Ondřej Neumann: Novinářští roboti už jdou
IN MEDIAS RES. Poučení ze slepé vývojové uličky jménem integrovaný newsroom stačit nebude. Již brzy můžeme očekávat pokusy nahradit zastaralý biologický model novináře čímsi plně robotizovaným.
Velká recese z roku 2008 spolu s předcházejícím nástupem internetu a zpráv „zdarma“ zasadily mediálnímu byznysu celosvětově tvrdou ránu.
Manažeři vydavatelských domů – včetně těch českých – zareagovali jako jejich klony z jiných oborů: začalo se šetřit. Ve velkém. A co je na médiích nejdražší? Novináři. Čím jsou lepší, tím jsou i dražší. Takže se spustilo propuštění. Ve světě i v Česku.
Továrna na informace
Zde se ideálem stal novinář s parametry 20-20-20. Tedy věk 20 let, 20 článků týdně a 20 tisíc za ně měsíčně. To vše ve jménu budoucnosti, ve skutečnosti však spíše ročních manažerských bonusů.
Univerzální mediální bojovník model 20-20-20 celkem pochopitelně příliš kvalitního obsahu nevyplodil. To ovšem nebránilo manažerům v dalším útlumovém rozletu. I chytli se novátorské myšlenky – integrace redakcí do „velkého newsroomu“, kde se stíral rozdíl mezi články pro web, noviny, týdeníky či měsíčníky. Zatímco počet novinářů management vydavatelství každoročně osekával, firmy radící s integrací inkasovaly miliony za konzultace.
K dokonalosti dovedli integraci newsroomu v Bakalově Economii v roce 2013. Své zhmotnění našla při přestěhování vydavatelství do bývalé tovární haly v pražském Karlíně. V hale se zrušilo sezení podle redakcí, novináři často nevěděli, pro který titul, ba ani mediatyp tvoří.
Teď nové vedení Economie otočilo a plánuje opět tradiční zasedací pořádek podle redakcí. Sláva, chtělo by se zvolat. Trvalo to sice dlouhých šest let, ale budiž.
Excel vítězí
Skutečný důvod k oslavám však bude, až se manažeři mediálních domů přestanou opájet představou pásové výroby dobře prodejných informací, algoritmického generování obsahu, na které nebude potřeba těch otravných, často svéhlavých tvorů – novinářů. Ti by v ideálním případě měli být vytlačeni výkonnými roboty tvořícími obsah každému z konzumentů na míru.
Tento báječný svět, jehož součásti je bezpochyby i integrace redakcí s ekonomickým oddělením vydavatelství, se navíc skvěle dá mediálním magnátům prodat pomocí excelových prezentací. Takže – proč to nezkusit, že?
Obávám se, že poučení ze slepé vývojové uličky jménem integrovaný newsroom stačit nebude. Již brzy můžeme očekávat pokusy nahradit zastaralý biologický model 20x20x20 něčím plně robotizovaným.
Text vznikl ve spolupráci HlídacíPes.org s týdeníkem Marketing&Média. Více o médiích a marketingu najdete v aktuálním vydání M&M, které vychází každé pondělí.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Investor Brůna: Kdo je vlastně bohatý? Na pěkný důchod už miliony nestačí
Investor Brůna: Realitní perly na dálniční sňůře na jih. Hluboká, Písek, Budějovice
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
2 komentáře
Průmysl 4.0 novinařinu nemine, to je více než jisté.
30% českých voličů, již robotům podlehlo :-).
1) Pche! Normalni clovek si kvalitni noviny vzdycky najde – jen nesmi ocekavat, ze to bude zadarmo. 2) Osobne nemam ani tak strach z byznysmenu. Spis mam strach z lidi, kteri si mysli, ze generovany obsah na Facebooku jsou „zpravy“. Nebo povazuji tovarny na lez (Parlamentni listy, Sputnik, Aeronet) za nezavislou zurnalistiku.