Na fotce vlevo předseda ČSBS Jaroslav Vodička

Olomoucký kraj se zbavoval části vozového parku. Jedno z aut věnoval zadarmo Českému svazu bojovníků za svobodu

Napsal/a Jakub Mikel 9. dubna 2018
FacebookTwitterPocketE-mail

Olomoucký kraj vyřadil v loňském roce ze svého vozového parku pět aut. Nakoupil místo nich nová za více než dva miliony korun. Čtyři z pěti vyřazených aut skončila v krajských příspěvkových organizacích. Páté auto získal kontroverzní Český svaz bojovníků za svobodu.

Svaz (ČSBS) se oficiálně stará o pamětníky a bývalé politické vězně. V posledních letech čelil kritice za špatné hospodaření a také za to, že do jeho řad vstupují politici, zatímco pamětníci z něj naopak odcházejí.

HlídacíPes.org loni v srpnu informoval o plánované výměně vozového parku na krajském úřadě. Kraj tehdy nakoupil pět nových aut v celkové hodnotě 2,3 milionu korun. Nový Superb dostal i hejtman Ladislav Okleštěk (ANO).

S odstupem několika měsíců se redakce rozhodla zjistit, co se stalo s automobily, které byly z vozového parku vyřazeny.

Při pátrání v aplikaci Hlídač státu lze totiž dohledat darovací smlouvu na jeden z těchto automobilů, konkrétně Škodu Octavia. Tu získal Český svaz bojovníků za svobodu. Octavia připadla Svazu zcela zadarmo. Předání auta muselo schválit krajské zastupitelstvo na svém zasedání loni v září, jelikož hodnota daru přesáhla částku 100 tisíc korun.

Napojení na minulý režim

Proti darování auta Svazu vystoupil na jednání kraje zastupitel za Koalici pro Olomoucký kraj Ivo Slavotínek. Jeho připomínky mířily na to, že v případě ČSBS se může jednat o spolek osob s napojením na někdejší komunistický režim.

ČSBS v tomto směru skutečně opakovaně čelil kritice. Předseda Svazu Jaroslav Vodička byl za komunismu konfidentem Veřejné bezpečnosti, místopředseda Milan Andres měl podle zjištění České televize (pořad 168 hodin) před rokem 1989 řídit donašeče Státní bezpečnosti v československé armádě.

Svaz čelil kritice mimo jiné i za značnou míru politizace. Ačkoliv má sdružovat převážně bývalé politické vězně, vstoupilo do něj v posledních letech také několik postav, které neměly s tímto posláním nic společného.

Největší vlnu nevole vzbudila bývalá neúspěšná politička Jana Bobošíková, když se stala předsedkyní buňky svazu v Lidicích. Tehdy odešlo z ČSBS několik pamětnic lidické tragédie. Členem ČSBS se stal také Jiří Ovčáček, mluvčí prezidenta Miloše Zemana.

Sám předseda Vodička kandidoval v posledních krajských volbách v Ústeckém kraji za koalici Strany práv občanů – Zemanovci a Svobody a přímé demokracie.

Komu se hodí ojetina

Zastupitele Slavotínka také zajímalo, zda byl vyřazovaný automobil nejdříve nabídnut jinam. Podle něj by měly být primárně podpořeny neziskové organizace v sociální oblasti, pak kultura a následně případně další aktivity. Hejtman Okleštěk nedokázal loni v září na tuto otázku odpovědět. Podle něj mohlo jít o první dar podobné organizaci.

Náměstek hejtmana Michael Fischer (ČSSD) na zastupitelstvu poznamenal, že kraj má postup, podle kterého se zbavuje majetku. Prvně se nabízí příspěvkovým organizacím, pokud nemají zájem, tak se nabízí dále. Tento postup byl uplatněn v případě čtyř z pěti vyřazených automobilů, které byly předány do různých škol zřizovaných krajem. Jak však zjistil HlídacíPes.org, v případě auta pro ČSBS tento postup úplně nefungoval.

„Vozidlo darované ČSBS nebylo nabízeno příspěvkovým organizacím Olomouckého kraje. Podle směrnice Olomouckého kraje může být majetek vyřazen, mj. darováním,“ uvedla pro HlídacíPes.org mluvčí Olomouckého kraje Eva Knajblová.

„Vozidlo bylo pořízeno v roce 2007 s nájezdem přes 300 000 km a s větší potřebou nákladů na servis. Nebylo vhodné těmito náklady zatěžovat příspěvkové organizace Olomouckého kraje,“ vysvětluje postup kraje Knajblová.

Logo na autě jako propagace stačí

O automobil zažádal minulý rok dopisem hejtmanovi přímo předseda ČSBS Vodička. Svaz hledal auto na převážení starých pamětníků na různé pietní akce.

Žádost následně projednala Rada Olomouckého kraje a postoupila ji na jednání zastupitelstva. Darovací smlouva, kterou nakonec zastupitelstvo schválilo, obsahuje mimo jiné pro ČSBS povinnost po dobu jednoho roku na webu „vhodným způsobem propagovat Olomoucký kraj,“ k čemuž Svaz dostal možnost zdarma používat logo kraje.

Při procházení webových stránek ČSBS však žádná propagace kraje není vidět.

„Na uvedeném automobilu Škoda Octavia je zachováno logo původního majitele, tedy Olomouckého kraje – nebylo tedy nahrazeno logem jiným, například ČSBS. Toto je dostatečná forma propagace dárce, účinnější než formální logo v tisku či na webu,“ říká za Český svaz bojovníků za svobodu jeho mluvčí Vladislav Kučík.

„Vůz je využíván v regionu Moravskoslezského kraje – například pro dopravu zdravotně handicapovaných členů ČSBS a dalších osob na pietní akce,“ vysvětluje.

Ve střetu zájmů se necítím

Jedním ze zastupitelů, kteří hlasovali pro darování automobilu Českému svazu bojovníků za svobodu, byl i Dalibor Horák (ODS). Horák je dlouholetým předsedou základní organizace Svazu v Uničově a místopředsedou oblastní organizace v Olomouci, kterou zastupuje také v Ústředním výboru ČSBS.

Ve střetu zájmů se však necítí. „Nebyl jsem ani iniciátorem podání žádosti, ani jejím předkladatelem, nebyla jím ani žádná z organizačních složek ČSBS, které zastupuji. Žádost předkládalo pražské ústředí ČSBS. Z tohoto titulu se v této věci ve střetu zájmu necítím,“ uvedl pro HlídacíPes.org Horák.

Hlásit případný Horákův střet zájmů nebylo nutné ani podle hejtmana Oklešťka.

Tím, že darovaný vůz putoval do Moravsko-slezského kraje, nemá k němu Horák přístup.

„Pan Horák vůz k osobním či jiným potřebám neužívá, vůz je ostatně k dispozici jiné oblastní organizaci ČSBS než je jeho působnost,“ říká mluvčí ČSBS Kučík.

„Ze své dobrovolné činnosti v rámci svazu nemám, stejně jako další členové, žádné požitky. Předmětem činnosti organizačních složek ČSBS, které zastupuji, je především péče o starší členy – účastníky protinacistického odboje a jejich pozůstalé a dále o válečné hroby a pietní místa,“ dodává Horák ke své činnosti pro ČSBS.

Hospodaření Svazu a především předsedy Vodičky bylo v minulosti také terčem kritiky. Vodička například pro ČSBS pořídil nový Superb, který ale měl používat i pro své soukromé účely.

Svaz je příjemcem státních dotací v řádech milionů korun, které v minulosti čerpal od ministerstva obrany a financí. Po sérii skandálů však například loni dostal od ministerstva obrany místo požadovaných 4 milionů korun pouze 40 tisíc.

Svaz pobírá také dotace od jednotlivých krajů. Olomoucký kraj loni věnoval 95 tisíc korun na úhradu léčebných výloh pro bývalé vězně nacistického režimu.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)