Ondřej Neumann: Nový šéf Rady České televize Matocha porušuje zákon i novinářskou etiku a lže
IN MEDIAS RES. Novopečený šéf Rady České televize Pavel Matocha dlouhodobě porušuje zákony České republiky. Ovládá zcela netransparentní neziskovku, která získává statisíce korun od státem ovládaných firem, od obcí a od obcemi ovládaných firem. Ve sponzorské smlouvě se podepsal pod lživé informace. Navíc jako novinář podvádí čtenáře, když porušuje elementární pravidla profese a propaguje výrobky, ze kterých má prospěch on sám, jeho neziskovka a jeho firma.
„Nominovaly mě (do Rady ČT) tři zcela nepolitické a na politicích nezávislé spolky – Šachový svaz ČR, spolek právníků Všehrd a Centrum ekonomických studií Vysoké školy ekonomie a managementu. Zřejmě dospěly k závěru, že vzhledem k mé téměř 30leté zkušenosti s prací v médiích, včetně té pro Českou televizi, a k prokázané schopnosti vést občanský spolek i soukromou firmu bych mohl být dobrým radním a dobře vykonávat roli dohlížitele na fungování veřejnoprávního média,“ ohodnotil sám sebe Matocha v červencovém článku na serveru Česká pozice.
Ve středu 16. prosince byl Pavel Matocha zvolen předsedou rady. Krátce před tím se vyslovil v tom smyslu, že chce důsledně kontrolovat hospodaření veřejnoprávní televize (Část lidí se bojí, že hospodaření ČT se teď bude kontrolovat důkladně) a některé nejznámější novinářské tváře Kavčích hor označil jako „kvazinovináře“. Konkrétně Noru Fridrichovou, Václava Moravce, Marka Wollnera a Jakuba Železného. Zároveň spolu se spojenci v radě prosadil, že radní budou nově projednávat všechny stížnosti, tedy včetně těch na zmiňovanou čtveřici.
„Matocha si (…) nabrousil svoji zbraň – projednávání stížností. Ad hoc šestičlenná pracovní skupina Rady (letos nově zvolení členové mínus Kysilka plus Váňa) se rozhodla, že rada je kompetentní k projednání všech stížností, nejen těch na generálního ředitele, jak určuje zákon. Kompromis reagující na nejasnost zákona vytvořený předsedou Rady Milanem Uhdem před devíti lety zřejmě přestane platit,“ okomentoval to mediální analytik Milan Šmíd.
Zatímco ředitel Petr Dvořák se bude podle názoru Šmída snažit bránit dlouhodobou praxi změnou ve statusu ČT a upřesněním vztahu mezi radou a vedením televize, reakce „kvazinovinářů“ přišla okamžitě. Na sociálních sítích se ozvala kupříkladu Nora Fridrichová. Jasně se vymezila vůči Matochově novinářské produkci.
Matochova volba do veřejné funkce předsedy Rady ČT je správnou příležitostí podívat na profesní minulost tohoto muže, již on sám líčí téměř jako bezchybnou.
Podívejme se tedy na to, co by zjistili lidé z Šachového svazu, spolku Všehrd, Centra ekonomických studií a poslanci, kteří pro Matochovu volbu zvedli ruce (především z ANO, KSČM, Trikolóry, ČSSD a Okamurovců), z veřejně dostupných zdrojů – kdyby si dali tu práci.
1) Novinář, který nectí elementární etická pravidla
Pavel Matocha se zaštiťuje „téměř 30letou zkušeností v médiích“. Při rešerši jeho výtvorů v databázi Newton media na zájemce vyskočí předlouhý výčet Matochou podepsaných článků, které bezostyšně propagují akce či produkty jím ovládané neziskovky – spolku Pražská šachová společnost. To vše bez jakéhokoliv upozornění, že autor článku je jako předseda spolku v těžkém střetu zájmů.
Naposledy toto profesně nepřijatelné jednání předvedl minulý pátek a v sobotu. Nejdříve tištěném bezplatném týdeníku 5plus2 vydávaným Agrofertem Andreje Babiše, v článku s titulkem „Šachová klasika může být skvělým dárkem“. Na téměř polovině plochy materiálu doporučuje knihy z produkce Pražské šachové společnosti; viz screenshost (pro zvětšení klikněte).
O víkendu pak obšťastnil v článku s titulkem Šachovou horečku rozpoutal půvabný ‚Fischer v sukni‘. Z boomu těží obchodníci, hráči i samotná hra obdobným doporučením i čtenáře tištěného i internetového vydání Lidových novin, též z mediální stáje Agrofert. Opět pochopitelně bez jakékoliv zmínky, že autor má z prodeje doporučovaných knih profit.
Oba články vyšly přesto, že obdobnou praxi zapovídá kodex Babišovy Mafry. Viz bod 9 kodexu: „Redaktoři nesmějí psát o podnicích, v nichž mají oni sami, jejich rodinní příslušníci nebo osoby blízké významný majetkový podíl či jiný osobní zájem.“ A bod 10 kodexu: „Pokud novináři, případně fotografovi hrozí při výkonu práce jakýkoliv konflikt zájmů, je povinen s tím seznámit svého nadřízeného a takové práci se vyhnout.“
2) Novinář, který čtenářům prodává své zboží (a sponzory)
Mafra není jediné vydavatelství, ve kterém Matocha propagoval byznysové počiny svého spolku Pražská šachová společnost, či své firmy Šach Mat s.r.o. Kompletní výčet značně přesahuje kapacitu tohoto článku, spokojme se alespoň s nejkřiklavějšími příklady.
Například v lednu 2015 pro IN magazín Hospodářských novin napsal článek „Šach, flek, kafe, mat!“ pojednávající o otevření kavárny Šachový Václavák – společného projektu jeho Pražské šachové společnosti a EuroAgentur Hotels.
O rok dříve na iHNed.cz vyšel materiál Koně nejen pod kapotou. Ferrari či Bentley dodají k luxusním vozům i šachy. Text končí doporučením: „Chcete-li si koupit nádhernou šachovou soupravu od českého autora, která kombinuje sběratelský skvost (limitovaná edice patnácti kusů) s designérskou čistotou a precizní ruční prací, můžete si koupit kubistické šachy. Navrhl je oceňovaný moravský designér Jaroslav Juřica, figurky jsou vyřezané z javorového dřeva a stojí 63 tisíc korun.“ Matocha v článku cudně zcela zamlčel, že si výrobu zmiňovaného skvostu zadal právě on, což potvrdil Juřica v tomto rozhovoru, i to, že je osobně přes svoji firmu Šach Mat s.r.o. prodává.
V září 2014 na iHNed.cz zase vyzýval k účasti na akci Šachový vlak: „Přidáte se taky? Budete tak mít příležitost nejen si zahrát v hezkém šachovém turnaji během krásného výletu, ale také se třeba seznámit s legendárními šachovými velmistry. Šachovým vlakem pojedou i Vlastimil Hort a Ulf Andersson.“
Cena lístku? Přesně 4 490 korun za hrajícího cestujícího. Mezi sponzory figurovaly státní České dráhy, jejich dceřiná společnost Výzkumný ústav železniční (sic!) a státní agentura CzechTourism.
V červnu 2015 si zpropagoval na iHNed.cz vlastní akci ČEZ Chess Trophy sponzorovanou polostátní firmou ČEZ, Severočeskými doly ze skupiny ČEZ a státním Eurooilem (Čepro) a městskou částí Praha 1.
Výčet subjektů, které podpořily ať už Matochův spolek či eseróčko, je vůbec zajímavý. Vyskytují se mezi nimi mnozí, o nichž Matocha jako ekonomický novinář zabývající se energetikou, psal. Z těch státních či polostátních jmenujme: Čepro, MERO, ČEPS, Skupina ČEZ, Severočeské doly (ze skupiny ČEZ), České dráhy, jejich dceřinka Výzkumný ústav železniční, Správa železniční a dopravní cesty, ale i agentura CzechTourism či Česká národní banka.
Potřebu podpořit Pražskou šachovou společnost či Šach Mat s.r.o. mělo i Hlavní město Praha, Městská část Praha 1, Praha sportovní, Obecní dům (v majetku hl. m. Praha), Kolektory a.s. (v majetku hl. m. Praha).
Z nestátních nejvíce ční firmy Pavla Tykače či PORG, tehdy řízený Václavem Klausem mladším, též nadšeným šachistou. Najdeme mezi nimi i Penam z Babišova holdingu Agrofert, který si zadal „na míru šitou“ inzerci do internetového Šachového občasníku vydávaného Pražským šachovým spolkem, který jako šéfredaktor řídí – světě div se – Pavel Matocha:
A takto Matocha bilancoval při oslavách desátého výročí založení spolku Pražská šachová společnost v listopadu 2014: “ Stovka hostů slavila v sobotu 8. 11. desetileté výročí Pražské šachové společnosti v divadle Disk. Nádherně inscenované představení Kabaret a následný raut navštívili i reprezentanti hlavních sponzorů největších akcí Pražské šachové společnosti: Pavel Tykač (Sněženky a Machři – Czech Coal Chess Match 2014), Antonín Blažek (Šachový vlak – České dráhy a Výzkumný ústav železniční) a Jan Klaus, Libor Kičmer, Jiří Pačovský a Jan Hruška (ČEZ CHESS TROPHY).“
3) Šéf spolku, který porušuje zákony
Jak jsem již psal, Pavel Matocha ovládá dvě právnické osoby: spolek Pražská šachová společnost a společnost s ručením omezeným Šach Mat. Obě sídlí na stejné adrese a jejich aktivity se vzájemně prolínají. To jsem ostatně ukázal již na příkladu kubistických šachů designéra Juřici.
Čerstvým příkladem zmiňovaného „prolínání“ je Šachový festival 2020, který se uskutečnil letos v říjnu v pražském Obecním domě. Jako pořadatel je na propagačních materiálech uváděn spolek Pražská šachová společnost s předsedou Pavlem Matochou. Přesto (dle databáze HlídačStátu.cz) barterovou smlouvu s Obecním domem na bezplatné využití prostor v hodnotě 88 000 korun bez DPH podepsal tentýž Pavel Matocha, ovšem za své eseróčko ŠachMat.
S touto soukromou společností uzavřely smlouvy o propagaci i státní Čepro a hlavním městem vlastněná společnost Kolektory a.s. A to ve shodné výši 60 500 korun s DPH.
A proč vůbec Obecní dům dal své reprezentační prostory k dispozici zdarma, respektive za barterovou propagaci, soukromé společnosti šéfa Rady ČT? „Říkal nám, že je na tom šachový sport kvůli pandemii Covid 19 dost špatně. A za Obecní dům též vždy posuzujeme, jakou publicitu nám v této nelehké době ta která akce přinese,“ vysvětlil na dotaz HlídacíPes.org ředitel Obecního domu Vlastimil Ježek.
Dovolím si v této souvislosti připomenout obsah Matochova článku ze sobotních Lidových novin. Píše se v něm naopak o tom, že šachový byznys zažívá zlaté časy (viz printscreen).
Mezi „obchodníky s šachem“ přitom patří právě Pavel Matocha, který umně prolíná neziskovku, vlastní podnik a publikační činnost (zdráhám se označit ji za novinařinu.) Svým sponzorům se nestydí „prodat“ ani své výstupy ve vysílání České televize, na níž má jako radní a čerstvě i předseda Rady ČT dohlížet.
4) Šéf spolku, který lže donátorům
Nemíním zde rozebírat důvody onoho „prolínání“. Nemám pro to dostatek informací. A to především proto, že Pavel Matocha jako vlastník ŠachMat s.r.o. a předseda spolku Pražská šachová společnost nikdy nezveřejnil žádné informace o hospodaření.
A to přesto, že mu to nařizuje pod sankcí až 100 tisíc korun, případně hrozbou vymazání firmy či spolku, zákon. Viz následující printscreeny. Jinými slovy: Pavel Matocha zcela neprůhledně hospodaří a podniká s prostředky, které z velké části pocházejí z veřejných peněz (státní a polostátní firmy, municipality, obecní firmy…). A porušuje při tom zákon.
Přitom nad zákonností a řádným hospodařením s veřejnými prostředky má sám bdít jako předseda Rady České televize.
„Všechny účetní jednotky – tedy i spolky – musí zveřejnit účetní závěrku,“ potvrzuje právník Aleš Rozehnal se shodě s právníky FrankBold.
Fakt, že Matocha nikdy nezveřejnil v rejstříku žádnou účetní závěrku, je důležitý i proto, že se Matocha za spolek Pražská šachová společnost podepsal se státem vlastněnou firmou ČEPS a.s. letos v říjnu smlouvu o daru ve výši 80 000 korun na „na tréninkový a motivační šachový program pro děti a mládež“. A ve smlouvě je dle HlídačStátu.cz výslovně uvedeno, že „Obdarovaný dále prohlašuje, že řádně plní rejstříkové povinnosti, v rozsahu a podle podmínek, které pro jeho právní formu stanoví zákon č. 304/2013 Sb., o veřejných rejstřících právnických a fyzických osob, v platném znění, a do sbírky listin veřejného rejstříku žadatel řádně a včas zakládá veškeré citovaným zákonem vyžadované dokumenty v aktuálním znění.“
Matocha tedy mimo jiné podpisem stvrdil prohlášení, o kterém věděl, že je lživé. Protože nikdy žádnou účetní závěrku svého spolku v rejstříku nezveřejnil. Stejně jako nikdy jeho spolek nezveřejnil počet ani jména členů (kromě čtyř, kteří jsou podepsáni pod stanovami), stejně jako nikdy neustanovil dozorčí radu, se kterou přitom počítají zmiňované stanovy.
Nestandardní postava pro nestandardní časy
Kdyby si lidé a organizace nominující Pavla Matochu dali tu práci, zjistili by o svém kandidátovi velmi závažné informace. Stejně jako poslanci, kteří pro něj zvedli ruku. Stejně jako kolegové z Rady ČT, kteří jej vybrali za předsedu.
Mimo jiné by přišli na to, že Pavel Matocha dlouhodobě porušuje zákony České republiky. Ovládá zcela netransparentní neziskovku, která získává statisíce korun od státem ovládaných firem, od obcí a od obcemi ovládaných firem. Ve sponzorské smlouvě se podepsal pod lživé informace. Navíc jako novinář podvádí čtenáře, když porušuje elementární pravidla profese a propaguje výrobky, ze kterých mají on, jeho neziskovka a jeho firma prospěch.
Obávám se však, že i kdyby toto všechno věděli, stejně by se rozhodli stejně. Pavel Matocha je totiž prototypem postavy, jejichž chvíle přichází v nestandardních časech, kdy mocní poptávají nestandardní služby. A svým výběrem si pojistí, že tyto postavy pro vlastní prospěch udělají přesně to, co se po nich žádá.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Aleš Rozehnal: Charta pracovníka ČT, kterou navrhuje Jan Souček, je protiústavní
Jak vydělat na ekonomice pravdy, porazit shitstorm a žít s umělou inteligencí
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
34 komentářů
Už jen to, jak se vychvaluje ukazuje, že to je pitomec! Ale proč ne, když se premiér vychvaluje taky?
Už z článku o tom člověkovi ale i dalších redaktorech, nebo jejich reakcích vyplývá, jak hluboce je nejen náš stát zasažen korupcí ale také Česká televize se svými zaměstnanci. Normálním lidem, kteří by byli v dozorčí radě nebyla dána možnost to ovlivnit, ale to samé v radě ČT.
Osoba se nechá odhadnout i podle výrazu v tváři a celkové vizáži. V tomto případě se jedná o osobu ne příliš chytrou, samolibou a proto nebezpečnou pro své okolí, je nepředvídatelný a vyžaduje jen chválu za to co si „přisvojí“. Nemá přátele a tak to nahrazuje tím, že si slabší lidi zavazuje svými sliby.
Dobrá práce pane Neumann. Díky
Děkuji.
Správně. Co si to ten Matocha vůbec dovoluje, kontrolovat činnost České televize. Vždyť to není ani jeho náplň práce, ve funkci předsedy Rady ČT, že? 🙂
A kde a jak ji kontroluje? Zatím udělal jen bordel v Radě…
No to je skandální. Mazaně vydělává pro svůj šachový klub. A to jako vážně ?
1) Skvela prace, pane Neumanne! Skoda ze takove informace nemeli k dispozici poslanci pri hlasovani. 2) Hezky se ukazuje, kdo to p. Matocha vlastne je. Lhar, podvodnik. Predevsim to neni novinar, protoze to, co predvadi, je spis naplni marketingovaho oddeleni. Dal by se zaradit do skupiny lidi – vsehoschopni karieriste. Jaky pan (Babis), takovy pes (Matocha). 3) A jeste jedna vec. Vsechna media Mafra dnes neslouzi jako zdroj informaci. Maji jine ukoly – propagace vyrobku AgroFert-u, propagandisticke psani ve prospech Babise a ostouzeni Babisovych odpurcu. Shrnuto – vytvareji „ruzovou mlhu“, ktera ma u konzumentu navodit dojem, ze je vsechno v poradku. Stejne jako kdyz se za sociku z radia linula limonada Bozskeho Kaji. 4) Prestoze je tohle vsechno naprosto jasne, nebude to mit zase zadny dopad. Zadne vetsi medium to neprevezme. Tahle AgroFert-i mafie je jako gumova bariera. Vsechno se od ni odrazi.
Dobrá diagnóza. Myslím, že fandit hnutí ANO bude jednou větší stigma než členství v KSČ.
Že ANO zničí v ČR demokracii? To není zcela přesné. Demokracii u nás zničí voliči ANO. Podobně, jako v roce 1946 u nás zničili demokracii voliči KSČ.
Na jednu stranu Matocha píše že šachy prožívaj zlatý časy na druhou stranu čerpal dotace z programu Antivirus pro těžce postižené Covidem. To je snad za hranou
Připusťme, že p.Matocha je ve střetu zájmů, že postupuje neeticky, a že dlouhodobě porušuje zákony. Já se teď ptám: „Proč jste na to neupozornili dříve, proč jste čekali až se stane předsedou Rady ČT? Chcete ho zlikvidovat jako Macochu, nebo jako předsedu Rady?“
Já se přidám k tomuto názoru. Je to skvěle, že to víme, ale je nám to na dvě věci.
Babiš se dostal do střetu zájmů, až když se stal premiérem! Kdyby jím nebyl, nevadilo by to! Kdyby byl tenhle šachista řadovým členem, taky by to nevadilo!
Vy jste si nevšiml,že článek je o Matochovi, nikoliv o Babišovi? a četl jste vůbec ten článek?
Malý český vych ánek. Takové lidi potřebuje Bureš a Vovar.
Držím panu Matochovi palec.
Doufám, že i kdyby toto všechno věděli, stejně by se rozhodli stejně.
Většina Matochovi vyčítaných věcí jsou marginálie a to že je Ústav ze zahrádkářské kolonie šťárá, znamená že Matocha je člověk ve správný čas na správném místě.
Myslím si, že nemáte pravdu. Toho člověka neznám, ale pokud má někdo na cokoliv dohlížet a cokoliv kontrolovat, měl by sám dodržovat zákony této země, jinak nemá v žádné radě co dělat.
Pokud je pravda, že jeho prosperující firma čerpá „anticovid“, potom je to – omlouvám se – prasárna a plivanec do obličeje všem, kterým současný stav ničí vše, co léta budovali. Pokud tomuto chcete říkat „marginálie“, nezlobte se na mě, ale máte hodně omezené chápání současné situace.
chapu ze pro moralne zaostale jsou to marginalie. kazdy si musi vybrat kde stoji. stat na strane dotacniho, danoveho a korupcniho podvodnika babise ukazuje celkem jasne co je kdo zac. a kdyz nekdo podporuje i jeho podrztazky, ktere maji samy maslo na hlave, je to uz jasne uplne.
skvělá odpověď
Jak se říká v pointě mé oblíbené vulgární anekdoty, „Na tom jsme se přece dohodli předem“. Chyba je zkrátka v tom širokém a neurčitém zadání nominace do Rady ČT. Z toho nic jiného než nechutný mišmaš vzniknou nemůže.
Ona je spíše otázka, proč, při „takové nabídce“ se nehlásí desetitisíce, statisíce zájemců, s bumážkou od nějakého místního spolku.. Očividně a přece jen, naštěstí, většina lidí v tomto státě má rozum a stud, a zase takovej vejvar z toho není, aby do toho šli velcí šíbři…
Jinak velký šíbři BYZNYSu jak PPF vlastníci NOVA-CME dotoho zjevně jdou kdyš tam maj SVÉHO ředitele, takže otáska je proč se ostaní tak moc byjí o jeho penize ?!?
no a co se divíte lhát a lhát je základní předpoklad pro novináře
Matocha je parazit. Co na tom místě dělá??? Lže…
Ten matonoha má za úkol rozvrátit veřejnoprávní televizi. Zdá se, že to je prodejná osoba. Koneckonců volba členů Rady ČT v režii hnutí ANO (př. vol. výboru S. Berkovec), kdy předpokladem nominace byla úcta k Babišovi a nenávist k Dvořákovi, mluví za vše. To je horší jak za vlády KSČ v 80. letech. Pokud hnutí ANO rozvrátí veřejnoprávní televizi (protože kritizuje vůdce), končí zde demokracie.
Skutečně, to za vlády KSČ v 80. letech nebylo, ta úcta k Babišovi a nenávist k Dvořákovi, co obé mluví za vše.
Jen s tím končením demokracie nesouhlasím, co není, nemůže končit, když to ani nevzniklo. Ten právnický paskvil na stát, co tady po listopadu 1989 máme, je jen velmi špatnou karikaturou demokracie.
V dobách, kdy tehdy ještě československé televizi řediteloval soudruh Zelenka, se mezi lidem obecným říkalo: prase chcípá na červenku, televize na Zelenku. Soudruh Zelenka už zmizel kdesi v propadlišti dějin. Nositeli choroby pro „chcípnutí“ České televize se tedy mají stát členové rady české televize, hlavně ti nově zvolení v čele s panem Matochou. Že pro nové tři členy rady České televize zvedli ruce poslanci za ANO, KSČM, SPD a Trikolóry mě neudivuje. Proč tak ale učinili i poslanci za ČSSD, tomu dost dobře nerozumím. ČSSD zápasí s masivním úbytkem voličů. Touží snad ČSSD, aby těch jejích voličů bylo ještě méně?
Takze jestli tomu dobre rozumim, Matocha je nejen kun lidi, co nemaji radi liberalni demokracii (Trikolora, pravdepodobne i cast ODS), ale i Andreje Babise. Dobre vedet, az bude eventuelne padat reditel CT. Babis na tom ponese spoluzodpovednost, i kdyz bude jako vzdy lhat a bude se od toho distancovat.
Kdo se povyšuje,bývá ponížen,platí to pro tohoto sluhu i pro jeho pána ……snad už brzy.
Pane Neumane, už dlouho jsem se tak nenasmál. To je přímo zločin století propagovat ušlechtilou hru v šachy. A to to má ještě další potenciál. Šachy se hrají černými a bílými figurkami a bílý táhne vždy první. Taková nespravedlnost. Na to už existuje ve světě přímo ouřad. Něco jako Black lives matter. To byste také mohl na šachistu Matochu vytáhnout.
Zkuste si text přečíst ještě jednou. Třeba pochopíte…
Pokud si někdo maluje, že něco za vlády KSČ v 80. letech nebylo, tak ať si důkladně prostuduje dějiny. V 80. letech totiž ani nebylo nic takového jako Rada ČT a vůbec že by se otevřeně diskutovalo o tom, kdo tam má či nemá být zvolen.