Ondřej Neumann: Proč nevypínat Donalda Trumpa (ani nikoho jiného)

Napsal/a Ondřej Neumann 12. listopadu 2020
FacebookTwitterPocketE-mail

IN MEDIAS RES. „Nesouhlasím s tím, co říkáte, ale budu do smrti bránit vaše právo to říkat.“ Věta, omylem připisovaná Voltairovi, tvoří jeden z myšlenkových pilířů, na kterých stojí moderní západní svět. Jinými slovy – svoboda slova stojí hned vedle volnosti, rovnosti a bratrství. Bez ní trojice ze slavného revolučního sloganu Paříže léta Páně 1793 nemá šanci na úspěch. O 227 let později však některé velké americké televizní stanice „vypínají“ přímý přenos projevu úřadujícího prezidenta Spojených států amerických. Co s tím?

Některé americké televizní stanice během sčítání volebních výsledků přerušily vysílání projevu amerického prezidenta Donalda Trumpa. Prohlašoval, že během voleb docházelo k podvodům, ale podle zástupců televizí neměl tato tvrzení nijak podložená. V okamžiku, kdy Trump označil hlasování za „zmanipulované a zkorumpované“, vypnula svůj live stream například redakce USA Today. Později dokonce video ze svého obsahu úplně vymazala.

„Naším úkolem je šířit pravdu, nikoli nepodložené konspirace,“ vysvětlila tento krok šéfredaktorka Nicole Carrollová. Obdobný argument použili i šéfové dalších médií. „Tady musíme vysílání přerušit, protože prezident uvedl několik nepravdivých tvrzení, včetně zmínky o podvodném hlasování,“ vyslechli diváci NBC Nightly News od Lestera Holta. MSNBC vypnula Trumpa už po 35 vteřinách. „Tento krok nebyl honem za senzací ani nějakým teatrálním gestem. My něco takového na obrazovce prostě mít nemůžeme. Ta slova neměla oporu v realitě a v situaci, v jaké se naše země nachází, byla i nebezpečná,“ vysvětlil moderátor stanice MSNBC Brian Williams.

Trumpovo „vypnutí“ pochopitelně okamžitě vyvolalo protichůdné reakce. V Americe i v Česku. Stoupenci úřadujícího prezidenta rozhodnutí odsuzovali, sympatizanti Joe Bidena mu pochopitelně aplaudovali. Faktem je, že „vypnutí“ projevu úřadujícího prezidenta je pro americká média pomyslným překročením Rubikonu. Obzvláště, když si redakce za svým rozhodnutím stojí. Máme se tedy těšit na svět, ve kterém televize budou vysílat jen PRAVDU a vše ostatní vypínat?

Prezident, který přestal „být přínosem“

Než se k této vizi mediálního Slunečního státu dostanu, dovolím si vrátit se o pár měsíců zpět. Ve vypjaté debatě totiž zanikl fakt, že televize vypínaly Trumpa již letos v březnu, a to kvůli jeho vystoupením na téma koronavirus v době nastupující první fáze pandemie. Prezidentovy projevy přerušovaly CNN, MSNBC, ABC, NBC, NPR i CBS. „Vypínáme to, protože ty informace už se nezdají mít přínos do stávají debaty týkající se veřejného zdraví,“ vysvětlilo vedení stanice MSNBC.

„Nebudeme vysílat přenosy živě kvůli vzorci falešných nebo zavádějících informací, které tam padají,“ oznámila pobočka celoamerického NPR v Seattlu. „Pokud Bílý dům bude chtít, abychom něco odvysílali, může nás požádat. V ostatních případech je pouze naše editoriální rozhodnutí, co vysíláme,“ nechala se slyšet CNN.

 

 

Jasně, Donald Trump v té době říkal různé – a občas i hrůzné – věci. Například tvrdil, že na koronavirus zabírá lék chlorochin. Starší manželský pár z Arizony poté požil prostředek s obsahem chlorochinu. Muž zemřel, žena skončila na JIP. To je samozřejmě problém.

Americký prezident ale též tvrdil, že USA mají „koronavirus zcela pod kontrolou“. Nebo že v řádu měsíců bude k dispozici účinná vakcína proti Covidu-19. Při jiné příležitosti pak spoluobčany ujišťoval, že zákazy a omezení budou trvat „mnohem kratší dobu, než říkají média“. Tedy zjevně věci, které v době vysílání mohly být jen těžko s jistotou označeny či považovány za lži.

Diváci sledovali prezidenta, který je seznamoval se svým pohledem na nastávající krizi. Ve finále volební kampaně ostatně Trump jasně říkal, že chtěl lidem do myslí vlévat naději, a ne paniku či strach. Přesto byl „vypnut“ s tím, že podle redakcí jeho „informace už nemají přínos do stávající debaty týkající se veřejného zdraví“.

Já, Editor a Editor Bůh

Zastánci „vypnutí“ argumentují následovně:

  1. Média jsou soukromá, mohou se rozhodnout, co budou vysílat, a co nikoliv.
  2. Úkolem médií je přinášet lidem fakta a pravdu, nikoliv lži (Lež není názor).

S tím se nedá než souhlasit. Na první dobrou se pod to podepíši. Oba argumenty ale v sobě obsahují i svoji odvrácenou tvář.

Fakt, že média jsou v soukromém vlastnictví, s sebou nese i to, že je někdo vlastní. A ten „někdo“ dosazuje do vedení redakcí lidi, kteří s ním názorově souzní a plní jeho vůli. Převedeno do českých podmínek, nejen o vypnutí či nevypnutí konkrétního respondenta, ale už i o rozhodnutí vysílat jeho vystoupení, případně zda ho pozvat do vysílání či diskuze, rozhodují lidé, kteří jsou na výplatní pásce Petra Kellnera, Andreje Babiše, Daniela Křetínského, Marka Dospivy či Zdeňka Bakaly.

A i kdyby tito lidé nakrásně ctili pravidla nezávislé novinařiny, dokáží v reálném čase vyhodnotit, co je názor, co je pravda, mírná odchylka od faktů a co už je vyslovená lež? A rozhodnou se stejně u respondenta, se kterým je jejich chlebodárce byznysově či přátelsky zaháčkovaný, i u toho, kterého majitel zjevně „nemusí“?

Ostatně, sám Trump po stanici Fox News, která je jinak „protrumpovská“, požadoval stažení informace o výsledku ve státě Arizona. Stanice tam jako první za vítěze označila Joea Bidena, podle Trumpa ale předčasně. „Protože je dobrým kamarádem s majitelem impéria, do kterého patří Fox News, začal přes Ruperta Murdocha vyvíjet nátlak na Fox News, aby tenhle akt odvolali,“ vysvětlil Tomáš Klvaňa pro Newsroom ČT24.

Někteří tuzemští zastánci Trumpova „vypnutí“ sní o tom, že podobně se začnou chovat i česká média. Má otázka zní: Vypneme Miloše Zemana v okamžiku, kdy bude horovat pro kanál Labe-Odra-Dunaj? Andreje Babiše ve chvíli, kdy bude tvrdit, že není v žádném střetu zájmů a nemá nic společného se svým Agrofertem? Nebo budeme čekat na nějakou větší LEŽ?

Pozapomenuté březnové „vypínání“ Donalda Trumpa ukazuje na rizika obdobného počínání. Americký prezident hovořil o boji s Covidem-19, o kterém ani dnes zdaleka nevíme vše. Někdo přísahá na všemocnost roušek, jiný v nich vidí nástroj útlaku. Někdo nedá dopustit na přísné zákazy a lockdown, jiný preferuje co nejnižší míru zásahů do ekonomiky. Až čas ukáže, kdo byl blíže pravdě. Už teď je však jisté, že ani jedné ze stran nebude dáno za pravdu absolutně. Virus ostatně kráčí světem bez ohledu na roušky či lockdowny a všude za sebou zanechává srovnatelné oběti.

A další otázka: jsou editoři či vedoucí vysílání neomylnými bohy, kteří vše znají a vědí?

Cesta směr peklo

Problém je, že když „vypnutí“ zažil první muž nejsilnější světové velmoci, hrozí to každému z nás. A to nejen proto, že bychom lhali. Ale protože máme jiné názory, jinou životní zkušenost, než je právě dle mediálního centrálního mozku lidstva žádoucí. Říká se tomu mediokracie. Tedy vláda médií. Reálně však diktatura těch, kteří média ovládají.

Když už jsem začal zmínkou o heslu, které v roce 1793 pařížský starosta Jean-Nicolas Pache nakázal napsat na veřejné budovy, jeho celé znění bylo následující: „Republika, jediná a nedělitelná. Volnost, rovnost, bratrství – nebo smrt“.  Obzvláště na ten dovětek se docela často zapomíná.

Přitom nám připomíná, že svoboda není zadarmo. A že je potřeba za ni bojovat. Jinak o ni velmi rychle přijdeme. A s jejím pádem definitivně skončí i moderní západní svět.  A jak jinak – vše bude provázeno bohulibými úmysly, které ovšem od nepaměti vedou vesměs do pekel.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)