Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Miloš Jakeš
Printscreen: YouTube,

Ondřej Neumann: Smrt celoživotního komunisty Jakeše potvrdila, že „nejsme jako oni“

GLOSA. Komunistický režim byl sice po roce 1989 zákonem prohlášen za zločinný, potrestání komunistických špiček se však jaksi nekonalo. Jedním z hesel „sametové revoluce“ byl i slogan „Nejsme jako oni!“. A ten byl naplněn téměř dokonale.

Smrt posledního předlistopadového generálního tajemníka Komunistické strany Československa Miloše Jakeše je příležitostí ohlédnout se za tím, jak jsme se vyrovnali s komunistickým režimem.

Pro porovnání nabízím srovnání s únorem 1948, kdy se komunistická strana chopila moci. Ze 17 nekomunistických členů vlády v únoru 1948 byli čtyři vězněni či internováni, sedm emigrovalo, jeden spáchal sebevraždu (dodnes jsou pochyby, zda to udělal dobrovolně), dva dožili „pod dohledem“ a tři zradili.

A bilance po listopadu 1989? Z vysokých představitelů komunistického režimu (kterých bylo mnohem více než 17!) byl odsouzen jediný – šéf pražských komunistů Miroslav Štěpán za zneužití pravomoci veřejného činitele. V roce 1990 dostal 2,5 roku, odseděl si něco přes jeden rok. Sebevraždu spáchali dva – Antonín Kapek, člen Ústředního výboru KSČ a autor jednoho ze zvacích dopisů z roku 1968 a předseda Slovenské národní rady, a agent KGB Viliam Šalgovič, který v roce 1968 „rozsvítil“ sovětským letadlům letiště v Ruzyni.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


Stovky vysokých funkcionářů KSČ dožily či dožívají „bez ztráty kytičky“. Posledním pokusem vyrovnat se soudně s komunistickou minulostí je stíhání za střelbu na hranicích. Jedním ze tří obviněných byl i Miloš Jakeš. Možný trest po jeho smrti může dostihnout už pouze expremiéra socialistického Československa Lubomíra Štrougala (95) a exministra vnitra Vratislava Vajnara (89). Na československých hranicích bylo v letech 1948 až 1989 podle Úřadu pro dokumentaci a vyšetřování zločinů komunismu zastřeleno 282 lidí.

Co se vyrovnání se zločinnou podstatou diktatury komunistické strany týče, je dobré si také připomenout, že v čele vlády v době Jakešova úmrtí pevně sedí bývalý agent komunistické Státní bezpečnosti Andrej Babiš. A to díky tiché podpoře (či chcete-li toleranci) pohrobka KSČ – Komunistické strany Čech a Moravy.

Pravda, „nejsme jako oni“. Ale ten slogan přeci neříkal nic o tom, že polistopadová demokracie měla být slabá a bezzubá. Stalo se. A teď neseme – a bohužel ještě dlouho poneseme – následky. Dobře nám tak!

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

38 komentářů

 1. martin napsal:

  meli ho aspon dotahnout pred soud za to, ze na hranicicjh nechal strilet do lidi a postvavat na lidi bojovy psy

 2. pablo41 napsal:

  Komunisté nám zatajili i kiwi a nyní tají datum úmrtí svého bývalého šéfa.

 3. Petr Kaminsky napsal:

  Clovek se muze utesovat jedine tim, ze se vsichni tihle zlocinci jednou budou smazit v pekle. Jenom abych se tam za skodolibost/vztek/nenavist neocitnul spolu s nima.

  • Karel napsal:

   Větší peklo, než tu kdysi bylo snad ani není, Petře

 4. petrph napsal:

  Jaké pak , dobře nám tak. Mohli a mohou snad občané sami soudit a trestat komunistické zločince? Pochopitelně nemohli a nemohou. Za to že tito nebyli odsouzeni, mohou právě naše soudy. Ony ty soudní případy s komunistickými zločinci tu byly, vlekly se řadu let, a na konci v naprostém většině případů, naše nejvyšší soudy rozhodly, že z formálních důvodů je nutné komunistické zločince osvobodit. (Dodejme, že se to stává nejen v případě komunistických zločinců).

  Jenže, s tím se prosím NEDÁ NIC dělat, protože jak se nám s úsměvem říkalo za doby Pravdy a Lásky, soudci přece MUSÍ být nezávislí, na politicích, ale i na mínění občanů, a záleží jen na nich, jak ty zákony vyloží. I třeba za tu cenu, že by to ohrozilo demokracii nebo stát.
  A už vůbec bych nepočítal s tím že by se podařilo někoho odsoudit v nyní spouštěném vyšetřování střelby na hranicích. To už je taky dávno promlčené, a i když se podá žaloba, soudy dříve nebo pozdějíi odmítnou.

 5. vala napsal:

  Za co byste chtěli komunisty trestat , že jsme tu za Husáka žili v pohodě bez nezaměstnaných , bezdomovců , exekucí , obstavených penzí , podvodníků s hrnci , že se za nich postavilo 1 200 000 bytů , přes 30 elektráren , přehrad , stovky továren , škol , poliklinik , kulturních domů ,nejnáročnější stanice pražského metra , dálnice , že jsme měli vyspělý průmysl , školství bez inkluze , společnost bez multikulti , zemědělství nás stačilo uživit ? Dnes je stát rozkradený , zadlužený , skoro nic tu Čechům nepatří , chybí lékaři , zdravotní personál , řemeslnící , technici , neustále rostou ceny potravin , nájmů , energií , atd. ! Dnes jsme jen nesvéprávnou nesoběstačnou bruselskou a německou kolonií , dokonce nám nakazují, jak se má co jmenovat , cpou nám sem muslimy a v cizím zájmu okupujeme cizí země ! Jak chce potrestat za tohle potrestat kapitalisty a jejich poskoky ?

  • PETR napsal:

   Naprostý souhlas !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  • josef napsal:

   …tak tohle někteří „nevydejchají“ (ale dobře jim tak)..

  • martin napsal:

   jed se podivat do rakouska co postavili tam od roku 1955 kdy odtamtud odtahla ruda okupacni armada. tehdy melo rakousko o neco nizsi HDP na hlavu nez ceskoslovensko. o 34 let pozdeji, v roce 1989, melo rakousko 4x vetsi HDP na hlavu nez ceskoslovensko terorizovany komunisty, dnes to je „jen“ 2x vic.
   co se stalo za tech 34 let, ze se z tehdejsiho prumyslove vyspeleho statu stala rozvojova zeme, ktera je ted zavisla na dotacich z bohatsich zemich, ktere komunisti nerozvratili???

   • vala napsal:

    Hlavně tam mají 800 tisíc muslimů ! Kolik Vídeňáků zaměstnanců má chaty , chalupy ? Rozvojová zem jsme až dnes , myslíte , že tu existuje ryze česká firma , která umí vyprojektovat z českých komponentů , dodat a postavit na klíč elektrárnu ? Rakousko je neutrální zem, za totáče byla studená válka , udržovali jsme obrovskou armádu ! Dnes jsme jen montovna pro cizí kapitalisty a ročně jde na západ několik set miliard korun na dividendách !

    • martin napsal:

     uz sem ti to psal nize.
     o elektrarnu, ktera zamori vse okolo, dnes nikdi nestoji
     v rusku je 1/3 muslimu, tedy cca 50 milionu

   • josef napsal:

    Ono také záleželo co vše se do HDP k roku 1989 počítalo ? Tady to v podstatě byla jen primární a sekundární výroba, kdežto HDP sčítá vše i bezduché tržby za jakékoliv výkony… (co nic nového hmotného nepřinese jako advokacie, realitky,autodoprava atd., atd)

  • Michal napsal:

   Možná za ty justiční vraždy, šikanu občanů, vraždění vlastních občanů, snažících se z tohohle ráje uprchnout, pronásledování jejich rodin, lágry, přivedení státu minimálně zasaženého světovou válkou ze světové špičky mezi rozvojové země… Ale co já vím, ten rozdíl mezi západními zeměmi a Československem na konci komunistického rajtování nešel vlastně ani poznat, že… 🙂

   (OStatně jako mezi jakoukoliv jinou komunistickou zemí a zemí takzvaného Západu – třeba východní vs západní Německo)

   • vala napsal:

    Myslíte , že rozvojová země umí vyrábět proudová letadla , traktory , lokomotivy , auta , atd. vlastní konstrukce ? Rozvojová země dodává na klíč elektrárny , cementárny , rafinerie , cukrovary , pivovary , atd. ? Pokud se týká 50. let , tak byla studená válka , ani v USA to nebylo lepší , třeba poprava manželů Rosenbergových ! Doporučuji , dát si do vyhledavače operace Sprinter Factor nebo operace Gladio ! Za totáče se vše zlepšovalo , dnes se vše jen zhoršuje !

    • martin napsal:

     myslis ty elektrarny, ktery znicily lesy vsude okolo a komunisti byli neschopni je za 40 let odsirit? a po listopadu byly do 5 let vsechny odsireny…
     komunisti z prumyslu prvni republiky a rakouska uherska. vyvazeli jen do ruska a rozvojovych zemi a uroven postuplne padal, proto pote, co komunisky krachli nebylo kam vyvazet. rusaci nemeli penize a Zapad ty postobolsevicky klumpry nechteli.
     nebyli jsme schopni vyrobit ani dost toaletniho papiru a vytirat jsme si museli stranickym tiskem, ze coz hrozilo vezeni

    • martin napsal:

     v padesatych letech komunisti poslali do komunistickych koncentracnich taboru 200tis lidi, 20tis do pracovnich lagru, 5-10tis zavrazdili v koncentracnich taborech, pri vyslesich a pri pokusu utect na Zapad a 250 jich povesili.
     jak muzes tyhle lidi srovnavat s ruskymi spiony, ktery rusakum pomohli sestrojit atomovou bombu???
     jestli se ted neco zhorsuje, tak tobe zdravi a zdravej usudek

    • Kanár napsal:

     Soudruzi vždy vidí vše jen tak, jak to vidět chtějí. Realita je ovšem jiná. Pokud se vše zhoršuje, tak, jak je možné, že se nám stále zvedá HDP? Za totáče ve Vltavě nebyly ani ryby. Dnes tam plavou pstruzi a lezou raci. To je fakt velké zhoršení. Když si porovnáme fotografie z našich měst a vesnic z té doby a z dneška, tak je to pro normálně myslícího člověka šok!

  • Oskar (hanák z Hané) napsal:

   Ovšem i po listopadu 1989 se stavěly byty a bylo jich přes 800 000 (853.013 nových, od roku 1989 do konce roku 2017 postavených bytů; údaj ČSÚ), ale prakticky všechny jaksi „zmizely“, byly zašantročeny jako investice pro Airbnb, takže bytů je nedostatek a pro většinu lidí nedostupné pro trvalé obývání.

   • martin napsal:

    za komousu se na byt cekalo 10 roku a stejne ses nedockal, v malym byte bydleli bezne 2-3 generace.
    200km na jih od prahy vse fungovalo jak ma

  • Taoiseach napsal:

   Jasně – a jedovatý vzduch, špinavá voda, zničená půda, padající omítky a mizerná zdravotní péče byly taky moc fajn. Říká se tomu vnitřní dluh…

  • Pavel Liška napsal:

   Valo, je mi Vás líto. To co uvádíte je sice pravda, ale ta neschopnost nás všech po Listopadu a směřování polistopadového vývoje ČR, ty komunisty nerehabilituje ani neomlouvá. Vy byste se snad chtěl před ten Listopad vrátit?

  • Marek Loucký napsal:

   Jako obvykle plácáte nesmysly. Když už jste se tak zhlédl v komunistické ideologii, která má na svědomí desítky milionů mrtvých, zajisté svoje příspěky píšete na počítači ruské provenience, používáte převážně severokorejské zboží a píšete nám z nějakého komunistického ráje…třeba z Kuby. Pokud ne, tak to s tím úžasným systémem nebude tak horké, jak se nám zde snažíte namluvit.

  • Kanár napsal:

   Soudruh, ostatně, jako každý soudruh nemá o ekonomice ani šajn. Tu dobu, kterou popisuje jsme nebyli konkurenceschopní snad v ničem. Pochvalovat si, jak je nám dobře, když jsme odstřihnutí od okolního světa a vedeme velmi nevýhodný výměnný obchod v rámci RVHP, to je tzv. ekonomická prostoduchost …:-)

 6. Jos napsal:

  Fakt nejsme jako oni. Oni udrželi Československo pohromadě. Na rozdíl od všech těch geniů jako byl Havel, Klaus, Mečiar atd.

  • martin napsal:

   komunisti nam ukradli zakarpatskou rus, 1/10 uzemi ceskoslovenska.
   slovaci chteli jit, tak sli
   prispelo to k lepsim vztahum mezi nama

   • vala napsal:

    Jak se Podkarpatská Rus vůbec dostala k Československu , buďte rád , že si ji Sověti vzali zpátky , kromě Slovenska bychom industrializovali ještě Podkarpatskou Rus a dnes by stejně byla pryč !

    • pablo41 napsal:

     Jakeš se převtělil ve Valu.

    • martin napsal:

     podkarpatska rus byla historicky uzemi madarska a pote rakousko-uherska a po rozpadu R-U pripadla ceskoslovensku. mozna mela spis patrit madarsku, ale k rusku, resp ukrajine patrila mozna nekdy kolem 11. stoleti. rusaci nam to uzemi sproste ukradli podobne, jako polakum ukradli vychod polska.
     dnes by to byla paradni rekreacni oblast, to ze by to patrilo slovensku by na tom nic nemenilo

   • Sam napsal:

    Spíš Stalin se zmocnil Podkarpatské Rusi, čs. komunisti jen formálně přihlíželi, 29. června 1945 ji v Moskvě předal Z.Firlinger (nekomunista) za dohledu prezidenta Beneše (nekomunista). Nic bych za to nedal, že tihle dva výtečníci ji Stalinovi nabídli už někdy v roce 1943.

  • Pavel Liška napsal:

   A to jako bylo plus? Slovensko nebyla a není naše kolonie. Chtěli být samostatní a já je vždy chápal.

 7. ČERT napsal:

  Tak je pravda, že ta Podkarpatská Rus připadla Československu trošičku náhodou (ale byla tam vůle i z části tamní, rusínské politické scény, přičemž vyloženě klíčovou roli tady sehrál Hrihoryj Žatkovič, který o tom v roce 1918 jednal v USA s T.G. Masarykem)… Tak jsme sice, mimochodem, po roce 1918 nedostali zpátky Horní a Dolní Lužici (které patřívaly k českému státu/soustátí od 14. až do první poloviny 17.století, a o co tady tehdy zájem taky byl), ale zase jsme tedy dostali, v rámci toho spojení se Slovenskem, i Podkarpatskou Rus…
  Ale jak píšete, že si něco „Sověti vzali zpátky“… Tak jistě nejpřesnější by bylo říci, že kdo si to vzal v první řadě zpátky, byli postupně v letech 1938/39 Maďaři (tak jako Slovensko, i ta Podkarpatská Rus byla do roku 1918 po staletí samozřejmě součástí Uher). Stalin v tom období 1944/45 argumentoval, že ti tamní většinoví Rusíni jsou součástí ukrajinského národa – proto to připojení k SSSR, resp. Ukrajinské SSR.

  • ČERT napsal:

   Jde o reakci k „vala 16.7.2020 12:35 (vzhledem k drobné opravě textu se to posunulo do úrovně zcela samostatného komentáře)…

  • petrph napsal:

   A v tom je právě ta tragedie . Právě že „v rámci toho spojení se Slovenskem, i Podkarpatskou Rus…“.. Protože ani Slovensko historicky součástí českého státu nebylo. To přece byly Horní Uhry…
   Když si to uvědomíme, zjistíme že Masaryk udělal velkou chybu i v tom že vytvořil veliký česko-slovenský stát, jehž východní část utrhl Maďarům. Potom už se pochopitelně ale na nějaké „historické hranice Českého státu“ vymlouvat nemohl, ani na pařížských jednáních v letech 1918-1919, ale ani později potom on a po něm Beneš ke konci třicátých let při sporu o Sudety—Potom už to všichni brali jako obvyklé nacionální spory o hranice, kterých bylo po Evropě dost a dost.
   A v tom roce 1945 jsme ostatně mohli být rádi, že nám Rusové nechali aspoň to Slovensko, které ostatně tehdy tvořilo fašistický štát…

   • ČERT napsal:

    Ale tak stalo se… V tom samotném spojení se Slovenskem v roce 1918 bych asi tragedii neviděl. Tak ona na tom Slovensku byla pro to tehdy dost silná politická vůle, byla tam nespokojenost s tou oficiální maďarizací, a taky to vlastně byl takový trend doby, v době, kdy se hroutila ta stará impéria a vytvářely se nové národní státy, prostě spojování nějakých vzájemně blízkých národů (viz i Jugoslávie, a víme, jak to tam mezi nimi tedy dopadlo, ať v době druhé světové války nebo zase pak po zániku komunismu)… Ale co rozhodně bylo tehdy jaksi nepřirozené, to byla ta myšlenka československého národa, že Slováci tvoří prostě jen nějakou větev českého národa.
    Ale tak jasně, když to srovnáváte s těmi Sudety a Mnichovem 1938, jistě, že to z té západoevropské perspektivy všechno poněkud splývat mohlo (taky se občas tedy poukáže na to, jak oni sami, Britové a Francouzi, byli zvyklí brát otázku hranic v oblasti mimoevropských kolonií)…
    Pokud jde obecně o Slovensko, tak pokud vím, Slováci tvrdí třeba to, že to staré Uhersko bylo prostě nějaké impérium, říše, která se prostě rozpadla, zmizela, tak jako zmizela celá řada říší jiných… A nakonec, zmizelo přece i Československo. Ale dodnes může být asi hlavně problém, jak byla po tom roce 1918 vytyčena slovensko-maďarská hranice…
    Tady byl nedávno zveřejněn Orbánův projev ke 100.výročí trianonské mírové smlouvy. Velice zajímavý, ale… Asi zatím nemá cenu rozebírat, co by mohlo nastat, kdyby…

 8. Taoiseach napsal:

  „ten slogan přeci neříkal nic o tom, že polistopadová demokracie měla být slabá a bezzubá“ – ono je to tak trochu cliché. Ale co měl nový režim konkrétně dělat jinak?
  Většinou se říká, že měla být zakázána komunistická strana. K tomu je dobré podoktnout dvě věci. Zaprvé v Maďarsku, v Polsku, ale i na Slovensku se z bolševických stran staly socialistické, resp. sociálně demokratické (ne sice ideální, ale běžná součást politického spektra). Proč se to nestalo v ČR, má jistě své příčiny – ale kdo to předvídal na začátku roku ’90, musel být génius.
  Pokud jde zadruhé o finální stránku věci, moc bychom si tím nepomohli (analogie se zákazy neonacistů v Západním Německu) – strana by byla průběžně zakazována a znovu zakládána pod pozměněným názvem. To by jí sice zdevastovalo členskou základnu, ale elektorátu by se to prakticky nedotklo.
  Je to těžké, věci jsou složité.

  • petrph napsal:

   Mimochodem, nikoliv “ by .. byla znovu zakládána pod pozměněným názvem.“. Přece právě k tomu došlo. KSČ (ta předlistopadová) nebyla přece zakázána právě proto, že se sama zrušila v roce 1990. A založena nová KSČM. Jak to bylo s členskou základnou, toť otázka (původní evidence KSČ se prý taky „poztrácela“),O „převedení“ majetku nemluvím, i to bylo v 90.letech poměrně běžné.
   A pokud se týče elektorátu, ono je těžké analyzovat události 30 let staré (jak už jsem tu několikrát psal, z té doby není obecně přístupná ani většina původních zpráv z médií). Ale lze připomenout, že to byla doba, kdy Západ obdivoval Gorbačova a chtěl věřit v jeho perestrojku Tehdy byla zkrátka „naděje“, že i z nových komunistických stran mohou být silně levicové, ale přeci jen demo strany…Ta znovuspuštěná mediální nenávist přišla až mnohem později…

 9. WannabeeP napsal:

  STREĽBA NA HRANICIACH, KTORÚ USA PRESUNULI DO VNÚTROZEMIA
  Čs. komunisti mali toľko zdravého rozumu, že nespojili rubľom československú ekonomiku so sovietskou a všeobecne mali toľko zdravého rozumu, že dotovaným bytom, potravinám a bezplatnej zdravotníckej starostlivosti, bezplatne vyštudovaným ľuďom až po VŠ… nedovolili unikať cez dieru v  systéme. Princíp Západného Berlína nerozdeleného Múrom – Raj pre vekslákov. (Kancelár K. Adenauer bol proti zjednoteniu Nemecka a navrhoval spojencom aby Západný Berlín vymenili za pohraničné územie NDR). Každý organizmus sa bráni ako môže – len vexláci a bigoti si to vykladajú po svojom.

  Každý vedel, že prekročením hraníc na Západ akoby sa pokúšal si streliť do hlavy. V amerických videách a teraz v realite, bežne vidíte ako policajt zastrelí občana, ak sa vzpiera prehliadke alebo identifikácii pred alebo po zastavení auta a môže to byť akýkoľvek drobný delikt. Tak komunisti prijali zákony na streľbu do utečencov v jasne vymedzenom smrteľnom ekonomickom páse (väčšinou to boli kriminálnici, neplatiči alimentov, osoby pred nástupom trestu – viete si predstaviť, že by Západ vrátil neplatiča alimentov, keď odmietal vrátiť aj vrahov? Napríklad neonacistom Kotlebom obdivovaného vraha Nižňanského?).
  A tak americkí policajti strieľajú podľa zákonov USA dodnes občanov USA priamo na amerických uliciach a dokonca v ich vlastných domoch.
  V roku 2014 polícia USA zabila približne 1100 ľudí. Počas rovnakého obdobia zabila polícia v Kanade 14 ľudí, čínska polícia 12 ľudí a nemecká žiadneho človeka.

  Ešte som nepočul, že by naši bývalí disidenti, alebo súčasní politici, proti tomu protestovali, proti tomuto flagrantnému zásahu demokratického štátu do práva občana USA na život a protest. Kde majú pamätník americké obete tak, ako naše pri Devíne?

 10. Frant Komenda napsal:

  Co máte proti běžencům a muslimům? Čtyřicet let na vesnice nebyly k dostání jiné noviny než Ruďas a na druhém řádku jsem četl avantgardní výzvu: „! PROLETářI Všech ZEMí SPOJTE SE !“ Domnívám se ,že především oddaní soudruzi touží opět zadrátovat hranice a možná by bylo vhodné nejen na západě a jihu, ale i na východě, aby tam naší občané neutíkali do vysněného socialismu.
  Nevěřící Tomáš

Přidávání komentářů není povoleno