Nástup čínského kapitálu v Česku: meziroční růst o 74 %

Napsal/a Robert Břešťan 15. září 2015
FacebookTwitterPocketE-mail

Objem čínského kapitálu upsaného v základním jmění českých firem se od konce roku 2014 zvýšil z 2,77 miliardy korun na 4,8 miliardy korun.

Do nárůstu čínských investic v České republice se již promítly i nedávno ohlášené velké akvizice, kdy čínská společnost CEFC finančně vstoupila do mediální skupiny Empresa a Médea podnikatele Jaromíra Soukupa, koupila většinu akcií pivovaru Lobkowicz, zatím desetiprocentní podíl v letecké společnosti Travel Service a 60 % ve fotbalové Slavii.

Mezi zahraničními vlastníku tuzemských společností však nadále dominuje kapitál z Nizozemí, Německa, Rakouska a Lucemburska. V pomyslném žebříčku největších zahraničním majitelů Číně aktuálně patří 22. příčka.

Vyplývá to z analýzy vlastnické struktury české podnikatelské sféry, kterou pravidelně zveřejňuje poradenská společnost Bisnode.

Od začátku letošního roku se objem čínského kapitálu upsaného v základním jmění českých firem zvýšil nejméně o 74 %. „S ohledem na sérii dalších velkých investic, které byly oznámeny v předchozích týdnech, je zřejmé, že čínský kapitál v naší ekonomice v nejbližší době ještě výrazně posílí,“ upozorňuje analytička Bisnode Petra Štěpánová.

TOP 10 nejvýznamnějších čínských investic v českých firmách*

Čínský kapitál 1

*k 10.9.2015, jen přímé majetkové účasti zapsané v OR nebo výroční zprávě
Zdroj: Bisnode

Vývoj objemu čínského kapitálu v českých firmách*

Čínský kapitál 2

*k 10.9.2015, jen přímé majetkové účasti zapsané v OR nebo výroční zprávě
Zdroj: Bisnode

Výrazný pokles čínského kapitálu v ČR mezi lety 2012 – 2013 má jednoduché vysvětlení. V té době vlastník firmy Textonnia Czech, spol. s r.o. se základním kapitálem 1,3 mld. Kč převedl svou firmy z Číny na Britské Panenské ostrovy. Tím  „papírově“ přestala být čínskou.

Ve skutečnosti je tedy objem původně čínských investic v Česku ještě mnohem větší. Problém je (a platí to obecně pro všechny zahraniční vlastníky), že na základě veřejně dostupných zdrojů není možné dohledat národnost vlastníka. Jedinou orientaci poskytuje adresa uvedená v obchodním rejstříku.

„Když má vlastník firmy adresu v Číně, je to pro nás čínský kapitál a když v Čechách, je to český kapitál,“ vysvětluje za Bisnode Petra Štěpánová.

Níže je pro srovnání upravená tabulka, v níž je jako čínský kapitál započítán i ten, kde má vlastník českou adresu a v minulosti měl čínskou a současně má stejný název. Takový přístup vedl k statistickému navýšení množství čínského kapitálu v ČR:

čínský kapitál 3

 

 

 

 

 

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)