Olympiáda na dostřel severokorejského diktátora. V KLDR žije nyní sedm Čechů
V Severní Koreji aktuálně žije sedm českých občanů. Vedle čtyř zaměstnanců české ambasády v Pchjongjangu jsou to dočasně i tři čeští rodinní příslušníci zaměstnance jedné z agentur OSN, jež v KLDR působí.
V rozhovoru pro HlídacíPes.org, vedený prostřednictvím e-mailu, to říká český velvyslanec v KLDR Milan Hupcej.
Jaká panuje v KLDR atmosféra v souvislosti s olympijskými hrami v sousední Jižní Koreji?
Místní obyvatelé dostávají jen nejzákladnější a velice omezené informace o přípravě olympijských her v Jižní Koreji. Jedná se o vděčné téma místních propagandistických médií, ale v každodenním životě občanů KLDR se nic nemění.
Budou mít obyvatelé KLDR možnost sledovat olympijské hry v rámci televizních přenosů?
Státní média v KLDR sice vysílají záběry z olympijských her, ale jen v omezeném rozsahu a většinou ze záznamu. Kromě disciplín, kterých se účastní severokorejští sportovci, se vysílání omezuje na několik nejpopulárnějších sportů. V každém případě se nejedná o zevrubné mediální pokrytí olympijských her v takové šíři, jak ho známe například z České republiky. Lze se domnívat, že negativní roli sehrává i cena za vysílací práva.
Obrátili se na Vás například české sportovní svazy, případně i jednotlivci cestující do Jižní Koreje jako fanoušci, s dotazy na bezpečnostní situaci?
K dnešnímu dni jsme žádný takový dotaz nezaregistrovali.
Hrozí podle vašich odhadů nějaké nové testy raket KLDR v době konání OH?
Na tuto otázku nelze konkrétně odpovědět, neboť by se jednalo o pouhé spekulace.
Všiml jsem si na stránkách velvyslanectví informace o možnosti volby prezidenta (v již uplynulých volbách); kolik lidí v Pchjongjangu tuto možnost využilo?
Možnosti hlasovat na velvyslanectví v uplynulých prezidentských volbách využili všichni čtyři zaměstnanci velvyslanectví.
Žijí v KLDR s výjimkou zaměstnanců velvyslanectví ČR nějací Češi?
Momentálně v KLDR kromě zaměstnanců velvyslanectví pobývají tři občané ČR. Jeden dospělý a dvě děti. Jsou rodinnými příslušníky pracovníka jedné z agentur OSN působících v KLDR, jedná se tedy o pobyt dočasný.
Nabízí současná KLDR pro ČR a české firmy vůbec nějaké obchodní příležitosti?
Současná podoba sankčního režimu jak Rady Bezpečnosti OSN, tak i sankcí EU či dalších vyspělých zemí vůči KLDR, neponechává v praxi prostor pro obchodní příležitosti. Další řada problémů souvisí s nevyřešenou otázkou státního dluhu KLDR vůči ČR, nepojistitelností vývozů do země, nespolehlivostí KLDR jako obchodního partnera a nízkou kupní silou místního obyvatelstva.
Poslední oficiální návštěva z ČR v KLDR byla v roce 2009. Nechystá se nějaká nová?
Nemáme informace o tom, že by se v nejbližší době oficiální návštěva připravovala.
O KLDR se v českých médiích vloni psalo v souvislosti s velvyslancem Severní Koreje v Praze Kim Pchjong-ilem (strýcem Kim Čong-una). Citován byl i text z hongkongského tisku o tom, že se objevila snaha mezi bývalými vysoce postavenými činiteli KLDR, kteří uprchli do exilu, vytvořit jakousi exilovou vládu, do jejíhož čela by dosadili právě Kim Pchjong-ila. Zaznamenali jste v KLDR nějaké nové informace v této věci?
Nezaznamenali. Místní média zásadně o podobných záležitostech neinformují.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Vánoční příběh: Nechtěli jste hospodu, tady máte sousedský klub
Jan Ruml o svém těžkém úraze: Život jsem nevzdal. A taky o Česku a politice
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
3 komentáře
OH v Pjongcangu se staly realitou. a je zřejmé , že probíhá vnější a skrytý diplomatický souboj velmocí.NEjsem si jistý,že kdo tahá za delší konec provazu.V Soči to bylo jiné,následoval Majdan.Co bude následovat do OH v Tokiu je neodhadnutelne
Tady a nejenom tady, v souvislosti s KLDR jsou prezentovány názory nekvalifikovaných.Ti lidé pokud tam vůbec kdy byli,případně jistou dobu i žili.Prezentují pouze vlastní a velmi omezený názor.Protože tam žili v bezkontaktním vákuu.Dovoluji si upozornit,že na rozdíl od těchto zde ještě žijí jiní a kvalifikovanější.Možná,že trochu časově vzdálenější současnosti,ale lidé kteří se dostali do skutečného kontaktu s realitou a místním životem.Poslední žijící pracovníci vČeskoslovenské misi DKNS.
Taky jsem si říkal, jestli ten český zaměstnanec agentury OSN v KLDR nepředstavuje ještě, NÁHODOU, nějaký pozůstatek činnosti právě téhle DKNS. Vždyť Československo bylo jedním ze států, které oficiálně dohlížely na to korejské příměří, až do svého rozpadu v roce 1992. Každopádně, ještě v 80.letech, ještě za komunistů u nás, to byla věc pořád dost živá. Podle toho, jak se o tom a o nějakém řešení mluvilo v médiích, tak třeba i eventualita, že se znovu sjednotí Korea, se mohla zdát ještě někdy tak v roce 1987/8 představitelnější než že se znovu sjednotí, kdybych to měl srovnat, třeba sousední Německo.