Ondřej Neumann: Novináři na Letné aneb Kdo je tady ve střetu zájmů

Napsal/a Ondřej Neumann 1. července 2019
FacebookTwitterPocketE-mail

IN MEDIAS RES. Je cosi shnilého ve státě českém. Vážně řešíme i jen vzdálený náznak možného střetu zájmů novinářů. Přitom fakt, že veřejnoprávní Česká televize a Český rozhlas si zvou Babišovy novináře a s vážnou tváří se jich tam dotazují, co si myslí o počinech svého chlebodárce, považujeme za normální. 

Krize médií je i krizí důvěry v novináře. V jejich profesionalitu, jejíž součástí je i schopnost nestranného posuzování popisovaných či analyzovaných dějů.

Novinář jako „sebepotvrzovač“ i „našeptávač“

Vztah médium – čtenář, divák či posluchač se buduje dlouho. Na druhou stranu je v něm i velká setrvačnost. Média pro mnoho lidí fungují mimo jiné i jako jakýsi „sebepotvrzovač“ toho, že mám na věc „správný názor“, či jako „našeptávač“, který mi ukáže, co si mám myslet o věci, v níž zatím názorově tápu.

Se „svým médiem“ se nerozejdu ze dne na den. Ani kvůli tomu, že mi Miloš Zeman stále dokola opakuje, že novináři jsou nepřátelé lidstva a oba Václavové Klausové mu horlivě přitakávají. Ten proces je – jak již bylo řečeno – dlouhodobější a složitější. A svůj díl viny na něm mají samotní novináři i vedení redakcí.

Až sem by to mohlo vypadat jako dobrá zpráva. Jenže… Čtenáři, diváci i posluchači přeci jen mizí rychleji (mnohdy daleko rychleji), než přibývají jiní. Dobře pracující redakce mají daleko menší problém než ty špatné. To je logické.

Všichni novináři a potažmo všechna média musí u svých konzumentů budit elementární důvěru. Důvěru v profesionalitu, schopnost vidět hlouběji a dále než běžný občan, důvěru v nestrannost. S lehkou mírou nadsázky se dá konstatovat, že kromě důvěryhodnosti nemá novinář vlastně nic. Proč by si někdo četl vývody ženy či muže, v něhož nemá elementární důvěru, že.

Detail versus podstata

Po zákonitostech důvěryhodnosti na svém twitteru zapátral i mladý novinář Jan Žabka: „Nejdu na Letnou. Osobně bych to vnímal jako své novinářské selhání. Šel bych tam jedině v případě, že bych chtěl z místa zpracovat reportáž. Jak to ale vnímáte vy, měl by novinář jít protestovat na Letnou? Proč ano/ne? Právo na to určitě má, ale nesníží to jeho důvěryhodnost?“

Byl jsem překvapen rozsáhlostí diskuse, do které se zapojila i známá novinářská jména. Mnohokráte, opakovaně a většinově zněl argument, že novinář na demonstraci může pouze pracovně. Jinak by měl zůstat doma a koukat maximálně na přenos na webu či v televizi. Jinak je prý v ohrožení jeho důvěryhodnost.

 

 

Co mě na dotazu mladého novináře i následných reakcích ale překvapilo nejvíce? Jak to, že řešíme takovouto podružnost, ale už dávno nám nepřijde podivné, že o demonstraci za odstoupení svého majitele z čela vlády referují jím placení novináři? Fakt, že jsou na výplatní pásce někoho, o kom dennodenně píší, jim důvěryhodnost nesnižuje?

My budeme řešit i jen vzdálený náznak možného střetu zájmů a Andrej Babiš a jeho věrní nám to snad do budoucna budou i pískat?

Pomůže zůstat sedět doma?

Takže za mě:

  • Jde-li novinář na „Letnou“ i mimopracovně (či kamkoliv jinam na demonstraci demokratů), pak to není žádný problém. Co naopak problém je? Když politické názory novináře převáží nad profesionalitou. Ale to se může snadno stát i těm, kteří zůstanou „pro formu“ sedět doma u televize.
  • Co je pro důvěryhodnost novináře daleko horší? Když je zaměstnancem holdingu předsedy vlády a snaží se nám spolu s ním nabulíkovat, že je to tak v nejlepším pořádku.
  • A co se úplně vymyká zdravému rozumu? Že Babišovy novináře zvou veřejnoprávní Česká televize a Český rozhlas a s vážnou tváří se jich tam dotazují, co si myslí o počinech svého chlebodárce. A říkají tomu vyváženost.

    Text vznikl ve spolupráci HlídacíPes.org s týdeníkem Marketing&Média. Více o médiích a marketingu najdete v aktuálním vydání M&M, které vychází každé pondělí.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)