Operace Prospero. Po měnové reformě v Československu pršely „hladové koruny“
V červnu 1953 Češi kvůli měnové reformě přišli o své úspory i o krásné mince a bankovky. Nedlouho poté, v noci z 13. na 14. července, pak Československo zasypaly kopie nové korunové bankovky nadepsané „Hladová koruna – dar Sovětského svazu“.
„Je to důkaz vládní bezradnosti a bankrotu pětiletky, památka na to, oč Vás vláda okradla,“ mohli pod nadpisem číst všichni, kteří „hladovou korunu“ našli. Rozhlasová stanice Rádio Svobodná Evropa jich na československé území v balonech poslala z bavorského městečka Tirschenreuth celkem devět milionů.
Státní bezpečnost zadržela pouze 774 715 kusů „bankovek“, ale i tak Rudé právo v článku z 18. července 1953 tvrdilo, že „balonková akce“ imperialistů se u lidu setkala s ostrým odsouzením. Občané ho prý vyjadřovali tak, že nalezené „hladové koruny“ přinášeli na služebny Sboru národní bezpečnosti (SNB) a na národní výbory.
„Kluci se za ně snažili v obchodě něco koupit,“ vzpomínal pro Paměť národa Miroslav Vít z Frýdlantu v Čechách, pamatoval si i chvíli, kdy frýdlantské náměstí pokryly staré bankovky. „Lidé se je neobtěžovali ‚vyměnit‘ za nové, protože by dostali jen zlomek jejich původní hodnoty…“ dodal na vysvětlenou.
Bankovky z Moskvy místo těch z Londýna
„Hladová koruna“ Svobodné Evropy parodovala novou korunovou bankovku nevalné kvality, kterou nechali českoslovenští představitelé vytisknout v Sovětském svazu. Nebylo to jen z důvodu přísného utajení přípravy měnové reformy, ale i kvůli tomu, že pražská tiskárna by za krátkou dobu nezvládla vytisknout požadované množství.
Krásnou korunovou minci z roku 1922 od sochaře a medailéra Otakara Španiela tak v červnu 1953 vystřídala bankovka navržená neznámým sovětským umělcem. Její vzhled – připomínala spíše kupon – jako by symbolizoval zradu na obyvatelstvu, kterou měnová reforma byla.
Texty na rubu i líci „hladové koruny“ vyzývaly Čechoslováky, aby se postavili režimu, protože nejsou ve svém boji sami. „ČEŠI A SLOVÁCI! Režim slábne a bojí se Vás. Moc je v lidu a lid stojí proti režimu. Sjednocujte a mobilizujte svoje síly! Pryč s kolchozy! Trvejte na právech dělnictva! Dnes si vymáhejte ústupky, zítra svobodu,“ stálo na rubové straně.
Vláda Viliama Širokého o reformě informovala obyvatele pouhý jeden den předem, když v neděli 31. května 1953 oznámila přijetí zákona „o provedení peněžní reformy a zrušení lístků na potravinářské a průmyslové zboží“. Při jeho čtení lidé rychle pochopili, že je stát okrádá o úspory.
Měli jen čtyři dny na výměnu dosud platné hotovosti a v omezeném množství i vkladů, ovšem v nevýhodném kurzu – jedna nová koruna za pět starých – a pro vyšší obnosy v ještě nevýhodnějším. Za 50 starých korun dostali jednu novou…
Komunistická vláda své občany okradla celkem o více než 22 miliard korun, což bylo ostatně smyslem reformy – získat od lidí peníze na pomoc státem řízené ekonomice, která fungovala špatně. Reforma znehodnotila i československou měnu, která se nově vázala na rubl, tedy „nejpevnější měnu na světě“, jak tvrdili komunisté.
Čechoslováky také připravila o mince a bankovky vysoké umělecké i technické úrovně, které byly vytištěny v Londýně, včetně stokorunové bankovky s portrétem prezidenta Masaryka. Sověti vnutili Československu také neobvyklé hodnoty po třech a 25 haléřích a třech a 25 korunách, na které si obyvatelé nikdy nezvykli.
Hladové koruny jako vzpruha k odporu
Měnová reforma se pochopitelně setkala s odporem po celé republice. Represivní aparát protesty očekával a byl na ně dobře připraven. Největší protest v Plzni, kde demonstrovalo dvacet tisíc lidí, tvrdě potlačil: zatčeno bylo 650 lidí a v následných procesech odsouzeno 331 lidí, 50 rodin se muselo z Plzně vystěhovat.
Tento první, byť krátký masový projev nespokojenosti v sovětském bloku udělal radost Američanům, kteří financovali Rádio Svobodná Evropa. To od roku 1951 vysílalo do Československa, Polska a Maďarska a také posílalo přes železnou oponu balony s antikomunistickými letáky a tiskovými materiály.
Free Europe Press (Tisk Svobodné Evropy) tenkrát rychle objednal v newyorské tiskárně Reynolds Offset výrobu letáků v podobě nové korunové bankovky. Padělání primitivní bankovky bylo pro tiskaře Kena Graebera jednoduché:
„Dva muži, kteří ji přinesli do tiskárny, měli několik záhadných poznámek o tajné operaci. Říkali, že si o ní budu moct brzy přečíst, a také mluvili o nějakých balonech. Bankovky na arších jsme tiskli nepřetržitě tři dny,“ vzpomínal v roce 1985 pro studii o psychologické válce Herberta A. Friedmana.
S požehnáním Kongresu
Tajná operace Svobodné Evropy se jmenovala „Prospero“ a trvala pět dní, během nichž povětrnostní podmínky dovolily vyslat z Bavorska na české území celkem 6500 balonů nesoucích devět milionů „hladových korun“, dva miliony letáků informujících o vzpouře východoberlínských dělníků, která proběhla 16. června 1953, a také půl milionu kulatých plíšků se „Zvonem Svobody“. Symbol Svobodné Evropy připomínal základní právo každého jednotlivce svobodně myslet, mluvit a pohybovat se.
Texty na rubu i líci „hladové koruny“ vyzývaly Čechoslováky, aby se postavili režimu, protože nejsou ve svém boji sami. „ČEŠI A SLOVÁCI! Režim slábne a bojí se Vás. Moc je v lidu a lid stojí proti režimu. Sjednocujte a mobilizujte svoje síly! Pryč s kolchozy! Trvejte na právech dělnictva! Dnes si vymáhejte ústupky, zítra svobodu,“ stálo na rubové straně.
Režim na akci „Prospero“ reagoval tím, že na hranicích použil k sestřelování balonů vojenská letadla a protiletadlové zbraně. Policejní vozy v Praze i jinde používaly reproduktory, kterými přikazovaly občanům všechny letáky a bankovky odevzdat.
Ministerstvo zahraničních věcí předalo 20. července 1953 Velvyslanectví USA v Praze protestní nótu. Velvyslanectví reagovalo vysvětlením, že se jedná o iniciativu nevládní organizace „Crusade for Freedom“, tedy „Křižácké tažení za svobodou“, která skutečně balonové akce i vysílání Svobodné Evropy finančně podporovala. Hlavním sponzorem byla ale americká zpravodajská služba CIA s požehnáním amerického Kongresu.
Balony štvavých imperialistů
Balony přinášely Čechoslovákům informace Svobodné Evropy i přes stížnosti komunistického Československa na mezinárodní úrovni až do listopadu 1956. Režim se proto snažil obyvatele před sbíráním materiálů z balonů odradit.
„Do školy nás přicházeli varovat příslušníci SNB. Říkali nám, že když sebereme propisku a zmáčkneme ji, tak vybuchne,“ vzpomínal Miroslav Vít, který se školou v Liberci v září 1956 zhlédl výstavu o špionážních balonech štvavých imperialistů. „Byl na ní balon, u kterého bylo varování, že je naplněný vznětlivou vodíkovou náplní, a pak fotografie popálených lidí.“
On sám se nenechal zastrašit ani odradit tresty za držení nalezených tiskových materiálů. „Letáků Svobodné Evropy byly plné lesy. Byly ale většinou v polštině…“ vyprávěl Miroslav Vít, který si některé z nich schoval, ačkoli policie vyzývala, aby lidé letáky odevzdávali na služebnách SNB.
V jeho archivu se dochoval shozený leták s projevem sovětského vůdce Chruščova o Stalinově kultu osobnosti z února 1956 v polštině a polský Zpravodaj Svobodné Evropy o protestech dělníků v Poznani v červnu 1956.
Svobodná Evropa balony s tiskovými materiály přestala posílat po krvavém potlačení povstání v Maďarsku, po němž čelila výtkám, že u maďarských bojovníků za svobodu vyvolala nepřiměřená očekávání na pomoc ze Západu.
Podle historika Prokopa Tomka, který o balonových akcích Svobodné Evropy napsal knihu „Balony svobody“, nelze skutečný vliv informací doručovaných balony zjistit. Značně podrážděná reakce režimu ale svědčila o tom, že akce smysl měla.
Autorka textu Paměť národa – jedinečné rozsáhlé sbírce vzpomínek pamětníků, kterou řadu let buduje nezisková organizace Post Bellum se svými partnery – Českým rozhlasem, Českou televizí a Ústavem pro studium totalitních režimů. Ve sbírce je shromážděno víc než pět tisíc výpovědí. Z Paměti národa vznikají každý týden rozhlasové dokumenty Příběhy 20. století. Jde o subjektivní vzpomínky pamětníků, které nemusejí vždy zcela odpovídat skutečnému průběhu historických událostí.
ůsobí v projektuPop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Zápisky z dějin ruského rabování. Jak Stalin krotil rozkrádání již nakradených věcí
Jan Urban: Havlův příchod na Hrad aneb Vstanou noví papaláši
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
9 komentářů
Měnovou reformu z r. 1953 si pamatuji. Ze školy jsem si chodil kupovat zmrzlinu v cukrárně u Javorskych. Jednoho dne pí Javorska řekla, ze ta petikoruna už neplatí, ale dala, mi ještě zmrzlinu, ještě jsem to zkoušel, ale zmrzlinu jsem už nedostal. Později nám pí učitelka S. vykládala o měnové reforme, že někteří lidé tam přinesli tolik peněz na vymenu, nikdy by to do nich neřekla. Mě zůstaly v prasátko dvoukoruny. Bylo to těžko pochopitelně pro malého skolaka. Později za, mnoho let jedna kolegyne vykládala jak její strýc, který měl hospodu částečně vyzrál na reformu, peníze vrazil do alkoholu a, stačil prodat za nové koruny, než přišla nařízena kontrola a inventura, tak mu to prošlo. Oni ti hospodsti mají povolání, že i v Písmu svatém je o nich zminka, dnes je jich už málo, ale Babiš jim za Covidu pomohl,ale nevdek vládne světem.
Tkz. privatizace=znárodnění po puči89 nebyl taky žádný med pro republiku. Následky nese podhradí dodnes ve vysokých daních, zločinných poplatků, dluzích …
Větší hloupost bez jediného důkazu jsem už dlouho nečetl.
Většinu pracovitým lidem ukradl zloděj a lhář Edvard Beneš se svými neparlamentními, diktátorskými dekrety po květnu 1945… Výsledky jeho práce poté ukradli a dotáhli k dokonalosti komunisté po únoru 1948, kteří přišli do politiky s holými zadky, takže po roce 1989 se majetek vrátil od komunistických zlodějů zpět do rukou lidu. 🙂
Jak s privatizovaným majetkem naložila většina Čecháčků dnes již víme.
Vaše fňukání a bezdůvodné osočování ostatních pramení ze skutečnost, že jste sám k ničemu a nedokázal jste se slušně postarat ani sám o sebe a tak prskáte kolem sebe nepodložené lži a hlouposti🙂
Jistě důsledky 40let komunistické devastace ekonomiky medem být ani nemůžou.
To, co děje dnes, je v podstatě taky měnová reforma. Až přijmeme euro, budeme mít další měnovou reformu.
Jsem zvědav, jak se bude nazývat nynější znehodnocení měny inflací. Redakce Psa by něco mohla navrhnout.
Hloupému obyvatelstvu a hloupým voličům není co navrhovat, nikdy by to nepochopili.
Za vysokou inflaci a znehododnocení měny si mohou sami obyvatelé a voliči. I nejslabší žáček ekonomické školy ví, že rozdávání peněz bez práce vede k inflaci a znehodnocení měny. Dokud si politici budou kupovat ekonomicky neaktivní voliče, neužitečné státní zaměstnance a důchodce neustálým přidáváním za vytištěné, nebo na dluh půjčené a poté rozdané peníze porostou ceny a Čecháčci si za své koruny koupí stále méně… Je to jednoduché, jako facka a platí to od začátku používání peněz. Nedávno se Čecháčkové posmívali Řecku a přitom jdou stejnou cestou života na dluh. 🙂
Nejhorší měna pro občany byly devadesátky. Najednou vše desetkrát zdražilo a reálné platy a úspory klesly šíleným způsobem. Za 200 000Kčs se dal postavit barák, pak ze dne na den stálo tolik běžné auto.
Desetkrát jsi možná tak prošustroval všechny svoje úspory, zřejmě po tom co jsi začal hrát na automatech. 200 000 jsi i za ojeté auto včetně úplatků uvalil tak akorát za bolševika. Po revoluci šly ceny aut dolů a nikdo nemusel nikoho uplácet, aby se na něj vůbec dostalo.