O obraně Evropy se hodně mluví. Lepší se to, ale koná hlavně Polsko
ANALÝZA. Když měli lidé v rámci debaty o budoucnosti střední Evropy na nedávné pražské konferenci Globsec hlasovat o tom, který ze států je dnes hlavním a nejdůležitějším hráčem regionu, výsledek byl jednoznačný: Polsko. A pokud je nějaká oblast, kde je to obzvláště patrné, je to obrana a bezpečnost.
Pokud jde o postoje k Rusku, Poláci mají ve své většině jasno. Historie je opakovaně poučila, že z Východu nemohou čekat nic dobrého. Odráží se to třeba v nedávných průzkumech veřejného mínění, v nichž si většina Poláků přeje, aby armáda sestřelovala potenciálně nebezpečné objekty, které vstoupí do vzdušného prostoru jejich země.
Polský ministr zahraničí Radoslaw Sikorski to pak pojmenoval zcela otevřeně: Varšava musí střílet ruské rakety nad Ukrajinou dříve, než vstoupí do polského vzdušného prostoru.
Podobná suma jako letos má jít v Česku na obranu i v roce 2025 – pokud ještě nedojde k přesunu výdajů s ohledem na následky ničivých povodní. V důsledku záplav v roce 2002 tehdejší vláda zrušila původně dojednaný stomiliardový nákup stíhacích letadel Gripen.
Z toho, že je to v rozporu s tím, co veřejně opakuje generální tajemník NATO Jens Stoltenberg, si hlavu nedělá. „Ochrana národního vzdušného prostoru je prvořadá, a to i přes nesouhlas NATO,“ řekl Sikorski nedávno v rozhovoru pro britský deník Financial Times.
Podíl vyšší než USA
Téma nevzniklo „samo od sebe“: bylo reakcí na podezření, že koncem srpna do polského vzdušného prostoru vletěl neidentifikovaný objekt, údajně mohlo jít o ruský vojenský dron. Jeho trosky se ovšem později najít nepodařilo.
Související články
Drony pašují kontraband do věznic. Odhalit je pomůže hlídač zvuku
Až příliš snadné zabíjení drony. Ti, co drží ovladač, zůstávají v anonymitě
Evropa je proti útokům dronů takřka bezbranná. Řeší etiku autonomních zbraní
To nic nemění na tom, že polský přístup je spíše jestřábí než holubičí. Polsko dokonce v červenci podepsalo s Ukrajinou dohodu, která mu umožňuje sestřelovat rakety nad Ukrajinou, byť polská vláda slíbila, že tak neučiní bez konzultace s ostatními členy NATO.
Přinejmenším v rámci evropských členských států Severoatlantické aliance hraje Polsko čím dál zásadnější roli. Ilustrovat se to dá na jediném číslu: 4,7 %.
Takový podíl svého HDP hodlá dát severní soused Česka na svou obranu v příštím roce (v přepočtu je to zhruba jeden bilion korun). V rámci NATO, které po svých členech vyžaduje nejméně 2% podíl obranných výdajů na HDP, půjde jednoznačně o rekord.
Větší podíl svého rozpočtu nedávají ani Spojené státy, byť v absolutních číslech jsou co do výdajů nedostižné. Obranný rozpočet USA je pro rok 2024 schválen ve výši 886 miliard dolarů.
Pro srovnání: podle staronové předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové má EU ambici „vytvořit jednotný trh pro obranu“ s tím, že výdaje EU na obranu mají činit 500 miliard eur. Ovšem nikoli ročně, ale „v příštím desetiletí“.
Nicméně platí, že zodpovědnost za svou národní bezpečnost mají jednotlivé členské státy, pilířem kolektivní obrany EU zůstává NATO.
S vědomím povodní
Z 32 členů Aliance kritérium výše výdajů na obranu neplní v letošním roce osm zemí, vedle Kanady už jen členské země EU: Španělsko, Itálie, Chorvatsko, Portugalsko, Belgie, Slovinsko a Lucembursko.
Podíl výdajů na obranu na HDP (%), srovnání let 2014 a 2024
(na základě cen a směnných kurzů z roku 2015, data za celý rok 2024 jsou odhadem)
ZDROJ: se svolením NATO.int
Jak dokládá další graf, v čase – a s rostoucí hrozbou ze strany Ruska – se však počet zemí s nesplněným domácím úkolem ze sebeobrany letos výrazně snížil:
Kolik zemí plní kritéria NATO
(členských států je 32)
ZDROJ: se svolením NATO.int
Česko se přes dvouprocentní hranici přehouplo po dvou dekádách právě až letos. Vyjádřeno penězi jde o 160 miliard korun.
Podobná suma má jít na obranu i v roce 2025 – pokud ještě nedojde k přesunu výdajů s ohledem na následky ničivých povodní. V důsledku záplav v roce 2002 tehdejší vláda zrušila původně dojednaný stomiliardový nákup stíhacích letadel Gripen.
Budeme-li však nadále počítat se 160 miliardami, třikrát lidnatější Polsko dá na obranu příští rok šestkrát více než Česko.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
České stopy saských „teroristů“. Kontakt s Okamurovci a trénink střelby v Česku
Jedna z nejděsivějších věznic světa. Pouštní peklo pro ženy a jejich děti
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
14 komentářů
Polsko opět rozehrálo s Ukrajinou po ruské intervenci zvláštní zdánlivě jednoznačně proukrajinsky postoj. V tomto spojeneckém postoji je pod nějakou vrstvou hluboka a obtížne řešitelna historicka zátěž. Ambice Polska na regionální mocnost je realita, má své limity a Německo začne v krátké dobe s nimi operovat, asi tak, jak se stalo s Jugoslavii. Víme do jakých konců to doslo. Jen se okrajově zmíním o problému Slezska v současném Polsku. Petikoalicni premiér Fiala ve své politologie angažovanosti dostává na frak na domácí scene a ještě se plete do mocenských střetu, které ve své umanutost i přehlíží a šlape vodu na ukor svých občanů. Schizofreni koalice s kterých se po volbách opět stanou strany si zahrava Fialova vláda s občany státu, ale i se statnosti pod nabubrelym tvrzením, že naše bezpečnost je zajistena. Je to skluz po naklonen rovině, která je skryte mazaná k urychlení procesu, které jsou neprůhledné na kterem naší politici jednají jako naivní amateri. Chtel bych se mýlit, aby se tato vize nenaplnila.
Pěkná dojmologie, bohužel bez důkazů. Poláci na rozdíl od některých z Východu vědí, že se píše rok 2024. Historii s Ukrajinou mají myslím vyřešenou. Nakonec jste neuvedl žádný velký, neřešitelný, aktuální spor, který by mezi Ukrajinou a Polskem hořel.
Škoda, že jste nám asi úmyslně zapomněl sdělit do kterých mocenských střetů se pětikoalice Spolu plete.
Pomáhat napadené zemi je v souladu s chartou OSN, takže vláda Spolu nedělá nic co by porušovalo normální řád a pořádek světa.
… to Polsko bylo ve válce USA v Iráku od března 2003 spolu s USA v první řadě – ačkoli se dle mezinárodního práva jednalo o válku protiprávní… Dokonce se tam zakopali na území historického Bybylonu, že je UNESCO muselo umravňovat, protože tam pro tu „obranu“ si tam s USA naplnili pytle „historickým“ pískem.. Ale Rumsfeld to rozsekl s tím, že „tam (do Iráku) jsme nešli kvůli historickým památkám“, ale za „ušlechtilejší“ věcí..
Polsko ovšem stále více tlačí na Ukrajinu, aby přehodnotila své postoje k vyvražďování Poláků na západě této země (zatím po masových vrazích Ukrajina pojmenovává ulice). A začínají už přitlačovat ve stylu „stopneme vám pomoc a zablokujeme tu, která jde přes nás“. A stále větší podporu má zabrání historických území Polska, která ukradli ruští a ukrajinští zločinci na začátku WW2 (k čemuž bychom se mohli připojit s Podkarpatskou Ukrajinou).
Pěkná lež. Poláci nic nepřehodnocují. To je jenom zbožné přání páté ruské kolony a dutých hlaviček v ČR. Pro svoji ruskou dojmologii nemáte jediný důkaz.🙂
Kam byste si asi tak chtěl připojit Podkarpatsou Rus slovanský chytrolíne? 🙄😅 Možná by to chtělo nastudovat zeměpis pro 5. ročníky ZŠ. 🙂
Mandátní území Podkarpatská Ukrajina pod správou ČR a SR?
A to, že se ve „veřejnoprávních“ médiích nedozvíte, že stále rostoucí část Poláků prohlašuje, že je (například) Lvov historické polské město, je váš problém. DTTO o reminiscencích na masakry Poláků na Ukrajině.
MMCH, vzpomínky na masakry českých vesničanů ukrajinskými nacionalisty jsou živé jak u těch Volyňských Čechů, co sem přišli se Svoibodou, tak i těch, co sem byli repatriováni v 90. letech. Vzpomínají na to stejně jako my např. na heydrichiádu.
Současné události na Ukrajině ty vzpomínky oživují. A vůbec bych se nedivil, kdyby významná část z nich fandila spíš Rusům.
Polsko má svoji zkušenost s agresivními Rusáky a podle toho se i chová. Stateční Poláci jako jediní v Evropě dokázali zdivočelím ruským primitivům nařezat u Varšavy a na řece Niemen a zahnat je zpět do Ruska, když se Rusáci v roce 1919 vydali šířit do Evropy bolševickou revoluci…(Rižský mír, 18.března 1921)
Polsko je skvělá země. Na Polsku je nejlépe vidět, jak se vyplácí doma smysluplně pracovat a spolupracovat s USA a v rámci EU. Dnešní Polsko má tah na branku a vede si skvěle.👍
Poláci nikdy neudělali žádné ústupky polointeligentním levičákům, zamrzlým komunistům a technickým neználkům, žádné hloupé úkroky do strany, žádné „české třetí cesty“, nikdy nekoupili žádné Gripeny natož, aby si je pronajali🙈, ale rovnou zakoupili F-16C/D (36/12) a nebudou mít proto žádné problémy ani vícenáklady s přechodem na nejmodernější F-35 (32 strojů).
Zatímco co se zbabělí Čecháčkové třásli hrůzou jenom vyslovit „americký radar v Brdech“, tak Poláci v pohodě pořádali každoroční cvičení NATO, kterého se zúčastnilo 20 000 vojáků USA (2019)….
Zatímco voliči ANOparazitů v čele s exkomunistou a StBákem Babišem projídali bez užitku 3 státní rozpočty za 2 roky, objednali si Poláci například 250 nejmodernějších tanků Abrams M1A2 SEP v3…
Zatímco Čecháčkové projídali bez užitku státní rozpočty, stavěli rozhledny, turistické altány, cyklostezky odnikud nikam a další zbytné hlouposti, tak Polsko dostavělo smysluplnou síť dálnic a teď se s úsměvem na rtech dívá k českým lenochům přes hranici, kde se ještě nekoplo do země a dlouho nekopne.🙈
ANOparazité s Babišem v čele nechali mimo jiné umřít projekt plynovodu z Polska Stork II, který předjednala Sobotkova vláda. A tak budeme dál všichni platit předražený tranzit plynu přes Německo… Čecháčkovští mamlasové s hlaďoučkou kůrou mozkovou a větrem pod kulichem ovšem nedají na vládu ANO dopustit. Jejich jediným čecháčkovským cílem je mít se bez práce a přemýšlení skvěle na dluh dnešních i budoucích potomů. Opak je ovšem realitou. Stagnující ČR padá ekonomicky na hubu a to nejen zásluhou vlád ČSSD, které to začaly, ale hlavně vládou ANOdluhoslavů a jejich pokračovatelů v bezpracném vykrmování líných, hloupých a neužitečných na dluh vládou Spolu. Jak to v jednom rozhovoru vystihl F.R.Čech: „My jsme se Pánubohu nepovedli.“👎
ČR by měla ze Severoatlantického paktu vystoupit.
No tak odejděte a věc je vyřešena.🙂 Nikdo vás tady v NATO a EU přece nedrží.
Jednoduchá matematika. Kdo chce odejít z NATO? Pitomio s SPD a komunisté. Kolik dáte dohromady hlasů ve volbách, 15%? A vše je jasné. 85% nebude přece poslouchat vašich 15%., 🙂
Pane Doucho,
v NATO má cenu být kvůli jeho kolektivní obraně. Pokud ta bude zkompromitována, opravdu nemá cenu v té organizaci být.
Polsko by mělo všem zemím NATO sloužit jako vzor společnosti, která si jako jedna z mála uvědomuje co je ve hře a dokáže konat úměrně situaci. Zrovna včera během večeře ve Waršawě u stolu zaznělo, jak Poláci nemají vůbec žádný problém s uprchlíky, naopak že je vítají! Stejně jako u nás se rychle začlenili do společnosti a mají z nich (stejně jako my) prospěch.
Ovšem, v obou případech se jední o civilizované Ukrajince, a ne o islámské teroristy.
Obrana Evropy je naprosto neslučitelná s Green Dealem. Buď ho rychle zrušíme sami, nebo nás sežere Putin a zruší nám ho on, čímž si získá srdce většiny evropanů 🙂