Čeněk Růžička v roce 2020. Foto: Se souhlasem Post Bellum

O koncentráku v Letech se dozvěděl až v padesáti. Příběh romského aktivisty Čeňka Růžičky

Napsal/a Post Bellum 24. prosince 2022
FacebookXPocketE-mail

Letos v prosinci, pár měsíců po začátku demolice vepřína na místě takzvaného cikánského tábora v Letech, zemřel romský aktivista Čeněk Růžička. Jeho příbuzní zahynuli právě v Letech u Písku i v Osvětimi, podstatnou část života věnoval snahám, aby se o letském táboře nelhalo, aby z prostoru někdejšího lágru zmizela prasata a aby na místě vznikl důstojný památník.

Koncentrák v Letech spravovaly za německé okupace české protektorátní úřady a o jeho provoz se staralo protektorátní četnictvo (dlouho pod vedením sadistického velitele Josefa Janovského).

V letech 1942 – 1943 prošlo táborem více než 1300 lidí, převážně Romů a Sinthů, zahynulo v něm více než 320 osob, velkou část obětí tvořily děti. Stovky vězňů byly z tábora deportovány do vyhlazovacího centra v Osvětimi, většinou nepřežily.

Vepřín byl na místě rozsáhlého utrpení vybudován (nepřekvapivě) za takzvané normalizace. Polistopadový český stát ho vykoupil a nechal zbourat po desetiletích nedůstojných diskusí – poté, co se mnohé postavy českého politického a veřejného života projevily jako zpochybňovači holocaustu, případně šiřitelé protiromských pomluv.

Místo narození: „V lese“

Čeněk Růžička byl poválečné dítě. Jeho rodiče se vzali až po osvobození – a nelze pominout jejich osudy. Otec Jan Růžička přišel na svět v roce 1917 nedaleko Jičína, v občanském průkazu měl prý zapsáno, že se tak stalo „v lese“.

Matka Alžběta (Bětka) Růžičková se narodila ve vsi Slivno roku 1924. Oba pocházeli z kočovných českých romských rodin, které se živily především drobným obchodem. Jejich členové žili v maringotkách, cestovali po vlastních „rajónech“, každý rok navštěvovali dvakrát či třikrát stále stejné obce, aby je lidé znali a měli k nim důvěru. Jan Růžička byl koňský handlíř, se svou první ženou měl dvě děti. Za nacismu byl zatčen kdesi u Liberce (tedy v Sudetech, přičleněných k říši), skončil v pracovním táboře, celá jeho tehdejší rodina byla zavražděna.

V roce 1940 bylo kočování v Protektorátu Čechy a Morava zakázáno, romské rodiny (podle nacistických zákonů rasově méněcenné a asociální) se musely usadit. Foto: Se souhlasem Post Bellum

V roce 1940 bylo kočování v Protektorátu Čechy a Morava zakázáno, romské rodiny (podle nacistických zákonů rasově méněcenné a asociální) se musely usadit v obcích a získat domovské právo. Ačkoli šlo o úřední nařízení, místní funkcionáři o „Cikány“ příliš nestáli a často se je snažili odhánět do jiných vesnic.

Alžběta Růžičková měla tehdy vztah se svým nastávajícím prvním mužem Václavem Růžičkou. Usadili se v Loukově u Mnichova Hradiště, kde působil (alespoň podle Čeňkova líčení) osvícený starosta, který Romy přijímal, a když se Alžběta vdávala za Václava, šel jí za svědka.

Manželům Růžičkovým se brzy narodila dcera. Loukovský starosta spolupracoval za okupace s odbojem (neví se, s jakou skupinou a co přesně dělal), Václav mu s čímsi pomáhal, byl zatčen, uvězněn a později deportován do Osvětimi (bližší okolnosti nejsou známy, nacismus nepřežil).

Z Letů do Osvětimi

V srpnu 1942 probíhal v protektorátu (a tedy také v Loukově) soupis „Cikánů a cikánských míšenců“, který těsně předcházel deportaci do koncentračních táborů. Alžběta Růžičková ve vsi nebyla: protože zůstala bez muže a bez obživy, chodila po žebrotě po okolních obcích. Do Loukova se vrátila v době, kdy již četníci odvedli všechny tamní Romy. Starosta se ji pokusil ukrýt, s pomocí známého lékaře ji dostal s údajným infekčním onemocněním do nemocnice v Mladé Boleslavi.

Rodinné foto rodiny Růžičkových, konec 40. let. Foto: Se souhlasem Post Bellum

Patrně po udání si pro Alžbětu Růžičkovou přijeli policisté a odvezli ji do Letů u Písku, kde se setkala s přáteli, rodiči a dcerou. Poměry v táboře líčí Čeněk Růžička v rozhlasovém dokumentu, který si můžete poslechnout v přehrávači uprostřed článku. Existuje také řada snadno dohledatelných textů, které zaznamenávají týrání vězňů, hlad, masové umírání během tyfové epidemie, chování protektorátních četníků, kteří vězně hlídali (viz například studii Aletty Beck na vzdělávacím portálu holocaust.cz).

Část Alžbětiny rodiny v Letech zemřela (včetně dcery a otce). Za pár měsíců ji Němci spolu s ostatními Romy deportovali do Osvětimi-Birkenau, odkud se dostala do jiného tábora na práci a dožila se osvobození jako jediná z početného rodu (většina českých Romů skončila v plynových komorách). V květnu 1945 se vrátila do Loukova, poznala podobně osamělého Jana Růžičku a provdala se za něj. Čeněk se jim narodil v říjnu 1946 jako první dítě.

O osudech rodičů za nacistické okupace věděl Čeněk Růžička až do poměrně pozdního věku jen málo, o táboře v Letech u Písku netušil až do druhé poloviny 90. let nic: „Otec ani matka o tom nemluvili, a že byl nějaký koncentrační tábor pro Romy na českém území, to nezmiňovali vůbec. Pro matku to bylo trauma do konce života, ale něco mi přeci jen vyprávěla ve stáří… Otec neřekl téměř nic, snad jen tolik, že byl osvobozen v koncentračním táboře Mittelbau-Dora (pobočný tábor Buchenwaldu), kde se dělaly rakety V1 a V2.“

Maringotku vrátili, koně už ne

Po okupaci žili Růžičkovi v Liberci a živili se, jak se dalo: „Otec dostal trafiku, prodával cigarety. Přestože nechodil do školy, uměl dobře počítat. Ale nechtěl být na jednom místě, a protože byl znalec koní, najali si ho v libereckých oblastních stájích jako nákupčího, dostal k dispozici motocykl se sajdkárou a řidičem a jezdil kupovat koně. Chtěl se osamostatnit, a tak s maminkou nakoupili kameninové hrnce a začali je prodávat po vesnicích. Pak si zase pořídili maringotku a vrátili se ke starému způsobu života.“

Koncentrační pracovní tábor v Letech u Písku, obytné domy pro vězně. Foto: Profimedia

Čeněk Růžička kočoval spolu s rodiči a dalším manželským párem, ale protože musel chodit do školy, dali ho rodiče záhy ke strýci do Liberce a do maringotky se vracel jen o prázdninách: „To bylo hezké, ale chtěl bych trochu zpochybnit tradovanou představu, že kočování představovalo jen dobrodružství a romantiku. Byla to nutnost, dělalo se to kvůli obživě, čeští Romové většinou nic jiného neuměli, neznali řemesla. Na Moravě to bylo trochu jiné.“

V listopadu 1958 přijali českoslovenští komunisté zákon, který kočovný život zakazoval. Růžičkovi ho dokázali ještě dva roky obcházet (otec si sehnal doklad, že je cestujícím zaměstnancem stavebního podniku), ale nakonec je sebrali příslušníci SNB v Holovousech: „Vzali tátovi tu bumážku, zabavili koně i maringotku a nařídili mu, aby jel do tamního zámečku a přihlásil se k práci. Táta tam zase někoho uplatil, maringotku mu za pár dní vrátili, ale koně už ne, ty vzali bez náhrady.“

Jan Růžička nechal maringotku odtáhnout do pískovny v Dachově, kde si našel práci u pásu, nějaký čas tam s rodinou žil, než si v Hořicích v Podkrkonoší pořídil domek. Syn Čeněk se stal kameníkem (vyučil se v Lipnici nad Sázavou a absolvoval půlroční kurz na škole v Hořicích). Do roku 1989 pracoval v kamenolomu a dělal „kšefty“ pro sochaře, kteří získávali státní a obecní zakázky (sekal z kamene podle dodaného modelu). Po listopadu 1989 obchodoval se starožitnostmi.

O existenci tábora v Letech u Písku řekl Růžičkovi v roce 1997 německý novinář a historik Markus Pape – autor v Čechách přelomové knihy o letském lágru, která vyšla právě v roce 1997 pod názvem A nikdo vám nebude věřit. O rok později založil Čeněk Růžička Výbor pro odškodnění romského holocaustu. Neúnavně sbíral informace o Letech u Písku, účastnil se výstav a konferencí v České republice i v cizině, veřejně vystupoval, reagoval na politická prohlášení, podával trestní oznámení na popírače holocaustu, chodil debatovat do škol. Ještě den před smrtí besedoval s deváťáky na pražské ZŠ Ohradní.


Autor textu Adam Drda působí v projektu Paměť národa – jedinečné rozsáhlé sbírce vzpomínek pamětníků, kterou řadu let buduje nezisková organizace Post Bellum se svými partnery – Českým rozhlasem, Českou televizí a Ústavem pro studium totalitních režimů. Ve sbírce je shromážděno víc než pět tisíc výpovědí. Z Paměti národa vznikají každý týden rozhlasové dokumenty Příběhy 20. století. Jde o subjektivní vzpomínky pamětníků, které nemusejí vždy zcela odpovídat skutečnému průběhu historických událostí.

Kde se to posr***? Chyby Václava Havla
Petr Pithart
Petr Pithart / předseda české vlády 1990–1992
„Od chvíle, kdy Havel přijal kandidaturu na prezidenta, se domácí politice věnoval jen okrajově a udělal v ní řadu chyb nebo opomenutí, o kterých se nevědělo, nechtělo vědět, nemluvilo nebo jen málo.“Petr Pithart
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Tragédie „české cesty“
Petr Pithart
Petr Pithart / předseda české vlády 1990–1992
„Klausova kuponovka byla ,česká cesta‘, bez cizáků, tedy hlavně Germánů, kterým prý Pithartova vláda jde za pár marek na ruku. A kde dnes nacházíme ty, co nás ostouzeli? Na krajní evropské nacionalistické pravici. Klausovi aplaudují sjezdy nahnědlé Alternativy pro Německo...“Petr Pithart
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Havlovi agenti
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Na klíčová místa ministrů vnitra a obrany v první Čalfově vládě se v prosinci 1989 dostali agenti vojenské kontrarozvědky Richard Sacher (krycí jméno Filip) a Miroslav Vacek (krycí jméno Srub). Se souhlasem prezidenta Havla, ale za zády Občanského fóra...“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Havlovi hvězdopravci
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Havel prezident byl někdo úplně jiný. Nový Havel měl názor dřív, než kohokoliv vyslechl. Dokonce vydal příkaz: ,Nepouštějte ke mně nikoho se špatnými zprávami.‘ Obklopil se přitakávači a podivnými existencemi, mezi nimiž nechyběli agenti StB nebo hvězdopravci.“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Nová smlouva s KGB
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Koncem února 1990 se na cestě na první státní návštěvu SSSR ministru vnitra Sacherovi v uličce mezi sedadly vysypaly z desek papíry. Když jsem je začal sbírat, najednou jsem měl v ruce připravený text nové tajné dohody s KGB. Hájil se tím, že prezident o tom ví. Havel se odmítl o věci bavit.“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Soudcokracie
Aleš Rozehnal
Aleš Rozehnal / právník
„Snaha ,zachraňovat státu peníze‘ je buď projevem servility moci soudní k moci výkonné, nebo zřejmě nevědomou známkou jevu, který označujeme jako,soudcokracie‘. Tato tendence je o to nebezpečnější, že soudní moc je státní mocí nejmocnější a nejdůležitější.“Aleš Rozehnal
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Policejně gangsterský stát
Aleš Rozehnal
Aleš Rozehnal / právník
„Četnost případů a úroveň krytí nezákonností ze strany vysokých státních orgánů naznačuje, že se Česko posunulo do úrovně, kterou bychom mohli označit jako policejně gangsterský stát. V něm stát neovládají zločinci, ale je to právě stát, který kontroluje zločineckou infrastrukturu. Ta pak funguje ku prospěchu vyvolených úředních osob a osob pod jejich ochranou.“Aleš Rozehnal
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Rozkradené restituce
Jan Kalvoda
Jan Kalvoda / expolitik a právník
„Lex Schwarzenberg není zdaleka jediným příkladem, kdy český stát za dlouhodobé pomoci tuzemské justice systematicky obíral vlastní občany o jejich majetek. Odpudivou kapitolu polistopadových dějin představují i zemědělské restituce.“Jan Kalvoda
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Republika oligarchů
Ondřej Neumann
Ondřej Neumann / zakladatel HlídacíPes.org
„35 let od listopadu 1989 máme zoligarchizovanou, podinvestovanou ekonomiku, plnou neschopných politiků ve vládě i opozici, kteří nejsou schopni pochopit, jak vypadá ekonomika 21. století. Ti, kteří zde zbohatli, už většinou investují mimo Českou republiku.“Ondřej Neumann
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Privatizace pro vyvolené
Ondřej Neumann
Ondřej Neumann / zakladatel HlídacíPes.org
„Při privatizaci nakonec převážila vize známá z hasičského bálu ve filmu Miloše Formana Hoří, má panenko. Tedy zhasnout, určitý čas počkat a po rozsvícení sálu nechat každému, co si stihl ,zprivatizovat‘. Bohužel, o tom, že se zhasne a nastane ten správný čas, byli informováni jen vyvolení.“Ondřej Neumann
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Zombie českého práva
Tereza Engelová
Tereza Engelová / reportérka HlídacíPes.org
„Lex Schwarzenberg je zombie českého práva. Kauza v sobě spojuje vršící se bezpráví obou totalit minulého století a navazující bezpráví doby polistopadové...“Tereza Engelová
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Dotační feťáci
Robert Břešťan
Robert Břešťan / šéfredaktor HlídacíPes.org
„Peníze od evropských daňových poplatníků byly v mnohém promarněnou příležitostí. Lidé, firmy a vlastně celá tuzemská ekonomika si na ně navíc vytvořili velmi nezdravý návyk. Česko plíživě přešlo z tržní ekonomiky do ekonomiky silně závislé na dotacích.“Robert Břešťan
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Užiteční idioti Kremlu
Vojtěch Berger
Vojtěch Berger / reportér HlídacíPes.org
„Kauza ,radar v Brdech‘ ukázala Rusku, jak v bývalých středoevropských satelitech může znovu získat vliv. Nasvítila společenské rozložení i ,užitečné idioty‘, kteří se Kremlu můžou hodit v pozdější hybridní válce.“Vojtěch Berger
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Stavitelé „mostů“
Vojtěch Berger
Vojtěch Berger / reportér HlídacíPes.org
„Rusko přitahovalo české prezidenty Klause i Zemana. Sen o Česku jako o mostu mezi Východem a Západem se ale zbortil nejpozději s odhalením ruské účasti v kauze Vrbětice.“Vojtěch Berger
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)