Tomio Okamura / foto: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

Ondřej Neumann: Parlamentní listy v roli hlásné trouby Tomia Okamury

Napsal/a Ondřej Neumann 31. května 2021
FacebookTwitterPocketE-mail

IN MEDIAS RES. Parlamentní listy se snaží prezentovat jako slušné médium ctící pravidla vydavatelské a redakční korektnosti a nezávislosti. Tomio Okamura se zase rád prezentuje jako slušný, demokratický politik. Když se však potká zástupce šéfredaktora Parlamentních listů s Tomiem Okamurou, nevznikne rozhovor, nýbrž PR materiál prezentující Okamurovy názory na kdeco. Což je samozřejmě minimálně velmi neslušné.

Podle zákona i zavedené praxe ve slušných redakcích musí být reklamní či PR sdělení zřetelně označeno tak, aby čtenář či divák měl informaci, že právě nekonzumuje redakční obsah. Web Parlamentní listy si s tímto v minulosti těžkou hlavu nedělal. Inzerce zinkasovala peníze a na webu se vesele publikovaly neoznačené materiály tvářící se jako redakční obsah.

Netuším, zda Parlamentním listům teď – v čase běžící kampaně pro říjnové sněmovní volby – něco platil či bude platit Tomio Okamura nebo jeho SPD, faktem ovšem je, že v sobotu 29. května vyšel na serveru rozhovor, který s Tomio Okamurou vedl zástupce šéfredaktora Jakub Vosáhlo. Výsledný útvar by mohl sloužit jako praktická ukázka toho, jak se rozhovory dělat nemají. Pokud tedy nejde o zaplacený obsah.

Tak pravil Okamura

Proklik na rozhovor „Fiala bezmezně pro EU, to je realita. Okamura burácí. To, co opozice předvedla minulý týden kvůli ČT…“ nebudu dávat  –nevidím sebemenší důvod napomáhat volební kampani Tomia Okamury. Jedná se však o skutečný unikát.

Z dvanácti Vosáhlem položených otázek pět obsahuje obrat „co říkáte na“, čtyři končí třemi tečkami (v novinářské hantýrce tzv. přihrávka). A zbylé tři? Posuďte sami: „A proč jste proti“? „Co si slibujete od“? „Řekněte to občanům na rovinu“. Jinými slovy – jedná se o varianty „šťouravého“ dotazu „co říkáte na“?

 

 

Způsob „kladení otázek“ jednoznačně ukazuje, že Vosáhlovým záměrem není nic jiného než dát Okamurovi zcela volný prostor k šíření jeho názorů, myšlenek, tvrzení. Prostor k volnému špinění politické konkurence i nepohodlných médií – jak ostatně napovídá i titulek rozhovoru.

Navíc ani nejde o rozhovor nad něčím konkrétním. Zástupce šéfredaktora Parlamentních listů prostě jen vypinkne míček pomalu a vysoko nad síť a Okamura může smečovat.

Takže čtenář Parlamentních listů díky dvanácti přihrávkám zjistí, co lídr SPD „říká na“: soudní pře Okamury s Reflexem a HlídacíPes.org, trest pro fotbalistu Slavie Kúdelu za zkrat v zápase s Glasgow Rangers, opatření vlády proti covid-19, výměnu ministra zdravotnictví, novelu zákona o ochraně veřejného zdraví, covid pas, nový stavební zákon, tzv. Green deal, doporučení Evropské komise proti šíření dezinformací či na volbu členů Rady České televize.

Soros, Jourová fuj! Hurá Kúdela!

Fajn, můžeme si říci – žádný konflikt se zpovídaným politikem, je to redakční politika. Tedy dělat jen rozhovory, jimiž třeba v Českém rozhlase proslul moderátor Lubomír Xaver Veselý, zvaný též „držák mikrofonu“. To znamená jen nadhazovat nekonfliktní otázky, neobtěžovat upřesňujícími dotazy či – nedej bože! – politika konfrontovat s vyřčenými nesmysly.

Unikátní formát je ale doprovázen hned třemi sdílenými aktivními odkazy na facebookové posty SPD a dalším aktivním proklikem na YouTube kanál Tomia Okamury.

Odkazy na Facebook jsou dostatečně velké na to, aby se na sdílené fotografii mohl čtenář obohatit i o text doprovázející tyto fotografie, tedy o volební taháky SPD. Například: „Čím dříve vystoupíme z EU, tím lépe“ (na fotografii je eurokomisařka Věra Jourová ve společnosti George Sorose) nebo: „Nepoklekneme před sluníčkářskou totalitou“ (na fotografii hráč Glasgow Rangers drží „pod krkem“ fotbalistu Kúdelu).

Jinými slovy, Parlamentní listy publikují propagační slogany jedné z kandidujících stran a před říjnovými volbami aktivně odvádí své čtenáře na sociální sítě SPD.

Něco podobného je v normálně fungujícím mediálním domě nemyslitelné. Pokud tedy vydavatel či redakce nepřejí úspěch právě tomuto politikovi či partaji, nebo pokud neproběhlo nějaké protiplnění.

Vyvolený Okamura

Nepochopitelnost tohoto přístupu vynikne ve srovnání s rozhovorem s jiným předsedou strany, která též kandiduje do voleb. S Marianem Jurečkou z KDU-ČSL byl na Parlamentních listech publikován v pondělí 31. května rozhovor pod titulkem Jurečka pro PL: Feri svým odchodem ukázal, že politická kultura existuje; v textu není vložen ani jeden odkaz na sociální sítě Jurečky či jím vedené strany.

Prokliky na sociální sítě Pirátů jen marně hledáte i v rozhovoru s jejich předsedou z 26. května s titulkem „A dost! Ivan Bartoš dodal informace k Babišovi. Peníze, minulost, nařčení“.

Během šesti dnů tedy Parlamentní listy otiskly rozhovory se třemi předsedy v říjnu kandidujících stran, ale jen jednomu z nich poskytly zcela nadstandardní možnost přímé sebeprezentace volebního programu a vedly své čtenáře přímo na partajní sociální sítě.

Může to být neprofesionalita, fanouškovství či obchodní vztah. Ani jedna možnost není dobře.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)