Andrej Babiš po loňské předvolební debatě na TV Nova. Foto: MICHAL RŮŽIČKA / MAFRA / Profimedia

Ondřej Neumann: Novinářka moderuje akce Babišova Institutu. V ČT kvůli tomu musela skončit

Napsal/a Ondřej Neumann 25. dubna 2024
FacebookTwitterPocketE-mail

IN MEDIAS RES. Ve středu 24. dubna odpoledne proběhla ve sněmovně konference „Svoboda projevu a boj s dezinformacemi“. Spolupořádal ji Institut pro politiku a společnost pod záštitou poslance za ANO Patrika Nachera. Jeden z panelů měla podle pozvánky uvádět „moderátorka České televize“ Irena Krcháková. Neuváděla. Respektive uváděla, ale u jejího jména chyběla zmínka o ČT. Ta se mezitím s Krchákovou dohodla na ukončení veškeré spolupráce.

Strany a hnutí, které uspějí ve volbách, si mohou zřídit vlastní – státem placené – „politické neziskovky“. Pro představu, v roce 2022 ze státního rozpočtu na podporu těchto partajních think-tanků šlo zhruba 45 milionů korun, z čehož 12,5 milionu skončilo v Institutu pro politiku a společnost.

Což je think-tank zřízený hnutím ANO, které založil a od samotného počátku ovládá Andrej Babiš. V pětičlenné radě Institutu sedí první místopředseda ANO Karel Havlíček, poslanec za ANO Jaroslav Bžoch či europoslanec za ANO Martin Hlaváček.

Pro představu, jak Babišův Institut také funguje, si dovolím citovat z článku redakčního kolegy Roberta Maleckého:

„Institut pro politiku a společnost ohlašuje prostor pro vznik nové politické strany, která by mohla vyplnit prázdné místo na politické pravici. Zní to vznešeně, když to říká institut, jistě na tom něco bude. Menší problém je v tom, že vznik nové partaje ohlašuje institut Andreje Babiše, analýzu napsal jeho mediální poradce a vznik nové strany by byl hlavně v zájmu Andreje Babiše. A tak je to u holdingových střetů zájmů se vším.“

Celý článek je zde:

Když je přání otcem myšlenky. Babiš „zakládá“ novou stranu, konkurentku ODS

Okamžitá „stopka“ z Kavčích hor

Více než rok akce pořádané Babišovým Institutem moderovala externí spolupracovnice veřejnoprávní České televize Irena Krcháková. Institut ji vesměs prezentoval s důrazem na fakt, že pracuje v České televizi.

Viz původní pozvánka na středeční akci:

Scan: HlídacíPes.org

Když mi tato pozvánka a s touto informací skončila v mailové schránce, nejdřív jsem se domníval, že jde o nějaký omyl. Obzvláště, když je Irena Krcháková i autorkou jedné z analýz vydaných Institutem; ministra školství Mikuláše Beka v ní mimo jiné označuje za „jednoho z nejslabších členů vlády“. O omyl ale nešlo.

„Irena Krcháková, která je externí spolupracovnicí zpravodajství, své nadřízené o aktivitách spojených s Institutem pro politiku a společnost neinformovala. Vedení redakce zpravodajství a publicistiky považuje její postup za vážné pochybení a v tomto duchu bude situaci řešit. Pravidla pro působení pracovníků a spolupracovníků ČT jsou daná zákonem a Kodexem ČT,“ přišla reakce z Kavčích hor od mluvčí Venduly Krejčové.

V úterý dorazila i reakce na můj dotaz od Ireny Krchákové: „S ČT jsme se rozhodli ukončit spolupráci. Jestli budu pokračovat ve spolupráci s Institutem, zatím není jasné.“

Proč došlo k ukončení spolupráce ani Krcháková, která byla externí editorkou zpravodajství, ani ČT neupřesnily. Kodex České televize konkrétně spolupráci se stranickými think-tanky nijak neřeší. V pasáži věnované střetu zájmů se nicméně píše:

„Střet zájmů nastává již tehdy, jestliže mohou vyvstat pochybnosti o nestrannosti nebo předpojatosti osoby podílející se na přípravě obsahu pořadu, lhostejno zda mezi diváky či subjekty, o kterých jsou získávány informace. Pochyby o nestrannosti nebo předpojatosti (zaměstnanců či spolupracovníků ČT, pozn. red.) vznikají zejména, když určitá osoba je nebo byla spojena se subjektem, o němž má být informováno, rodinným, přátelským, pracovním, členským, smluvním nebo konfliktním poměrem, případně od takového subjektu přijímá nebo přijímala určité výhody či požitky nebo se jinak účastnila na jeho činnosti.“

A moderování konferencí, případně tvorba analýzy na konkrétní jméno bezpochyby „účastí na činnosti“ je. Navíc Krcháková podle vyjádření mluvčí Krejčové o své spolupráci s Institutem neinformovala nadřízené.

Když je moderace OK

Na jedné z akcí, kterou pro Babišovu „politickou neziskovku“ spolumoderovala Krcháková, účinkoval v roli moderátora i reportér Hospodářských novin Ondřej Houska. Konkrétně šlo o konferenci „Dvacet let České republiky v EU“.

„Moderovat akce think-tanků prodemokratických politických stran nepovažuji za nic neetického. Moderoval jsem nejen akce Institutu ANO, ale i think-tanků STAN, TOP09 či KDU-ČSL. Vše zadarmo, zdůrazňuji. Považuji to za dobré vykročení z naší novinářské bubliny. V zahraničí, například v Německu, je to běžné,“ uvedl Houska na dotaz HlídacíPes.org.

„Účast na debatách a moderování podléhá informační povinnosti vůči šéfredaktorovi, u seniorních autorů nechávám maximální volnost pro jejich vlastní uvážení, jakých akcí se účastnit. Ondřej Houska jako expert na evropskou agendu zdarma moderuje často různé eventy napříč politickým spektrem. Jeho know-how stejně jako u dalších veřejně vystupujících autorů beru také jako propagaci značky HN při držení profesionálních standardů novinařiny,“ nastínil postoj vydavatelství Economia vlastněného Zdeňkem Bakalou Houskův nadřízený, šéfredaktor HN Jaroslav Mašek.

O tuzemských „politických neziskovkách“ se více dozvíte v tomto článku:

Odborníci z SPD. Image strany má zlepšit i think-tank za miliony ze státních peněz

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)