O co hraje Putin na Ukrajině: Uznání Ruska jako mocnosti, odchod NATO a potvrzení Krymu
I když se probíhající válka mezi Ruskem a Ukrajinou vyostřuje, není pravděpodobné, že dojde k masivní invazi a ovládnutí celé Ukrajiny. V médiích varujících před takovým scénářem chybí širší souvislosti. Ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi jde teď mimo jiné o uznání Ruska jako mocnosti srovnatelné s USA.
Ukrajina je po Rusku největší zemí v Evropě a je desetkrát větší než Gruzie. Rozsah vojska, které Rusko rozmístilo ve třech oblastech podél ukrajinských hranic, je také přibližně desetkrát větší, než poslalo bojovat do Gruzie v roce 2008. Ukrajina by ale byla větším soustem (a Rusko se koneckonců úplného převzetí Gruzie také zdrželo). Co se tedy skrývá za kulisami, které Rusko impozantním soustředěním sil na své západní hranici takto vystavělo?
Text George Hayse II. vyšel původně na serveru Euractiv, s nímž HlídacíPes.org spolupracuje.
Nedává moc smysl, že by se tato nejnovější krize týkala jen napětí mezi Ruskem a NATO. Putina pochopitelně trápí, že by NATO jeho Rusko obklíčilo, ale z pohledu Severoatlantické aliance se nezměnilo nic, co by v tuto chvíli zavdalo příčinu k takové akci.
Ve skutečnosti bude pro Putina zamrzlý konflikt na Ukrajině nejlepší zárukou, že Ukrajina do NATO nikdy nevstoupí. Aby dostal, co chce – tedy veto vůči vstupu Ukrajiny do NATO – stačí mu jen zachovat status quo. Zvyšováním napětí teď nicméně vyprovokoval větší přítomnost a angažovanost NATO v této oblasti.
Čtyři Putinovy cíle
Při bližším pohledu se zdá, že Putinovi pravděpodobně jde o čtyři věci.
První je uznání Ruska jako mocnosti srovnatelné s USA, která se musí aktivně zapojovat do evropské bezpečnosti. Všechna aktuální diplomatická jednání tohoto cíle dosahují a v zásadě se daří konečně zvrátit izolaci Ruska po anexi Krymu.
Druhá věc je přimět Západ, aby uznal a přijal ruskou pozici na Krymu. Na všech jednáních se mluví o tom, jaké kroky může Rusko dál podniknout a jak mu v budoucích akcích zabránit. To vše představuje tichý souhlas s tím, co už Rusko udělalo. V současnosti se nevede žádná debata o tom, že by Rusko opustilo Krym nebo Donbas.
Třetí věc je omezení „ofenzivní“ přítomnosti NATO ve východních členských zemích. Nebylo by překvapivé, kdyby se podařilo vyjednat odvolání většiny jednotek, které teď Rusko shromažďuje, výměnou za podobné „stažení“ předsunutých zásobovacích pozic NATO v Polsku a Pobaltí i určité objasnění či omezení systému AEGIS v Černém moři.
Za čtvrté, pokud Rusko dokáže úspěšně vyprovokovat nebo vytvořit incident v první linii v Donbasu (jako to udělalo v Gruzii v roce 2008), využije ho jako záminku, aby jeho jednotky na Krymu vyrazily podél pobřeží a spojily se s Donbasem a Ruskem, což by nakonec zajistilo pevninské propojení s Krymem.
Jako kdysi v Gruzii?
Vojenské síly, které má Rusko v Bělorusku a na severovýchodě, by spolehlivě odváděly pozornost a rozdělovaly ukrajinské jednotky, které by tak nebyly schopné rychlý a soustředěný výpad na jihu odrazit. Rusko se snažilo toto spojení po souši vytvořit už v roce 2014, ale nebylo dostatečně připravené, a tedy ani úspěšné.
Po uchvácení pevniny by následovala výzva k příměří a jednání o vzájemném stažení vojenských jednotek z této oblasti – opět v souladu s Putinovým třetím cílem. Pokud taková příležitost nevznikne, Putin i přesto první tři cíle splní. Most na Krym je pěkná dočasná alternativa a Putin se může pokusit obsadit pobřeží někdy jindy.
Rusko dnes provádí na Ukrajině a v jejím okolí téměř přesně to samé, co provádělo v Gruzii a kolem ní v roce 2008, což byl (kupodivu) také olympijský rok. Počet jednotek, které má Rusko na hranicích, není dostatečný pro totální invazi, okupaci a změnu režimu na Ukrajině. Ukrajinská armáda je dnes silnější, zocelená v boji a je ve stavu pohotovosti. Ruská pozice by ale docela dobře stačila na rychlý zábor země mezi Krymem a Donbasem a její případnou anexi.
Autor je vedoucím katedry Mezinárodních vztahů a diplomacie na Anglo-American University v Praze.
Nová kniha HlídacíPes.org
Publikace vyjde v omezeném nákladu. Pořízením publikace podpoříte projekt HlídacíPes.org.
Kniha nebude ve volné distribuci. Lze ji získat pouze jako poděkování za dar v minimální výši 599 Kč.
Knihu začneme distribuovat krátce před 17. listopadem 2024.
Více o knizePořídit knihuPop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Konec praní špinavých peněz? Střídání v dohledu nad bankovním sektorem
Kyberútoky na vzestupu. Firmy dostanou povinnost se bránit a hlásit incidenty
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
79 komentářů
RasPutin by si měl uvědomit, že není člověka, který by měl moc nad životem, ani nade dnem své smrti , a nemá ani moc v tomto boji.
Urážet prezidenta kteréhokoli státu je urážkou lidí té země, kteří ho do funkce prezidenta zvolili. Toho je schopen jen nevzdělaný blb.
nazývat jakékoli volby v Rusku vůlí lidu může jen člověk rozumu mdlého
myslím, že i u nás dobrá třetina voličů toho prasete na hradě ví, že udělala chybu
..jste si jist,ze byl zvolen.. ?
Oni ho Rusové většinově podporují, protože nikdy v dohledné době se neměli tak dobře jako za něj. A zejména rozvrat za Jelcina je odrazuje od zavádění nějakých prvků západní demokracie (resp. podpory něčeho takového).
Pár „zapadniků“ je jistě proti, ale to je nepatrná menšina obyvatel.
Pokud se Putinovi podaří svést snížení životní úrovně v souvislosti se sankcemi na západní státy a jejich „přisluhovače“, tak jeho podpora spíš naroste.
Můžeme to komentovat slovem „bohužel“, ale to je vše, co s tím můžeme dělat. Máme na dlouhodobou okupaci celého Ruska (myšleno EU, potažmo NATO)? Mongolové spolu s islamizovanými Tatary okupovali velkou část Ruska stovky let, a jakmile to šlo, tak je Rusové porazili, zatlačili na Sibiř a tam zlikvidovali.
Blb je ten, kdo neví, jak probíhají volby v Rusku
A obhajovat novodobého Hitlera může jen ruský troll.
Ale když nic neudělá tak může dopadnout jako v roce 1938, lidé zapomínají jak to bylo za Hitlera!
Co se stalo v roce 1938? Hitlerovské Německo zabralo Čechy a Moravu. Ale Rusové, ti neprotestovali proti tomu, protože následovně podepsali s Německem pakt o neútočení a přitom si rozdělili Polsko na 2 části. Mimochodem po 2. světové válce museli Němci svoji část Polska opustit a přišli ještě o část svého území, ale Rusové si svoji část Polska zachovali podnes. Zrovna to samé, co Hitler zkoušel na Evropu, zkouší Putinovo Rusko na své sousedy dnes.
Rusové v roce 1938, moc protestovat nemohli. V té době byli součástí SSSR a v Moskvě seděl Gruzinec Stalin, který vládl v SSSR pevnou a krvavou rukou.
Zajímavé, že obviňujete Rusy z toho, že nám nepomohli, ale viníkem toho byli přece Británie, Francie a Itálie. Dále Německo, Polsko a Maďarsko, které pak nás vojenský obsadili.
A k tomu dělení Polska, Stalin nezabrání Polsko, ale sovětské území, dnes Bělorusko a Ukrajina, toho času okupované Polskem. Viz stanovení hranic ve Versaill, Polsko-sovětská válka 1919-1921 a nakonec stanovení hranic na Jaltě.
Zdá se, že nemáte vůbec pojem o tom, kdo vládl v Rusku v době mezi světovými válkami. Byli to odjakživa Rusové i v éře Sovětského svazu, nebo chcete říci, že si Ukrajinci způsobili sami na Ukrajině hladomor, který připravil o život 5-10 milionů Ukrajinců. To, že byl Stalin neomezeným vládcem, je jen mýtus, vždycky v těchto vícenárodních státech vládne nepočetnější národ a na území Ruska obzvláště. A co se týká bývalého Volyňska, které Poláci měli- to bylo území nikoho, protože tam nebyl lehký život- ostatně jako všude v Rusku. Zakarpatskou Ukrajinu si Rusové také vzali bez ptaní- jako válečnou kořist a to samé Moldávii, která patřila Rumunsku. A když už jste u toho ruského území- Pobaltské republiky také nebyly až do roku 1922 ruským územím. Rusové uzavřeli s Hitlerem dávno před tím, než se rozpoutala 2 světová válka. A když přejdeme do dnešní doby- tam jsou další země, které Rusko zabralo- Jižní Osetiji a Abcházii, které byly součástí Gruzie a Jižní Podněstří, které bylo součástí Moldávie.
Sámo,
Ukrajinci ani Rusové ten hladomor nezpůsobili. Způsobila ho komunistická „elita“, která byla v naprosté většině etnicky neruská a neukrajinská. N. Chruščov byl více-méně jednou z výjimek.
Éto my ničevó, my muzykánty, vsjo podělaly SŠA i jich sojediněncy Británija i drugíje! My molodcí, pobedíli vsju vojnů!
Hele Pepo z Depa, co se stalo v roce 1938, můžeš to nějak konkretizovat?
Zasloužil by si jeho konec.
Za Hitlera to bylo tak, že Rusko napadlo Finsko a Polsko
Tak Putin za prve neni sám,má pomocníka Čínu a s něma ještě jde Iran a sev. Korea
takže má moc v ruce nad životy celého světa…neni to ten malý mužiček, který jen vyskakuje
To je teda čtyřka 😀
Na jadernou apokalypsu by to stačilo.
Přesně tak a americkej sup ( největší agresor na světě ) půjde do věčných lovišť…
Putin nehraje žádnou hru. Jen chrání ruské obyvatelstvo Ukrajiny, kterým vyhrožují fašisté z Ukrajiny za pomoci EU a NATO.
Mráz přichází z Kremlu.
Tak ať si vezme Putin svých 12% ukrajinských Rusů a stáhne je na své území, protože 10-12 % ukrajinského území zabral- Doněckou a Luhanskou oblast a Krym i s Azovským mořem a pak by ještě měl zaplatit válečné škody, které Ukrajině způsobil.
Spíš se bude snažit ta území fixovat a vytvořit na jejich západě etnicky ostrou hranici. Kdyby Ukrajina nebyla …, tak se s ním už dávno dohodla na výměnách obyvatelstva. Jak se to udělalo v řadě oblastí, kde se etnicky neostré hranice vyskytovaly a byly zdrojem napětí.
…chudáku ruskej…
Haha. Češi zdraví do Petrohradu.
Plně souhlasím.
Hitler chránil německé obyvatelstvo v Sudetech, že?
A myslíte, že by nechránil, kdyby na ně Praha poslala armádu, jako to udělal Kyjev?
A zřejmě proto, rusáčtí banditi placení kremlem, kteří se vydávají za separatisty a ve skutečnosti před rokem 2014 viděli Ukrajinu leda z rychlíku, začali na východě Ukrajiny loupit, vraždit, rabovat a pálit, že … Což se samozřejmě dotklo i etnických rusů, žijících na Ukrajině od doby, kdy významnou část ukrajinského národa vyvraždil masový vrah stalin uměle vyvolaným hladomorem.
Ono tam ruskojazyčné obyvatelstvo bylo dlouhodobě. Prostě, mezi Ukrajinou a Ruskem není ostrá etnická hranice a tam, kde i je, tak nekopíruje hranici státní. U nás jsme na Slovensku dělali opakovaně (jak po vzniku Československa tak i po druhé světové válce) výměny obyvatelstva, a přesto žije v Maďarsku poměrně dost Slováků a na jihu Slovenska zase Maďarů. Z tohoto pohledu byl odsun Němců vynikající věc. protože zajistil ostrou etnickou hranici, navíc korelující s hranicemi státu.
Hittler taky chránil své obyvatelstvo v tehdejších sudetech. Nakonec obsadil celé Československo. Jsou lidé kteří bohužel nechtějí chápat souvislosti.
Putin se chova stejne jako Hitler.
„Rusko dokáže úspěšně vyprovokovat nebo vytvořit incident v první linii v Donbasu (jako to udělalo v Gruzii v roce 2008)“
On Sákašvili tehdejší Gruzínský prezident byl ruský agent? Odstřelování kasáren c Chinvali nařídil on.
Gruzíncům připsala začátek konfliktu i komise rady Evropy.
Jestli autor zachází takto s fakty, jaké mají cenu jeho vývody?
A jak ty zacházíš s fakty? Gruzinská armáda zaútočila na ruské kasárna na svém území, kterou Rusko předtím obsadilo.
Na svém území?
Doložte.
Fakta ti nejdou pod nos, plavčíku.
Ptáte se zda Sákašvili byl nebo nebyl agentem Ruska.
Není stejnou logikou Putin agentem USA, který svým jednáním Rusko zničí.
Ještě jsi zapomněl zmínit další incidenty, plavčíku, jako od roku 2004 trvající ostřelování gruzínského území a únosy civilistů a vojáků tzv. osetinskými separatisty a ve skutečnosti rusáckou armádou, které se v roce 2008 vystupňovaly.
Problém je v tom že vás Rusové nikdo nemá rád a vy si to rád chcete chcete vynutit střílením a vojenským tlakem, pak se změní to, že vás nikdo nemá rád v nenávist. Chcete být nenáviděnou mocností tak to zmáčkněte. NATO je dobrovolné uskupení a vtip je v tom že s vámi do spolku absolutně nikdo nechce, ale úplně a totálně nikdo.
Ono mu jde o čtyři věci a co nabízí on za to?!!
Že zruší dohodu s Čínou? Taky je to nepravděpodobné jako přistoupit na jeho podmínky. A pokud zaútočí na Ukrajinu a nějaká raketa či střela zasáhne Polské či Slovenské území, tak asi bude mít co dělat s aliancí NATO.
Nabizi nebo hrozi, to co hraje je poker, ve kterem se da i blufovat. Jinak receno ani na tu Ukrainu zautocit nemusi, staci ze mu Zapad neco da za slib ze to neudela. Treba nedostane nic,to zalezi na tom jak to dokazi uhrat i ti ze Zapadu
Je mi divné, že nikde ve světě neukazují nějaké demonstrace proti začátku globální války , která by měla začít napadením Ukrajiny Ruskem. Všude jen demonstrace o Covidu.
Přesně tak.Je to ukázka hlouposti lidí.Nenecham se omezovat,ale válka mi nevadí.
No vzdyt, v tom si davaji i ta zapadni media poradny pozor aby pojem globalni valka nikdy nepouzila. Aby si proboha nikdo z tech zapadnich obcanku predcasne neuvedomil ze by se ta valka proboha mohla tykat i jeho a jeho rodiny. To prece nee, obcane klidne si sed v tom usaku a mackej cudliky televize abys tam videl jak ti tvi politici v tej vzdalenej Ukrajine zaridi..Bud klidnej, i kdyby tam snad musel Zapad poslat nejake expedicni sbory, tak ty to tam vycistej jako , no radsi jako v Zalivu .
Putin požaduje, aby byl uznáván jako rovnocenná mocnost s USA v Evropě. Evropa je ale v podstatě EU a s tou Putin odmítá jednat, jedná pouze s jednotlivými státy a to hlavně Francií a Německem a mimo EU Británií. Co potom chce uznávat, když s EU nechce jednat a přitom situace na Ukrajině je pro EU velmi důležitá. A uznat status quo na Krymu ve prospěch Ruska. Nehorázný požadavek. Příštš zabere Donbas a část Ukrajiny a Moldávie, potom Polska, Finska, Švédska apod. a zase bude chtít uznat status quo? To nelze.
Vážený pane,
máte to trochu naruby,to EU jako celek nechce jednat s Ruskem,proto jedná s jednotlivými státy.A o Krymu jednal i mezinárodní souudní dvůr a uznal jeho přičlenění k Rusku- vše totiž proběhlo v souladu s Ukrajinskými zákony.Jenže o tomto se naše ČT zapomněla zmínit.
Domnívám se. že chyba se stala už při anexi Krymu kdy NATO pouze přihlíželo a vlastně vše nečinností posvětilo. Připomínalo mi to Hitlera a jeho počáteční rozpínavost ke které se také jenom mlčky přihlíželo. Agresor se samozřejmě ujistí v tom, že vše je dovoleno. Následné řešení problému je vždy horší.
Že to připomínám, tu hlavní chybu udělala Ukrajina, když Krym vojensky nebránila sama. A jak se dá dohledat, ukrajinské jednotky odjely bez boje krátce před invazí. A za takové okolnosti pochopitelně ani nemohli požadovat, aby Američané bojovali za ně.
S tím Hitlerem je to správné přirovnání, které ovšem ukazuje i na tu složitost tehdejší situace. Ani tehdy se těm západním státům nechtělo rozpoutat a vést vlastní válku proti Hitlerovi kvůli malinkému Československu. Tím spíš že už tedy fungovaly fake news (jen se jim říkalo propaganda), takže i ten fašismus měl i na Západě slušnou podporu.
Myslím si, že že se hraje poker o to komu se dřív roztřesou kolena a Putin v současné chvíli tahá za kratší konec provazu. Kremelská vládnoucí klika musí vědět, že případný vojenský konflikt umaže a zmrazí spousty miliard dolarů, které z Ruska Putinovi chráněnci odklonili do civilizovaných zemí. Nejde o zbraně, o vojska, o území…ve finále podle mě rozhodnou prachy. Ty jsou vždy na prvním místě!
No jo , je to rusky hitler.
No pokud čtete zprávy tak Anglie k putinovi poslalo vařechu,která ani nevěděla které je území Ruska
Když neměla EU problém s uznáním Kosova, neměla by mít problém s uznáním Krymu. A pokud je mezi těmito územími nějaký rozdíl, tak jen ten, že Rusové žijí na Krymu stovky let, zatímco Albánci do Kosova začali lézt až někdy v 50. letech minulého století, do té doby to bylo etnicky čisté srbské území.
A je třeba připomenout, že Ukrajina okupuje řadu původně polských, československých, maďarských a rumunských území.
Krym byl především tatarský, pokud tam Džugašvili neprovedl genocidu!!
Ne, před Tatary tam byli Slované, kteří byli až na začátku minulého tisíciletí vybíjeni a zotročování tatarskými agresory (proto Rusové dodnes Tatary nenávidí, daleko víc než u nás lidé Němce). Před Slovany tam byli řečtí osadníci a kočovní Skytové.
A už bude válka
S timto naprosty souhlas. Mozna jen k tomu bodu 4), tak prave pri okupaci Krymu si Putin odzkousel ze akceschopnost ukrajinskych jenotek pro boj s ruskou armadou je nulova.Takze i s tim muze kalkulovat ze i ta dapsi anexe uzemi az k Donbasu je mozna i bez vojenskeho stretu.
Trochu omyl.
Možná nejde o Ukrajinu,ta je pouhým zástupným problémem.Skutečný důvod,může být konec používání dolaru,jako mezinárodního platidla.Ve spojení s Čínou,by to byl fatální úder,pro USA,která nikdy ,nikoho
nenechala,toto zrealizovat.
Odpověď na otázku „co chce Putin“ je jednoduchá . Nenechat se vyprovokovat.
Otevřený konflikt by znamenal východisko Západu z těžké hospodářské krize, zatím maskované jako Covid, virtuální měny a další kampaně. Pokud bude Putin sedět v Kremlu, hlídat si hranice a přijímat trapné diplomaty z EU, tak zvítězí.
Jenomže, samotná covidová krize byla na úrovni válečného stavu, a už z ní se Západ těžko vyhrabává.
Takže léčit jednu válku druhou, to by nebylo východisko, ale rána z milosti
Je to úplně stejné jako za Hitlera. Ten také chtěl jen chránit Němce mimo Německo a jak to dopadlo všichni víme.
Upřímě. Přečetl jsem si jen první řádek nadpisu a už ten humus nečtu.
I když se probíhající válka mezi Ruskem a Ukrajinou vyostřuje???
Autor by se měl někdy podívat co to válka vlastně je. Na internetu je spousta videí!
Prezident Putin sáhl do čínské vojenské strategie a rozvinul svou armádu u hranic sousedního státu, který hledá spojenectví u jiného fenoména. Je to tvrda psychologicka hra, která nemá v dějinách obdoby a je vítězná. Sousední stát ustoupí, protože toho budou mít obyvatelé státu u kterého je rozvinutá armáda dost a dojde ke změně na celnych postech státu a začne vyjednávat. Podporující fenomén, nemá jiná řešení než dodávat zbraně a vyvolávat nátlak, který nemá účinnost. Realita může být taková, že USA a NATO ustoupí v druhé horší variante budou pokračovat v neustupnosti, ale výsledek bude stejný lidi to nevydrží a změní vládu i násilím.
Nejsou to příznivé trendy pro Západ, ale realita není příznivá.
Ukrajina se dopustila monumentální chyby, když se na základě Budapešťského memoranda vzdala jaderného arzenálu výměnou za nesplnitelnou a směšnou „bezpečnostní záruku Ruska“.
Jakoby se Rusovi kdy dalo vůbec věřit.
Jen tak mimochodem, státem podporovaný doping a podvody na sportovním kolbišti budiž klasickým příkladem ruské mentality jak docílit vítězství za jakoukoliv cenu.
je to tak..a tvrde na to doplatili, rusakum se neda verit vubec nic a z toho je treba vychazet, chce to mnohem tvrdi postoj a cilene sankce na oligarchy, uz davno to tu melo byt
– a vy byste Vladimíre (spolu s celou Evropou) dnes spal klidně, pokud by Ukrajina vlastnila nukleární zbraň?
Nebyla spíše chyba opakované provokace barevných revolucí a vyhnání legitimně zvoleného prezidenta? Nebyla chyba, že Gorbačov byl uveden v omyl, aby souhlasil se sjednocením Německa? Cožpak se to, čeho jsme momentálně svědkem vskutku nedalo očekávat?
Přesně. A nejútrpnější je poslouchat k tomu ty jejich (ruský) kecy.
Bavme se o tom jak Gorbačov s Americkým prezidentem podepsali smlouvu že Rusko zruši RVHP a USA neposunou své základny v Evropě ani o kousek na východ a kdo to nedodržel??Rusko??
O tom se můžete bavit u vás v Rusku. Žádná taková smlouva neexistuje.
Samozřejmě že ano, Čí je základna v ruském Kaliningradu, která je napěchovaná zbraněmi až na půdu. Samozřejmě je ta základna ruská. a tato základna je tam už od 2. světové války.
Covidový strašptytel puťka o nic nehraje. Ten jen reaguje, když si myslí, že je ohroženo jeho feudální panství. Při tom ta „ohrožení“ jsou jen z prstu vycucané fantasmagorie. Výsledek té jeho „hry“ je ten, že v roce 2014 chtěl jeden stát, tedy Ukrajina navázat, bližší spolupráci s EU, a většina Ukrajinců měla k Rusku pozitivní nebo neutrální vztah. Po těch puťkových hrách, Ukrajina nechce vstoupit do EU nýbrž do NATO, a většina Ukrajinců Rusko nenávidí, a ke členství v NATO se začaly přibližovat další dvě neutrální země tedy FInsko a Švédsko.
já držím Rusku palce, jeho požadavky ohledně bezpečnosti jsou správné. nechápu jen, proč by mělo stát o to, aby bylo uznáno za rovnocenné USA, když USA jdou dolů a Rusko nahoru. Je to podle mne poněkud naopak upadající mocnost USA se nechce vzdát svých privilegií udělá pro tenhle cíl cokoliv, hlavně, rukama svých !spojenců!
Ruská propaganda, děkujeme a posíláme klíčenku.
Kdyby měl Putin opravdu takové „koule“ jak předstírá, tak vyklidí okupovaná území v Moldávii, Gruzii, na Ukrajině a v Japonsku, a začne se konečně chovat jako civilizovaný člověk. Demilitarizace Královce a jeho případné předání Polsku a Litvě by byl bonus navíc. Namísto terorizování sousedů a vyhrožování celému světu, což Rusko vůbec nemá zapotřebí, by se věnoval rozvoji ruského hospodářství a vnitřního politického uspořádání. Pak by měl šanci odejít do historie jako skutečný státník a ne jako nebezpečný zamindrákovaný skřet.
Proč by mělo Rusko předávat Kralovec Litvě nebo Polsku, když je to původně německé území? Uvědomte si, že do konce 2 světové války patřilo Německu celé pobřeží Baltu, které má teď Polsko, a ještě dál až k tomu Kralovci. S výjimkou uzoučkého polského koridoru k moři. To by pak muselo Polsko vrátit to pobřeží Německu? A co kdyby pak chtělo po Ukrajině vrátit východní území (skoro polovina rozlohy dnešního Polska), které mu na začátku války ukradl Stalin? A co kdybychom se domluvili se Slováky a požadovali od Ukrajiny vrácení Podkarpatské Ukrajiny? S tím, že bychom ji nějak společně spravovali? A zase Němci by mohli žádat obnovení hranic Česka z dob protektorátu. A Maďaři úpravu hranic se Slovenskem na stav za Slovenského štátu.
To je jen velmi neúplný výčet toho, co by vylítlo z Pandořiny skříňky válečného a poválečného uspořádání Evropy, pokud byste ji otevřel kvůli snaze vzít Rusku Kralovec.
Problémem, který odstartoval konfrontaci, bylo přílišné tlačení Spojených států na zkorumpované ukrajinské elity, aby se přihlásily k Západu a vázaly spíše na Západ než na Rusko. Když se ten tlak finanční i politický spolu s přídavným tlakem politiků z EU odrazil v rozdělování ukrajinské společnosti, podporovaly USA a EU otevřeně ukrajinské nacionalisty prozápadní orientace a skončilo to převratem a ustavením režimu, který se projevil jako silně protiruský , a došlo ke konfrontaci s ruskou menšinou. Západ podporoval pak nacionalisty a Rusko ruskou menšinu a Rusko využilo převažujícího zájmu Rusy obývaného Krymu na oddělení od Ukrajiny. A teď je z toho zamrzlá občanská válka, do které velmoci přilévají podle svých zájmů olej do ohně.
Problémem jsou tvoje vlhké volksrusácké dojmy, které zaměňuješ s realitou. Realita následuje: Snaha svobodných Ukrajinců zvýšit si životní úroveň bližší spoluprací s EU v roce 2014 a následný pád megazloděje janukovyče a jeho útěk před stíháním za zlodějiny, které spáchal, způsobil mezi zkorumpovanými rusáckými oligarchy v čele s puťkou takovou paniku, že zahájili bezprecedentní a ničím nevyprovokovanou agresi vůči do té doby fakticky spojeneckému státu. Výsledek této puťkovy hysterie je, že dovedl svou vlastní zemi na pokraj války a Ukrajina nechce vstoupit do EU nýbrž do NATO, a ke členství v NATO se začaly přibližovat další dvě dosud neutrální země tedy FInsko a Švédsko.
Ti zkorumpovaní oligarchové nejsou Rusové. Navíc v Rusku jim Putin zaťal tipec, zatímco na Ukrajině se rozlezli a v podstatě si ji rozdělili na soukromé pašaliky. Proto když B. Johnson prohlásil, že ruským boháčům zmrazí účty v britských bankách,. tak mu Putin Zatleskal, protože ti boháči jsou nepřátelé jeho režimu.