Ondřej Neumann: Člověk v tísni se rozloučil s Franzem Kafkou. Vadilo příliš depresivní logo
IN MEDIAS RES. Ne každá změna směřuje k lepšímu. Člověk v tísni měl unikátní logo odkazující na zemi zrodu této bohulibé organizace. Teď má zaměnitelnou „globální značku“ odkazující bůhví na co.
Humanitární organizace Člověk v tísni si ke třiceti letům existence dala dárek – nové logo. To dosavadní bylo prý moc depresivní, neboť asociovalo „ohrožení“. Ostatně míru depresivnosti můžete posoudit sami:
Pro logo se stala námětem ilustrace Adama Hoffmeistera, která vychází z kresby Franze Kafky. „Logo ČvT vzniklo jednomyslným výběrem z několika návrhů výtvarníka Adama Hoffmeistera. Přinesl jsem je tehdy do místnosti nadace v redakci Lidových novin na Národní třídě jako Adamův dar. Výběr netrval ani dvě minuty, tak silně motiv „člověka v tísni“ v kresbě Franze Kafky rezonoval u všech přítomných,“ popisoval později vznik loga jeden ze zakladatelů organizace Jan Urban.
Nešťastník versus Hlavonožec
Samotný název Člověka v tísni je variantou na tehdy nejúspěšnější humanitární projekt rakouské veřejnoprávní televize ORF „Nachbar in Not“ (česky soused/bližní v nouzi) z roku 1992. Sousedem byla myšlena Jugoslávie, kde zuřila začátkem 90. let minulého století občanská válka.
Od té doby se podle vedení humanitární organizace mnohé změnilo. „Jsme velkou, v podstatě celosvětově působící organizací, už nejsme partou kamarádů podobného věku a podobného kulturního zaměření, ale organizace o dvou tisících lidí, většina z nich je výrazně mladší, možná o generaci, než jsme my zakladatelé, kteří žijí mimo Evropu v Asii, v Africe a mají jiné kulturní zázemí, ne vnímání,“ vysvětluje Šimon Pánek, klíčová osoba Člověka v tísni.
Nové logo staví na jednoduchém symbolu člověka a názvu organizace. Součástí změny je také sytě modrá barva místo dosavadní černé. „Dochází ke změně narativu, který již neříká, že svět je ‚v háji‘, ale že je možné ho změnit. Chceme být pozitivnější, srozumitelnější a moci logo používat v různých kontextech, vůči velkým donorům na straně jedné, i negramotným příjemcům na té druhé,“ upřesnil Pánek.
Jak se změna povedla, můžete posoudit sami:
Podle mého může být u názvu „Člověk v tísni“ obrázek víceméně jakýkoliv. Je lhostejné, zda vedle názvu je skica „hlavonožce“, nebo nešťastníka mezi třemi ploty. Poselství názvu je jasné – někdo je v problémech a potřebuje pomoc.
Franz Kafka dosloužil
Pokud chtělo vedení organizace změnu loga, ok – jejich věc.
Za sebe si dovolím jen napsat, že svět je v mnohem horším stavu (Pánkovými slovy v mnohem větším háji) než v roce 1992, kdy Člověk v tísni vznikal. A že dosluhující logo se zakomponovaným názvem České republiky a inspirované Franzem Kafkou se za ta léta stalo celosvětově známou značkou, pod kterou pomáhali – a občas bohužel i trpěli – lidé, kteří věří v sílu lidské solidarity.
Člověk v tísni měl unikátní logo, odkazující na zemi zrodu této bohulibé organizace. Teď má zaměnitelnou „globální značku“ odkazující na… Vlastně ani netuším na co.
Komentář původně vyšel v tištěném týdeníku Forum.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Investor Brůna: Lakotové vždy prodělají. Šmejdi si na ně umějí počkat
Petr Fischer: Slovo roku a úpadek duševní činnosti lidského pokolení
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
2 komentáře
Nové logo není nic moc, původní mělo myšlenku.
Staré logo bylo logičtější než to nové. To nové logo nevypovídá o ničem, klidně by to mohlo být logo prodejce pečiva a uzenin – přijďte k nám, já panáček vám rohlík prodám… za dobrou cenu. Prostě, logo nic moc.