Ondřej Neumann: Nebezpečí Babišovy mediální karantény

Napsal/a Ondřej Neumann 16. března 2020
FacebookTwitterPocketE-mail

IN MEDIAS RES. Jednoduchý dotaz informovaného reportéra usvědčil v sobotu premiéra Andreje Babiše z toho, že buď vůbec nezná reálnou situaci s nedostatkem respirátorů pro zdravotníky, nebo si bohapustě vymýšlí. Už v neděli byl omezen okruh redakcí, které mohou dorazit na tiskovky vlády. S masivní restrikcí občanských práv související s bojem proti dalšímu šíření koronaviru, dochází i ke snaze o omezení kontrolní role médií ve vztahu k vládě. 

„Není pravda, že by naši zdravotníci neměli respirátory. Tak mi řekněte kde, a já jim to dnes osobně dovezu,“ odpověděl v sobotu ráno Andrej Babiš na otázku Aktuálně.cz týkající se akutního nedostatku respirátorů a roušek.

Okamžitě se začaly hlásit nemocnice ze všech koutů Česka s tím, že co se respirátorů týče, jsou fakticky na nule. Už během soboty musel Babiš začít couvat a večer v České televizi už tvrdil následující: „Pokud jsem se ráno nějak vyjadřoval, tak to bylo s nadsázkou. (…) Já jsem tak v sobotu ráno mluvil, protože jsem byl v pátek večer přítomný u toho, jak armáda začala rozvážet 36 tisíc respirátorů.“

Jednoduchý dotaz informovaného reportéra usvědčil premiéra z toho, že buď vůbec nezná reálnou situaci, nebo si bohapustě vymýšlí. V neděli již reportér Aktuálně.cz šanci konfrontovat Andreje Babiše s realitou nedostal. Vláda rozhodla, že na její tiskové konference smějí dorazit pouze vybraná média: Česká tisková kancelář, Česká televize, Český rozhlas, Nova a Prima.

Jak umlčet novináře

Náhoda? Oprávněná obava o zdraví členů vlády? Možná. Faktem je, že od samotného počátku vypuknutí koronavirové krize v Česku Andrej Babiš dokola opakuje, že na rozdíl od všech ostatních evropských zemí on a jím vedená vláda situaci brilantně zvládají. Naposledy v nedělní Partii na Primě:

„Ve Španělsku nejsou ani tam, kde my ještě. My jsme napřed. My jsme dneska vlastně (přijali) absolutně nejrestriktivnější opatření. A my stále testujeme všechny lidi. Dneska Švýcarsko, které vždycky dávám za příklad, nebo Švédsko řeklo, testujeme jen lidi nad 65. Už nestíhají. Ale my říkáme, že my musíme testovat všechny, protože ten vir, my jsme zkrátka ve válce s virem.“.

Dalším faktem je, že novináři od počátku března opakovaně usvědčili Andreje Babiše či jeho ministry z ANO z kulantně řečeno „nepřesného informování“ veřejnosti. Nejen o respirátorech a rouškách ale i třeba o počtu míst, kde se lze testovat na koronavirus. Premiér a ministr zdravotnictví tvrdili, že je vše ok. Novináři dokázali, že testovací místa nestíhají, protože je jich málo.

Proti omezení okamžitě protestovala Economia, mediální dům Zdeňka Bakaly, která vydává mimo jiné Hospodářské noviny, Respekt a právě Aktuálně.cz. „Odmítnutím akreditace médiím znemožňuje plnit roli, která jim přísluší v každé demokratické společnost: objektivně a nezávisle informovat veřejnost,“ ohradila se vůči vládě a jejímu rozhodnutí ředitelka redakcí Zuzana Kleknerová.

Rozhodnutí kritizuje i Nadační fond nezávislé žurnalistiky. „Podle dostupných informací se vláda rozhodla omezit počet novinářů na svých tiskových konferencích. Stalo se tak poté, kdy premiér České republiky opakovaně čelil nepříjemným otázkám ohledně předchozích kroků vlády. Celá situace tak vyvolává dojem, že došlo k účelovému zneužití krizových opatření. Důrazně varujeme před pokusy omezit svobodu slova pod záminkou boje s koronavirem. Nepotřebujeme cenzuru. Naopak, potřebujeme dostatek kvalitních informací o situaci v naší zemi,“ uvedl fond v prohlášení.

Polsko, náš vzor?

Česká vláda není jediná, která se obává, že její členové mohou být novináři nakaženi.

V Rakousku omezili přístup na vládní tiskovky pouze na veřejnoprávní ORF (spojená televize a rozhlas) a agenturu APA. Na rozdíl od Česka se tam ovšem dopředu v rámci omezení počítalo s tím, že ústy novinářů APA se budou moci ptát i žurnalisté z ostatních rakouských médií, případně budou své dotazy dopředu směřovat mailem na vládu. V tuzemsku iniciativa na zprostředkování dotazů na vládních tiskovkách vzešla až od vedení ČTK.

Na Slovensku úřad vlády omezil počet novinářů minulý pátek. Nešel přitom cestou výčtu médií, která mají na tiskové konference přístup, nýbrž požádal všechny redakce, aby za všechny media typy poslaly vždy jen jednoho redaktora a jednoho fotografa, případně pouze jeden štáb ve složení redaktor/kameraman.

„Na TK polské vlády od včerejška (soboty – poznámka redakce) nechodí žádní novináři. Vystoupení se streamují, signál ostatním předává TVP,“ hlásil v neděli na Twitteru Lukáš Mathé, zpravodaj ČT v Polsku.

„S odkazem na nákazu se polská vláda rozhodla jednostranně ovládnout mediální prostor, aniž by čelila kritickým dotazům novinářů. Přístup ‚tady to máte a tím to hasne!‘ je nedemokratický. Omezování vstupu novinářů na TK české vlády je nešťastný krok stejným směrem,“ okomentoval to též na Twitteru Jakub Szántó z České televize.

Co s tím?

Faktem je, že riziko nakažení premiéra či ministrů, kteří nyní mají na svých bedrech boj s koronavirem, přenosem z některého z novinářů reálně existuje. Tomu se však dá čelit i jinými prostředky. Například nošením roušek na tiskových konferencích. Povinně by si je nasazovali novináři, dobrovolně i politici. Viz slovenský příklad:

Nedělní debata veřejnoprávní slovenské RTVS. Moderátor i premiér Pellegrini s rouškou.

Ale to se vracíme na začátek. Roušky v Česku kvůli neschopnosti vlády Andreje Babiše nejsou. Takže je nutné nasadit daleko tvrdší opatření. A umlčet kritiky. Nebo jim alespoň maximálně ztížit práci.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)