hrobu obětí komunismu, kde jsou i ostatky Jánose Esterházyho, kontroverzního představitele maďarské menšiny v předválečném Československu a v období Slovenského státu.
Zajímavé je i to, s kým se Katalin Novák během svých „24 hodin v Praze“ nepotká. „O schůzku s předsedkyní sněmovny paní Pekarovou maďarská strana zájem neměla. Svůj vliv měl text v Lidových novinách na téma Maďarsko, který nedávno napsal předseda zahraničního výboru Marek Ženíšek,“ říká diplomatický zdroj HlídacíPes.org.
Ženíšek (TOP 09), Pekarové spolustraník, v komentáři otevřeně pojmenoval maďarskou realitu. Například to, že drtivá většina maďarských médií pracuje pro vládu, a většina obyvatel tak dostává zprávy, které cíleně pokrývají jen provládní agendu. Podle Ženíška Orbánovy kroky „vedou Maďarsko zpět na Východ a do minulého století, vidíme cílený rozklad společnosti pod taktovkou autokrata, který ztratil veškeré zábrany a zaprodal svůj národ“.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Kolik má kráva žaludků? Ústecký kraj zvýšil počet výborů, rozhodovaly stranické knížky
Čína slibuje prosperitu a mír. Udělá ale jen to, co pro ni bude výhodné
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
18 komentářů
Asi slovo pragmatičtěji ,chování Orbána k Putinovi, bych nahradil slovem daleko přiléhavějším, tak aby bylo hodno Hídacího psa a ne ratrlíka nějaké pražské paničky.
U stolu se Zemanem, to není oběd, to je oběť.
Maďarská prezidentka poobědvá se Zemanem a povečeří s Babišem. Chudák holka,
Orbánova podržtaška musí být zvyklá.
Jen technická: proč máte v nadpisu článku „Maďarská prezidentka“ a v textu „maďarská prezidentka“? Neměl byste se bez ohledu na pravopis držet jedné varianty?
Domnívám se, že vztahy s Maďarskem jsou na vysoké úrovni, máme dost nešťastné národní dějiny. Mnichov 1938 a 1968.Madari mají Vilagos a Trianon a rok 1956. Vlivem politických garnitur jsou odlišné postoje k současné speciální operaci na Ukrajině a sankcím proti Rusku. Premiér Orban je zkušený politik a stojí si na svém co je dobré pro Maďarsko. To naší noví političtí lidé, jaksi akceleruji své akce proti Rusku a nejsou schopni dohlédnout, že to není fotbalové utkání, které se dá vyrvat. Dojde na to, že si nabíjí v brzku usta a nevím co budou plivat. Dejiny malych státu je svina.
Tvoje dojemné věštění z lógru zakrývá to, že sám dohlédneš leda k puťkovým půlkám a to, že nácek orbán dělá leda to co je dobré pro orbána a nikoli pro Maďarsko, přičemž není sto dodržet ani vlastní slovo, ti uniká. Jestli si tady někdo nabil ústa, tak leda rusácko, a dříve Evropa zásluhou lidí jako chamberline a daladier, stalin, hitler a mussolini, přičemž ty by sis tuhle tragickou zkušenost nejspíš rád zopakoval.
Prezident Miloš Zeman se během tiskové konference s maďarskou prezidentkou Katalin Novákovou postavil proti anti Maďarským výrokům, které se mají objevovat v českých médiích. Obořil se také do předsedkyně Sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09). „Vysvětlil jsem paní prezidentce, že nejrazantnější anti Maďarský názor zazněl z úst předsedkyně jedné politické strany, která má podle posledního průzkumu veřejného mínění tříprocentní politickou podporu,“ pronesl český prezident. To je inteligence , pan prezident zeman nikoho neurážel jak Pekarová jen řekl pravdu o preferencích ???
nehlede na to, ze vyrok Markety Pekarove Adamove nebyl diplomaticky a mela se ho vyvarovat, je Zeman samozrejme o rad nechutnejsi…je to ostuda tohoto naroda ze neco takoveho muze jest prezivat na symbolu ceske statnosti, zase si proste kopnul, je to zly clovek a takovy uz zustane..a jeho otocka s putinem je ciste ucelova, je to navic velezradce..fuj fuj, uz aby se pakoval i s jeho bandou!
Zeman nedá ani ty tři procenta.
Koukám, že hradní čučkař se opět otřepal, kováře vyměnil za kováříčka, a fakta označuje jako antimaďarské výroky.
někdo by měl paní prezidentce vysvětlit zásadní rozdíl mezi oficiální, stát reprezentující „pracovní“ cestou a soukromou návštěvou – to, že rozdíl nechápe, opravdu nesvědčí v její prospěch: ani v profesní kvalifikaci, ani v sociální inteligenci
Cituji : “ Zajímavé je i to, s kým se Katalin Novák během svých „24 hodin v Praze“ nepotká. „O schůzku s předsedkyní sněmovny paní Pekarovou maďarská strana zájem neměla…. „. Z kontextu článku a mezi řádky se nám podsouvá, že to , že s Pekarovou nechtěla Nováková mluvit, je chyba té Novákové.
Ale ouha…. Kdopak to plácal před volbami v Maďarsku o tom, jak doufá, že se ti Maďaři zbaví toho svého autokrata a tyrana a kdovíco ještě…. ? Nebyla to náhodou ta úžasně chytrá a diplomatická Pekarová ? A ještě k tomu z pozice předsedkyně Sněmovny ?
Aha ?? Takže…… obrázek ať si udělá každý sám.
Podle mne Orbánova pragmatičnost je normální zrada. Zrada uskupení NATO. Asi předpokládá, že Ukrajina válku s Ruskem prohraje a Rusko časem nenapadne Maďarsko. Případně dostane od Ruska část Ukrajiny. Jelikož Turecko je další možný spojenec Ruska tak asi Ukrajině hrozí záhuba jako nám za Hitlera. No a my si časem uvážeme díky Okamurovi pionýrský šátek . Ale čínský, jako celá Evropa.
Na tu „pragmatičnost“ zmetek orbán dojede, ostatně jak se ukazuje na place, kde se už 4 roky měl stavět PAKS II.
Zrada uskupení NATO? To snad ne. Tak daleko zatím nejsme, článek 5 smlouvy o NATO říká „..Smluvní strany se dohodly, že ozbrojený útok proti jedné nebo více z nich ..“
Ale tak daleko zatím nejsme a doufejme že ještě dlouho nebudeme. Teprve potom se ukáže kdo je zrádce a kdo ne, a kdo tuto podmínku odmítne (třeba z obavy o bezpečnost svého státu) plnit.
Ovšem, že by snad smlouva o NATO zakazovala dohadovat politické kšefty ohledně státních zakázek, jak se to právě hodí a s kým se hodí , to tam pochopitelně není…
NATO není s Ruskem ve válce. Proto se o zradě nedá mluvit.
Jiná věc by byla, pokud by na Ukrajině po boku jejího vojska zcela oficiálně bojovaly jednotky NATO. Pak by ovšem nemělo cenu řešit nějaké dodávky z Ruska, protože válka by během několika dnů přerostla v masové jaderné údery. A po nich bychom už měli naprosto jiné starosti, než bojkotování Ruska. Tedy, pokud vůbec nějaké 🙁
Tedy smutnym paradoxem to je, jenomze v necem jinem. Ony se totiz tyhle mezinarodni navstevy statniku dohaduji, a to DIPLOMATICKY predem. A diplmacii ma pod sebou vlada, a jestlize ji dohodla tak spatne ze vetsinu casu jedna s vudcem opozice, tak to prokazuje neschopnost te statni diplomacie. To se pak asi da tezko ocekavat ze by tataz diplomacie projednala pro nas stat neco vyhodneho v Bruseli..