Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Tomio Okamura / foto: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia
,

Ondřej Neumann: Parlamentní listy v roli hlásné trouby Tomia Okamury

IN MEDIAS RES. Parlamentní listy se snaží prezentovat jako slušné médium ctící pravidla vydavatelské a redakční korektnosti a nezávislosti. Tomio Okamura se zase rád prezentuje jako slušný, demokratický politik. Když se však potká zástupce šéfredaktora Parlamentních listů s Tomiem Okamurou, nevznikne rozhovor, nýbrž PR materiál prezentující Okamurovy názory na kdeco. Což je samozřejmě minimálně velmi neslušné.

Podle zákona i zavedené praxe ve slušných redakcích musí být reklamní či PR sdělení zřetelně označeno tak, aby čtenář či divák měl informaci, že právě nekonzumuje redakční obsah. Web Parlamentní listy si s tímto v minulosti těžkou hlavu nedělal. Inzerce zinkasovala peníze a na webu se vesele publikovaly neoznačené materiály tvářící se jako redakční obsah.

Netuším, zda Parlamentním listům teď – v čase běžící kampaně pro říjnové sněmovní volby – něco platil či bude platit Tomio Okamura nebo jeho SPD, faktem ovšem je, že v sobotu 29. května vyšel na serveru rozhovor, který s Tomio Okamurou vedl zástupce šéfredaktora Jakub Vosáhlo. Výsledný útvar by mohl sloužit jako praktická ukázka toho, jak se rozhovory dělat nemají. Pokud tedy nejde o zaplacený obsah.

Tak pravil Okamura

Proklik na rozhovor „Fiala bezmezně pro EU, to je realita. Okamura burácí. To, co opozice předvedla minulý týden kvůli ČT…“ nebudu dávat  –nevidím sebemenší důvod napomáhat volební kampani Tomia Okamury. Jedná se však o skutečný unikát.

Z dvanácti Vosáhlem položených otázek pět obsahuje obrat „co říkáte na“, čtyři končí třemi tečkami (v novinářské hantýrce tzv. přihrávka). A zbylé tři? Posuďte sami: „A proč jste proti“? „Co si slibujete od“? „Řekněte to občanům na rovinu“. Jinými slovy – jedná se o varianty „šťouravého“ dotazu „co říkáte na“?

 

 

Způsob „kladení otázek“ jednoznačně ukazuje, že Vosáhlovým záměrem není nic jiného než dát Okamurovi zcela volný prostor k šíření jeho názorů, myšlenek, tvrzení. Prostor k volnému špinění politické konkurence i nepohodlných médií – jak ostatně napovídá i titulek rozhovoru.

Navíc ani nejde o rozhovor nad něčím konkrétním. Zástupce šéfredaktora Parlamentních listů prostě jen vypinkne míček pomalu a vysoko nad síť a Okamura může smečovat.

Takže čtenář Parlamentních listů díky dvanácti přihrávkám zjistí, co lídr SPD „říká na“: soudní pře Okamury s Reflexem a HlídacíPes.org, trest pro fotbalistu Slavie Kúdelu za zkrat v zápase s Glasgow Rangers, opatření vlády proti covid-19, výměnu ministra zdravotnictví, novelu zákona o ochraně veřejného zdraví, covid pas, nový stavební zákon, tzv. Green deal, doporučení Evropské komise proti šíření dezinformací či na volbu členů Rady České televize.

Soros, Jourová fuj! Hurá Kúdela!

Fajn, můžeme si říci – žádný konflikt se zpovídaným politikem, je to redakční politika. Tedy dělat jen rozhovory, jimiž třeba v Českém rozhlase proslul moderátor Lubomír Xaver Veselý, zvaný též „držák mikrofonu“. To znamená jen nadhazovat nekonfliktní otázky, neobtěžovat upřesňujícími dotazy či – nedej bože! – politika konfrontovat s vyřčenými nesmysly.

Unikátní formát je ale doprovázen hned třemi sdílenými aktivními odkazy na facebookové posty SPD a dalším aktivním proklikem na YouTube kanál Tomia Okamury.

Odkazy na Facebook jsou dostatečně velké na to, aby se na sdílené fotografii mohl čtenář obohatit i o text doprovázející tyto fotografie, tedy o volební taháky SPD. Například: „Čím dříve vystoupíme z EU, tím lépe“ (na fotografii je eurokomisařka Věra Jourová ve společnosti George Sorose) nebo: „Nepoklekneme před sluníčkářskou totalitou“ (na fotografii hráč Glasgow Rangers drží „pod krkem“ fotbalistu Kúdelu).

Jinými slovy, Parlamentní listy publikují propagační slogany jedné z kandidujících stran a před říjnovými volbami aktivně odvádí své čtenáře na sociální sítě SPD.

Něco podobného je v normálně fungujícím mediálním domě nemyslitelné. Pokud tedy vydavatel či redakce nepřejí úspěch právě tomuto politikovi či partaji, nebo pokud neproběhlo nějaké protiplnění.

Vyvolený Okamura

Nepochopitelnost tohoto přístupu vynikne ve srovnání s rozhovorem s jiným předsedou strany, která též kandiduje do voleb. S Marianem Jurečkou z KDU-ČSL byl na Parlamentních listech publikován v pondělí 31. května rozhovor pod titulkem Jurečka pro PL: Feri svým odchodem ukázal, že politická kultura existuje; v textu není vložen ani jeden odkaz na sociální sítě Jurečky či jím vedené strany.

Prokliky na sociální sítě Pirátů jen marně hledáte i v rozhovoru s jejich předsedou z 26. května s titulkem „A dost! Ivan Bartoš dodal informace k Babišovi. Peníze, minulost, nařčení“.

Během šesti dnů tedy Parlamentní listy otiskly rozhovory se třemi předsedy v říjnu kandidujících stran, ale jen jednomu z nich poskytly zcela nadstandardní možnost přímé sebeprezentace volebního programu a vedly své čtenáře přímo na partajní sociální sítě.

Může to být neprofesionalita, fanouškovství či obchodní vztah. Ani jedna možnost není dobře.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

22 komentářů

 1. Oskar (hanák z Hané) napsal:

  Sleduji Parlametní listy velmi pozorně, protože se tam dovídám informace z obou stran politckého a názorového spektra. Ale, Vaše prohlášení pane Neumane, že PL jsou hlásnou troubou Tomia Okamury je se stoprocentní jistotou dezinformace. Pro si takovými deziinformačními prohlašeními kazíte dobrý dojem, který mám občas z Vašich článků?
  Jako bývalý fungcionář KDU-ČSL (vstoupil jsem v roce 1990) ,odkud jsem odešel, protože jsem považoval za neúnosné být v jedné straně s Kalouskem a některými dalšími lidmi, s kterými bych nešel ani na pivo, natož,abych s nimi byl v jedné straně (totéž jsem řekl po vojně podnikovému výboru KSČ a celý pracovní život mně to bylo vytýkáno), tak Jurečka není ten s nímž bych šel aspoň na to pivo, kvůli jeho politice zemědělských dotací pro velké podniky především, a o Bartošovi, od kterého jsem neslyšel jediný návrh, jak doopravdy řešit problémy, co trápí občany. Ovšem kromě: „mělo by se …“.
  A toho Kúdelu ten hráč Glasgow Rangers na fotografii skutečně drží „pod krkem“ fotbalistu Kúdelu a nejen na fotografii, to viděl každý kdo v televizi utkání sledoval! A ten hráč Glasgow Rangers, byl skutečně na první pohled odlišný čímsi (barvou pleti) od fotbalisty Kúdely. Rasista nejsem, dokonce spíš naopak a proto mne to nepotěšilo. Zažil jsem totiž v USA ve Washington. D.C. rasismus Afroameričanů vůči Američanům neAfro a to v dost intenzivní podobě.

  • Ondřej Neumann napsal:

   Příjemný den. Poprosím o ještě jedno přečtení mého „prohlášení“. A případné argumenty, které t textu vycházejí. Píši o manipulativních praktikách. O rozdílném přístupu k předsedům partají ze strany PL. Jestli se domníváte, že PL s vámi hrají fér, je to vaše volba. Negratuluji vám k ní, ale respektuji ji….

   • liberal shark napsal:

    Pokud Vám tolik vadí manipulace a selektivita zpravodajství a publicistiky, zkuste se zamyslet nad tím, čeho se soustavně dopouští ostatní média, včetně těch veřejnoprávních. Možná potom zjistíte, že ty ošklivé PL nejsou zas tak špatné.

    • Tondach napsal:

     O něčem konkrétním z těch veřejnoprávních byste nevěděl? O nějaké té manipulaci?
     Obecné vyjádření jsou jen „řečičky“!

   • Oskar (hanák z Hané) napsal:

    Také příjemný den přeji. Nedejte se plést mým špatným použitím termínu „prohlášení“ místo článek, nejsem totiž novinář, i když jsem z češtiny maturoval za 1, jsem chemik, což je exaktní věda a při užítí manipulativních praktik při jejím provozování zpravidla dojde většinou ne k dezinfomaci některých dost přemýšlivých občanů (většinou spíše nemyslících), jako při použití u novinářů, ale ke skutečné katastrofě v důsledku skutečného výbuchu a stojí občas i lidské životy.
    PL neberu jako cokoliv, co by se mnou mělo hrát fér, či nefér, ale jako studijní zdroj a nopodkládám jim nvůbec žádné úmysly, specielně se mnou. Beru je podobně jako reklamu a mohu Vás ujistit, že jsem nikdy, zdůrazňuji nikdy, nekoupil nic protože mě nalákala reklama. Informaci beru jako věc ke zkoumání, ne k vykonání. Pokud jsem se nevjádřil tak, abyste tomu porozumněl, je to tím, že nejsem, jak už jsem uvedl,novinář.
    I já Vaše názory respektuji a dokonce Vám knim gratuluji, protože uznávám oprávněnost pořekadla – „kdo chce kam, pomožme mu tam“.

   • Dvořák napsal:

    Sledujete Čt?

   • Oskar (hanák z Hané) napsal:

    Také příjemný den přeji. Nedejte se plést mým špatným použitím termínu „prohlášení“ místo článek, nejsem totiž novinář, i když jsem z češtiny maturoval za 1, jsem chemik, což je exaktní věda a při užití manipulativních praktik při jejím provozování zpravidla dojde většinou ne k dezinformaci některých dost přemýšlivých občanů (většinou spíše nemyslících), jako při použití u novinářů, ale ke skutečné katastrofě v důsledku skutečného výbuchu a stojí občas i lidské životy.
    PL neberu jako cokoliv, co by se mnou mělo hrát fér, či nefér, ale jako studijní zdroj a nepodkládám jim vůbec žádné úmysly, specielně se mnou. Beru je podobně jako reklamu a mohu Vás ujistit, že jsem nikdy, zdůrazňuji nikdy, nekoupil nic, protože mě nalákala reklama. Informaci beru jako věc ke zkoumání, ne k vykonání. Pokud jsem se nevyjádřil tak, abyste tomu porozuměl, je to tím, že nejsem, jak už jsem uvedl, novinář.
    I já Vaše názory respektuji a dokonce Vám k nim gratuluji, protože uznávám oprávněnost pořekadla – „kdo chce kam, pomozme mu tam“.

  • Tondach napsal:

   Chachacha!
   Tím se to vysvětluje!

  • Josef II napsal:

   Oskare,podle vaších dřívějších příspěvkú jste mohl být po vojně začátkem padesátých let.Jako synek z buržoázní rodiny,jste byl zván v té době na výbor KSČ a tam jste byl tak odvážný?Ve vašem pracovním životě vám to bylo vytýkáno a přesto jste dělal vedoucího výroby,protože jste znal jazyky.Tím můžete balamuntit jenom mladé lidi a ty co slámu žerou.Znal jsem v životě jednoho člověka,kterému se to podařilo jen proto,že se znal s krajským prvním tajemníkem.Ten ale už roky nežije.skar (hanák z Hané) napsal:
   10.10.2020 (11:50)

   Nejen, že jsem nepodepsal souhlas s internacionální pomoci, ale dokonce jsem trval na tom, že jde o okupaci, mám to doloženo v kádrových materiálech, byl jsem ovšem jako nestraník a sledovaná osoba StB, známým nepříznivcem socialismu, takže se ode mě nic jiného nečekalo, jak mně bylo při každoročním kádrování sděleno.. K lopatě mě neposlali, zůstal jsem se vedoucím výrobny a po čase jsem, když končil výzkum a vývoj léčivých přípravků v podniku, byxl pověřen zaváděním této výroby, kterou jsem několik let vedl a poté předal mladému komunistovy a byl jsem povýšen (i finančně) na hlavního nakupčího technologií ze západních států, zejména z Německa a Švýcarska; pravda znal jsem dobře jazyky. Takže Josef II, nelžete.Mám vyhledat další články o vašem hrdinství v boji s totalitou?

 2. pamětník napsal:

  Jen tak dál, – je to dobře rozehrané. Mělo by stačit ještě se pana Okamury několikrát zeptat na příšího jediného možného poctivého prezidenta, – kupř. dotazem “ Co říkáte na volání občanů: Okamura na Hrad? a určitě se se svými zkušenostni ozvou jeho někdejší kolegové z „Úsvitu“ a bude sranda a mela!

 3. A. S. Pergill napsal:

  Jenže naprosto stejný prostor poskytují PL i Okamurovým oponentům. To, že ti ho nejsou schopni využít, svědčí spíš o nich (případně o podstatě toho, co hlásají) než o tomto webu.

  Před rokem 1989 jsem poslouchal Svobodnou Evropu a Hlas Ameriky, dnes čtu Parlamentní Listy. V podstatě ze stejných důvodů.

 4. Radomír napsal:

  Možná trochu moc rozhořčení nad tím, co je v soukromých médiích běžné. Myslím, že v soukromém médiu prezentovaný vstřícný, tedy nekonfrontační, rozhovor s předsedou jedné parlamentní strany a případné prokliky na něco v jeho rpospěch nebudou takovým problémem jako ve veřejnoprávní ČT preference a vstřícnost vůči ODS, TOP 09, dříve V. Klausovi, P. Nečasovi, M. Kalouskovi, K. Schwarzenbergovi, nyní P. Fialovi a dalším, příznivá prezentace volebního šotu „správné“ strany či koalice ve zpravodajství. A co říci svého času na veřejnoprávní ČTK a její předvolební obchodní prezentaci volebních reklam na K. Schwarzenberga na webu ČTK?

 5. petrph napsal:

  Ono je spíše pochybné, stavět nějakou úvahu a kritiku na předpokladu že „… Parlamentní listy by mohly být slušné médium ctící pravidla vydavatelské a redakční korektnosti a nezávislosti“, i když to snad o sobě náhodou tvrdí.
  PL jsou docela profláklej politickej bulvár, který vydělává na tom že dává prostor každému, aby naprosto nekorektně, ba přímo vulgárně napráskal někoho dalšího. Nicméně, i proto se ho vyplatí od času přečíst, člověk se dozví věci které by se korektně jinde nedozvěděl. Protože i na to si musí dávat PL trochu pozor, aby nepublikoval úplně lži a nemusel dost často platit pokuty…
  Velice hezky se to připodobňuje k epilogu té dvojsmyslné scénky s paní Medřickou“
  „..no vidíte, pane doktore, a přitom se o Vás vypráví, že své pacientky vyšetřujete jen tak, hala..“
  „Cože? Já přece své pacientky vyšetřuji důsledně hala-bala“..:)))

  • A. S. Pergill napsal:

   Nebyla to Medřická, ale myslím, že Kozderková. Na youtube Techtle jsou.

 6. Pavel Liška napsal:

  Lehce bych autora parafrázoval…. : “ Když se setká redaktorka ČT Zuzana Tvarůžková s Vítem Rakušanem, nevznikne rozhovor, nýbrž PR materiál, prezentující názory Víta Rakušana na všechno… „. Problém je, že PL jsou soukromé médium a mohou se chovat i tak jak autor popisuje. Na rozdíl od veřejnoprávní ČT.

  • Tondach napsal:

   Když se setká redaktorka ČT Zuzana Tvarůžková s někým jiným, nevznikne rozhovor, nýbrž PR materiál, prezentující názory někoho jiného na všechno… „.
   a tak to má být!

 7. Tondach napsal:

  Jsem docela hrdý na to, že mi na Parlamentních listech kdysi zakázali přístup do diskuze, protože jsem se zastával tehdejšího premiéra Sobotky a ČSSD!!
  Co to tady, mnozí diskutující, plácáte o jakýchsi objektivních a dokonalých Parlamentních listech?

 8. lubajs napsal:

  Největším nesmyslem pod slunce jsou objektivní a nestranná média. Taková prakticky neexistují (mimo několika alternativ, která jsou samozřejmě nálepkována jako konspirační). Nejlépe to již v roce 1880 vystihl citát novináře Johne Swintona , který platí dodnes „Cosi takového jako nezávislý tisk do dneška v dějinách světa neexistuje. Víte to vy a vím to i já. Není mezi vámi jediný, kdo by se odvážil poctivě napsat svůj názor, a pokud to udělá, ví dopředu, že se to nedostane do tisku. Jsem placen každý týden za to, že se můj počestný názor nedostane do novin, u nichž jsem zaměstnán. Další z vás jsou podobně placeni za podobné věci, a kdo z vás by byl tak hloupý a své počestné názory napsal, ocitl by se na dlažbě a musel by se poohlédnout po novém zaměstnání. Kdybych byl býval svůj počestný názor zveřejnil v některém vydání svých novin, během čtyřiadvaceti hodin bych byl bez místa. Ničit pravdu, lhát bez obalu, pervertovat, zapírat, líbat nohy mamonu a prodávat zemi za každodenní chleba, takové je zaměstnání novináře. Víte to vy a já vím, jaké je to šílenství narazit na nějaký nezávislý tisk. Jsme nástroji a vazaly bohatých mužů za scénou. My jsme panďuláci, oni tahají za provázky a my tancujeme. Náš talent, naše schopnosti a celý náš život je majetkem jiných lidí. Jsme intelektuálními prostitutkami.“

 9. A. S. Pergill napsal:

  MMCH – kolik „seriózních“ médií převzalo „informaci“, že Klaus poslal v 90. letech do SSSR miliardu dolarů a kdo zveřejnil, jak to bylo dooprvdy: To jest, že to nebyly dolary, ale jakýsi jejich fiktivní ekvivalent v „převoditelných rublech“ (jejichž hodnota po zániku RVHP šla stejnou cestou jako německá marka po 8. 5. 1945 či Rakousko-Uherská koruna po říjnu 1918), a ty peníze nebyly poslány, ale byl odpuštěn (reálně nevymahatelný) dluh z dřívějška.

 10. Marek Loucký napsal:

  Ono stačí přečíst si komentáře v jakékoliv diskuzi na PL a člověk si hned udělá obrázek o bystrosti a inteligenci jejich čtenářů. Mezi voliči troj a dvojkoalice je čtenářů PL naprosté minimum. Na to jsou dostatečně mentálně vybaveni, aby věděli, že se jedná o zbytečnou ztrátu času a Pitomiovy PR články nebudou mít žádný vliv na rozdělení politických sympatií. I poslední Babišovy projevy potvrzují, že se budou přeskupovat pouze hlasy mezi ANO, SPD a KSČ. Čili mezi zoufalci, imbecilními zoufalci a hlupáky, kteří uvízli ztraceni v minulosti a vůbec netuší co se kolem nich děje.

  • A. S. Pergill napsal:

   Babiš připomenul některé excesy pirátů, z nichž část byla realizována., část byla pozastavena (pokud by se dostali k moci, mohla by být dokončena) a část je ve stádiu jakéhosi plánování a příprav (včetně diskusí o tom, jak to provést a nadělat tím co největší škodu celé společnosti). Doufám, že alespoň nějaké části jejich voličů či sympatizantů dojde, co jsou zač. Druhou věcí je, že se Babišovi možná podaří dostat k urnám ty, kteří většinou sedí doma (a těch je poměrně velký počet).

Přidávání komentářů není povoleno
ReklamaMediální Gramotnost