Nástup čínského kapitálu v Česku: meziroční růst o 74 %

Napsal/a Robert Břešťan 15. září 2015
FacebookXPocketE-mail

Objem čínského kapitálu upsaného v základním jmění českých firem se od konce roku 2014 zvýšil z 2,77 miliardy korun na 4,8 miliardy korun.

Do nárůstu čínských investic v České republice se již promítly i nedávno ohlášené velké akvizice, kdy čínská společnost CEFC finančně vstoupila do mediální skupiny Empresa a Médea podnikatele Jaromíra Soukupa, koupila většinu akcií pivovaru Lobkowicz, zatím desetiprocentní podíl v letecké společnosti Travel Service a 60 % ve fotbalové Slavii.

Mezi zahraničními vlastníku tuzemských společností však nadále dominuje kapitál z Nizozemí, Německa, Rakouska a Lucemburska. V pomyslném žebříčku největších zahraničním majitelů Číně aktuálně patří 22. příčka.

Vyplývá to z analýzy vlastnické struktury české podnikatelské sféry, kterou pravidelně zveřejňuje poradenská společnost Bisnode.

Od začátku letošního roku se objem čínského kapitálu upsaného v základním jmění českých firem zvýšil nejméně o 74 %. „S ohledem na sérii dalších velkých investic, které byly oznámeny v předchozích týdnech, je zřejmé, že čínský kapitál v naší ekonomice v nejbližší době ještě výrazně posílí,“ upozorňuje analytička Bisnode Petra Štěpánová.

TOP 10 nejvýznamnějších čínských investic v českých firmách*

Čínský kapitál 1

*k 10.9.2015, jen přímé majetkové účasti zapsané v OR nebo výroční zprávě
Zdroj: Bisnode

Vývoj objemu čínského kapitálu v českých firmách*

Čínský kapitál 2

*k 10.9.2015, jen přímé majetkové účasti zapsané v OR nebo výroční zprávě
Zdroj: Bisnode

Výrazný pokles čínského kapitálu v ČR mezi lety 2012 – 2013 má jednoduché vysvětlení. V té době vlastník firmy Textonnia Czech, spol. s r.o. se základním kapitálem 1,3 mld. Kč převedl svou firmy z Číny na Britské Panenské ostrovy. Tím  „papírově“ přestala být čínskou.

Ve skutečnosti je tedy objem původně čínských investic v Česku ještě mnohem větší. Problém je (a platí to obecně pro všechny zahraniční vlastníky), že na základě veřejně dostupných zdrojů není možné dohledat národnost vlastníka. Jedinou orientaci poskytuje adresa uvedená v obchodním rejstříku.

„Když má vlastník firmy adresu v Číně, je to pro nás čínský kapitál a když v Čechách, je to český kapitál,“ vysvětluje za Bisnode Petra Štěpánová.

Níže je pro srovnání upravená tabulka, v níž je jako čínský kapitál započítán i ten, kde má vlastník českou adresu a v minulosti měl čínskou a současně má stejný název. Takový přístup vedl k statistickému navýšení množství čínského kapitálu v ČR:

čínský kapitál 3

 

 

 

 

 

Nová kniha
Kniha České průšvihy 1989–2024
HlídacíPes.org vydává novou knihu

České průšvihy 1945–1948

Publikaci, jež se věnuje období takzvané třetí republiky, můžete získat pouze jako odměnu za dar v minimální výši 699 korun na činnost redakce HlídacíPes.org.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)