Ondřej Neumann: Bere víc Moravec, nebo Babiš? Proč by ČT a ČRo měly zveřejnit platy novinářů

Napsal/a Ondřej Neumann 25. února 2019
FacebookTwitterPocketE-mail

IN MEDIAS RES. Jediným konkrétnějším údajem o výši platů ve veřejnoprávních médiích zůstává uřeknutí šéfa Českého rozhlasu Zavorala, který se v argumentační bitvě s „odejitým“ šéfredaktorem stanice Vltava Fischerem zmínil o jeho platu „skoro 100 tisíc korun měsíčně“. Na šéfredaktora důležité kulturní instituce to nejsou nijak oslňující peníze, podotýkám.

Když se mě studenti ptají, zda se mají rozhodnout pro novinařinu, má odpověď zní: Práce je to zajímavá, na zbohatnutí to není. Ale v porovnání se zbytkem národa si budete si žít docela slušně.

Bonusem pro novinářky je fakt, že se dostanou do blízkosti velmi bohatých a vlivných mužů. A pokud chytnou příležitost za pačesy, příjem ze zaměstnaneckého poměru dejme tomu v České televizi už nebude hrát v jejich životě významnější roli.

I pro novináře – muže – je bonusem skutečnost, že se dostanou do blízkého kontaktu s bohatými a mocnými. A pokud zaujmou, mají šanci přeskočit „na druhou stranu“ do pozic, na které se ve firmách jejich nových šéfů čeká mnohdy dlouhá desetiletí.

Tolik mé rady studentkám a studentům.

Kolik se bere na Vltavě

Vždy, když kritikům novinářů veřejnoprávní televize nebo rozhlasu dojdou argumenty, začnou křičet něco ve smyslu: kolik tam ti novináři berou? S tím, že jsou přeci placeni z koncesionářských poplatků – tedy veřejných peněz.

Mistry této disciplíny jsou komunisté, okamurovci, částečně ANOisti a velmistrem Jaromír Soukup. „Moderátorům ČT platy nezávidím, ale občané by měli vědět, kolik berou,“ shrnuje za všechny poslanec KSČM Jiří Valenta.

Kdo by nechtěl vědět, kolik bere Nora Fridrichová, Václav Moravec či Jan Pokorný, že?


MAPA ČESKÉ JUSTICE od HlídacíPes.org

ZEMAN útočí na nezávislost soudů. Je justice připravená na podobné ataky?


Dostupné jsou však pouze údaje o platu a odměnách veřejnoprávních generálů Dvořáka a Zavorala a pak průměrná mzda. Pro zajímavost, v České televizi v průměru v roce 2018 zaměstnanci (pozor, všichni zaměstnanci, nejen novináři) brali 42 284 korun měsíčně, v Českém rozhlase 39 394 korun. Vše ostatní se pečlivě tají.

Jediným konkrétnějším údajem tak zůstává uřeknutí šéfa ČRo Zavorala, který se v argumentační bitvě s „odejitým“ šéfredaktorem stanice Vltava Fischerem zmínil o jeho platu „skoro 100 tisíc korun měsíčně“. Na šéfredaktora důležité kulturní instituce to nejsou nijak oslňující peníze.

Ať se lidi zdravě „naserou“

Vzor našich veřejnoprávních novinářů, britská BBC, odměny hvězd pobírajících více než předseda britské vlády zveřejnila již v roce 2017 (celkem to bylo 96 lidí). Svět se nezbořil a lidé kvůli hvězdným platům nepřeladili na soukromou konkurenci. A jako exzaměstnanec ČT si troufnu tvrdit, že žádný z novinářů v ČT a ČRo nebere více než Andrej Babiš (po posledním navýšení 221 200 Kč + náhrady).

Jakkoliv je volání politiků po zveřejnění platů moderátorských hvězd veřejnoprávních médií motivováno kalkulem: „Lidi se naserou a budou řešit ty platy, a ne naše průšvihy“, přimlouvám se za odkrytí karet.

Jednak jsem si jistý, že nejde o žádné ohromující sumy, druhak takový krok může výrazně pročistit vzduch. A faktem je, že ty peníze jsou v drtivé většině z veřejných zdrojů. Z daně skrývající se pod eufemismem „koncesionářský poplatek“.


Text vznikl ve spolupráci HlídacíPes.org s týdeníkem Marketing&Média. Více o médiích a marketingu najdete v aktuálním vydání M&M, které vychází každé pondělí.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)