Ondřej Neumann: Jak bojovat s ruským vynálezem zkázy
IN MEDIAS RES. Čeští zákonodárci teď mají unikátní možnost snížit DPH pro média klidně až na nulu. Nezávislá média nejsou totiž jen hospodářským odvětvím, ale i důležitým pilířem demokracie a právního státu. Svoboda tisku a pluralita médií jsou pro demokracii zásadní. Bez nich budeme bezbranní i proti ruskému „vynálezu“ – dezinformacím.
Dezinformace. Tohle slůvko zcela ovládlo mediální prostor. S dezinformacemi – zdá se – bojuje v Česku kdekdo. Vlastně se ani není moc čemu divit. Potírání dezinformací již roky podporuje americká vláda, se štědrými programy se přidala i Evropská unie. Teď má i na českém úřadu vlády vzniknout nový útvar…
Nic proti tomu. Dezinformace jsou svinstvo a mocná zbraň nepřátel svobody. Aby bylo jasno, o čem píši, dovolím si ocitovat definici pojmu dezinformace, jak ji nabízí Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám při ministerstvu vnitra:
„Šíření záměrně nepravdivých informací, obzvláště pak státními aktéry nebo jejich odnožemi vůči cizímu státu nebo vůči médiím, s cílem ovlivnit rozhodování nebo názory těch, kteří je přijímají. Je pozoruhodné, že tento dnes mezinárodně užívaný pojem pochází nejspíš z ruského дезинформация [dezinformacija], který byl prvně zaznamenán v roce 1949 (jak uvádí např. Oxford English Dictionary).“
Semínka pochybností
Snaha minimalizovat dopad dezinformací na obyvatelstvo si zaslouží uznání a podporu. Dlouhodobě jsem ale přesvědčen, že nejúčinnější zbraní proti dezinformacím jsou kvalitní informace.
Jejich vytváření mají v popisu práce média. Soukromá i ta veřejnoprávní. Bohužel, celosvětově je mediální byznys v dlouhodobé krizi. Nástup internetu a technologických gigantů typu Google či Facebook připravil tvůrce mediálního obsahu nejdříve o příjmy z prodeje a později i o značnou část peněz z reklamy.
Výsledkem jsou škrty, omezování redakcí, nižší fokus na ověřování informací či investigativu. Ruku v ruce s tímto trendem můžeme sledovat i dlouhodobé ataky na důvěryhodnost novinářů od populistů všech azimutů. U nás černou práci odvedli Václav Klaus, Miloš Zeman, Andrej Babiš či Tomio Okamura, v Americe třeba Donald Trump.
A výsledek? Do prostoru uvolněného seriózními médii nepřítel snáze může sázet jednu dezinformaci za druhou. Jejich odhalování a lopotné vyvracení nestačí. Semínka pochybností již byla – podle hesla „na každém šprochu pravdy trochu“ – zaseta.
Demokratické státy teď stojí před úkolem, jak svým občanům zajistit přísun ověřených a pravdivých informací, analýz či názorů. Zleva doprava, ale jen v rámci demokratického politického spektra. Žádný extrém, žádná nepřátelská propaganda.
Úkol pro demokraty
Kam směřuji – státy musí aktivně podporovat seriózní zpravodajsko-analytická média. V mnoha zemích Evropské unie už to pochopili a investují veřejné prostředky do mediálních domů. Velkých, malých, regionálních levicových i pravicových.
Jen v Česku nic. Nezměnil to ani covid, který jinak přiměl otevřít státní penězovody ve výši desítek milionů eur směrem do redakcí ve většině států EU.
Státní podpora pro média je v tuzemsku vydávána za něco nemravného, či dokonce protisystémového. Často tyto názory šíří lidé, kteří důsledně zvoní na poplach proti omezování či vypínání i zjevné ruské státní propagandy. Asi náhoda…
Proč o tom píši právě teď? V dubnu Rada EU pro hospodářské a finanční záležitosti (ECOFIN) přijala novou směrnici Evropské unie o DPH. Členským státům dává prostor pro výrazné snížení DPH u vybraných produktů a služeb, včetně možnosti úplného osvobození od této daně. Mezi doporučené oblasti patří i zpravodajská média a časopisy, a to jak v tištěné, tak digitální podobě.
Čeští zákonodárci tak mají unikátní možnost uplatnit snížení DPH (klidně až na nulu) v souladu s novou směrnicí právě na média. Nezávislá média nejsou totiž jen hospodářským odvětvím, ale i důležitým pilířem demokracie a právního státu. Svoboda tisku a pluralita médií jsou pro demokracii zásadní. Bez svobodných médií budeme bezbranní i proti ruskému „vynálezu“ – „dezinformacijim“.
Fialova vláda má nyní příležitost dokázat, že zachování demokracie a plurality médií patří skutečně mezi její priority, a to nejen v proklamacích a v rámci českého předsednictví EU, kde se k těmto hodnotám již přihlásila.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Investor Brůna: Realitní perly na dálniční sňůře na jih. Hluboká, Písek, Budějovice
Agáta Pilátová: Prezidentka ve vichru doby a nelichotivý obraz Slovenska
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
6 komentářů
Nejsem si jist, že by snížení DPH pomohlo zvýšit kvalitu novinářského řemesla. Možná by toto opatření pomohlo přežít několika „novinám,“ ale co se týká obsahu, asi by ho to nijak nezlepšilo. Připadá mi to stejně naivní, jako třeba argument „zvyšme platy učitelům, zlepšíme kvalitu školství.“ Jde podle mě o obrácenou logiku, o záměnu příčiny a důsledku. Přece nemůžu zaplatit lemplovi dělníkovi více peněz a doufat, že bude více a lépe pracovat. Logicky je to přece opačně, když bude víc makat, dostane víc peněz. Navíc důležitou roli zde hraje i poptávka veřejnosti. Dneska většina lidí nemá zájem číst obsáhlé rozbory nějaké kauzy i když se za tím skrývá kvalitní investigativní žurnalistika, ale spíše je upřednostňována krátká zpráva, ideálně podaná černobíle, tedy „Pepa je šmejd a Honza je dobrák.“
Pokud vezmeme za kvalitního novináře například Peroutku, zkuste si přečíst nějaké jeho obsáhlejší práce. Myslím, že dnes by umřel hlady, protože by se našlo jen málo lidí, kteří by byli ochotni trávit tolik času čtením jednoho autora. Navíc v takovýchto textech se musíte často vracet zpět, abyste se neztratili v detailech. V podstatě tedy i konzumování tohoto obsahu klade na čtenáře podstatně vyšší nároky, než je dnešní většinový konzument tohoto obsahu ochotný mu věnovat.
Dalším z důvodů poklesu kvality bude podle mě ono obrovské množství virtuálních médií/bulváru. Zdá se, že zde neplatí (možná i z výše popsaných důvodů) pravidlo o konkurenčním prostředí, které by ve velkém množství konkurence mělo tlačit jednotlivé aktéry ke zvyšování kvality. Ale i z ostatních oborů dnes víme, že tato poučka je přežitá a v oblastech s velkou konkurencí vidíme spíše, než zvyšování kvality zvyšování kvantity a snižování ceny. A to kvalitu jednoznačně zabíjí.
Nejsem proti podpoře nezávislých médií ze strany státu, ale nejsem si jist, že zrovna snížení DPH by bylo onou kýženou podporu. Na druhou stranu by pravděpodobně pro stát neznamenalo žádný zaznamenatelný/důležitý výpadek v daňových příjmech, takže jde o podporu v celku levnou a snadno realizovatelnou. Samozřejmě tuto podporu dostanou všichni, takže i ti špatní, což není asi ideální stav. Ale ty plošné podpory jsou dnes tolik populární, že se k nim uchylují i konzervativní politická uskupení navzdory svým předvolebním proklamacím.
Chtělo by se říct „svět se mění a tempo změn je vražedné.“ Zda je to ku prospěchu věci či nikoliv teprve uvidíme. Časem. Možná …….
Tak to asi neprojde, takovou radost určitě Fialová vláda Babišovi s jeho Mafrou neudělá.
Ale nabízí se jiné řešení, co kdyby se ta „správná média“ s těmi „správnými názory“, právně přeměnila na neziskovky. Potom jim stát rovnou jejich náklady proplatí (pochopitelně, jen těm vybraným, s těmi správnými názory ve shodě s tou jedinou správnou vládou), a budou potom moci své noviny a informace mezi (s)prostý lid šířit zcela zdarma. To by byl teprve ten tvrdý úder komunistickým štváčům…:)
Je docela zajímavé, že desinformace ze strany „demokratických“ sdělovacích prostředků frčely už za Kramské války. Timesy dokonce odvolaly svého původního dopisovatele, který psal pravdivě a realisticky. Popisoval nezvládnuté epidemie, nezvládanou pomoc raněným, bídu vojáků od stravy až po ubytování. Vyjádřil se ve smyslu, že ani nejposlednější londýnský žebrák se nemá tak zle, jako vojáci Jejího Veličenstva (viz Součkovy „Války, vojáci fotografie“). To poslední, pochopitelně, vybral z Odyssei, v níž Homér vkládá podobnou sentenci (I ten nejposlednější živý žebrák se má lépe než král v podsvětí) do úst Agamemnonova ducha.
Pravdivě píšící dopisovatel byl nahražen druhořadými námezdními pisálky s růžovou barvou místo inkoustu.
Není tento „usilovný boj proti desinformacím“, který se možná projeví ve vaší peněžence náhodou střetem zájmů?
Pokud poslední dva prezidenti této země (tedy politici s mandátem vzešlým z voleb) kritizovali média (bez mandátu) za účelovou fabulaci reality – a pokud tak činil i prezident USA, pak představa, že tito lidé to vědomě dělají v zájmu nepřátelské moci je nejčistší konspirační teorie.
Je vidět, že pan Neumann se opět od posledního článku na toto téma mírně názorově posunul a nyní na rozdíl od dotací (těm správným médiím) a fňukání o absenci odměny těm správným médiím za pomoc při volební kampani, prosazuje nulovou DPH…. Doufám, že myslí pro všechna média. A bez jakýchkoliv zákazů a rušení jakýchkoliv, i tzv. „dezinformačních“. Koneckonců sám uznává, že o tom, tedy pluralitě názorů i svobodě projevu, i lživého, je demokracie. Pak by se o tom už dalo uvažovat….
Takže vláda si bude moci vybrat média,která bude podporovat?Nejspíš to budou ta,která hlásají tu jedinou,oficiálně schválenou pravdu.Skvěle!
Už zbývá jen uzákonit,že vše,co se odchýlí od vládní pravdy je trestné.