Nový spor o českou velvyslankyni Filipi. Výzvu k jejímu stažení ze Sýrie ministerstvo odmítlo
Je to jen pár dní, co odletěl ministr vnitra a zahraničí v jedné osobě Jan Hamáček do syrského Damašku, aby do Evropy doprovodil dva německé humanitární pracovníky. Jejich propuštění vyjednala s režimem Bašára Asada česká velvyslankyně Eva Filipi.
Ministr Hamáček i další tuzemští politici její zásluhy vidí jednoznačně pozitivně. „České velvyslanectví v Damašku již poněkolikáté v posledních letech prokázalo svou důležitou roli, kterou hraje ve prospěch zemí EU, ale i dalších států,“ říká Hamáček.
Ne každý ale s takovým pohledem na práci české velvyslankyně ve válčící Sýrii souhlasí.
Odvolejte Evu Filipi
Před měsícem kupříkladu odešel na české Ministerstvo zahraničí oficiální dopis z kanceláře české europoslankyně Michaely Šojdrové.
Ta v něm vyjadřuje své přesvědčení, že velvyslankyně Filipi „cíleně zkresluje obraz režimu vůči českým politikům a veřejnosti, aby se jevil více přijatelný“ a že „úzké vztahy, které naše velvyslankyně s damašskou vládou udržuje, jsou nepřijatelné“.
Text dopisu obsahuje i obvinění, že česká velvyslankyně nepomohla českým občanům pronásledovaným v Sýrii z politických důvodů.
Opírá se zejména o veřejné slyšení k Sýrii, které se letos v květnu konalo v českém Senátu. Na něm vystoupili někteří v Česku žijící Syřané – právě i s kritikou práce velvyslankyně Filipi.
Například podle Samiry Sibai, lékařky ze syrsko-české rodiny, česká ambasáda v Damašku ignorovala od počátku konfliktu české občany na území Sýrie.
„Provdala se tam v 60. – 80. letech spousta českých žen, založily tam rodiny, měly tam děti a jejich děti i vnuci mají všichni české občanství. Opakovaně nás zapisovali a sčítali, aby v případě, že dojde k nějaké nestabilitě v regionu, nás mohli bezpečně evakuovat. K tomu nikdy nedošlo,“ řekla při slyšení v Senátu Sibai, která většinu života prožila v Sýrii a od roku 2014 je v Česku.
Právě od ní pochází informace, kterou zmiňuje ve své výzvě i europoslankyně Šojdrová. „Byl zatčen jeden ze zaměstnanců české ambasády s českým občanstvím, také Čechosyřan. Ambasáda se o to zajímala jen velmi vlažně a do českých médií ta zpráva ani nepronikla,“ tvrdí Samira Sibai.
Jak podle velvyslankyně Filipi, tak podle oficiálního stanovisko Ministerstva zahraničí ale tato informace není pravdivá.
„Skutečně by bylo dobré si fakta ověřovat, žádný pracovník z naší ambasády tu zadržen nebyl. Jsou to cílené útoky nezakládající se na pravdě. Naopak se opakovaně potvrzuje, že naše diplomacie byla vždy dva kroky napřed a že naše prognózy byly správné. Máme pro to cit a nejde vůbec o to, komu fandíme či nefandíme, o tom diplomacie není, ta je neutrální,“ ujišťuje Filipi.
HlídacíPes.org chystá další exkluzivní publikaci, po Babišovi a Zemanovi je na řadě
TOMIO OKAMURA – nekorunovaný král českých populistů. Podpořte nás!
„Paní Šojdrovou osobně neznám. Neznám ani Syřany, kteří před senátním výborem mluvili. V tom dopise jsou bohužel nesmysly a i když to normálně nedělám, napsala jsem paní europoslankyni e-mail s tím, že nemá vycházet z nepravd, ale že fakta si může ověřit. Na to už mi odpověď zpět nepřišla,“ řekla Filipi na dotaz HlídacíPes.org.
Kritika není na místě
Sama Šojdrová na obsahu svého dopisu trvá. „Mít zastoupení na úrovni velvyslance je smlouva s ďáblem. Velvyslankyně vytváří dojem, že je Asad správný vládce, který bojuje proti Islámskému státu a stará se o zemi. Přitom je to on, kdo může za většinu uprchlíků ze Sýrie,“ říká Šojdrová.
Na její kritický dopis odpověděl 31. července ministr Jan Hamáček. Píše v něm, že „paní velvyslankyně hájí ve složitých podmínkách syrské reality, poznamenané dlouhodobým konfliktem, zájmy České republiky a našich spojenců“ a že „velvyslanectví v Damašku slouží jako důležitý komunikační kanál se syrskými politickými aktéry, včetně opozice“.
„Kritika absence či opožděnosti českým občanům pronásledovaným v Sýrii z politických důvodů není na místě. Občanům ČR byla konzulární asistence poskytována (…). Žádný místní pracovník velvyslanectví nebyl nikdy uvězněn,“ stojí dále v reakci Ministerstva zahraničí.
Práce české ambasády v Damašku, kde na rozdíl od většiny zemí světa Česká republika po celou dobu občanské války v Sýrii drží zastoupení na nejvyšší úrovni, byla předmětem pochybností i dříve.
HlídacíPes.org vloni upozornil, že do Česka za dobu trvání války v Sýrii přijela na zotavenou, na léčení i na oficiální návštěvu řada blízkých spolupracovníků Bašára Asada. Branou je pro ně právě české velvyslanectví v Damašku. Řadoví Syřané musejí s žádostí o vízum do Libanonu.
V letech 2013 až 2017 vydal zastupitelský úřad ČR v Damašku 309 schengenských víz. Víz s omezenou územní platností jen pro území České republiky bylo ve stejném období 95.
„Valná většina víz, která byla udělena na našem úřadu, vycházela z požadavku Bruselu a Švýcarů, a to jak víza pro vládní, tak opoziční delegace na opakovaná ženevská jednání,“ vysvětlovala již vloni Eva Filipi.
Související články
Česko nadále uděluje víza na výjimku prominentním Syřanům. Dostaly je i neteře syrského prezidenta Asada
Česko jako klidný přístav pro prominenty Asadova režimu. Přijíždějí na léčení a odpočinek
Humanitárními důvody a zahraničně-politickými zájmy vysvětluje praxi udělování víz takzvaně na výjimku velvyslance i Ministerstvo zahraničí.
„Zastupitelský úřad nevydává víza osobám, která jsou na sankčním seznamu. Víza byla vydána jen zástupcům syrské vlády za účelem jejich účasti na mírových jednáních v Ženevě a to na základě požadavku EU/ESVA a Švýcarska,“ napsal ministr Jan Hamáček v dopise adresovaném Michaele Šojdrové, která problematiku víz ve svém textu taktéž zmínila.
Střídání v plánu není
Jisté je, že Ministerstvo zahraničí žádné střídání na velvyslaneckém postu v Damašku, či snížení úrovně zastoupení ČR na úroveň chargé d´affaires, neplánuje.
„Odvolání paní velvyslankyně Filipi není v zájmu České republiky ani našich spojenců,“ odmítl Jan Hamáček výzvu europoslankyně Šojdrové.
To, že zůstává, říká otevřeně i Eva Filipi, která v Damašku působí již od roku 2010: „Střídání na ambasádě v Sýrii nyní v plánu není. Máme tu opravdu hodně agendy, hodně práce. Neskromně si myslím, že jsme dobří a to možná někomu vadí. Práce je tu intenzivní a podobné hanopisy mne mrzí, protože od Syřanů máme naopak řadu poděkování.“
Česká ambasáda se zároveň stará i o činnost zastupitelského úřadu USA. V rámci zmíněného veřejného slyšení v Senátu náměstek ministra zahraničí Martin Tlapa zmínil, že „je to dost podstatná a důležitá součást toho, co ČR v Damašku vykonává“.
I když je v Sýrii akreditováno celkem 11 zemí EU, pouze Česká republika má zastoupení na úrovni velvyslance se sídlem přímo v Damašku. Ostatní země jsou přítomny na úrovni chargé d´affaires, velvyslanci v případě potřeby dojíždí ze sousedního Libanonu.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Ivan Pilip: Oklepat se z neúspěchu, smát se s Patrikem Hartlem a doufat v lepší Česko
Jak Národní muzeum neuctilo Karla Kryla a ten pak skončil ve sklepení
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
19 komentářů
Tvrzeni proti tvrzeni – ktera z nich lze?
Je zajímavé, že paní velvyslankyni Filipi, bezpochyby nejinformovanější osobu o dění v Sýrii, do naší televize nepozvou. Na rozdíl od nejrůznějších politických geografů a jiných „expertů“, kteří Sýrii navštívili tak akorát prstem po mapě. To také o něčem svědčí, ne?
Jenom taková poznámka, trochu jsem se podíval na googlu jak je to s tím
„Provdala se tam v 60. – 80. letech spousta českých žen, založily tam rodiny, měly tam děti a jejich děti i vnuci mají všichni české občanství ..“ A není to tak jednoduché.
Narazil jsem na právně fundovanou stať „..OSUDY NAŠICH KRAJANEK V SÝRII VE SVĚTLE ČESKÉ ÚPRAVY STÁTNÍHO OBČANSTVÍ “ (Pavel Kandalec, Právnická fakulta Masarykovy univerzity). A zjistil jsem že zásluhou dosti chaotického legislativního systému u nás (po velvet revolušn) ty ženy o to české občanství přišly.
Získat ho zpětně mohly (jak se dá dohledat jinde) po změně právní úpravy od roku 2014, což ovšem vyžadovalo, aby o to potom požádaly, tehdy dokonce zjednodušeným postupem – ovšem pouze v určených časových lhůtách Paní Samira Sibai si to nepochybně stihla rychle oběhat, a do republiky se vrátit na poslední chvíli, to už se v Sýrii formoval Islámský stát. Zda to udělaly i ty ostatní ex-české ženy, dokonce s dětmi a vnuky, je otázka.. Spíše se dá předpokládat že ne navíc náhlé vydávání českých pasů pro syrské občany v řádu stovek by nepochybně bylo krajně podezřelé a situaci našeho velvyslanectví v Sýrii by tam dosti destabilizovalo.. (Neřku-li o bezpečnostních prověrkách těchto dětí a vnuků, v době expanze ISIS).
Ostatně věc další, jedna věc je „evakuace“, věc druhá co s těmito rodinami u nás, které nepochybně už neměly v Česku žádné zázemí, žádné bydlení, nic…K tomu už paní Filipi jako velvyslankyně vůbec neměla a nemohla mít oprávnění – to by musela rozhodnout a dát k tomu souhlas i přidělit potřebné zdroje vláda ČR. A ta měla tehdy, jak každý ví, měla jiné starosti. Zrovna v té době (leden 2014) řešila jak to udělat aby spolupracovník STB pan Babiš nemusel jako ministr předkládat lustrační osvědčení :)))
Podle mého názoru je váš komentář spekulativní a napsaný pouze proto, abyste si mohl plivnout na premiéra.
Pokud jde o poslední větu, klidně mohu zůstat u toho, že vláda tehdy měla jiné starosti :))
Zajímalo by mě co vedlo pí. Šojdrovou k sepsání takového dopisu. Měla by mít lepší informace, než mají běžní občané a je ostudné, že nemá. Snad zatím není nic víc.
Paní Filipi osobně neznám, jen zprostředkovaně z dob studií na FFUK. Zato bohužel znám iniciativní jedince, kteří šťourají do toho co funguje a rozbíjí to… Chvíli čekají, aby se zapomnělo na to, že oni zapříčinily problém, a začínají se zviditelňovat a problém opravovat. Výsledky vidíme až příliš často. Jsou žalostné…
Tato paní je z KDU – ČSL a vždy horuje proti všemu co dělá současná vláda a president. Ona je zastuzelá lidovecká poslankyně a protože jim teče všude do bot tak se snaží za každou cenu zviditelnit. Tuto paní bych nebral vážě i když je evroposlankyní, ale za zprofanované lidovce. Jinak na ní platí werichovské „když potkáte blbce nic si z toho nedělejte, vám to zabere maximálně 1 – 2 minuty života ale on se sebou musí žít celý život“.
Syrie byla pohodová sekulární země s vyspělým školstvím , zdravotnictvím, atd. ! Bohužel nepovolila postavit na svém území ropovod z Kataru ke Středozemnímu moři a tak začaly USA vyzbrojovat jakousi “ opozici “ a islámisty pro svržení legální syrské vlády , výsledek vidíme !! Kecům o krvavém Asadovi a chemickém bombardování může už věřit jen hlupák nebo prozápadní poskok !!
Opravený text : Těm americkým lžím o krutých a krvelačných diktátorech nevěří ani sami jejich autoři, ale říkají je a doufají, že si to nikdo nkdy nebude ověřovat. Zatím jim to většinou vychází více než s těmi Sadámovými zbraněmi hromadného ničení, co se nikdy nenalezly, a skončilo to přiznáním britského expremiéra Tonyho Blaira, že v tomto vědomě lhal. Ale to už milionu mrtvých iráckých civilistů, převážně žen , dětí a starých lidí je platné jak ten pověstný zimník mrtvému v zimě.
Naprostý souhlas@
Paní Filipi je jednou z nejváženějších velvyslankyň, kterou respektují všechny strany konfliktu včetně Rusé federace. Její post je nejdůležitějším diplomatickým postem naší země ve světě.
…..takže……ať žije „svobodná a demokratická“ Sýrie a její „hodný“ prezident, který je kopií svého „rozumného a citlivého“ otce. OMG!!!!!!
Asi toho o Sýrii moc nevíte. Svobodná a demokratická podle západoevropského, natož amerického, vzoru, Sýrie nikdy nebude. Stejně, jako taková nebude žádná zem v tamějším regionu. Tam totiž nevládne jen president, ale hlavně hlavy různých klanů věčně bojujících proti sobě. Presidentova role je hlavně všechny tyto rivaly držet, takříkajíc „na uzdě“ přijímáním různých kompromisů. To vše v zájmu většiny. Proto musí těm nejmilitantnějším opozičníkům někdy ukázat i tvrdou ruku. Bohužel.
Jednotlivosti posoudit nedokážu, ale nechápu proč je špatné mít v Sýrii velvyslanectví.
To má zastupovat zájmy ČR a jejich občanů v Sýrii. Potažmo v daném, velmi problematickém regionu. To , že to je „legitimizace“ režimu Asada …. jak praví paní europoslankyně ( zcela v kontextu s názory EU, …. dostane cukříček … ) , tak to je čirá účelová fabulace. Proboha stejnou logikou by neměli mít západní země velvyslance v 70% států….
Ach jo. Jednou hraje ČR jen trochu důležitější roli ve světové geopolitice ( viz osvobození Němci apod. ) a svazáci z EU do toho už hází vidle. Ubohé, čecháčkovské….
Nedivte se, lidovci nikdy nebyli jinačí, vždycky „kam vítr, tam plášt“ a proto byli skoro ve všech vládách…
Paní Filipi je členkou ODS. To mi bohatě stačí na udělání si názoru ns ni. Ještě nikdy nikdo z ODS pro tuto zemi a její občany nic neudělal. Pouze a výhradně pro sebe. Namastit si kapsy a rodná země ať jim vleze na záda.
Hloupé a závistivé. Jednoho pana velvyslance jsem znal, že by si s rodinou žil špatně, to tedy ne, ale rozhodně si kapsu při tom velvyslancování nenamastil.
Jako matka dcery, ktera byla drzena v asadovskem vezeni, musim rici, ze se pani velvyslankyne starala a snazila se pomahat, jak mohla. Patri ji velky dik.
Naopak, kdyz dcera prijela po propusteni,do Ceska, tak s ni delali rozhovory v televizi v novinach, ale nikdo ji nepomohl najit praci a nikoho nezajimalo jak zije v CR.Jen vam pripomenu jmeno, mozna ze si vzpomenete. Jde o Sandru Bitarovou.Prave pani velvyslankyne byla jedina, ktera stala vedle nas v teto tezke chvili a pomahala. Ostatni statni instituce ,ktere jsme zadali o pomoc se k nam obratily zady. Velke diky patri take nasim pribuznym a pratelum, kteri se snazili pomahat ze vsech dil.