Od Prahy o krok zpět. Další rozšiřování na východ už EU raději moc neslibuje

Napsal/a Robert Břešťan 18. května 2015
FacebookTwitterPocketE-mail

Evropská unie sice na summitu v Rize znovu odsoudí ruskou anexi Krymu a dění na východě Ukrajiny, od větší vstřícnosti k rozšiřování na východ ale couvá.

Lze to vyčíst z návrhu závěrečné deklarace summitu Východního partnerství, jehož znění má HlídacíPes.org k dispozici.

Summit proběhne za účasti zástupců EU, členských států unie, Ukrajiny, Běloruska, Arménie, Gruzie, Ázerbájdžánu a Moldavska ve dnech 21. – 22. května.

Od Prahy zase zpět

Zatímco všechny dřívější summity Východního partnerství, počínaje tím úplně prvním v Praze v roce 2009, slibovaly postupné přibližování k EU, navržené závěry aktuálního setkání v Rize jsou o poznání opatrnější.

Ještě před dvěma lety ve Vilniusu EU otevřeně ujišťovala o podpoře a otevřenosti vůči těm, kdo usilují o pevnější vazby s EU, ve světle ukrajinských událostí volí diplomatické formulace.

„Je suverénním právem každého z partnerů svobodně zvolit úroveň svých cílů a ambicí v aspiraci na vztahu s EU. Je na rozhodnutí EU a suverénních partnerů určit, kdy chtějí pokročit ve vzájemných vztazích,“ stojí v rezoluci.

Na druhé straně se všechny strany ujišťují o síle demokracie, vlády zákona, lidských právech a fundamentálních svobodách i platnosti mezinárodního práva.

„Události na Ukrajině ukázaly, že základní principy suverenity a teritoriální integrity nelze ani v 21. století na evropském kontinentě považovat za samozřejmé. EU je i nadále odhodlána podporovat nezávislost, suverenitu a teritoriální integritu všech svých partnerů,“ stojí v návrhu usnesení s tím, že EU preferuje politické řešení, respekt k nezávislosti Ukrajiny a vyžaduje plnění dohod z Minsku ze září 2014 i února 2015.

„Účastníci summitu neuznávají ilegální anexi Krymu a Sevastopolu Ruskou federací. Jde o porušení mezinárodního práva a přímé ohrožení mezinárodní bezpečnosti,“ stojí dále v usnesení.

Proti ruské propagandě

Významná pasáž je věnovaná vzájemnému obchodu. Od 1. ledna 2016 má začít například platiti dohoda o volném obchodu mezi EU a Ukrajinou.

Prohloubit by se prý měla i spolupráce v oblasti energetické bezpečnosti, kde by měl významnou roli hrát Ázerbájdžán.

Na programu summitu před samotným summitem už zazněl i návrh toho, jak by mohla Evropská unie společně postupovat proti ruské mediální propagandě.

„Účastníci summitu souhlasí s potřebou silnějšího a strategického komunikačního úsilí zahrnující aktivity EU, členských zemí a dalších partnerů. Zdůrazňují důležitost role médií v demokratické společnosti a potvrzují podporu svobodě médií,“ píše se v návrhu usnesení, jež budou vedle zemí EU schvalovat i zástupci Běloruska, Ukrajiny, Arménie, Gruzie, Ázerbájdžánu a Moldavska.

 

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Čtěte též

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)