Miloš Zeman a Luboš Procházka při uvedení knihy „Spiknutí – Pravda o pokusu odstranit prezidenta ČR“ v Arcibiskupském paláci. Foto: Profimedia

Ondřej Neumann: Lesk a bída Zemanova „šéfredaktora“

Napsal/a Ondřej Neumann 14. června 2024
FacebookTwitterPocketE-mail

IN MEDIAS RES. Příběh Luboše Procházky ukazuje, že etický kodex jednoho z největších českých mediálních domů se zjevně nevztahuje na všechny. Ostatně – „hybridní novinář“ s dobrými kontakty na vlivné politiky se vždy hodí. A aby byl obchod výhodný oboustranně, přivřou se obě oči nad „malými domů“ dotyčného.

Luboš Procházka je jedním ze spoluautorů knihy „Spiknutí“ s podtitulem „Pravda o pokusu odstranit prezidenta ČR“, kterou letos v dubnu pokřtil kardinál Dominik Duka. Od února 2019 do února 2023 byl Procházka šéfredaktorem zpravodajství rozhlasové stanice Frekvence 1. Během této doby proslul servilními rozhovory s Milošem Zemanem a Andrejem Babišem. Poté následoval pokus o angažmá v České televizi. Podrobněji tuto bizarní epizodu popsal redakční kolega Vojtěch Berger:

Blízkost k Zemanovi jako handicap. Bývalý šéfredaktor Frekvence 1 chce do ČT, narazil ale na odpor

Následovalo několikaměsíční angažmá v pozici šéfredaktora Rádia Prostor, konkrétně od června do listopadu loňského roku. Dodnes moderuje na tomto rádiu jeden z pořadů, před eurovolbami celkem nepřekvapivě poskytl prostor pro sebeprezentaci například Andreji Babišovi. Průběžně si Luboš Procházka přivydělává v Blesku. A právě s jeho prací pro Blesk souvisí kauza, na které se pokusím demonstrovat parafrází názvu série knih Honoré de Balzaca „Lesk a bídu“ části tuzemské mediální produkce.

Šéfredaktor a píárista v jednom

Začátkem června proběhlo první stání v případu žaloby hudebníka a herce Ondřeje Brzobohatého na exmanželku Taťánu Kuchařovou.  Podrobně průběh popsal internetový web Expres. Zájemce nechť si podrobnosti praní partnerského špinavého prádla přečte v prokliku. Pro mé účely je důležitý fakt, že jako klíčový svědek na stání vypovídal Luboš Procházka. A to, co vypovídal.

Exšéfredaktor zpravodajství Frekvence 1 či Rádia Prostor před soudem (a tedy pod přísahou) přiznává zjevný střet zájmů. „Pana žalobce (Ondřeje Brzobohatého, pozn. red.) znám z médií, s paní Kuchařovou jsem pracoval na propagaci její značky Iconic, kdy mě v roce 2022 oslovila na spolupráci,“ cituje Expres Procházku. Já si dovolím dodat, že v té době v roce 2022 byl Procházka šéfredaktorem zpravodajství celostátní rozhlasové stanice Frekvence 1. Takže v jednom okamžiku pracoval jako novinář (dokonce v manažerské funkci) a zároveň jako píárista. Což je samozřejmě absolutně nepřijatelné.

Zároveň je z veřejně dostupných zdrojů snadno dohledatelné, že se nejednalo o jediný exces tohoto typu. Procházka působil jako dlouholetý PR spolupracovník Heleny Vondráčkové. V roce 2021 například jménem zpěvačky „varoval před jejími falešnými profily“ , v roce 2022 pohovořil do médií o „jejích zdravotních problémech“.

A když se aktivistický publicista Jan Šinágl dostal do sporu s Vondráčkovou a jejím manželem, Frekvence 1 pod Lubošem Procházkou o něm začala vysílat ve zprávách. A materiál s titulkem „Vyzýváme vás ke sjednání okamžité nápravy, píší premiérovi a ministrům Helena Vondráčková s manžele“ podepsal i samotný šéfredaktor.

Procházka si z Frekvence 1 udělal nástroj negativní kampaně, stejně jako v jiném případě – který popsal v únoru 2022 již citovaný Vojtěch Berger – nástroj PR kampaně pozitivní:

Zemanovi věrní na Jadranu. Jak fungují sítě mezi Hradem, spřízněnými byznysmeny a médii

Výše popsané případy nemohly uniknout pozornosti majitelů Frekvence 1, mezi kterými má rozhodující slovo Daniel Křetínský. Ale dobré vztahy s Hradem ovládaným Milošem Zemanem se za doby jeho úřadování jistě hodily i jim. A Procházka byl u Miloše Zemana a spol. zapsán velmi dobře:

Na tykačku s prezidentem: „Můžeš trošku zmínit to svoje setkání?“ prosí reportér Zemana

Ostatně – konec Luboše Procházky v čele zpravodajství Frekvence 1 (únor 2023) se nápadně kryje s koncem Zemanova mandátu (březen 2023).

Ochrana zdroje? Zapomeňte!

Nic z výše napsaného ovšem neznamená, že by mediální impérium Daniela Křetínského na Luboše Procházku zcela zanevřelo. Dál pracoval pro jiný titul – konkrétně bulvární Blesk. A právě přes Procházku – alespoň podle jeho čerstvého svědectví před soudem – do redakce Blesku doputovalo špinavé prádlo z dob manželství Brzobohatého s Kuchařovou.

Jak Procházka přiznal pod přísahou, pracoval a byl placen Kuchařovou jako její píárista. Před soudem i popsal, že „špinavé prádlo“ dle přání Kuchařové do redakce doručil. Dokonce i podepsal s jejími právníky prohlášení, že ochrání zdroj svých informací. Před soudem však zcela otočil: „Ona (Kuchařová, pozn. red.) požadovala, aby nebyla uvedena jako zdroj, ale od ní šly informace s kým měl mít poměr, s kým jezdil do Berlína a co si obléká. Ano, celou dobu jsem s ní spolupracoval a chtěl jsem ji jako zdroj chránit, ale paní Kuchařová se pak rozhodla, že celou kauzu o úniku soukromých informací a o zdroji úniku hodí na mě,“ citoval Procházku Expres.

Což je další pozoruhodně nenovinářské počínání. Převezmu informace pod slibem ochrany zdroje, dokonce to stvrdím písemně, před soudem ale vše provalím. Navíc má žalující Brzobohatý k dispozici i záznam komunikace Kuchařové s Procházkou o dané věci. Lze jen spekulovat, jak se k nim dostal. Dá se ovšem velmi důvodně předpokládat, že mu je neposkytla sama žalovaná exmanželka…

A jedeme dál!

Přes výše popsané Procházka dál působí v médiích. Jak v Rádiu Prostor, tak i Blesku. Pro rádio před volbami do europarlamentu si v době vrcholící kampaně vystřihne již zmiňovaný rozhovor s Andrejem Babišem, nechybí pochopitelně ani povídání s Helenou Vondráčkovou.

V Blesku publikuje materiál pojednávající o setkání Miloše Zemana, Andreje Babiše a Václava Klause na oslavách výročí XTV s nejvýraznější tváří televize (a rovněž moderátorského oblíbence tria Zeman–Babiš–Klaus) Lubošem Xaverem Veselým.

V souvislost s článkem v Blesku si dovolím zacitovat z etického kodexu mediálního impéria Daniela Křetínského: „Etické chování je na prvním místě jak při novinářské práci, tak i v jednání s obchodními partnery, konkurenty i širokou veřejností.“

Příběh Luboše Procházky ukazuje, že etický kodex jednoho z největších českých mediálních domů, se zjevně nevztahuje na všechny. Ostatně – „hybridní novinář“ s dobrými kontakty na vlivné politiky se vždy hodí. A aby byl obchod výhodný oboustranně, přivřou se obě oči nad „malými domů“ dotyčného.


Spolupráce na textu: Vojtěch Berger

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)