Obnovitelné zdroje postupně dohánějí jadernou energetiku, ukázal rok 2015
ANALÝZA. Během loňského roku přibylo celosvětově 147 gigawattů nových instalací solárních i větrných elektráren a zdrojů spalujících biomasu. Obnovitelné zdroje ve výrobě elektřiny pokrývají téměř čtvrtinu globální produkce.
Nová data vyplývají z aktuálně publikované studie mezinárodní organizace REN21.
Rozvojový svět před bohatými státy
Elektřina vyrobená pomocí větru, slunce nebo biomasy zaujímá zhruba 7 % v energetickém mixu, což se může zdát ve srovnání s konvenčními zdroji energie jako malá část.
Ve srovnání se situací před deseti lety jde však o významnou změnu. Obnovitelné zdroje postupně dohání jadernou energetiku, na kterou připadá globálně zhruba 11 %.
Ovšem na rozdíl od jaderných reaktorů jsou obnovitelné zdroje energie decentralizované a mohou si je dovolit i méně majetné rozvojové státy. Další podstatnou část „čisté“ energie přidává voda, na kterou připadá asi 16% podíl ve výrobě elektřiny.
Oproti roku 2014 narostl celkový instalovaný výkon v obnovitelných zdrojích o devět procent. Rekordní nárůst navíc přichází v době velmi nízkých cen fosilních paliv.
Celosvětové investice do obnovitelných zdrojů dosáhly částky 286 miliard dolarů. Poprvé také nastala situace, kdy rozvojové země překonaly v množství investic do obnovitelných zdrojů bohatou část světa (156 miliard dolarů versus 130).
Jen v Číně bylo proinvestováno celých 36 % z celkového balíku finančních prostředků vložených do šetrné energetiky.
Mezi další rozvojové státy, které investovaly více než 500 milionu dolarů do obnovitelných zdrojů, patří například Maroko, Uruguay, Filipíny, Pákistán a Honduras.
Evropa ale ukazuje opačný trend: počet nových instalací se propadl oproti roku 2014 až o pětinu. Důvodem jsou především nestabilní podmínky pro další rozvoj. Po dynamickém začátku dnes některé státy včetně České republiky přešlapují na místě.
V některých státech se i se zpětnou platností změnily původní státem garantované podmínky. Na druhou stranu i přes mírné zpomalení růstu v posledních letech lze stále najít na světové obnovitelné mapě s významným podílem zelené energie najít v předních pozicích Německo, Dánsko, Švédsko nebo třeba Portugalsko.
Státy, které aktualizovaly schémata podpory, jsou nuceny nové podmínky konzultovat u Evropské komise. To platí právě i u České republiky, kde již téměř rok trvá čekání na schválení podpory pro bioplynové stanice navázané na energetické využití biologicky rozložitelného odpadu.
Slunce a vítr táhnou
Drtivou většinu nových energetických zdrojů ve světě – 77 % – představovaly za rok 2015 větrné a solární elektrárny.
První trojici států s největšími solárními přírůstky tvoří Čína (15,2 GW), Japonsko (11 GW) a USA (7,3 GW). V Evropě přidala nejvíce nové kapacity ve fotovoltaice Velká Británie (3,7 GW), následuje Německo (1,5 GW) a Francie (0,9 GW).
Český výkon solárních elektráren od roku 2013 stagnuje na přibližně 2 120 megawattech instalovaného výkonu.
Loni přibylo pár menších projektů na střechách. Nárůst se dá čekat od plánu ministerstva průmyslu, které počítá s růstem až 300 megawattů nových elektráren do konce tohoto desetiletí.
V optimistické variantě to znamená zhruba 12-15 tisíc nových malých solárních elektráren na střechách rodinných domů nebo bytovek.
Nově instalované větrné turbíny se staly největším zdrojem vyráběné elektrické energie v Evropě a ve Spojených státech. Také růst větrných elektráren byl rekordní – k síti bylo loni připojeno 63 GW.
Větrná energie představuje hlavní složku výroby elektrické energie v mnoha státech jako je Dánsko (42 % dodávek v roce 2015), nebo v regionech Německa (více než 60 % ve čtyřech spolkových zemích).
0Ve Spojených státech připadá například na větrnou elektřinu v Iowě podíl až 31 %. Celkem 12 států v USA pokrývá pomocí větrné energetiky nejméně desetinu produkce elektřiny.
V České republice i přes výhledové možnosti, které sahají až v optimistických scénářích k produkci 18 terawatthodnin větrné elektřiny ročně, tento zajímavý obor stagnuje. Loni nebyla nepřipojena k síti žádná nová větrná turbína.
Zelená budoucnost?
Obnovitelné zdroje mohou konkurovat na trhu především díky stále klesajícím nákladům nových technologií. Například ceny solárních panelů klesly meziročně o osm procent.
Na některých světových trzích se lze dostat u nových fotovoltaických elektráren na cenu 0,08 dolarů za kilowatthodinu.
Solární energetika může postupně začít konkurovat fosilním zdrojů, jejichž cena vyráběné elektřiny se u nových projektů pohybuje mezi 0,045 dolary za kilowatthodinu a 0,14 dolarů za kilowatthodinu (LCOE bez započtení externalit a ceny emisí uhlíku).
Nově nasmlouvané solární projekty pro příští rok však útočí ještě na nižší cenu: fotovoltaické parky v Dubaji se pohybují okolo 0,06 dolarů za kilowatthodinu, v Peru USD 0,05/kWh a Mexiku USD 0,035/kWh.
Ještě zajímavější cenu nabízí pevninské větrné projekty, které potvrzují svůj status ekonomicky nejvýhodnějšího zdroje elektrické energie (mezi obnovitelným) s cenou začínající na 0,04 dolarech za kilowatthodinu.
Právě pokles ceny nejen fotovoltaických panelů nebo větrných turbín umožňuje jejich pronikání i na trhy zemí třetího světa.
Možná někoho překvapí, že nejvíce solárních systémů pro domácnosti má chudý Bangladéš a to přes 3,5 miliónu a dalším velkým trhem pro off-grid solární systémy byla subsaharská Afrika s 1,37 miliony instalací.
Ve využití bioplynových stanic má absolutní prvenství Čína s 43 milióny bioplynových stanic.
Evropa stále patří k technologickým lídrům ve výrobě a využití obnovitelných zdrojů. Ovšem evropská dominance na trhu postupně oslabuje.
Evropa tak přichází o příležitost zvýšení energetické nezávislosti na importu nejen fosilních paliv, ale také o možnosti vytvoření nových pracovních míst nebo snížení znečištění ovzduší.
S přispěním Ondřeje Šumavského
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Čas se krátí. Odříznutí od ruské ropy má Česko stihnout dřív, než ji vypnou Ukrajinci
Obhájci jaderné energetiky získávají v EU na síle, změnu táhnou i Češi
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
4 komentáře
Při dohánění jde vždy o MWhodiny a ne o instalovaný výkon.To na jené straně.Na druhé straně obě “ zelené “ energie jsou neekonomické ( především fotovoltaika ) a musí se dotovat.
Zároveň jsou i škodlivé pro životní prostředí.
– Při jejich výrobě a instalaci vzniká tolik C02, že trvá desetiletí než to jejich provoz vyrovná.
-Větrné e. házejí stíny, vytvářejí infrazvuk, zabíjejí migrující ptáky, ničí vzhled přírody.
– Sluneční fotovoltaika je neekologická (jedovatá ) při své výrobě i při likvidaci, zabírají velké plochy půdy.Někde jsem četl, že kdyby se na ploši slunečních elektráren pěstovali energetické plodiny ( a nemusela by to být řepka ) že energetický zisk by byl větší než produkce fotovoltaiky.
Eko byznys s alternativními energiemi jede jako na drátku, státy dotované elektrárny rostou jako houby po dešti, ale už se jim při těch nízkých cenách krátí zisky, jak ostatně pan Sedlák přiznává v jiném svém članku „Chile: solární elektřina táhne dolů ceny“..
Takže je tu ohromný problém.My totiž v současné době ani tolik vyprodukované elektřiny nepotřebujeme, naopak jí v nadprodukcí tímto způsobem strašně plýtváme, včetně veřejných financí na jejich dotace. My budeme potřebovat takové dostatečné velké a zejména stabilní alternativní zdroje energie za několik desetiletí. Bohužel se může stát (a taky se to určitě stane) že do té doby se současný boom vyčerpá a nebude nic
Decentralizované jaderné elektrárny jdou ekonomicky realizovat již pro větší vesnici.
Investice=míra ochoty utratit za něco peníze. To že někdo investuje do placeného sexu, neznamená že vyrábí elektřinu.
Solár má význam tam, kde pohání v horku klimatizace.
Rozvojové země. Ano. Slunečník, nebo větrník a baterie a už může hrát televize. Postavit přehradu, natáhnout dráty to je jiná investice a jiné organizování. Jen to jaksi nestačí pro non stop provoz firma, která vyrábí jen když svítí, nebo fouká také nevyniká návratností.
Bylo by to skvělé, pokud bych to nemusel všechno platit jednou jako daňový poplatník a podruhé na faktuře za el. v položce OZE. Ať se eletřina z obnovitelných zdrojů vyrábí, ale až bude konkurenceschopná s jinými zdroji. Pokud se zřekneme jádra, bude to obrovská chyba, technologický krok zpět. Mě by se líbila jaderná fúze, solární parky na nejúrodnější půdě to je kravina. Ale pokud jsou dotace, prachy to sype, tak co je komu do toho , že ?