Ondřej Neumann: Rizika facebookové žurnalistiky. Poučení pro editory i generály
IN MEDIAS RES. Rozmohl se nám tu takový nešvar. Říká se mu „facebooková žurnalistika“. Princip je jednoduchý. Sledujete, co se nejvíce sdílí v tuzemsku či světě, a pak rychle s tím na váš zpravodajský web. Kliky jsou zaručeny.
V lepším případě jde o více či méně vtipné parafráze počinů našich politických titánů či videa, kupříkladu z přistání letadla ve větrné bouři či dojemně osamělého ledního medvěda na ledové kře. V tom horším si službu konající editor všimne, že někdo něco vyvěsil na svůj profil na sociálních sítích a lidi to zajímá. Takže – proč toho nevyužít, že?
Nejnověji se takto spálily například Echo24.cz a Forum24.cz, když skočily na špek muzikantovi Laco Déczimu. Ten na svůj profil krátce před 28. říjnem napsal: „V neděli jdem na Pražský hrad pro medaili…. Připravil jsem si takové překvapení, ze kterého se všichni doserou!“
Zmiňované weby si info vyložily jednoznačně. Déczi dostane od Zemana metál a ztropí skandál. Takže bez jakékoliv práce typu zavolat či napsat Déczimu či zeptat se na Hradě publikovaly informaci v duchu „metál + skandál“.
Jsem optimista a doufám, že teď si redakce budou na facebookové výlevy populárních lidí dávat větší pozor. Alespoň týden, či dva…
Generál versus exministr
Výše zmíněné věty rozhodně nejsou paušálním odsudkem používání výroků ze sociálních sítí v médiích. Jen je třeba vždy odvést i nějakou novinářskou práci. Právě třeba při ověřování autentičnosti vyjádření.
Veřejné činné osoby by naopak měly mít na paměti, že vše, co na Twitter či Facebook napíší, může být – a bude – využito médii proti nim. Nejnověji se o tom přesvědčil generál Karel Řehka.
Čelí kázeňskému řízení kvůli emotivnímu vyjádření na svém facebookovém profilu na adresu Lubomíra Zaorálka, podle kterého by mělo Česko i Severoatlantická aliance zvažovat odchod z Afghánistánu. („Mluvčí Tálibánu by to neřekl lépe než pan Zaorálek. Stydím se, stydím se, stydím se…Taková nuznost, ubohost, nízkost“.)
Generál Řehka si na rozdíl od Décziho nedělal psinu. Za svým výrokem si stojí. Navíc jím promluvil vojákům (a zdaleka nejen jim) z duše. Teď se ovšem bude řešit, kam až může voják z povolání zajít při kritice politika. Což bude bezpochyby zajímavý právní oříšek. Já v tom mám jasno. Generálovi Řehkovi tleskám.
Text vznikl ve spolupráci HlídacíPes.org s týdeníkem Marketing&Média. Více o médiích a marketingu najdete v aktuálním vydání M&M, které vychází každé pondělí.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Investor Brůna: Realitní perly na dálniční sňůře na jih. Hluboká, Písek, Budějovice
Agáta Pilátová: Prezidentka ve vichru doby a nelichotivý obraz Slovenska
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
5 komentářů
Prichazim o neco tim, ze nemam Facebook/Twitter/Instagram?
Generálovi Karlu Řehkovi od srdce zatleskám, až mně přesvědčí, aspoň slovy (ne prohlášením, že je to tak), že hájí nedotknutelnost hranic a svobodu českého národa cca 4500 km směrem na východ od nejvýchodnější hranice České republiky.
Já generálu Řehkovi netleskám, naopak si myslím, že musí být kázeňsky postižen, protože pokud se měla oddělit po roce 1989 armáda od politiky, tak on jako „kapacita“ speciálních sil měl mlčet. Maximálně měl sdělit, že o nasazení vojáků do různých “ misí a transmisí“ rozhodují politici. Dokonce k tomu mlčel i Opata – a to už je co říct. Relativně nedávno jsem gen.Řehku viděl a slyšel na ČT 24 v pořadu Interwiev no a nebyla to žádná sláva, podobně je to i s pplk.Foltýnem, další podobný je např.Petr Pavel. Zdá se mi, že stávající vojáci ve vyšších funkcích vůbec nepřemýšlí (když už například přemýšlí i blonďatá Černochová) a své rozumy vykládají do světa jako jediný správný názor (navíc ale, který neni jejich). Naše mise v Afghanistánu je údajně od roku 2014 nebojová -to chápu jako „obranná“, přesto ale náš největší spojenec (no kdo to je ?) v minulém roce použil tzv bombu všech bomb (dozajista to byla bomba obranná, ale nikdo z oficiálů to neupřesnil – tak si alespoň vykládám já) . Celé naše angažmá v Afghanistánu pod různými ušlechtilými hesly typu Enduring Freedom a konče Resolute Support ( a možná něco ještě mezi tím) by se mělo pomalu řídit vycouváním aby to nemusel být úprk jako USA z Vietnamu.
Armáda má být ( je ??? ) striktně apolitická. Mimo jiné i za tohle jsme v Listopadu 89 zvonili klíči. A generál má mlčet a plnit rozkazy. Podle životopisu je gen. Řehka vzdělán a důkladně vyškolen . A toto základní pravidlo nezná ? Chápu, že se jako veterán ze spousty misí cítí osobně dotčený, ale snad absolvoval i důkladné psychotesty a oproti takovým řečem, co vede pan Zaorálek musí být imunní. Podobných komentářů jak předvedl se prostě musí zdržet. U mne tím pádem není profesionál a asi není mužem na svém místě.
Pan generál Řehka je slušný, vzdělaný a statečný chlap. Jeho vyjádření je zcela apolitické – jako občan má na svůj právo názor a má jej garantovaný Ústavou. Nevyjadřuje se k politice, ale k veřejnému prohlášení předsedy výboru Sněmovny, bývalého ministra zahraničí, který v době kdy měl odpovědnost, hájil všechny naše aktivity v zahraničí.
Kázeňské řešení je směšné a věřím slovům ministra obrany, že může skončit hodnocením, že se generál ničeho nedopustil. Koňec konců – jasně to řekl i nejvýše postavený generál v historii od roku 1918 Petr Pavel v DVTV.
Vojáci jsou občané. Jinak by také mohli být parlamentní většinou prostým rozkazem rozehnat civilisty do lágrů.