Facebook Andreje Babiše,

Ondřej Neumann: Nebezpečí Babišovy mediální karantény

Napsal/a Ondřej Neumann 16. března 2020

IN MEDIAS RES. Jednoduchý dotaz informovaného reportéra usvědčil v sobotu premiéra Andreje Babiše z toho, že buď vůbec nezná reálnou situaci s nedostatkem respirátorů pro zdravotníky, nebo si bohapustě vymýšlí. Už v neděli byl omezen okruh redakcí, které mohou dorazit na tiskovky vlády. S masivní restrikcí občanských práv související s bojem proti dalšímu šíření koronaviru, dochází i ke snaze o omezení kontrolní role médií ve vztahu k vládě. 

„Není pravda, že by naši zdravotníci neměli respirátory. Tak mi řekněte kde, a já jim to dnes osobně dovezu,“ odpověděl v sobotu ráno Andrej Babiš na otázku Aktuálně.cz týkající se akutního nedostatku respirátorů a roušek.

Okamžitě se začaly hlásit nemocnice ze všech koutů Česka s tím, že co se respirátorů týče, jsou fakticky na nule. Už během soboty musel Babiš začít couvat a večer v České televizi už tvrdil následující: „Pokud jsem se ráno nějak vyjadřoval, tak to bylo s nadsázkou. (…) Já jsem tak v sobotu ráno mluvil, protože jsem byl v pátek večer přítomný u toho, jak armáda začala rozvážet 36 tisíc respirátorů.“

Jednoduchý dotaz informovaného reportéra usvědčil premiéra z toho, že buď vůbec nezná reálnou situaci, nebo si bohapustě vymýšlí. V neděli již reportér Aktuálně.cz šanci konfrontovat Andreje Babiše s realitou nedostal. Vláda rozhodla, že na její tiskové konference smějí dorazit pouze vybraná média: Česká tisková kancelář, Česká televize, Český rozhlas, Nova a Prima.

Jak umlčet novináře

Náhoda? Oprávněná obava o zdraví členů vlády? Možná. Faktem je, že od samotného počátku vypuknutí koronavirové krize v Česku Andrej Babiš dokola opakuje, že na rozdíl od všech ostatních evropských zemí on a jím vedená vláda situaci brilantně zvládají. Naposledy v nedělní Partii na Primě:

„Ve Španělsku nejsou ani tam, kde my ještě. My jsme napřed. My jsme dneska vlastně (přijali) absolutně nejrestriktivnější opatření. A my stále testujeme všechny lidi. Dneska Švýcarsko, které vždycky dávám za příklad, nebo Švédsko řeklo, testujeme jen lidi nad 65. Už nestíhají. Ale my říkáme, že my musíme testovat všechny, protože ten vir, my jsme zkrátka ve válce s virem.“.

Dalším faktem je, že novináři od počátku března opakovaně usvědčili Andreje Babiše či jeho ministry z ANO z kulantně řečeno „nepřesného informování“ veřejnosti. Nejen o respirátorech a rouškách ale i třeba o počtu míst, kde se lze testovat na koronavirus. Premiér a ministr zdravotnictví tvrdili, že je vše ok. Novináři dokázali, že testovací místa nestíhají, protože je jich málo.

Proti omezení okamžitě protestovala Economia, mediální dům Zdeňka Bakaly, která vydává mimo jiné Hospodářské noviny, Respekt a právě Aktuálně.cz. „Odmítnutím akreditace médiím znemožňuje plnit roli, která jim přísluší v každé demokratické společnost: objektivně a nezávisle informovat veřejnost,“ ohradila se vůči vládě a jejímu rozhodnutí ředitelka redakcí Zuzana Kleknerová.

Rozhodnutí kritizuje i Nadační fond nezávislé žurnalistiky. „Podle dostupných informací se vláda rozhodla omezit počet novinářů na svých tiskových konferencích. Stalo se tak poté, kdy premiér České republiky opakovaně čelil nepříjemným otázkám ohledně předchozích kroků vlády. Celá situace tak vyvolává dojem, že došlo k účelovému zneužití krizových opatření. Důrazně varujeme před pokusy omezit svobodu slova pod záminkou boje s koronavirem. Nepotřebujeme cenzuru. Naopak, potřebujeme dostatek kvalitních informací o situaci v naší zemi,“ uvedl fond v prohlášení.

Polsko, náš vzor?

Česká vláda není jediná, která se obává, že její členové mohou být novináři nakaženi.

V Rakousku omezili přístup na vládní tiskovky pouze na veřejnoprávní ORF (spojená televize a rozhlas) a agenturu APA. Na rozdíl od Česka se tam ovšem dopředu v rámci omezení počítalo s tím, že ústy novinářů APA se budou moci ptát i žurnalisté z ostatních rakouských médií, případně budou své dotazy dopředu směřovat mailem na vládu. V tuzemsku iniciativa na zprostředkování dotazů na vládních tiskovkách vzešla až od vedení ČTK.

Na Slovensku úřad vlády omezil počet novinářů minulý pátek. Nešel přitom cestou výčtu médií, která mají na tiskové konference přístup, nýbrž požádal všechny redakce, aby za všechny media typy poslaly vždy jen jednoho redaktora a jednoho fotografa, případně pouze jeden štáb ve složení redaktor/kameraman.

„Na TK polské vlády od včerejška (soboty – poznámka redakce) nechodí žádní novináři. Vystoupení se streamují, signál ostatním předává TVP,“ hlásil v neděli na Twitteru Lukáš Mathé, zpravodaj ČT v Polsku.

„S odkazem na nákazu se polská vláda rozhodla jednostranně ovládnout mediální prostor, aniž by čelila kritickým dotazům novinářů. Přístup ‚tady to máte a tím to hasne!‘ je nedemokratický. Omezování vstupu novinářů na TK české vlády je nešťastný krok stejným směrem,“ okomentoval to též na Twitteru Jakub Szántó z České televize.

Co s tím?

Faktem je, že riziko nakažení premiéra či ministrů, kteří nyní mají na svých bedrech boj s koronavirem, přenosem z některého z novinářů reálně existuje. Tomu se však dá čelit i jinými prostředky. Například nošením roušek na tiskových konferencích. Povinně by si je nasazovali novináři, dobrovolně i politici. Viz slovenský příklad:

Nedělní debata veřejnoprávní slovenské RTVS. Moderátor i premiér Pellegrini s rouškou.

Ale to se vracíme na začátek. Roušky v Česku kvůli neschopnosti vlády Andreje Babiše nejsou. Takže je nutné nasadit daleko tvrdší opatření. A umlčet kritiky. Nebo jim alespoň maximálně ztížit práci.

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější. A zabere vám to maximálně jednu minutu...Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1 000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Čtěte též

54 komentářů

 1. Svoboda slova vs šíření paniky napsal:

  Kdyby novináři místo vyvolávání zbytečné paniky a kritizování všech kroků vlády radši připomínali lidem, že mají nosit něco přes nos a pusu, že se mají zdržovat doma a nezatajovat informace, tak by nemuselo dojít vůbec k takovýmto krokům, které byla vláda nucena udělat ku prospěchu všech lidí. Bohužel kvůli neustálé kritice vlády ze strany médií dochází k tomu, že se mnoho lidí netají v mhd veřejně prohlašovat, že se akorát vrátili z rakouska nebo německa a že na nějakou karanténu kašlou protože je to jen další babišovina. přesně za to mohou média a ty bych nejradši obvinila za šíření poplašných zpráv. testovacích míst je dostatek, jen se musí v první řadě testovat ti, u kterých je podezření a laboratoře nestihaji testovat víc než je jejich kapacita. Pokud jste pozorně poslouchali tak právě se čeká na dodávku rychlotestů, což práci urychlí. co se týka roušek – opět kdyby média nevyvolala paniku, tak by spousta lidí neměla doma nasyslené roušky, které stejně nenosí. kéž byste radši vyzvali lidi, aby (pokud mají nasysleno) tyto přebytečné roušky dali nemocnicím atd. bohužel roušky zkoupili obyčejní lidé v záchvatu paniky a tak se ted musejí shánět v zahraničí – a světe div se, jelikož je koronavirus všude ve světě, tak státy přednostně zazásobí nejprve sebe. naše výrobní linky nestíhají dělat víc než určitý počet kusů. Milí novináři. místo této nemístné kritiky v době krize si radši sedněte a začněte šít roušky a nerozsévejte paniku. bohužel obyčejný člověk věří všemu co napíšete, a tak se prosím zamyslete, jestli by nebylo lepší přestat vést alespoň teď zákopovou válku a po vzoru některých celebrit začít vzdělávat lidi, jak se mají chovat. a „informovaný“ novinář – nezlobte se na mě, ale některé otázky byly opravdu mimo mísu a naopak akorát se snažili získat něco, co by bylo senzací. přestaňte se chovat jako hyeny ale staňte se aspoň na chvíli lidmi.

  • js napsal:

   Vážený, až budete v ordinaci bez pomůcek, taky vám přijde – jemně řečeno – Babišovo vyjádření poněkud trapné a směšné…

   • rousky napsal:

    Vazeni,babis si dela co chce ,lze a jak to tak vypada je mu naprosto jedno,ze ve zdravotnictvi chybi rousky gely ,musi si lide poradit sami svoji vlastni vyrobou ,no ,ale co chtit od takoveho cloveka ze ano ?

   • Budete se divit – doktoři prvního kontaktu to měli zvládnuto a ordinovali přes dveře a pomocí mobilu. Metodiku dostali od svého odborného sdružení.

  • Jan Novák napsal:

   Moravskoslezký kraj dal na své internetové stránky on line formulář pro poskytovatele zdravotních služeb, kteří potřebují respirátory. Tento byl uzavřen v sobotu 14.3. ve 20.00 protože kraj nic nemá a neví kdy něco od státu dostane. Není jasné, kdy bude možno něco objednat (nemluvě o termínu dodání).
   Mně tolik nevadí, že nejsou, jako spíše arogantní lhaní premiéra a agrese vůči osobě pokládající nepříjemné otázky. Jak mu máme v této situaci věřit, že když něco slíbí, že se tak i stane?

  • pavel napsal:

   Vážená svobodo nebo jak vám říkat???…. Asi žijete v jiném státě,vláda v čele s Babišem věděla o problému s koronavirusem od PROSINCE 2019, náš pan Jájsemzařídil celou dobu v médiích tvrdil jak jsou připraveni. A ejhle nejsou pomůcky ani pro zdravotní personál natož pro nás „zaměstnance“ firmy Babiš. Takže je lehčí zakazovat,nařizovat nežli zařizovat že, a nebo to svést na novináře!!!!(ŠLO BY TO I NA POŠŤÁKY ČI KOMENÍKY),a zdá se vám otázka co dělali od prosince a proč nejsou pomůcky mimo mísu????!!!!Kdyby mezi nemocnými bylo vašich 10 členů vaší rodiny taky by za to mohli novináři?????P.S.Vládne vláda v čele s premiérem né redaktoři,ale bude ‚líp“ hradní pán se v LÁNECH probudil ze zimního spánku a bude mít projev ke „svým národům“

 2. Roušky, respirátory, Farský, Hřib a Neumann napsal:

  Koukám i ten Neumann kope do Babiše, kromě Farskýho a Hřiba, ohledně roušek a respirátorů. Babiše se nehodlám vůbec zastávat, ale budete taky tvrdit že bavorská váda v čele se Soederem je neschopná? Španělská vláda je taky neschopná? Italská vláda je taky neschopná? Tam všude a asi v celé Evropě ty roušky a respirátory jednoduše schází. A co jste udělal Vy Neumanne pro to aby bylo roušek dostatek? Co pro to udělal Farský? Co pro to udělal Hřib? Ačkoliv jsem hledal po internetu, sleduji zpravodajské stanice a nic jsem nenašel. To, že se ptám Vás Neumanne to je jistá nadsázka, ale ti dva zbývající mají moc něco udělat, a co udělali NIC.

  • Vietnamci napsal:

   Zajímavý postřeh je, že Vietnamci nakupovali roušky už v lednu. Vláda má delší vedení.

   • ČERT napsal:

    Zřejmě to bude tím (jistě myslíte Vietnamce u nás), že z jejich původní domoviny je to do Číny (a konkrétně do té oblasti Wu-chanu, kde to začalo) o hodně blíž než od nás a taky i ta nemoc se tam objevila dřív než u nás (a snad i dřív než kdekoliv v Evropě). A nevím, při jejich dost intenzivních kontaktech s původní vlastí, která je ale od nás v podstatě na druhém konci zeměkoule, si možná uvědomují lépe než mnozí Češi, jak je ten dnešní svět malý, aby se něco takového brzy dostalo i sem…

  • Marek Loucký napsal:

   Kteří novináři, kdy a jak vyvolávali paniku? Já tedy zaregistroval až články, kdy lidé začali brát Kauflandy útokem. Myslíte si, že je k tomu novináři nějakým způsobem naváděli? Aby zaškodili vládě?

   Myslíte si, že lidé nevědí co mají dělat? Vždyť si všichni sdílejí návody jak si dělat roušky doma!

   Myslíte si, že důvodem toho, že jsou lidé neohleduplní idioti může kritika vlády? Z vašich řádek bych si mohl myslet, že kritika sestavování státního rozpočtu, prožírání rezerv, tunelování evropských fondů, není na místě, protože jinak by se Andrejovi věřilo, byl by to pašák a všichni by si na povel nasadili roušky…kdyby teda nějaké byly.

   Kdyby v tomto státě aspoň něco fungovalo, tak už před koncem roku by musela být přijatá opatření na zajištění roušek. K čemu máme všechny ty expertní týmy, BIS, ministerstva zdravotnictví, zahraničí, vnitra, aby měli včas správné informace a mohli se na situaci nějak připravit? Hergot, nadílejte nám ty články v médiích ať si jdou lidi honem koupit bednu roušek protože nebudou!

   Kdo jiný má kritizovat než ti, kteří jsou k tomu přímo určeni? Kdo jiný, než média mají politikům koukat pod prsty? Všimněte si, že i opozice vůbec nekritizuje vládu za nějaké konkrétní kroky co udělala, ale za totální amatérizmus, chaos a absenci krizového řízení! Není tedy pravda, že kritika je nemístná, naopak je velmi na místě, je konkrétní a adresná, přesně taková jaká má kritika být!

   Běsnění kvůli rouškám se dalo předejít, kdyby Babiš předstoupil před lidi a řekl, že roušky stejně jako všude ve světě nejsou, podcenili jsme to a v takové situaci musíme udělat tyto a tyo kroky. Pokud by dolšo k A, uděláme B a tak dále. Zkrátka nemlžit, nebláboliot nesmysly, nelhát, ale říct občanům rálný stav a jakým způsobem budeme situaci řešit.

   Bohužel jedním z hlavním problémů je, že tato vláda nemehel a neumětelů funguje čistě na bázi marketingu a nikdo v ní není schopen nic uřídit. Maximálně tak dotace do vlastního holdingu.

   Nevím jak Vy, ale takovou vládu považuji za hodně špatnou.

   • Odpověd' napsal:

    Mluvíte mi z duše! A nejen mě.. Přeji pevné zdraví!!

   • Michal Bouše napsal:

    Mohu jen souhlasit!!! Co ještě víc říct nebo udělat aby jsme prozřeli.

   • komentář napsal:

    Já si ji naopak velice vážím ale je to samozřejmě můj názor ale to neznamená že nerespektuji názory jiných

   • pavel napsal:

    Souhlasím a jsem rád že ten anonym zůstal se svým blábolem osamocen,pletichařit,tunelovat holt není jako makat na ochraně národního zdraví!!!!!!!Vládnou nám neschopní psychopaté jak nás přesvědčil pan profesor RADKIN HONZÁK)))MÁ PRAVDU STARÝ PÁN)))

  • Lhaní jako sport napsal:

   Tady nejde už o to, jestli roušky jsou či nikoliv. Zásadní je, že premiér soustavně lže a z ostatních dělá neschopné pitomce.
   Ukazuje se však jiný a to poměrně zásadní problém. Vláda totiž nemá “v šuplíku “ žádný krizový plán. Jak by se v různých situacích mělo postupovat. Můžeme být rádi, že to je „jen“ virus a ne třeba okupační vojska. Schopnějšími se ukazují i starostové malých obcí, kteří skutečně pracují pro občany.

   • Thangpa napsal:

    No,pokud by to byly okupační vojska,tak již tradičně složíme zbraně…A ostatní občané „vítači“budou stát u silnice a mávat vlajkami…

  • Ano souhlasím s Vámi kritizovat tito pánové to jim jde, jsou někde zalezlí, tváří se, jak jim jde o nás lidi, ale bohužel skutek utek, jen zase napadání a urážení. Už, aby byly volby a tito všichni zmizeli z politického dění, protože jejich neustálé kecy již nám lidem lezou opravdu krkem. Nic pro lidi nedělají jen rozvracejí stát a mezilidské vztahy.

  • Jo Jo napsal:

   Nedostatek respirátorů a rouše je jedním z hlavních mediálních témat i v USA.

 3. Petr Kaminsky napsal:

  1) A koho z volicu Babise to zajima? Jeste nez zavreli hospody jsem parkrat zaslechnul, jak si lidi pochvaluji co nejtvrdsi opatreni. Asi nechapou, ze opatreni je treba delat, az kdyz jsou treba. U nas jsme proste „napred“. 2) Nema smysl se pozastavovat nad jednotlivymi vetami nebo prohlasenimi. Babis postavil celou karieru na lhani, takze ted dela to co cely zivot. 3) Divim se, ze mezi akreditovanymi novinari nejsou zadni z Mafry. 4) Zajimalo by me, co by se delo, kdyby se nakazil Babis. Pokracoval by v hysterickych vylevech v primem prenosu? Nebo by streamoval lezeni v posteli? 5) Proc delate z ministru buhvijak vyznamne osoby (pro rizeni/reseni problemu)? Nejsou to zadni supermani, praci za ne delaji urednici, kteri nejsou videt. Navic ti soucasni ministri jsou jen mluvici hlavy. Kdyby zmizli, nestalo by se vubec nic. Nemakat a blabolit. 6) Ad Rousky, Svoboda – vypada to, ze Babis nepodcenuje ani valku na internetu a posila do boje kohortu svych fanatickych priznivcu. 7) Podle me Babisovi pujde o to udrzet tenhle „vyjimecny“ stav az do parlamentnich voleb 2021. Hadejte kdo vyhraje a jaky bude zisk ANO. 8) Podle me to selhani s rouskami a respiratory pro lidi „v prvni linii“ byl zamer. Cim bude hur, tim budou lidi vydesenejsi a bude snazsi prosazovat dalsi nesmyslna opatreni/zakazy/prikazy.

  • Rozum napsal:

   Již v prosinci a následně v lednu vydala vláda a Mzd.pokyn,aby se nemocnice zasobily na 4!!!měsíce do předu.Dejte si práci a vyhledejte si na internetu.Dalo to práci, ale ještě včera ráno to šlo.

   • martin napsal:

    tak na sem dej nejakej hodnovernej link hod

    pravda je, ze vlada s rouskama lze uz tak 6 tydnu, minimalne od konce ledna, kdy opozice chtela koronavirus projednat v parlamentu, ale vlada je utrela, ze vseho je dost, rousek milion, nic nechybi. nakonec se ukazalo, ze rousky nebyly skoro zadny …

    kdyz vlada mela koronavirus resit, tak resila babisum stret zajmu a babis urazel poslance europarlamentu, kteri sem prijeli zjistit co a jak

  • chřipka napsal:

   Přestěhujte se do Ruska,asi vám to tam bude víc vyhovovat.
   Samí kritici! Od takových nimandů mě to nevadí.Horší ale je,že se vyjadřují i lidé kterých jsem si vážil jako např.prof.Pirk.Je to hrůza!!
   2000 lidí ( zemřelých ) pro Čínu není nic. Je to prostě chřipka.
   Už ale neřekl jestli stejně málo vadí 2000 Italů či 1000 Španělů.
   To všechno jen proto abyste mohli plivat na Babiše.
   Je to prostě hrůza.Politici se v patřičné míře nedostanou na obrazovky a to jim vadí!!

 4. Nemec napsal:

  Co se dělo v Číně jsme viděli v přímém přenosu. A co řešila naše vláda? Zmatky kolem svého předsedy a možnou korupci na svém ministerstvu. Když je pan Svoboda z  ODS vyzval ať se řeší možná epidemie. ´Jakou jsme dostali odpověď? Klídek máme to pod kontrolou. Babiš už má zase svého viníka jen pana Kalouska vystřídala Itálie. Hnutí ANO je naše zkáza v přímém přenosu. Za dnešní stav může jednoznačně Babiš protože neustavil krizový štáb a jen se předváděl na tiskovkách. A konkrétně si nezkontroloval technické zabezpečení a spokojil se jen s nějakými objednávkami. Dovede si někdo představit tak postupovat třeba hasiče nebo kohokoli kdo má za něco zodpovědnost. Byla to hrubá nedbalost.

  • Opozice napsal:

   Nase opozice cely unor neinformovala verejnost co nam hrozi a jak hlasuje parlament. Nesplinila ulohu kontrolora a stinove vlady a ma take podil viny.Pandemii necekal nikdo a Vojtech milion rousek a respiratoru fakticky nemel a je to traged i jeho cely tym.

  • Petr napsal:

   Všude ve světě rozhodují o opatřeních odborníci, jen u nás je to estébák, kterému to vyhovuje, protože se mu konečně podařilo udělat totalitní režim a navíc odvedl pozornost od svých průserů, kdy neskutečně okradl stát a tím i nás všechny a ještě v době největšího blahobytu v historii naší země namísto rezerv všechno prožrali a rozkradli, takže teď po opadnutí paniky to bude velký ekonomický průser, jelikož tato vláda hází klacky pod nohy podnikatelům, kteří zaměstnávají lidi a něco tvoří a vyrábějí a zaměstnávají lidi, ale jelikož nemají sami nárok na dovolenou, nemocenskou, ošetřovné jako zaměstnanci a ještě musejí platit zaměstnance, kteří nemohou často do práce, tak začne velké propouštění, ale to ty pány, kteří berou statisíce měsíčně z našich daní vůbec nezajímá. Prostě předvolební kampaň ANO v přímém přenosu. Odborníci jsou kde? Pana rádoby prezidenta už raději ani nezmiňuji. Stydím se momentálně za to, že jsem Čech, jelikož tato vláda s prezidentem pošlapala všechno dobré, co nás ve světě zdobilo.

  • Soudný člověk napsal:

   A hlavně,že vás spojenci a německá poslankyně tepající p.Babiše podržela v boji proti němu.V boji proti corona v. si hrajou na svém písečku a okolní dění je jim ukradené. A nebo zkuste místo premiéra tepat pitomce co demokraticky cestují a přivezly dárek pro každého (c.v.) a následky v řádu stovek miliónů ponesou všichni občané Č R.A nikdo z vás se úrovní morálky těchto lidí nezabývá. Komunitní přenos jak to nazývá kdejaký novinář má většinou původ u těchto lidí (rodina,kolegové, sousedé).

   • martin napsal:

    u nas je to snad jine?
    cine jsme nepomohli kdyz potrebovala, neco se poslalo kdyz uz byli z nejhorsiho venku a to co zde zustalo, nam cina vratila jako humanitarni dar. vlada zakazala vyvoz zdravotnickeho material, vyrobci nesmi prodavat ani primo nemocnicim, vse jde pres vladu. italum taky zadna pomoc, misto toho je babis jen napada z neschopnosti. nechtel bych videt co by se delo, kduby to tady natvrdo vypuklo o mesic driv. a novej tridni nepritel jsou dnes lyzari, pritom babis mel pravomoc zakazat vyjezd prinejmensim do nejhure postizenych oblasti, to by ale pojistovny musely platit a to z nejakyho zahadnyho duvodu babis nechtel

    • Soudný člověk napsal:

     Firma v Červeném Kostelci na seznamu psala o náběhu druhé linky do 10.3. a počtu vyrobených kusů .Tak kde jsou jejich roušky?A přísnější opatření vláda neprijimala na nátlak Eu i tak byla kritizována jejími představiteli a jejích tiskem za šíření paniky a zbytečných obav.A propo sklady civilní obrany likvidovala vláda ODS KduČsl a dnes politici kritizují nedostatečné zásoby.

 5. Dušan napsal:

  Andrej Babiš má 65 let, je znamením PANNA a temperamentem CHOLERIK.
  Média ho vyzdvihli a opět pouze média ho mohou svrhnout. A Andrej Babiš to zcela jistě Ví.

 6. Hana Svobodová napsal:

  1. Pokud vím, tak zřizovateli nemocnic a ostatních zdravotních zařízení jsou kraje a města. Ty podle mě měly zareagovat jako první se zásobením těchto zařízení ochranými pomůckami a nespoléhat se na to, až to za ně někdo zařídí
  2. Co dělají manažéři nemocnic, ti také měli reagovat jako první, zkontrolovat zásoby roušek a respirátorů a doplnit je
  3. Svoji nedbalost a neschopnost rychle jednat v krizové situaci teď hází na Andreje Babiše, ten řeší to, co oni zanedbali a měli v první řadě na tuto situaci reagovat oni

  • Ondřej Neumann napsal:

   Minimálně některé kraje stoply objednávky poté, co jim vláda řekla, že to zařídí…

   • Z krajů napsal:

    To z nich, ale nesnímá zodpovědnost….

   • petrph napsal:

    Bohužel, jak se dá dohledat, nikoliv že „stoply objednávky“, ale už jim potom žádný oficiální a solidní distributor takové objednávky nepřijal protože vláda si ty dodávky od nich monopolizovala pro sebe..
    To co (by) nemocnicím a krajům zbylo, byli šejdíři co začali nabízet 50x předražené zboží, s pochybným dodáním (možná) za pár měsíců..A na to tedy ani ty nemocnice, neměly a nemaji…

  • js napsal:

   Vláda rozhodla, že vše půjde přes ni a MZdrav, takže si napřed ověřte fakta…

  • Chce to jen věřit napsal:

   Máte pravdu, ono je totiž velice snadné to na někoho jiného hodit, než si přiznat vlastní chybu. A opozice naší vlády, čekala pouze na příležitost a ta přišla. Věděli moc dobře, že nikdy nebude v žádném případě možnost sehnat tolik roušek a respirátorů v tomto případě, kdy se virus rozšiřuje takovouto rychlostí. Měli by se všichni stydět a zamyslet se sami nad sebou. Rozumný člověk to chápe a ví, že opatření které se dělá a různé omezení je vzájmu nás všech.

   • petrph napsal:

    No, i v tom je to zajímavé, opozice žádnou takovou příležitost nevyužila. Sice by to byla šance, svrhnout teď vládu, nastolit vlastní (samej profesor a odborník, že) a ukázat co umí, leč nestalo se, parlament zrušil většinu svých aktivit a poslanci se rozjeli dom.. V klidu si počkají (možná pár měsíců) až vláda krizi nějak zvládne a teprve pak vylezou a začnou kritizovat, Což už jim asi nebude nic platný, média už mezitím zapomenou že někdo takovej existuje..

 7. Robert F. napsal:

  Chyba je, že se vláda neustále vyjadřuje ke kdejakému stupidnímu dotazu. Sdělení vlády by mělo být srozumitelné a podáváno v jednotný čas, prostřednictvím státního média. Babiše jsem nevolil a jeho styl komunikace s médii bohužel řešení problému nepomůže, ale chápu, že si nejenom na něm řada rádoby novinářů s chutí smlsne. Neustálé konfrontování odpovědí ovšem vyvolává napětí u obyvatel a vede ke všeobecné panice.

  • petrph napsal:

   No jistě, jenomže i v tom jsou naděje liché, ani takto „srozumitelné a podáváno v jednotný čas,“ se to dít nebude, což se ukázalo jak v pátek, tak i v neděli, když se na sice ohlášené,leč časově neupřesněné prohlášení vlády čekalo celý den, až do noci.
   Na to si halt i média budou muset zvyknout, že takto chaoticky naše vláda informuje. a bude informovat i nadále. Posílat svoje redaktory se štáby aby pokaždé před Strakovkou čekali řadu hodin až do noci ve frontě na několikaminutovou tiskovku, během ní by mohli položit jakousi kontroverzní otázku, je luxus, který si v dnešní krizi dovolit dlouhodobě nemůžou.. i jim bude muset stačit stáhnout si text toho vládního prohlášení z nějakého státního webu, třebas z ČTK, nic víc „jistého“ se stejně (ani z těch dotazů na tiskovkách) nedozví…Jako že se obávám, že i média začnou mít brzo vlastní existenční problémy, ta tištěná se asi teď po trafikách moc neprodají, a těm elektronickým začnou vypadávat příjmy z reklam.

 8. Velice by mne zajímalo, jak by se s celou touto situací popasovali všichni ti, kteří dokážou pouze tlachat a kritizovat. Nikdy takovou situaci nezažili a nevěřím, že by to zvládli. Je velice jednoduché napsat co se dělá špatně,že? Papír snese
  všechno. A už vůbec je trapné celou věc politizovat. Starejte se všichni hlavně o své zdraví a nechte vládu pracovat. Atˇ tam sedí „Petr nebo Pavel“.

  • martin napsal:

   slovaci ustavili ustredni krizovejk stab uz 27.unora. sefem krizoveho stabu je ze zakona ministr vnitra. u nas ustredni krizovej stav vznikl az vcera nebo predevcirem a sefem je protizakonne nejakej urednik z ministerstva zdravotnictvi. proc to tak je musel kazdej videt predvcirem na pulnocni tiskovce, kdy hamacek vystupoval naprosto vecne, situaci uklidnoval, babis cet z papiru, vyhrozoval, mistama te jeho cechoslovactine nebylo rozumnet. babis nedovoli, aby ho hamacek zastinil, proto vyklasenim nouzovyho stavu a krizovyho stabu tolik zdrzoval.

  • Dáša napsal:

   Vážená Dášo, píšete jak celou situaci řešit, stačí jen zajistit materiál a prostor a šičky a výrobu začít u nás. Peníze, které stojí letecká doprava, dát naši lidem za práci.

 9. Ja napsal:

  Vy jste tu všichni tak chytří!!!!! Každý je tu tak vynikajci a tak vše předvídal, ale vsadim se , zese zvas nikdo nepredzasobil rouskama. Umite jen hledat chyby a nic jineho!!!!!!!!!!!!

  • martin napsal:

   stat by asi mel bejt chytrejsi nez beznej obcan a stat by obcana mel pred takovyma situacema ochranit, proc ho jinak mame kdy platime dane.
   potravin ma mit stat v zasobe na 3 dny, skutecnost je jen 1.3 dne a zadny penize na doplneni zasob. je mozny, ze podobny to je se zdravotnickym materialem, babisova vlada se snazila setrit kde to jde, a zasoby na krizovy situace jsou jedny z prvnich na rade

  • Co dodat napsal:

   Mluvte o sobě.Mám dva zaměstnance+já,manželka a dítě + tři blízcí členové rodiny.

   6.1.2020 jsem objednal respirátory ffp3 a ffp2 a dezinfekci na ruce pro všechny zmíněné vyjde nám to na 2 měsíce.Co k tomu jiného dodat. Kdyby to samé udělali na vládě tak by celá ta situace mohla mít klidnější a bezpečnější průběh.

 10. Charaktery napsal:

  V krizových situacích se odkrývají charaktery, to je stará známá pravda. Jedni jdou pomáhat a hlídají třeba děti sousedům, druzí zase podrobují zdrcující kritice vše, co vymyslel někdo jiný, aniž by jim docházelo, že v dané době to naprosto nikomu nepomůže, z nichž někteří to dělají jen z principu, protože vždycky je jednodušší kritizovat, než sám něco smysluplného vymyslet či nedejbože udělat. Bohužel ti první o sobě moc nedávají vědět, prostě pomáhají a nemají potřebu to nijak ventilovat, ti druzí naopak cítí potřebu škodit za každou cenu. Nemáte občas pocit, že těch druhých je nějak výrazně více?

 11. miro napsal:

  Je tady mnoho těch, co všechno vědí, všude byli, od všeho mají klíče.Státní rezervy jsou tvořeny pro nejnutnější případy. Kdo věděl, kolik bude potřeba zdravotnického materiálu na událost, která zde víc než 100 let nebyla?Kdo věděl kolik bude potřeba záchranné techniky na tisíciletou povodeň? Kdo přesně určí, kolik techniky musejí mít hasiči pro případ obrovských požárů měst, kolik musejí mít záchranáři pro případ velkých zemětřesení, nebo když stoupne voda v moři a zaplaví půl Evropy.Potom už to všechno všichni vědí a ňafají jak pinšlové pod vraty a jsou chytřejší, než rádio Jerevan svého času.

 12. petrph napsal:

  Je mi líto, ale v tomto se média chytila do vlastní pasti, protože na halasném vytrhávání citátů z projevů politiků (nejen z tiskových konferencí) založila svůj mediální byznys. Což tedy fungovalo dokud o nic nešlo, a šlo se hádat o slovíčka.
  Nicméně, teď jsme ve stavu krize – a ani občany více než ta oficiální vydaná rozhodnutí vlády nezajímají, a už taky vidí, že nic jiného než další restriktivní opatření od nich nedostanou.. Jenomže, kvůli tomu ani novináři chodit (a čekat hodiny ) na tiskovou konferenci vlády skutečně nemusí, tem oficiální text si můžou (až bude), stáhnout třeba z ČTK…A to že nejsou roušky (a ono toho bude brzo víc), si zjišťovat jinde, publikovat to přímo a nespoléhat se v tomto vůbec na P.R. prohlášení politiků a jejich tiskových mluvčí…

  • Ondřej Neumann napsal:

   Jde o příležitost politiky konfrontovat s fakty a nenechat je dělat si vlastní PR na současné koronakrizi. Jinak: ministr kultury Zaorálek se už dnes za nedostatek (který podle prý vůbec neexistoval) roušek a respirátorů omluvil.

   • petrph napsal:

    No o tom přece píšu. Právě tento mediální „konfrontační styl“ se tu provozuje už řadu let – a nemá prakticky smysl, protože politici nejsou novinářům nijak zodpovědni fundovaně a pravdivě odpovídat. Od toho je tu parlament, kterému je vláda (dle ústavy) zodpovědna. To že ani ten absolutně nefunguje jak má, je věc jiná..
    Nicméně, média mají tu jedinou a hlavní povinnost, informovat občany o skutečné situaci.
    Fakt 1- vláda vydala nějaké pro všechny závažné pokyny. OK, média je zveřejní „jak jsou“
    Fakt 2 – Roušky nejsou a vláda (která si na ně předtím udělala monopol) je nezajistila. I toto mají novináři samostatně zveřejnit z jiných zdrojů, aniž by se na to museli ptát politiků a strpět ono trapné P.R. divadélko na vládní konferenci. O tom, totiž, když se to tak vezme,nemusí psát vůbec.
    Jestli snad potom (i bez těch „konfrontačních“ otázek“ politici usoudí, že udělali chybu a /aspoň se omluví/, tím líp , ani k tomu je novináři nutit nemohou..

    • JB napsal:

     Neberu ti tvůj názor, ale mám jiný. Kdyby politik nečelil nepříjemným otázkám typu „Vy tvrdíte toto, ale z my máme jinou informaci z takových a takových zdrojů…“ tak bychom už dostávali vše předžvýkáno jen marketingovým týmem a žili ve virtuálním světě reklamy. Ve vypjatých situacích se naopak ukáže skutečný charakter lídrů, viz např. výstup: „Nebuďte slušný!“

     Konfrontacím přece může nejlépe zabránit samotný politik. Když bude říkat pravdu, vezme tím novinářům vítr z konfrontačních plachet.

     • petrph napsal:

      To jste asi nepochopil, já přece vůbec nechci aby (jsme) jako občané, dostávali všechno předžvýkáno marketingovým týmem , naopak, já vím že informace nezávislých médií jsou pro občany důležité .
      Já jen konstatuji, že si halt ta „nezávislá média“ musí hledat ty informace skutečně nezávisle na prohlášení politiků. Jestli nejsou roušky (a časem toho bude víc), tak ať to rovnou napíší velkými písmeny v titulcích. Ptát se na to politiků během kratičké chvilky na dotazy (nebo co), nemá prakticky smysl, protože jinou než tu P.R odpověď stejně nedostanou.
      Tady se totiž vracíme k tomu co jsem psal výše, vláda je podle Ústavy zodpovědná parlamentu – a tomu by se měla „zodpovídat“ nikoliv novinářům…
      Ale hlavně, bohužel, jak média, tak naše opoziční elity dlouhodobě ukazují že s těmi kontroverzními informacemi vůbec neumí pracovat. Ta informace je totiž aktuální právě teď .
      Nikoliv že budou jistí komentátoři dalších 5 let zamořovatt mediální prostor neustálým a trapným tapetováním sdělení že „pan politik xx před 5 lety v projevu pronesl nesprávnou informaci“ – a proto je ** a ** a ** a **

     • JB napsal:

      Jenže většinu těch informací si volič nemá šanci přímo ověřit. Může věřit politikovi stejně jako článku, který říká, že politik lže.

      Právě proto mají ty nečekané dotazy na tiskovce smysl, že na ně nereaguje PR oddělení, ale přímo politik. A právě proto se těm dotazům politici tak brání.

      Určitě má smysl vytáhnout i několik let staré prohlášení, protože pokud jej samotný autor zrovna ve slabé chvilce popřel, tak usvědčil ze lži sám sebe a je to jasné.

      Jak dnes vypadá takový Trump? Když během několika dní otočil o 180° a najednou tvrdí, že problém koronaviru bral vždy vážně. Jako by si lidi nemohli ty jeho nedávné výroky sami dohledat. Samozřejmě existují takoví, kteří je opravdu dohledat nezvládnou, případně jim ty jeho lži nevadí. Těm stačí opakovat, že Amerika je nejvíc, a zase mu to hodí. Ale to už je jiné téma.

 13. Albi napsal:

  Jooo, je to celé pravdivé.

 14. Problém je, že předchozí epidemie, jako prasečí chřipka, ptačí chřipka, SARS (velice blízký původci současné epidemie) se až do Evropy nedostaly (jako onemocnění lidí). V případě Eboly to byly jednotlivé případy, zejména zdravotníci, kteří se nakazili v Africe a byli přivezeni na léčení.
  Takže to politici podcenili jako celek, přičemž ti naši z toho vycházejí ještě dobře, i když efektem „jednookého mezi slepými“.
  Asi nejvíc viny za nejrůznější lapsy a promeškání nese ministr zdravotnictví.

Přidávání komentářů není povoleno