Občan Babiš v novém roce zchudne. Kouzlo nezdaněných korunových dluhopisů končí
Dlouhý příběh nezdaněných úroků z korunových dluhopisů vydaných před 1. lednem 2013 letos končí. Týká se Andreje Babiše, Agrofertu, ale i firem, jako je ČD Cargo, či miliardářů Radovana Vítka a Radima Jančury.
S výhodností korunových dluhopisů se seznámila širší veřejnost hlavně na příkladu Andreje Babiše. Ten jako ministr financí vyžadoval důsledný výběr daní, sám ale vlastnil (a vlastní) korunové dluhopisy své společnosti Agrofert v celkové výši 1,5 miliardy korun. Díky šestiprocentnímu úročení těchto dluhopisů každoročně získává nezdaněný výnos ve výši zhruba 90 milionů korun ročně.
V rámci daňových změn, které vloni přijala vláda, se ale i tyto staré korunové dluhopisy zdaní. Babišovi tak na účet dorazí suma o 15 % nižší. Podle majetkových přiznání, které politici povinně odevzdávají Poslanecké sněmovně, jsou právě tyto výnosy hlavním zdrojem osobních příjmů Andreje Babiše.
Tři miliardy k výplatě
„Překvapuje mne, že to zdanění přichází teprve teď. Několik let jsme slyšeli, že zavedení zdanění těchto dluhopisů je obrovský technický problém, který nejde vyřešit. A teď poměrně jednoduchou novelou daňového zákona dochází ke zdanění úroků z těchto dluhopisů,“ podotýká daňový poradce a majitel firmy Grinex Advisory Richard Jahoda.
„Pro Agrofert to byl daňově odpočitatelný náklad. Na straně Andreje Babiše to byl nezdaněný příjem,“ vysvětluje Jahoda a poukazuje i na to, že splatnost korunových dluhopisů Agrofertu je už v roce 2022.
To také pro Agrofert znamená poměrně brzkou povinnost své věřitele vyplatit. Jak plyne z výročních zpráv, firma vydala na konci roku 2012 korunové dluhopisy v hodnotě tří miliard korun, v průběhu roku 2013 jich prodala za 1 252 270 000 Kč a v roce 2014 za dalších 1 482 270 000 Kč.
Na dotazy HlídacíPes.org týkající se korunových dluhopisů a způsobu, jak hodlá téměř tři miliardy korun svým věřitelům vyplácet, reagoval Agrofert stručně.
„Ve věci korunových dluhopisů jsme postupovali přesně podle zákona, což na základě svého prověřování potvrdila i Policie ČR. A i nadále podle zákona postupovat budeme. Jsme soukromá společnost, jde o naši interní záležitost, kterou považujeme za uzavřenou a nemáme potřebu ji více komentovat,“ odepsal mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka.
Policie prověřovala, zda prostřednictvím korunových dluhopisů nebyly kráceny daně a zda si firma nepůjčovaly u vlastníka za nevýhodných podmínek. V průběhu roku 2018 ale věc odložila s tím, že se trestný čin nestal.
Kouzlo jedné koruny
Výhoda korunových dluhopisů spočívala v jednoduchém detailu: základ daně se zaokrouhluje na celé koruny dolů; při jmenovité hodnotě jednoho dluhopisu 1 Kč byla ale výsledná daň díky zaokrouhlení směrem dolů nulová.
Možnost vydávání takzvaných nedaněných korunových dluhopisů byla zavedena už v první polovině 90. let. V roce 2011 ji využil tehdejší ministr financí Miroslav Kalousek u emise státních dluhopisů pro obyvatele. Poté si možnosti všimly i soukromé firmy.
Například realitní skupina CPI podnikatele Radovana Vítka vydala do konce roku 2012 postupně dluhopisy v hodnotě asi sedm miliard korun. Společnost Student Agency Radima Jančury vydala dvacetileté dluhopisy v hodnotě 900 milionů korun s 12% úrokem.
Možnost emise korunových dluhopisů využilo do konce roku 2012 (korunové dluhopisy vydané od 1. lednu 2013 již podléhaly zdanění) 440 firem; nominální hodnota dluhopisů byla přes 120 miliard korun. Podle odhadů by změna danění u korunových dluhopisů měla přinést řádově stovky milionů nových daňových příjmů.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Jak Národní muzeum neuctilo Karla Kryla a ten pak skončil ve sklepení
Robert Břešťan: Alláhu akbar cézet a kriminalizace blbosti
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
7 komentářů
Stála pořád Babiš,Babiš, ale ten obr podvod vymysle tehdy ještě bratr Kalousek, nejlepší ministr financí
Číst možná umíte, ale nechápete přečtené protože : „Možnost vydávání takzvaných nedaněných korunových dluhopisů byla zavedena už v první polovině 90. let. V roce 2011 ji využil tehdejší ministr financí Miroslav Kalousek u emise státních dluhopisů pro obyvatele“. Důležité je, že „Kalouskovy“ korunové dluhopisy byly státní a že je mohli koupit občané. Že neprošla novela zákona z devadesátých let (Zákon o správě daní a poplatků č. 337/1992 Sb.) přes lidem svobodně zvolené zástupce „vládnoucího lidu“ ( viz definici demokracie), nebyla zcela zřejmě Kalouskova zásluha a navíc Kalousek nebyl po dalších 6 let ani poslancem v době kdy inkriminovaný zákon č.337/92 Sb. vznikl. Poslancem byl až od roku 1998. Vzájmu reality a spravedlnosti by bylo dobře obrátit se na jiné pány. Tím nechci Kalouska hájit, ale byl jsemvychován v tom, že se nemá lhát, ani když to lháři přináší užitek, v tomto případě hlasy zblblých českých voličů.
Porovnání Kalouskova a Babišova majetku vypovídá přesvědčivě o tom, kdo asi víc kradl a ukradl.
Kalouskovi vyčítám mnohé a snáším ho stejně špatně, jako Babiše.
kdyby jsi chapal psany slovo, tak bys pochopil, ze korunovy dluhopisy byly zavedeny v prvni polovine 90. let, a to byl kalousek maximalne nejakym namestkem na ministerstvu obrany, takze s tim nic spolecnyho mit nemoh.
a clanej je neuplnej, prvni, kdo vlnu korunovych dluhopisu vyuzil, byla zuno banka, ktera to od roku 2011 pouzivala u sporicich uctu, az pak si toho vsimnul kalousek a nasledne korunovi oje*bavaci babis, jancura a spol. korunove dluhopisy navic mohla vydat firma za splneni urcitych podminek a to zminovani panove rozhodne nesplnili. navic babis neprokazal, ze ty skoro 3mld opravdu mel a ze to nebyly firemni penize, ktery jen prevalil pres ucet
Popisujete to přesně. Co se týká Babišovy kauzy, tak neomylná česká policie a státní zastupitelstva všech stupňů zjistila, že přesto, že se stalo, tak se vlastně nestalo.
nojo, nejvíc křičel Sobotka, ale jemu jsme platili z daní poradce a vybíral si hlupáky, kdo to schvaloval a vytvářel tyto zákony?? Babiš ve vladě ani ve sněmovně tehdy nebyl a platil si ze svého poradce…. a zjevně lepší a tak holt má výhodu. Jinak by měli jít Sobotkové a jim podobní na brigádu a špatnou práci si odpracovat. Jednal v souladu se zákonem? Tak je snad chyba v zákonodárcích, ne v něm.
…a proč sem taháte Sobotku? Můžete to nějak normálně vysvětlit? Teď Babišovi platíte ze svých daní nejen poradce, ale i dotace pro jeho Agrofert! A za to taky může Sobotka?
A Babiš skoupil všechny korunové dluhopisy své vlastní firmy za peníze, které neměl …..
Nejlepší bylo, když pak ve sněmovně tvrdil, že je na podzim kúpil a na jaře som je zaplatil … a divil se, že je to podvod!