O fiskálních kouzelnících. Může vláda tvrdit, že šetří, a přitom vesele utrácet?
Státní finance jsou světem natolik členitým a složitým, že se v něm dají provádět nejrůznější kulišárny: operace, které se navenek dají politicky prodat jako mnohem přínosnější, než ve skutečnosti jsou. V minulých letech nám české vlády předvedly hned několik takových operací. Tady uvedeme dva příklady. Oba jsou důležité tím, že šlo o šetření, které vlastně šetřením nebylo.
Na konci roku 2013 činil český veřejný dluh 1 840 miliard Kč. Na konci následujícího roku už jen 1 819 miliard Kč. Během roku 2014 se tedy tento dluh snížil o slušných 21 miliard Kč. Vida, řeknete si, byly doby, kdy vlády uměly šetřit.
Až na to, že tehdejší vláda Bohuslava Sobotky neušetřila ani korunu; ba naopak, v jejím hospodaření za rok 2014 vznikl schodek ve výši 95 miliard Kč. (Za celý sektor veřejných institucí činil schodek jen 90 miliard Kč, protože zbylé části tohoto sektoru – tedy samosprávy a zdravotní pojišťovny – zaznamenaly pětimiliardový přebytek.)
Ukázku z knihy Ekonomické jednohubky. Odpovědi na 50 důležitých otázek ekonomie a financí autora Michala Skořepy (nyní působí jako makroekonomický analytik České spořitelny), přinášíme se svolením vydavatelství Grada.
Jak může mít vláda v hospodaření deficit, a přesto se navenek tvářit jako skvělý hospodář, protože dokázala snížit dluh?
Vtip je v položkách, které se souborně označují stock-flow adjustment a se kterými lze provádět lecjaká statistická kouzla. V případě Česka byly tím kouzlem v uvedených letech hlavně změny v tzv. rezervě peněžních prostředků.
Proč si stát půjčoval do foroty
Rezerva peněžních prostředků (taky rezerva financování) vznikala už před rokem 2014 tak, že si vláda půjčila víc, než potřebovala (nebo byla schopna) následně utratit.
Státu tím pádem sice narostl dluh, ale souběžně ve stejném rozsahu narostla i rezerva coby součást finančního majetku státu.
Důvodem pro takovéto „preventivní zadlužování“ byla zejména obava, že by Česku na nějakou dobu nikdo nechtěl půjčit. Tato obava nabyla velkých rozměrů zejména po vypuknutí řecké dluhové krize, tedy poté, co nová řecká vláda v říjnu 2009 přiznala děsivý (ale do té doby skrývaný) stav řeckých veřejných financí.
Investiční svět se tehdy na nějakou dobu začal bát, v kterých dalších „rizikových“ zemích (kam leckdo mohl řadit i Česko) se objeví podobné zprávy o vládních účetních podvodech.
Budování rezervy se projevuje tak, že dluh v daném roce naroste víc, než by plynulo z výsledku hospodaření státu; to se politicky prodává špatně a chce to odvahu. Naopak při rozpouštění rezervy se dluh zvýší míň, než kolik by plynulo ze schodku rozpočtu; taková kombinace čísel je politicky vzato hotový bonbonek.
České vlády budovaly rezervu například v letech 2011 a 2012, rozpouštěly ji například v letech 2013 a 2014. Ministerstvo se od jisté doby rozhodlo výši rezervy nezveřejňovat. Prý proto, že vzhledem k lepšímu hospodaření vlády s likviditou už rezerva není důležitá a komentátory by její hodnoty mohly spíš plést.
Princip transparentních veřejných financí v moderním demokratickém státě by ale spíš kázal ve zveřejňování dat o čerpání nebo naopak budování této rezervy nadále pokračovat – případně s potřebným doprovodným komentářem, jak a proč se tato rezerva od minula změnila. S takovými čísly je totiž možné prohlédnout popsaná kouzla – je možné o rezervu (a případně o další finanční majetek) očistit dluh vlády.
Nárok z nespotřebovaných výdajů
Změny výsledného „čistého vládního finančního dluhu“ jsou oproti změnám hrubého dluhu lepším ukazatelem vládního hospodaření – právě proto, že čistý finanční dluh není změnami rezervy ovlivněn.
U čistého finančního dluhu jsou zajímavé hlavně jeho změny; jeho výše sama o sobě není příliš užitečným měřítkem kvality hospodaření vlády, protože vláda drží navíc spoustu nefinančního majetku.
I velký čistý finanční dluh tak může dávat smysl, pokud je vedlejším důsledkem rozumných vládních investic třeba do škol nebo dálnic.
Počátkem roku 2022 nová vláda Petra Fialy za všeobecného držení palců nakonec přece jen dokázala naplnit svůj furiantský povolební závazek, že ve výdajích státního rozpočtu pro rok 2022 najde – oproti návrhu Babišovy vlády, předloženému na podzim předchozího roku – prostor pro úspory v objemu aspoň 80 miliard korun.
Významná část snížení deficitu měla ovšem proběhnout cestou využití takzvaných nároků z nespotřebovaných výdajů (NV).
Tato účetní položka zní dost odpudivě, ale jde o výsledek vcelku užitečného mechanismu: zákon o rozpočtových pravidlech už léta dovoluje rozpočtovým kapitolám, že sumu peněz jim v daném roce přidělenou ve státním rozpočtu nemusejí nutně celou utratit, nýbrž že si nárok na některé výdaje mohou „schovat do šuplíku“ a uplatnit ho v dalších letech.
Kdyby rozpočtové kapitoly o své nároky přišly a musely o neutracené částky znovu žádat při přípravě nového státního rozpočtu, nejspíš by se raději snažily dané peníze přece jen utratit hned v daném roce, byť i neefektivně.
Vláda, která chce budit zdání, jak hodně šetří (jako třeba ta Fialova na počátku roku 2022), může tedy v návrhu rozpočtu pro daný rok najít výdaje, které jsou dostatečně podobné některým z minulosti drženým nárokům z NV, a z návrhu rozpočtu tyto výdaje vypustit s tím, že budou hrazeny „nikoliv z rozpočtu“, nýbrž využitím oněch nároků z NV.
To je ale tak trochu habaďůra. Na toto využití nároků z NV (vzniklých v minulých letech) v rozpočtu daného roku peníze prostě nejsou.
Notebooky schované v šuplíku
Snížení rozpočtového schodku a snížení nárůstu státního dluhu se tudíž odehraje pouze v návrhu, na papíře, zatímco ve skutečném výsledku hospodaření na konci roku a ve skutečném vývoji státního dluhu se tyto výdaje – pokud k nim opravdu dojde – projeví; ministrovi financí nebude nic platné, že byly na začátku roku z plánovaného rozpočtu „vypuštěny“.
Jistému ministerstvu byl v rámci loňského státního rozpočtu schválen nákup notebooků za milion korun. Nákup se ale z nějakých důvodů nezdařil, a tak si ministerstvo nárok na milionový výdaj na notebooky „schovalo do šuplíku“ a uplatnilo ho až letos. Ve státním rozpočtu na letošek už tento nákup zahrnut není.
Dopady celé operace jsou tyto:
• Skutečné saldo státního rozpočtu za loňský rok bylo oproti schválenému saldu o milion lepší.
• Státní dluh na konci loňského roku byl oproti očekávání plynoucímu ze schváleného státního rozpočtu o milion nižší.
• Skutečné saldo státního rozpočtu za letošní rok bude oproti schválenému saldu o milion horší.
• Státní dluh bude na konci letošního roku oproti očekávání plynoucímu ze schváleného státního rozpočtu o milion vyšší.
Je sice záhodno, aby se v minulosti vzniklé nároky z nespotřebovaných výdajů postupně využily (v některých letech nabývaly objemu hodně přes sto miliard korun), ale vlády by to neměly využívat k vytváření iluze, že jde o šetření. A hlavně je třeba sestavovat státní rozpočty tak, aby ke vzniku těchto nároků, pokud možno, vůbec nedocházelo.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Petr Pithart: Jak dva slovenští komunisti – Husák a Čalfa – umetli Havlovi cestu na Hrad
Ve stínu Ježkovy smrti. Milovaní komici v Americe
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
11 komentářů
Prostě zase klam a šalba! Až jim ECB nebo MMF tahle kouzla zatrhne dluhovou brzdou, tak už se těším jak budou všichni žasnout. Naše proklamovaná „zdravá ekonomika“ si kecne na zadek a bude vymalováno. Osobní odpovědnost u nás neexistuje, zákoníky jsou jasné tak advokátním šíbrům, byrokracie hoší než v Rakousku Uhersku. Úředníci vymýšlejí totálně zbytečnou administrativu, jen aby si zachovali místo, a prokázali jak jsou užiteční
Dříve vládli Lenin, Stalin a Brežněv. Dnes je to Houdini, Copperfield a Stanjura.
Za 1. v této vládě není ani jeden ekonom, jen amatéři a neschopní. Podle tohoto taky vypadá.
Za 2. ikdyby se stalo cokoli, všechny peníze půjdou na zbrojení a na Ukrajinu. Vláda na občany ČR kašle, jen je okrádá a ničí jim život. Už za 1. republiky se zpívalo: “ Vše, co nabyl občan pilný, to mu erár sebere.“ To platí 100%.
Fiala slouží USA, Ukrajině a EU a plní příkazy jako lokaj. To je ten problém. S nýmandem vždy vydrbou a Fiala vede ČR do hrobu.
Pokud má pan premier poradce jako je pan Křeček, pak každý vidí, jak jede z kopce. Absolutní ekonomická nula, plácal a žvanil. Bohužel, to je skutečnost.
Na Ukrajinu se peníze vždy najdou, tedy MUSÍ se najít, ikdyby ostatní umírali hlady. To je politika USA a EU prosazována Fialovou vládou. Za jakoukoli cenu zničit Rusko, prostřednictvím Ukrajiny, to je cíl USA na který doplatí obyčejní občané.
Rozhodnutí vlády o investicích v Č. Budějovicích je reflexí rozpočtových kotrmelců, které se zhmotnily do politické absurdity.
Jak jinak číst zprávu, že „v Českých Budějovicích má kvalitní historii volejbalový klub Jihostroje“ …a za to mu vláda přiklepla národní míčovou halu za 1,3 miliardy korun.
Justice tu zřejmě takovou historii nemá, a tak na budějovický justiční areál zbydou v rozpočtu „nějaké drobné“ – tedy 680 milionů korun.
Porovnání obou částek je výmluvným obrazem toho, jak má vláda premiéra z ODS nastavené „národní priority“. Sport evidentně vede o několik koňských délek.
Premiér Fiala možná ani nezaregistroval, že na něj sportovní bafuňáři s podporou budějického hejtmana Kuby hodili svou lobbistickou síť…
https://ceskobudejovicky.denik.cz/zpravy_region/premier-petr-fiala-navstivil-tunel-pohurka-zarucil-se-za-rychlou-dostavbu-d3-202.html
Fiskální kouzelnici byli v minulé vládě – Babiš a Schillerová- ti nadělali nových dluhů v době ekonomického růstu kolem 5% a také tvrdili opak a nyní v opozici Babiš tvrdí, že tato vláda může za dvoucifernou inflaci. Opak je pravdou- za inflaci může Babiš a jeho spolupracovníci v různých agropodnicích- bývalý ministr zemědělství Toman – ti ve spolupráci se supermarkety vyvolali vysokou inflaci. Je to patrné ze zisků zemědělských velkopodniků- do roku 2021, kdy byl zisk 5 miliard se tento zisk mávnutím kouzelným proutkem změnil na 22,5 miliardy v roce 2022 a také supermarkety mají vyšší zisky hlavně z prodeje potravin.
Tedy dost dobře nechápu ten závěrečný argument. Že „..roku 2021, kdy byl zisk 5 miliard se tento zisk mávnutím kouzelným proutkem změnil na 22,5 miliardy v roce 2022 a také supermarkety mají vyšší zisky hlavně z prodeje potravin“..
Jenomže když se nad tím zamyslíte, – právě na přelomu 2021/22 se skončila vláda Babiše a začala ta Fialová. Takže, právě ti Babišovo lidé už ve vládě ani ve vysokých úřadech zasahovat pto ani proti té inflaci nemohli.
Co je ale zajímavější, a snad jste si toho vědom, že většinu obchodních řetězců u nás rozhodně, ale rozhodně nevlastní Babiš, a ani do nich většinu potravin nedodává Agrofert. Řada z těch potravin se do nich dováží i ze zahraničí, a jejich ceny rostly během inflace stejně jako ty „od Agrofertu“.
Těch důvodů proč vysoká inflace je jistě povícero, a Fialová vláda proti nim mohla dělat více než se jen vymlouvat na Babiše..
Jistě že díky za informace o téhle fíglech. Jenomże o těch měla média psát a hodně hlasitě už vloni koncem listopadu, kdyz vláda tento rozpocet navrhla a nechala si ho svými poslánci schválit. Už tehdy totiž ti oponentní finanční experti upozorňovali že ten rozpočet je nereálný a že ty stamiliardy skutečně chybět letos budou. V tom by ta média měla zpytovat své svedomi, jak se dala od vlády nachytat na dosti lacinou nudli antibabišismu a přestala hlídat a kritizovat právě tu vládu za její chyby. Tedy včas.
Že o tom mluvíme, stejně nereálné jsou dnešní prohlášení vlády o tom že by se to hrozívý propad dal ještě do konce roku nějak dohnat, nebo dokonce ušetřit.. I tyto projevy vládních politiku dnes většina médií opakuje doslova jako by šlo o Fialová slovo Boží.
Fialová vláda podporou Ukrajiny nastartovala inflaci. Klín vytlouka klínem, Babisova, podpora hospodskych je proti argument, zruseniEETjeneco nad čím zůstává rozum stát, je to pár miliard, ale každa je dobrá za současného zbesilosileho zadluzovani.Volebni slib o nezvysovani dani je odhozen jako toaletni papír. Nezrizene zbrojení, vymetene municaky, pro pochvalu z WDC. Vyšlo to jen proto, že volby jsou vzdálené, ale přijde den, kdy tato vláda vcele s politologem bude shledana lehkou, ale je otázkou kdo dostane vládu. Expremiér Babiš už je starší na dynamická řešení je pro něj pozdě. Přestavba průmyslu a zemědělství, to je to oč tu běží.
Víte, pokud se týče té EET, tak svou naprostou zbytečnost prokázala už během covidové krize, když byla zablokována.
Ona totiž, dokud fungovala, tak vůbec neměla sloužit k tomu aby se chytilo pár hejlů , co se dali nachytat kontrolorem z finančáku že jemu nevydali (neb špatně vydali) tu slavnou účtenku.
Ale její hlavní funkce měla soužit k analytické práci nad těmi evidovanými megadaty na MF. Ano, tam si mohlo, i v kombinacích s dalšími daty, analyzovat a dohledávat kde mizí ty celé miliardy.. (třeba i při celních podvodech, podvodech s DPH, a pod..).
Jenomže, o k tomu nikdy nedošlo. A ta situace byla tak groteskní, že když se pak vyplácely podnikatelům podpory během covidové krize, tak pochopitelně nebyla využita data z EET (kde (by) bylo vidět kolik utržili minulých rok, minulá období, po měsících) ale pochopitelně že to museli pěkně úřadům sepsat a předložit úřadům znova a ručně.