Superdebata ČT den před začátkem voleb do Evropského parlamentu. Foto: Česká televize

Ondřej Neumann: ČT po průšvihu z eurovoleb překopala pravidla příští Superdebaty

Napsal/a Ondřej Neumann 26. srpna 2024
FacebookTwitterPocketE-mail

IN MEDIAS RES. Nedomyšlený formát tzv. volební superdebaty veřejnoprávní televize před červnovými volbami do Evropského parlamentu zvýhodnil trojlístek stran tvořící koalici SPOLU. Česká televize za to sklidila tvrdou kritiku nejen od opozice, ale i od obou vysílacích rad, které konstatovaly možné porušení zákona. Pro zářijové krajské volby ČT klíč k pozvání politiků do Superdebaty razantně pozměnila.  

Den před začátkem voleb do Evropského parlamentu proti sobě ČT letos v červnu postavila šéfy sněmovních stran. Úplně přesně šest předsedů a jednoho místopředsedu. Tři ze sedmi účastníků debaty byli lidé, kteří zastupovali jednu společnou kandidátku SPOLU do Evropy – Petr Fiala (ODS), Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Dalšími dvěma byli jejich kolegové z vlády Ivan Bartoš (Piráti) a Vít Rakušan (STAN). Do počtu sedm je pak doplnili 1. místopředseda hnutí ANO Karel Havlíček a předseda SPD Tomio Okamura.

Vládní přesilovka

Takže poměr vláda vs. sněmovní opozice byl 5:2, mimosněmovní subjekty – přesto, že průzkumy ukazovaly jejich šance získat v europarlamentu některá křesla, a ve volbách je i získaly – ostrouhaly.

Řečeno polopaticky: ČT den před volbami silně znevýhodnila sněmovní opozici a vůbec nedala prostor opozici stojící mimo sněmovnu. Čímž mohla ovlivnit především nerozhodnuté voliče. Na tom se shodly jak Rada pro rozhlasové a televizní vysílání, tak i Rada České televize.

Pro srovnání: komerční televize CNN Prima News udělala dvě závěrečné debaty. Do první pozvala pět různých zástupců kandidátek, které měly šanci na vstup do europarolamentu (Bartoš, Rakušan, Okamura +  Konečná za Stačilo! a Róbert Šlachta za Motoristy a Přísahu) a do druhé představitele dvou nejsilnějších politických subjektů (Petr Fiala, Andrej Babiš). Stačí kouknout na výsledky eurovoleb a je jasné, že komerční televize to trefila přesně a rozhodně lépe než ta veřejnoprávní.

Podrobněji o tom, v čem je problém, jsem psal zde:

Ondřej Neumann: Česká televize „cinkla“ eurovolby ve prospěch SPOLU

Změna klíče

Úplně stejný princip výběru hostů pro závěrečnou Superdebatu veřejnoprávní televize zvolila i před krajskými volbami v roce 2020. Do studia pozvala předsedy stran a hnutí, které byly zvoleny do Poslanecké sněmovny v roce 2017.

K voličům z obrazovky České televize tak s rouškami na tváři promlouvali Andrej Babiš (ANO), Ivan Bartoš (Piráti), Petr Fiala (ODS), Tomio Okamura (SPD), Markéta Pekarová Adamová (TOP 09), Vojtěch Filip (KSČM), Jan Hamáček (ČSSD), Marian Jurečka (KDU-ČSL) a Vít Rakušan (STAN). Viz tehdejší pravidla:

Minulý víkend Česká televize vydavala pravidla pro předvolební a volební vysílání týkající se voleb do krajských zastupitelstev (a části Senátu) a světe div se – nelogický formát „zveme jen strany zvolené do Poslanecké sněmovny i když se jedná o volby úplně jiné“ v nich veřejnoprávní televize opouští.

Nově budou hosté do Superdebaty zváni podle následujícího klíče: „Česká televize odvysílá závěrečnou Superdebatu o vztahu národní a krajské politiky za účasti zástupců deseti politických subjektů. Hlavním kritériem pro pozvání do Superdebaty bude počet účastí lídrů krajských kandidátek v krajských debatách ČT (v případě koalic zohlední ČT princip navrhující strany), dále též váha kandidujících subjektů v hlavních orgánech zastupitelské demokracie, přičemž při posuzování se bere v úvahu tradice politické strany, hnutí nebo koalice, velikost členské základny, významnost zastoupení v některé z komor Parlamentu ČR. Pokud půjde o subjekt nový, ale podle výzkumů s mimořádně výraznou nebo dynamicky se vyvíjející podporou, Česká televize vezme tuto skutečnost v úvahu. Tyto strany či hnutí budou v Superdebatě zastupovat předsedové nebo jimi pověření zástupci. Superdebaty se nesmí účastnit žádný z předsedů či jimi pověřených zástupců, který v krajských či senátních volbách sám kandiduje.“

Viz současná pravidla:

Vyslyšený apel

Jinými slovy řečeno: vedení divize Zpravodajství a publicistiky v čele s Petrem Mrzenou a potažmo generální ředitel Jan Souček se – zdá se – poučili a mimo jiné i vyslyšeli následující apel Rady České televize ze 17. července, který byl součástí usnesení k řadě stížností kritizující formát Superdebaty před eurovolbami: „Přesto, že členům Rady ČT nepřísluší zasahovat do výběru hostů do předvolebního vysílání, doporučí Rada ČT v souladu s § 8 odst. 1)., písm. i) zákona č. 483/1991 Sb., o České televizi napříště přizpůsobit výběr hostů do předvolebních debat charakteru voleb.“

A to je samozřejmě chvályhodné.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)